Προς το περιεχόμενο

το πληκτρολογιο παγωνει όταν αλλάζω σε ελληνικα


kazuper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια ας έχω ένα vero v131 και προσπαθω να του περασω linux mint . Αφου κανω κανω κανονικά την εγκατασταση απο live usb

οταν αλλαζω πληκτρολογιο με shift+alt σε ελληνικα  το πληκτρολογιο και το touchpad κολλανε - δεν μπορω να κουνησω το ποντικι και το πληκτρολογιο ότι πληκτρο και εαν παταω δεν δειχνει τιποτα σαν να μην υπαρχει

εβαλα ενα ποντικι usb το οποιο αναγνωρισε αμεσως και αλλάζοντας την γλώσσα απο το σημαιακι στην  taskbar το πληκτρολογιο και touchpad λειτουργει ξανα αλλα μονο στα αγγλικα.

τι συνβαινει? τι μπορω να κανω? δεν θελω να ξαναπαω σε windows...

 

υγ linux mint xfce  και σε  18.3 και σε 19 beta  συμβαινει καθώς και σε  xubuntu 18.04

Επεξ/σία από kazuper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kazuper είπε

....τι συνβαινει? τι μπορω να κανω? δεν θελω να ξαναπαω σε windows...

Δεν υπαρχουν αλλες διανομες. Μονο Ubunt-οειδη.

Στο λαπτοπ μου περασα AntiX. Δουλευαν ολα ρολόι. Μεχρι που.... αποφασισα να πατησω το touch κουμπακι του wifi. Εγινε η συνδεση και... Δουλευε ο σκληρος υπερωριες. Παγωσε το ποντικι. Μετα παγωσε και το πληκτρολογιο. Ο σκληρος συνεχιζε να δουλευει. Ενας θεος ξερει τι εκανε.

Καταλαβα οτι καποιο bug στη διανομη δε με αφηνει να κανω δουλεια μου. Γραφω στα @@ μου το AntiX. Βαζω κατευθειαν το ΜΧ. Σωθηκα.

Ο σταθερος μου δε γουσταρει τις διανομες βασισμενες σε Ubuntu. Το Mint παγωνε ολο το μηχανημα. Χωρις κανενα λογο. Σε τυχαια χρονικα διαστηματα. Γραφω και το Mint στα @@ μου. Βαζω MX και κανω δουλεια μου.

Τωρα με εχει φαει η αγωνια ποια θα ειναι η επομενη διανομη που θα γραψω στα @@ μου.

 

Συγγνωμη για το υφος μου, δεν ειναι ολες οι διανομες κι ολα τα windows για ολους τους υπολογιστες. Στο λεω για να γινει η ζωη πιο ευκολη και να μεινει και λιγος χρονος να ευχαριστηθουμε τον ελευθερο μας χρονο.

Αλλα μπορει να φταει και το ποντικι. Μπορει το πληκτρολογιο σου. Μπορει...Μπορει...  Το πιθανοτερο να φταιει το πληκτρολογιο σου.

Ενα ασυρματο ποντικι μου ,της Microsoft, κρασαρε τον ενα υπολογιστη οταν εκανε installation τα windows.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

σε ενα τερματικο γραψε

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,el

και δες μετα αν λειτουργει ο συνδιασμος alt_shift

ευχαριστω πολυ φιλε μου, τελικα ξαναεβαλα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...