Προς το περιεχόμενο

Φακός γενικής χρήσης για Nikon 3200.


ioap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε αναζήτηση αγοράς φακού γενικής χρήσης για Nikon 3200.Ο κιτ φακός 18-55 μετά απο πτώση δυσκολεύεται να εστιάσει. Εχω και τον κλασσικό 35αρι 1,8 και ψάχνω κάτι σε 18-105.Η ερώτηση μου προς τους γνώστες είναι Μέχρι 300€ που πάω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μαζί με την καλημέρα μου , αυτό που χρειάζεστε έχει να κάνει με το είδος της φωτογραφίας που σας έχει τραβήξει περισσότερο την προσοχή μέχρι σήμερα .

    Ο 35αρης που έχετε ( 50αρης σύμφωνα με το crop της μηχανής είναι ιδιαίτερα χρήσιμος φακός ) οπότε το επόμενο βήμα είναι ένας midrange , για μένα λειτουργεί άψογα η λύση ενός 18 70 , όμως αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

   Είναι βέβαιο πως ένας 18 200 θα κάλυπτε περισσότερες περιπτώσεις , πάντα με κάποια συν πλην . 

   Χρυσές λύσεις δεν υπάρχουν , ένας ζούμ φακός είναι εξίσου χρήσιμος με έναν πραιμ φακό . Δώστε βαρύτητα στην φωτεινότητα του φακού , από 3.5 σε ..., στην κατασκευή του mount , στην δυνατότητα να μην περιστρέφεται το μπροστινό κομμάτι κατά την εστίαση , κάτι σημαντικό αν χρησιμοποιήσετε CPL φίλτρο . 

   Έχει να κάνει με τις προσωπικές προτιμήσεις σας γύρω από την φωτογραφία δλδ αν θέλατε να τραβάτε αποκλειστικά πορτραίτα , η επιλογή θα ήταν απλούστατη σε ότι αφορά το είδος του φακού που χρειάζεστε . Όχι , προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα έναν 18 105 , αυτή η λύση δεν θα λειτουργούσε για μένα , όχι απαραίτητα όμως και για σας . Προσπαθήστε να περιορίσετε κάπως το εύρος των λύσεων , δύο επιλογές σε ότι αφορά τον τύπο του φακού είναι αρκετές , θα κερδίσετε χρόνο .

   Καλή επιτυχία στην επιλογή σας !

   

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Μαζί με την καλημέρα μου , αυτό που χρειάζεστε έχει να κάνει με το είδος της φωτογραφίας που σας έχει τραβήξει περισσότερο την προσοχή μέχρι σήμερα .

    Ο 35αρης που έχετε ( 50αρης σύμφωνα με το crop της μηχανής είναι ιδιαίτερα χρήσιμος φακός ) οπότε το επόμενο βήμα είναι ένας midrange , για μένα λειτουργεί άψογα η λύση ενός 18 70 , όμως αυτό είναι μια προσωπική εκτίμηση . 

   Είναι βέβαιο πως ένας 18 200 θα κάλυπτε περισσότερες περιπτώσεις , πάντα με κάποια συν πλην . 

   Χρυσές λύσεις δεν υπάρχουν , ένας ζούμ φακός είναι εξίσου χρήσιμος με έναν πραιμ φακό . Δώστε βαρύτητα στην φωτεινότητα του φακού , από 3.5 σε ..., στην κατασκευή του mount , στην δυνατότητα να μην περιστρέφεται το μπροστινό κομμάτι κατά την εστίαση , κάτι σημαντικό αν χρησιμοποιήσετε CPL φίλτρο . 

   Έχει να κάνει με τις προσωπικές προτιμήσεις σας γύρω από την φωτογραφία δλδ αν θέλατε να τραβάτε αποκλειστικά πορτραίτα , η επιλογή θα ήταν απλούστατη σε ότι αφορά το είδος του φακού που χρειάζεστε . Όχι , προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα έναν 18 105 , αυτή η λύση δεν θα λειτουργούσε για μένα , όχι απαραίτητα όμως και για σας . Προσπαθήστε να περιορίσετε κάπως το εύρος των λύσεων , δύο επιλογές σε ότι αφορά τον τύπο του φακού είναι αρκετές , θα κερδίσετε χρόνο .

   Καλή επιτυχία στην επιλογή σας !

Ευχαριστώ αλλά θελω κατι all around γι'αυτό σαν παράδειγμα έφερα τον 18-105.Ταβάνι είναι τα 300€.Απλα δεν ειμαι γνώστης και ελεγα αν ξεφύγω από Nikon τι επιλογές. 

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τσεκαρε και για sigma 17-50 2.8

Κατι με μεγαλύτερο zoom και ας ειναι πιο σκοτεινός έψαχνα για all around. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χριαζεται να δωσεις τοσα πολλα, μπες φβ και στα γρουπακια μεταχειρα. 18-150 σε καλυπτει για γενικη χρυση για πολλα χρονια ανετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ioap είπε

Ευχαριστώ αλλά θελω κατι all around γι'αυτό σαν παράδειγμα έφερα τον 18-105.Ταβάνι είναι τα 300€.Απλα δεν ειμαι γνώστης και ελεγα αν ξεφύγω από Nikon τι επιλογές. 

Κατι με μεγαλύτερο zoom και ας ειναι πιο σκοτεινός έψαχνα για all around. 

  Όχι , μην φύγετε από Nikkor , υπάρχει δυστυχώς το ζήτημα συνεργασίας μεταξύ φακού μηχανής , όπου το καλύτερο αποτέλεσμα θα προκύψει από ομόσταυλα προϊόντα , κατάλαβα , αν επιτρέπεται ψάξτε για έναν 24 120 G VR , κάτι ανάμεσα σε 200 έως 300 ευρώ μεταχειρισμένος , εναλλακτικά τον 18 70 , γυρω στα 100 ευρώ μεταχειρισμένος , καλή επιτυχία , ο 24 120 θα είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή , η προσωπική μου επιλογή παραμένει ο 18 70 , πέρα από τα 70 χιλ εστιακής απόστασης , οι λύσεις είναι αρκούντως εξειδικευμένες και αρκετά ακριβές , θα επιμείνω στον 18 70 , σύμφωνα με το crop της μηχανής σας ενας 27 105 , αρκετά έντιμη , χρήσιμη και οικονομική λύση , το υπόλοιπο του ποσού μπορεί άνετα να γίνει ένας καλός τρίποδας , καλή επιτυχία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μπορείς να κοιτάξεις τους 

Nikkor 18-140, μεταχειρισμένος γύρω στα 200. Ποιότητα μισό κλίκ καλύτερη από τον 18-55, και βολικό εύρος.

Nikkor 18-105, θα τον βρεις 150 και κάτω ίσως. Προσωπικά δεν τον συνιστώ γιατί έχει πλαστική μοντούρα που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, (σε φίλους που τον έχουν τους έχει σπάσει με τη χρήση). Οπτικά πάνω κάτω τα ίδια με τους άλλους.

Nikkor 18-200. Δεν ξέρω αν μπορείς να τον βρεις στα 300 ευρώ, ίσως αν κάνεις λίγο υπομονή ίσως τον πετύχεις. Η VR1 έκδοση θεωρείται ότι έχει πολύ καλά οπτικά. Θα έχεις λίγο παραπάνω βάρος αλλά και όλο το εύρος.

Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα για τον Sigma 17-50 f/2.8 όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω. Λιγότερο εύρος μεν αλλά ανώτερη ποιότητα και σταθερό διάφραγμα, θα δεις διαφορά. Τον βρίσκεις μέσα στο εύρος τιμής που θέλεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...