Προς το περιεχόμενο

Φωτογράφηση σε κλαμπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,  είμαι σχετικά καινούριος φωτογράφος σε κλαμπ ωστόσο έχω γνώσεις σε manual mode ώστε μα γνωρίζω να ρυθμίζω την μηχανή ανάλογα με.τις συνθήκες έχω.την Νίκον d7200 φακό 35 1.8 και 18-140 της Νίκον με ένα sb flash οι φώτο μου είναι καλές αλλά.θα ήθελα να το πάω ένα σκαλί πιο πάνω σε επαγγελματικό επίπεδο αμ έχετε να μου προτείνετε κάποιον φακό για καλύτερο bokeh (πορτραίτο)  ή για ευρυγωνιες λήψεις (δεμ υπάρχει πολύ μεγάλο μπατζετ). Επεξεργαζομαι τις φώτο σε lightroom οπότε αν ήταν δυνατό να μου στείλετε κάποιο λινκ με.τιπς για το συγκεκριμένο θέμα.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 18-140 ειναι γενικα ακαταλληλος για τετοια δουλεια

ο 35ρης ειναι ο καλυτερος μακραν

για δειξε κανα δειγμα να σου δωσω feedback

εγω οταν εβγαζα εβγαζα με την d5100 τον 35ρη τον 50ρη και για ευρυγωνιο ειχα τον 18-55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πορτραίτα πρόσωπα πάρε κάποιον prime στα 100-135mm και διάφραγμα f/2 ή λιγότερο. κάνε τη διαίρεση για να βρεις την ίριδα, πχ, σε έναν 100/2 φακό είναι 50mm και σε γενικές γραμμές να ξέρεις πως όσο μεγαλύτερο το νούμερο, τόσο περισσότερο το "μποκέ".

Για ευρυγώνια έχε τον κιτ στα 18mm μαζί με φλας αν δε θέλεις τώρα να ξοδευτείς. Μην περιμένεις μποκέ με ευρυγώνιο ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

Για πορτραίτα πρόσωπα πάρε κάποιον prime στα 100-135mm και διάφραγμα f/2 ή λιγότερο. κάνε τη διαίρεση για να βρεις την ίριδα, πχ, σε έναν 100/2 φακό είναι 50mm και σε γενικές γραμμές να ξέρεις πως όσο μεγαλύτερο το νούμερο, τόσο περισσότερο το "μποκέ".

Για ευρυγώνια έχε τον κιτ στα 18mm μαζί με φλας αν δε θέλεις τώρα να ξοδευτείς. Μην περιμένεις μποκέ με ευρυγώνιο ούτως ή άλλως.

Καλησπέρα,  και ευχαριστώ για την απάντηση.  Με κάποιον φακό prime στα 100-135 mm το εστιακό βάθος είναι πολύ μικρό οπότε δεν βολεύει καθόλου σε έναν στενό χώρο όπως ένα κλαμπ για να φωτογραφησω ειδικά με κάποιο dx σώμα που κάνει τα 35mm 52.( λόγω του format επί 1,5)

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ο 18-140 ειναι γενικα ακαταλληλος για τετοια δουλεια

ο 35ρης ειναι ο καλυτερος μακραν

για δειξε κανα δειγμα να σου δωσω feedback

εγω οταν εβγαζα εβγαζα με την d5100 τον 35ρη τον 50ρη και για ευρυγωνιο ειχα τον 18-55

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Τον 18-140 τον χρησιμοποιώ για πιο ευρυγωνιες λήψεις ή εκτός βρίσκομαι πολύ μακριά από το θέμα μου όντως ο κύριος φακός μου είναι ο 35αρής αλλά δεν ξέρω αν αρκεί ώστε το bokeh να είναι αρκετό από την άποψη να τονιζεται περισσότερο το θέμα μου αφού είναι 1.8 για φωτογραφίες δεν μπορώ να στείλω γτ θέλει έως 2MB μέγεθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα αγνοησε ο,τι λεει ο nickolas, δεν εχει καμια επαφη με το αντικειμενο.

Θα μπορουσες να εχεις εναν φακο για ολα, εναν 17-50 F/2.8

Εγω με τον 35ρη εβγαζα σε f2.8 μεμονωμενα ατομα και σε f4 παραπανω ατομα. iso 800 περιπου και ταχυτητα γυρω στο 1/20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αρχικα αγνοησε ο,τι λεει ο nickolas, δεν εχει καμια επαφη με το αντικειμενο.

Θα μπορουσες να εχεις εναν φακο για ολα, εναν 17-50 F/2.8

Εγω με τον 35ρη εβγαζα σε f2.8 μεμονωμενα ατομα και σε f4 παραπανω ατομα. iso 800 περιπου και ταχυτητα γυρω στο 1/20

Η πιο οικονομική λύση είναι ο Sigma o 17-50. Ναι ισχύει ότι είναι και οο δύο οο φακοί για την χρήση που κάνω αλλά το 1/20 δεν είναι πολύ χαμηλή ταχύτητα εννοώ από την άποψη ότι θα είναι κουνημενο το θέμα μου λίγο εκτός αν εκείνη την στιγμή είναι ακίνητο ? Δεν το έχω.δοκιμασει για να σου πω και σίγουρα γτ συνήθως οι ρυθμίσεις μου.ειναι isο όπως είπες γύρω στο 800 με τον 35αρη στο 1.8 κυρίως για να τονίσω όσο περισσότερο γίνεται το θέμα μου και να θολωσουν λίγο τα πίσω και ταχύτητα γύρω στο 1/125 με την χρήση φλας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, anleo είπε

Η πιο οικονομική λύση είναι ο Sigma o 17-50. Ναι ισχύει ότι είναι και οο δύο οο φακοί για την χρήση που κάνω αλλά το 1/20 δεν είναι πολύ χαμηλή ταχύτητα εννοώ από την άποψη ότι θα είναι κουνημενο το θέμα μου λίγο εκτός αν εκείνη την στιγμή είναι ακίνητο ? Δεν το έχω.δοκιμασει για να σου πω και σίγουρα γτ συνήθως οι ρυθμίσεις μου.ειναι isο όπως είπες γύρω στο 800 με τον 35αρη στο 1.8 κυρίως για να τονίσω όσο περισσότερο γίνεται το θέμα μου και να θολωσουν λίγο τα πίσω και ταχύτητα γύρω στο 1/125 με την χρήση φλας 

Αν το κλαμπ ειναι σκοτεινο, οπως καθε κλαμπ οφειλει, τοτε η μοναδικη πηγη φωτος θα ειναι το φλας, οποτε πρακτικα τα θεματα σου θα ειναι παγωμενα απο το φλας.

Δοκιμασε το και σπιτι σου με κλειστα φωτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν το κλαμπ ειναι σκοτεινο, οπως καθε κλαμπ οφειλει, τοτε η μοναδικη πηγη φωτος θα ειναι το φλας, οποτε πρακτικα τα θεματα σου θα ειναι παγωμενα απο το φλας.

Δοκιμασε το και σπιτι σου με κλειστα φωτα. ;)

Και κάτι ακόμα να σε ρωτήσω η αγορά ενός nikon 50mm 1.4 G που μετατρέπεται απευθείας σε dx σώμα σε 75mm θα τον θεωρουσες συνετη αγορά ?  Ή θα δυσκολεύομαι πολύ σε πορτραίτα ? Αν σκεφτείς πως και κάποια μαγαζιά δεν είναι τόσο ευρύχωρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, anleo είπε

Και κάτι ακόμα να σε ρωτήσω η αγορά ενός nikon 50mm 1.4 G

Ξέρεις ότι ο 1.4d  είναι πιο φθηνός και δουλεύει κυριλέ στην d7200 έτσι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, anleo είπε

Και κάτι ακόμα να σε ρωτήσω η αγορά ενός nikon 50mm 1.4 G που μετατρέπεται απευθείας σε dx σώμα σε 75mm θα τον θεωρουσες συνετη αγορά ?  Ή θα δυσκολεύομαι πολύ σε πορτραίτα ? Αν σκεφτείς πως και κάποια μαγαζιά δεν είναι τόσο ευρύχωρα 

Ο 50ρης θα ειναι καλος για πορτραιτα μακρινα/αυθορμητα, αλλα το 1.4 ειναι πολυ δυσκολο. Θα πρεπει να εισαι 100% τελειος στην εστιαση για να μη σου βγαινουνε ανεστιαστα, και να εχεις καλιμπραρει το AF-tune

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ο 50ρης θα ειναι καλος για πορτραιτα μακρινα/αυθορμητα, αλλα το 1.4 ειναι πολυ δυσκολο. Θα πρεπει να εισαι 100% τελειος στην εστιαση για να μη σου βγαινουνε ανεστιαστα, και να εχεις καλιμπραρει το AF-tune

Εντάξει δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με την εστίαση αν έχεις συνηθίσει κι ξέρεις την συμπεριφορά του φακού!  θα μου τον πρότεινες να τον αγοράσω το 50mm D ή G?  Απλά σκέφτομαι ότι μήπως ζοριζομαι σε στενό χώρο με τον 75mm που μετατρέπεται για την φωτογραφηση πορτραίτου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

μην εχεις τοσο μεγαλη αυτοπεποίθηση με την εστίαση επειδή καταφέρνεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα με τον 35mm f1.8.

Με τον 50mm φ 1.4 ,θα εστιάζεις στη μυτη και θα χάνεις τα μάτια...

Δυο δείγματα σε Α-mount 50 mm f 1,8 ,η μια λήψη με f11 και η δευτερη με f 1.8.

 

PICT3552.MRW.jpg

PICT3553.MRW.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, decentintocerberon είπε

μην εχεις τοσο μεγαλη αυτοπεποίθηση με την εστίαση επειδή καταφέρνεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα με τον 35mm f1.8.

Με τον 50mm φ 1.4 ,θα εστιάζεις στη μυτη και θα χάνεις τα μάτια...

Δυο δείγματα σε Α-mount 50 mm f 1,8 ,η μια λήψη με f11 και η δευτερη με f 1.8.

PICT3552.MRW.jpg

PICT3553.MRW.jpg

Όχι Εντάξει δνε είπα αυτο απλά σκέφτομαι να αγοράσω έναν φακό ππυ να θολωνει το πίσω αρκετά για να τονιζεται το θέμα μου όχι ένα μέρος του,  δεν έχω.δουλεψει τον συγκεκριμένο φακό για αυτό απευθυνθηκα εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα.. Ευχαριστώ και για τις φωτογραφίες ήταν κατατοπιστικες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anleo είπε

Όχι Εντάξει δνε είπα αυτο απλά σκέφτομαι να αγοράσω έναν φακό ππυ να θολωνει το πίσω αρκετά για να τονιζεται το θέμα μου όχι ένα μέρος του,  δεν έχω.δουλεψει τον συγκεκριμένο φακό για αυτό απευθυνθηκα εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα.. Ευχαριστώ και για τις φωτογραφίες ήταν κατατοπιστικες 

το F2.8 ειναι υπεραρκετο. το μεγαλυτερο μονο προβλημα θα σου δημιουργησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...