Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πήγα σε γνωστό κατάστημα να αγοράσω τον Nikon AF Nikkor 50mm f1.8 D και με προβλημάτισαν, λέγοντας ότι ο G αξίζει τα επιπλέον χρήματα επειδή είναι πιο καινούριος (ΟΚ) αλλά και επειδή το κρύσταλλο είναι καλύτερης ποιότητας (είναι αλήθεια?)...........οπότε κόλλησα........ 

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν αξίζει να πληρώσω τα έξτρα ευρώ για τον φακό Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G (κόστος πλέον €204), σε αντίθεση με το κόστος του φακού Nikon AF Nikkor 50mm f1.8 D (€ 145).

Η μηχανή μου είναι η D7200. Έχει κάποιος άποψη από ίδια χρήση των παραπάνω φακών?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπουρδες. Το πιο καινουργιο = πιο καλο δεν ισχυει στους φακους.
Πολυ μικρες διαφορες που δεν αξιζει τα επιπλεον χρηματα.
Η μονη μεγαλη διαφορα ειναι στο auto focus το οποιο ειναι αρκετα πιο αργο και πιο θορυβωδες στον D.
Επισης ο D δεν εχει καθολου παραμορφωση σε σχεση με τον G που εχει, λιγη ομως.
Απο την στιγμη που η μηχανη σου υποστηριζει τον D, για εμενα αγορασε αυτον.

Επεξ/σία από panagob
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο dxo έχει σύγκριση στην d7100 (δεν έχει στη d7200) . 

https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Nikon-AF-S-Nikkor-50mm-F18G-on-Nikon-D7100-versus-AF-Nikkor-50mm-f-1.8D-on-Nikon-D7100__435_865_177_865

H διαφορά είναι ασήμαντη . Το autofocus είναι πιο θορυβώδες στον d, αλλά αργό δεν είναι , είναι ταχύτατο (τουλάχιστον στη δική μου d610) . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο dxo έχει σύγκριση στην d7100 (δεν έχει στη d7200) . 

https://www.dxomark.com/Lenses/Compare/Side-by-side/Nikon-AF-S-Nikkor-50mm-F18G-on-Nikon-D7100-versus-AF-Nikkor-50mm-f-1.8D-on-Nikon-D7100__435_865_177_865

H διαφορά είναι ασήμαντη . Το autofocus είναι πιο θορυβώδες στον d, αλλά αργό δεν είναι , είναι ταχύτατο (τουλάχιστον στη δική μου d610) . 

Η διαφορα δεν ειναι καθολου ασημαντη εαν φωτογραφιζεις action σε burst mode. Δεν ξερω για τον 50mm αλλα ετσι ειναι στους D τηλεφακούς και υποθετω οτι ειναι λογικο μιας και το μοτερ ειναι στην μηχανη και υπαρχει ενα σχετικο delay μεταδοσης οπως και καποιες ανοχες. Αλλα επειδη σε εναν 50mm δεν μιλαμε για action & burst λογικα, θα ελεγα οτι δεν θα ειχα κανενα προβλημα να πω στον παλιοτερο και φθηνοτερο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους,

την δική σας άποψη είχα και εγώ,

απλά με ψάρωσε όταν μου είπε για καλύτερη ποιότητα του κρυστάλλου......

ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι αλλού πρέπει να προβληματιστείς. Στο ότι η d7200 είναι dx, οπότε όλοι οι 50ρηδες θα είναι ουσιαστικά 75mm .

Αν τον θες για χρήση πορτραίτου, θα είναι τέλειος. Για γενική χρήση , ίσως πέφτει λίγο μεγάλη η εστιακή απόσταση των 75. 

Οπότε θα έπρεπε να σκεφτείς τον 35ρη , που είναι af-s αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε fx. Σε καλή τιμή εδώ

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήση αποκλειστικά για πορτραίτα φίλε Dr_73, ευχαριστώ.

 @ DR_73.....

παρατηρώ πολύ καλές τιμές στο link που μου έδωσες παραπάνω..........έχεις ίδια πείρα από το συγκεκριμένο, δηλ. αξιοπιστία, γρήγορη και ασφαλή παράδοση κλπ??   

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, chris pap είπε

παρατηρώ πολύ καλές τιμές στο link που μου έδωσες παραπάνω..........έχεις ίδια πείρα από το συγκεκριμένο, δηλ. αξιοπιστία, γρήγορη και ασφαλή παράδοση κλπ??   

 

ευχαριστώ.

Τα έχω γράψει στο θέμα για το συγκεκριμένο μαγαζί , αλλά τα επαναλαμβάνω. Το συγκεκριμένο φακό και τη μηχανή μου (βλ. υπογραφή) τα πήρα από εκεί . Παράδοση σε 5 εργάσιμες.

Εφόσον τον θες για πορτραίτα ... είναι ευκαιρία και ο αντίστοιχος f/1.4

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ και πάλι........η τυχερή μου ημέρα σήμερα......

Πήγα σε πολυκατάστημα που είχε έναν τελευταίο AF-S Nikkor 50mm f/1.8 G ..........ζήτησε 195 και τελικά τον πήρα μετρητά 185 (με Ελληνική εγγύηση) !!! Στο https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens κόστιζε €163 + 12 = σύνολο €175.

Έτσι για €10 παραπάνω τον πήρα σήμερα και χωρίς αναμονή..........εντάξει συμβαίνουν και αυτά........σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chris pap είπε

Χαιρετώ και πάλι........η τυχερή μου ημέρα σήμερα......

Πήγα σε πολυκατάστημα που είχε έναν τελευταίο AF-S Nikkor 50mm f/1.8 G ..........ζήτησε 195 και τελικά τον πήρα μετρητά 185 (με Ελληνική εγγύηση) !!! Στο https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens κόστιζε €163 + 12 = σύνολο €175.

Έτσι για €10 παραπάνω τον πήρα σήμερα και χωρίς αναμονή..........εντάξει συμβαίνουν και αυτά........σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Και πολυ καλα εκανες, καλη επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...