Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι θα χρειαστώ τη συμβουλή σας για αγορά dslr.
Είναι μια σκέψη που είχα κάνει και παλιότερα αλλά λόγω τεμπελιάς ήξερα ότι δεν θα την κουβαλούσα συχνά μαζί μου. Έτσι προτίμησα την mobile photography από την οποία δεν έχω παράπονο. Ιδίως τα τελευταία χρόνια με το Lumia 1020 έχω φωτο που πολλοί ήθελαν exif για να πειστούν ότι προέρχονται από κινητό.

Τώρα όμως τα δεδομένα αλλάζουν άρδην! Επειδή ο γιος ή η κόρη (ακόμα δε μας το μαρτυράει...) είναι καθ'οδόν, θα χρειαστώ περισσότερη φωτογραφική ισχύ από του 1/1.5" αισθητήρα του 1020 και του Carl Zeiss f/2.2 41mp.

Ξεκινώντας με το μπάτζετ, σκέφτομαι να κινηθώ στα 250 ευρώ. Ίσως και κάτι τις παραπάνω... Που σημαίνει πως κοιτάζω σε μεταχειρισμένα.
Οι δικές μου επιλογές είναι οι εξής. Σώμα Nikon D3200 με φακό 50mm f/1.8. Θέλω φακό "ξυράφι" που σε 100% μεγέθυνση να βλέπεις πεντακάθαρα τους πόρους του δέρματος και όχι ελαιογραφίες και πίξελ. Αυτό είναι κάτι που μου δίνει το 1020 σε επαρκή φωτισμό βέβαια. Γι'αυτό θέλω μεγαλύτερο διάφραγμα (και αισθητήρα βέβαια) καθώς τον πρώτο καιρό οι φωτο θα είναι σε εσωτερικό χώρο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τις επιλογές μου, Nikon D3200 και κυρίως σε ότι αφορά στον φακό. Ο 50άρης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για πορτρέτα καθώς και για all around photography;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην περιμένεις να εντυπωσιαστείς από τη λεπτομέρεια. Ο φακός τέρμα ανοικτός σε crop σώμα είναι αρκετά μαλακός εκτός από το τελείως κέντρο

...πέρα από τα MP που είναι σχεδόν τα μισά!

Θα κερδίσεις στο ότι, ό,τι σου δίνει στο πολύ φως, θα σου το δίνει (σχεδόν) και σε εσωτερικούς χώρους με απλά φώτα. Εκεί θα δεις διαφορά από το 1020.

Αλλά σε καλό φωτισμό, για να δεις σε οξύτητα κάτι καλύτερο από το 1020 θα πρέπει να δώσεις πολλά λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη επιλογη η 3200, αλλα θα προτιμουσα τον 35ρη αντι για τον 50ρη.

θα σε δυσκολεψει παρα πολυ αμα εχεις μονο αυτον.

Επισης αν μπορουσες να βρεις την 3300, θα ηταν ακομα καλυτερα σε θεμα ποιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Τα 250€ μου ακούγοναι πολύ λίγα ....

Ας είναι και 300 max. Για μεταχειρισμένα μιλάμε.

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλη επιλογη η 3200, αλλα θα προτιμουσα τον 35ρη αντι για τον 50ρη.

θα σε δυσκολεψει παρα πολυ αμα εχεις μονο αυτον.

Επισης αν μπορουσες να βρεις την 3300, θα ηταν ακομα καλυτερα σε θεμα ποιοτητας

Ο 35άρης είναι πιο ευρείας χρήσης φακός ε;  Με πορτραίτα πως τα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ας είναι και 300 max. Για μεταχειρισμένα μιλάμε.

Ο 35άρης είναι πιο ευρείας χρήσης φακός ε;  Με πορτραίτα πως τα πάει;

Μια χαρα, μπορεις να βγαλεις ανετα 4-5 ατομα σε εσωτερικο χωρο απο στηθος και πανω, με τον 50ρη θα εισαι σε 1 ατομο συνηθως μονο κεφαλι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Οπότε κοιτάζω για 35άρη.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα... η χειροκίνητη εστίαση με τη βοήθεια του focus peeking είναι εύκολη και γρήγορη; Ρωτάω γιατί βρίσκω πάμφτηνους manual φακούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ωραία. Οπότε κοιτάζω για 35άρη.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με το άθλημα... η χειροκίνητη εστίαση με τη βοήθεια του focus peeking είναι εύκολη και γρήγορη; Ρωτάω γιατί βρίσκω πάμφτηνους manual φακούς

Απο μενα οχι.

Το να βγαλεις κατι στατικο για χαβαλε, η κανα βιντεο ναι. Για οτιδηποτε μπορει να κινηθει, ποσο μαλλον παιδι το ξεχνας. Θα θες να τη πεταξεις στο τοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι στα μεταχειρισμένα δεν βρίσκεις ό,τι θέλεις. Ειδικά σε ελληνικές αγγελίες, το 95% (και λίγο λέω) είναι για γέλια, ψάχνουν καθαρά για ηλίθιους.

Έχοντας υπόψη ότι μια καινούργια d3400 με τον κιτ 18-55 vr την αγοράζεις με 378 ευρώ από εδώ

το λογικό θα ήταν με 250 να έπαιρνες μια μεταχειρισμένη d3200 με τον αντίστοιχο κιτ στα 250 ευρώ, αλλά δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο σε ελληνικές αγγελίες.

(Σε αυτά τα χρήματα πιθανότερο να δεις να πουλάνε d3000 , d3100 , d5000 που τις αφήνεις στους κατόχους/πωλητές τους να τις χαίρονται ) . 

Καλή επιλογή κατά τη δική μου γνώμη είναι η d90 , αν και παλιά , γιατί έχει δυνατότητα λόγω ενσωματωμένου μοτέρ να πάρει περισσότερους φακούς af-d. 

Μέχρι 200 σκέτο σώμα . Δείγματα φωτογραφιών της έχει πολλά  να δεις στο flickr . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά δεν θα γίνει από Ελλάδα και την D3200 τη βρίσκω το πολύ 200 μεταχειρισμένη. Άντε και κάνα 100αρι max για τον φακό θα βγει στη χειρότερη 300 ευρώ σύνολο.

 

Την Nikon D90 την είχα δει και παλιότερα αλλά την αποκλείω κυρίως λόγω αδύναμου ISO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγοράστηκε το κιτ, σώμα Nikon D3200 με 2076 κλικ και καινούργιος φακός Nikon 35mm DX f/1.8 σύνολο €330.

Για τον φακό διάβασα ότι έχει βαρελοειδή παραμόρφωση η οποία διορθώνεται αυτόματα στα jpeg.

Στα raw θα πρέπει να το κάνω μέσω photoshop ε;

Επίσης σιγά σιγά θα πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα σχετικά με το πως δουλεύεται το f για αυξομείωση βάθους πεδίου.

Σχετικά με την κάρτα μνήμης, προτείνετε SanDisk , Toshiba ή δεν έχει καμμία σημασία; Ρωτάω γιατί η Toshiba είναι ελαφρώς πιο γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, udroxoos είπε

Τελικά αγοράστηκε το κιτ, σώμα Nikon D3200 με 2076 κλικ και καινούργιος φακός Nikon 35mm DX f/1.8 σύνολο €330.

Για τον φακό διάβασα ότι έχει βαρελοειδή παραμόρφωση η οποία διορθώνεται αυτόματα στα jpeg.

Στα raw θα πρέπει να το κάνω μέσω photoshop ε;

Επίσης σιγά σιγά θα πρέπει να ξεκινήσω διάβασμα σχετικά με το πως δουλεύεται το f για αυξομείωση βάθους πεδίου.

Σχετικά με την κάρτα μνήμης, προτείνετε SanDisk , Toshiba ή δεν έχει καμμία σημασία; Ρωτάω γιατί η Toshiba είναι ελαφρώς πιο γρήγορη.

 

 

https://www.skroutz.gr/s/9566642/Sandisk-Extreme-Pro-SDHC-32GB-U3-V30.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ntinaras ευχαριστώ για το βίντεο.

Η κάρτα που μου έδωσες έχει σχεδόν την ίδια ταχύτητα με την toshiba αλλά τη μισή χωρητικότητα.

Θα πάω για Toshiba μάλλον.

Thanks και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...