Προς το περιεχόμενο

Για αγορά dlsr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα τι γνώμη έχετε για τις δύο κάμερες nikon 5200 και 5300 έχουν μεγάλες διαφορές; 

Και με 450 ευρώ μπορεί κάποιος να βρει μια μεταχειρισμένη κάμερα dlsr; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η d5600 με τον κιτ φακό καινούργια με 512 ευρώ σου κάνει ;

Με 462 ευρώ , καινούργια του κουτιού d5300 (με κιτ φακό)  .

Αποφάσισε πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις πρώτα.

Μπορείς να πάρεις και d3400  (με κιτ φακό) και επιπλέον prime φακό 35άρη  

με συνολικά 533 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να διαθέσω μεχρι 500 απλά αυτό το site δεν ξέρω με ανησυχεί λίγο έχω διαβάσει βέβαια για αυτό ξέρω ποια είναι η διαδικασία αλλά με προβληματίζει τόσο η διαφορά τιμής όσο και στο να μην μου παρουσιάσει στην πορεια προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πάρε από ελληνικό μαγαζί μια d3400 με τον κιτ φακό 18-55 vr καινούργια στα 450=460 ευρώ. 

Θα ήταν βλακεία να πάρεις μεταχειρισμένη d5300 ή d5200 στα ίδια λεφτά, δεν θα έχεις διαφορά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα προσωπικα η καλυτερη entry level dslr ειναι η D5300

εχει πολυ καλη ποιοτητα εικονας καθως δεν εχει AA filter, εχει wifi και gps, πολυ χρησιμο για τα ταξιδια

εχει σπαστη οθονη για σελφι και βιντεο

εχει βυσμα-εισοδο εξωτερικου μικροφωνου (δεν εχει η 3400)

καλυτερο συστημα εστιασης

εχει λογικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ntinaras ... αυτά που λες μπορεί να εντυπωσιάσουν κάποιον καινούργιο ή γκατζετάκια ή να βοηθήσουν λίγο να εστιάσει κάποιος άσχετος ...

αλλά σε ποιότητα εικόνας και αισθητήρα , η d5300 δεν υπερτερεί της d3400 .

Οι πατριάρχες των συγκρίσεων το λένε

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3400-versus-Nikon-D5300___1105_919

 

 

και το ίδιο βρίσκεις παντού (βλ. imaging)

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D5300-vs-Nikon-D3400

 

Για το AA filter ... έχουν οι D610 , D750 , D800 , D4 , Df ... όλοι αυτοί λες να τις δώσουν να πάρουν μια D5300 ; Θα έχουν καλύτερη εικόνα ;;;; Αν είναι να προσφερθώ να κάνω ανταλλαγές !!!!      😊

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H D5300 έχει πολύ περισσότερα σημεία εστίασης από τη d3400 (39-11) . Αυτό είναι το κριτήριό σου ; Τι θες να φωτογραφίζεις ;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κριτήριο μου είναι να μην την πάτησα  όπως την πάτησα με την κάμερα που έχω. Για τον λόγο που χρησιμοποιώ την κάμερα ειναι για streets φωτογραφίες και ελάχιστα για πορτραίτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MestralPanos είπε

Το κριτήριο μου είναι να μην την πάτησα  όπως την πάτησα με την κάμερα που έχω. Για τον λόγο που χρησιμοποιώ την κάμερα ειναι για streets φωτογραφίες και ελάχιστα για πορτραίτα 

Πρέπει να γράψεις περισσότερα. Τι έχεις τώρα και γιατί θεωρείς ότι την πάτησες.  Μήπως με αλλαγή φακού σου κάνει η τωρινή ;   Η αναφορά σε street φωτογραφίες πάντως που κάνεις, μας πάει σε μικρές εστιακές αποστάσεις, όπως τα 35 χλστ , μέχρι 28 το πολύ , όχι παρακάτω (σε ff) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακη ποιότητα χρώματος σε ξεγελάει η οθόνη γιατί ενώ νομίζεις ότι έχεις εστιάσει σωστά στην πορεία μετά στον υπολογιστή έχει εστιάσει οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που θες. Αρκετά θόρυβο ακομα και στα 1600 iso και το white balance ποτέ δεν αποδίδει σωστά στις συνθήκες. Οι φακοί εν τω μεταξυ ειναι πιο ακριβοί και από την ίδια την κάμερα και δεν μιλάω για 35 mm me f μικρο εκεί χτυπάνε και 400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ntinaras ... αυτά που λες μπορεί να εντυπωσιάσουν κάποιον καινούργιο ή γκατζετάκια ή να βοηθήσουν λίγο να εστιάσει κάποιος άσχετος ...

αλλά σε ποιότητα εικόνας και αισθητήρα , η d5300 δεν υπερτερεί της d3400 .

Οι πατριάρχες των συγκρίσεων το λένε

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3400-versus-Nikon-D5300___1105_919

και το ίδιο βρίσκεις παντού (βλ. imaging)

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D5300-vs-Nikon-D3400

Για το AA filter ... έχουν οι D610 , D750 , D800 , D4 , Df ... όλοι αυτοί λες να τις δώσουν να πάρουν μια D5300 ; Θα έχουν καλύτερη εικόνα ;;;; Αν είναι να προσφερθώ να κάνω ανταλλαγές !!!!      😊

Το dxomark Λεει οτι η 3400 εχει 0.8bit περισσοτερο χρωμα, αλλα λιγο χειροτερο iso.

επισης εχει 14bit αρχεια αντι για 12bit της 3400

Το AA filter εχει νοημα μονο σε αισθητηρες με μεγαλη πυκνοτητα pixel

υπο προυποθεσεις βγαζουν φωτογραφιες με μεγαλυτερη λεπτομερια, οπως η d500 σε σχεση με την d5

3 ώρες πριν, MestralPanos είπε

Κακη ποιότητα χρώματος σε ξεγελάει η οθόνη γιατί ενώ νομίζεις ότι έχεις εστιάσει σωστά στην πορεία μετά στον υπολογιστή έχει εστιάσει οπουδήποτε αλλού εκτός από εκεί που θες. Αρκετά θόρυβο ακομα και στα 1600 iso και το white balance ποτέ δεν αποδίδει σωστά στις συνθήκες. Οι φακοί εν τω μεταξυ ειναι πιο ακριβοί και από την ίδια την κάμερα και δεν μιλάω για 35 mm me f μικρο εκεί χτυπάνε και 400

ποια μηχανη εχεις τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MestralPanos είπε

Αυτή τη στιγμή έχω τη Sony nex f3 και σκοπεύω να πάω σε nikon d5200 με φακό 18 με 105mm

Εγω ειμαι σιγουρος οτι δε θα δεις καμια διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...