Προς το περιεχόμενο

OS σε laptop


kitsoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας!!! εχω ενα λαπτοπ σχετικα παλιο. ειχε αγοραστει απο ΗΠΑ το 2010. φοραει AMD 2πυρηνο στο 1ghz με 2 ή 3 gb ram. του ειχα αλλαξει το σκληρο με ssd.

θελω να κρατησω τα windows που εχει ηδη πανω και σαν εναλλακτικη να bootαρει απο usb.  ποια εκδοση λινουξ να προτιμησω που ειναι και ποιο πληρης αλλα συναμα και ελαφρια(αν υπαρχει φυσικα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις? Να εγκαταστησεις την διανομη σε usb, η διαμεσω του usb να την περασεις στο laptop?

Αν θελεις το πρωτο, ειναι λιγο περιπλοκη διαδικασια. Ισως σε βοηθησει καποιο αλλο μελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

How to Make a Persistent Ubuntu USB Drive on Windows

https://www.howtogeek.com/howto/14912/create-a-persistent-bootable-ubuntu-usb-flash-drive/

 

Use the options in the “Step 3: Persistence” section to select how much space your want to use for persistent storage on the USB drive. Drag the slider all the way to the right to select the maximum amount of storage.

Αυτο ειναι το θεωρητικο μερος.

Στην πραξη για να δουλεψεις ανετα χρειαζεσαι οποσδηποτε usb 3.0 stick και υπολογιστη με την αναλογη πορτα.

Με AMD 2πυρηνο στο 1ghz θα δουλευει πιο αργα κι απ την καθυστερηση.

Δοκιμασε...

ximg_58473a973fc57.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+ws+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.ZviRbQB7za.jpg.png

Επεξ/σία από gakos1112
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αντιστοιχο λαπτοπ της ACER με προβλημα στον σκληρο , και αναγκαζομαι και τρεχω απο usb . εχω βαλει dual os kali και linux mint 18.3 xfce ...και εχω να πω οτι το mint πεταει!! το συστηνω ανεπιφυλακτα. 

32gb συνολο το εχω μοιρασει στην μεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...