Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@FulgoreΝα πω την αλήθεια, κυρίως για την νοσταλγία το έκανα και εγώ - το'χα άχτι απο μικρός που δεν ήξερα κανένα με Link Cable για να τα μαζέψουμε όλα στην Blue/Red, τώρα με το online trading επιτέλους βρήκα ένα-δύο άτομα (μέσω του Pokemon subreddit αν δεν κάνω λάθος) και κάναμε τη δουλειά μας.... :P 

Επεξ/σία από Greygore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ούτε αρνητικότητα ούτε τίποτα. Η ωμή πραγματικότητα είναι. Το βάθος για το οποίο ξεκίνησα να μιλάω εγώ και μεταλλάχθηκε μετά για κάποιον μαγικό λόγο στο μυαλό σας ως "ps4 hater" ή ρηχό = κακό τη στιγμή που έχω ps4 με μπόλικα παιχνίδια κιόλας είναι δικό σας πρόβλημα ανάγνωσης και κατανόησης. Ισως εγώ έχω fail στο πως τα γράφω και δεν τα καταλαβαίνετε ή έχετε εσείς fail στο να μπορείτε να καταλάβετε και να αντιληφθείτε game mechanics. 

Για να καταλάβεις λοιπόν ότι ρηχό όχι απαραίτητα κακό θα σου γράψω ορισμένα παιχνίδια που είναι άψογα (αλλά ρηχά): SOMA, Brothers: a tale of two sons, Inside, Batman: Arkam Knight και πολλά πολλά ακόμα. Το GoW λοιπόν επειδή προσπάθησε να εισάγει κάτι νέο δεν σημαίνει ότι το έκανε με επιτυχία, και το Starfox Zero έβαλε κάτι νέο στην συνταγή του αλλά δεν βλέπω να εκτιμήθηκε το ίδιο και δικαίως. Οι νέες προσθήκες δεν σημαίνει καλύτερα. 

Σε ότι αφορά τις επανακυκλοφορίες και remasters πάντως είναι απαραίτητο κακό. Για πολλούς λόγους και είναι θεμιτό και γίνεται πράξη από όλους. Ευτυχώς. 

Ακομα δε μπορω να καταλαβω πληρως τι εννοεις ρηχο. Πες μου ποια nintendo exclusives δεν ειναι ρηχα. Για μενα το 90% ειναι ρηχα, αλλα τα περισσοτερα απο αυτα ειναι παιχνιδαρες. 

Οι επανακυκλοφοριες και τα remasters πραγματικα με βρισκουν εντελως αντιθετο, τα θεωρω εντελως cashgrab. Οπως ειπα αν βγαινουν 2-3 παιχνιδια που ειναι απλα αριστουργηματα τυπου demons souls να βγουν. Η ας πουμε το απιστευτο Monster Hunter XX που βγηκε μονο Ιαπωνια στο switch, αλλα εκατσαν και το εκαναν port στην Capcom και μας το φερανε στην Ευρωπη. Τετοια παιχνιδια συμφωνω οτι πρεπει να επανακυκλοφορουν η να τα κανουν remaster. 

Αυτο το πανηγυρι ομως στην nintendo που απο τους 10 τιτλους ουτε ξερω εγω ποσοι ειναι νεα ips ειναι απλα τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sils είπε

Πλάκα κάνεις.....

Συγκρίνεις καταρχάς εντελώς ανόμοια πράγματα αλλά μην βάζεις και το botw ως το άγιο δισκοπότηρο των games.....και μιλάτε απαξιωτικά για games όπως god of war, horizon, last of us ktl

Το χειρότερο ζελντα σε dangeons ούτε καν θυμάμαι πως λέγονται , θυμήθηκα shrine kati και σε παιχνίδι ανοιχτού κόσμου που όταν το τελειώνεις βγάζοντας το τελικό boss παπαλά δεν μπορείς να εξερευνησεις άλλο ..... Ελεος.

Θα το καταλάβω μόνο εάν δεν έχεις παίξει όλα τα προηγούμενα ζελντα γιατί έχεις αυτή την γνώμη.

Τώρα για όσους είναι οπαδοί και αρνητικοί τόσο στο gow παρτε το χαμπάρι όπως και εγώ και συμβιβαστείτε με αυτό.... Γραφικά επιπέδου gow sε zelda θα δούμε σε περίπου 7 χρόνια γιατί έτσι έχουμε μάθει την νιντυ .

Καλά και τα phisics αλλά εγώ είμαι gamer πρώτα βλέπω τα γραφικά και μετά το sprite που χάνει την ισορροπία του........

Επίσης

1.κανόνας ποτέ μην περιμένετε  να πέσει η τιμή σε παιχνίδια της ninty γιατί πχ το gow το πήρα 15 ευρώ μετά από ένα χρόνο το ζελντα ακόμα έχει στον Θεό....

2.κανονας ποτέ μην περιμένετε να δείτε ελληνικά έστω σαν υπότιτλους σε παιχνίδι της ninty.......δέν το έκανε ποτέ και ούτε θα το κάνει.

3.κανονας.τεχνολογικα θα είσαι πάντα μια γενιά πίσω...... Ξέρω και εγώ αυτό λέω τι να τα κάνεις τα fps ,πολύγωνα κτλ εμένα με ενδιαφέρει μόνο το gameplay άσχετα αν πια δεν παίζω arkanoid.

4.κανονας.αγαπαμε την ninty ειδικά η γενιά των 40 φεύγα γιατί έχουμε ωραίες αναμνήσεις και γι'αυτό την υποστηρίζουμε αλλά πρέπει να ρίξει λίγο τον πήχη στις τιμές των παιχνιδιών.

Τα χω παίξει σχεδόν όλα τα ζελντα όπως και όλα τα gow ακόμα και του psp . Το botw μου τίναξε το μυαλό κυριολεκτικά με την ελευθερια του την οργανικοτητα του περιβαλοντος και τα φυσιξ του . Ήταν η πιο αληθινή εμπειρία Π χω βιώσει σε γκευμ , ένιωθα ότι αν άπλωνα το χέρι μ στην τιβι θα έκοβα χορταράκι ! Για το gow 4 δεν μιλάω απαξιωτικά απλά για τους λογους που προανέφερα είναι ένα παιχνίδι του 8/10 για μένα που είναι πολύ καλος βαθμος . Αλλά σε σχέση με το 3 το ευχαριστήθηκα λιγότερο . Γιατί γιναν τρομερές εκπτώσεις στο γκευμπλευ για χάρη γραφικών στορυ κτλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Ακομα δε μπορω να καταλαβω πληρως τι εννοεις ρηχο. Πες μου ποια nintendo exclusives δεν ειναι ρηχα. Για μενα το 90% ειναι ρηχα, αλλα τα περισσοτερα απο αυτα ειναι παιχνιδαρες. 

Για την απάντηση σε αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις δώσε εσύ απάντηση γιατί το Monster Hunter είναι τόσο πολύ ανώτερο από όλα τα υπόλοιπα monster hunter style παιχνίδια. Γιατί δεν είναι το God Eater το καλύτερο; Γιατί δεν είναι το Tokiden; Γιατί όχι το Dauntless; Γιατί όχι ένα από όλα τα υπόλοιπα; Ολα έχουν ακριβώς το ίδιο focus. Grind, kill, make armor, repeat. Σκέψου το μόνος σου και πες μου γιατί. 

Για first και second party nintendo και ποιο δεν έχει βάθος; Zelda BotW = πολύ βάθος, Mario odyssey = πολύ βάθος, δεν βάζω καν μέσα παιχνίδια όπως Xenoblade, Smash και Fire Emblem γιατί το βάθος πάει πακέτο με το genre οπότε είναι ανούσιο να τα αναφέρω.  

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

Αυτο το πανηγυρι ομως στην nintendo που απο τους 10 τιτλους ουτε ξερω εγω ποσοι ειναι νεα ips ειναι απλα τραγικο.

Εγώ συμφωνώ με τις επανακυκλοφορίες και δεν το κάνει μόνο η nintendo, το κάνουν όλοι. Απλά η nintendo έχει μακράν την μεγαλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών και φαίνεται περισσότερο και σκέψου ότι λείπουν ένα κάρο ακόμα παρόλο που ένα κάρο ήρθαν ήδη. Δεν νομίζω ότι χαλάστηκε κάποιος επειδή εμφανίστηκαν last of us, uncharted trilogy, god of war 3, ratchet and clank και ένα σωρό άλλα στο PS4 έτσι δεν είναι; Οποιος χαλιέται με τις επανακυκλοφορίες, remasters και remakes τότε μπορεί να απέχει και δικαίωμα του αλλά είναι αναγκαίο "κακό". 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς τη λέξη βάθος με μια πολύ γενική έννοια κατ΄εμέ. Το Monster Hunter είναι απλά καλύτερο από τα παιχνίδια που ανέφερες. Δεν έχει μεγαλύτερο βάθος. Είναι απλά καλύτερο.

Το Botw δεν έχει μεγαλύτερο βάθος από τα παιχνίδια που έχεις αναφέρει (πχ. GoW αλλά ας μη συνεχίσουμε το VS). Είναι διαφορετικό. Δεν είναι ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο. Το Zelda είναι σχεδόν genre από μόνο του. Δε καταλαβαίνω με τι το συγκρίνεις ακριβώς. 

Τώρα αν εσένα υποκειμενικά σε ευχαρίστησε παραπάνω από το GoW αυτό είναι απόλυτα δεκτό. Δε χρειάζεται ούτε να το εξηγήσεις ούτε να το δικαιολογήσεις. Σου κλίκαρε καλύτερα. Όπως για μένα πχ. το Last Of Us κατουράει στα δόντια το Zelda σαν συνολική εμπειρία (για να χρησιμοποιήσω και έκφραση συμφορουμίτη) και ας έχει το 1/50 των mechanics του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Για την απάντηση σε αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις δώσε εσύ απάντηση γιατί το Monster Hunter είναι τόσο πολύ ανώτερο από όλα τα υπόλοιπα monster hunter style παιχνίδια. Γιατί δεν είναι το God Eater το καλύτερο; Γιατί δεν είναι το Tokiden; Γιατί όχι το Dauntless; Γιατί όχι ένα από όλα τα υπόλοιπα; Ολα έχουν ακριβώς το ίδιο focus. Grind, kill, make armor, repeat. Σκέψου το μόνος σου και πες μου γιατί. 

Για first και second party nintendo και ποιο δεν έχει βάθος; Zelda BotW = πολύ βάθος, Mario odyssey = πολύ βάθος, δεν βάζω καν μέσα παιχνίδια όπως Xenoblade, Smash και Fire Emblem γιατί το βάθος πάει πακέτο με το genre οπότε είναι ανούσιο να τα αναφέρω.  

Εγώ συμφωνώ με τις επανακυκλοφορίες και δεν το κάνει μόνο η nintendo, το κάνουν όλοι. Απλά η nintendo έχει μακράν την μεγαλύτερη βιβλιοθήκη παιχνιδιών και φαίνεται περισσότερο και σκέψου ότι λείπουν ένα κάρο ακόμα παρόλο που ένα κάρο ήρθαν ήδη. Δεν νομίζω ότι χαλάστηκε κάποιος επειδή εμφανίστηκαν last of us, uncharted trilogy, god of war 3, ratchet and clank και ένα σωρό άλλα στο PS4 έτσι δεν είναι; Οποιος χαλιέται με τις επανακυκλοφορίες, remasters και remakes τότε μπορεί να απέχει και δικαίωμα του αλλά είναι αναγκαίο "κακό". 

Όταν σου βγάζει roadmap η Ν για το 2020 και μέσα βλέπεις μόνο remaster (ή είναι δεδομένο ότι έρχονται με βάση τα όσα λένε) και expansions, τότε δεν είναι αναγκαίο κακό, είναι απλά κακό. Αδιαφορούν για το νέο που έχει κόστος, και πάνε μόνο στα "σιγουράκια", που έχουν το μικρότερο δυνατό κόστος. Για αυτό και ως καταναλωτές πρέπει να τα μαυρίζουμε (ειδικά της Ν, που δεν είναι τύπου RE2 που έχει πέσει δουλειά, αλλά μια απλή μεταφορά).

Επεξ/σία από non-serviam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Χρησιμοποιείς τη λέξη βάθος με μια πολύ γενική έννοια κατ΄εμέ. Το Monster Hunter είναι απλά καλύτερο από τα παιχνίδια που ανέφερες. Δεν έχει μεγαλύτερο βάθος. Είναι απλά καλύτερο.

Οχι δεν την χρησιμοποιώ ως γενική έννοια. Το βάθος είναι συγκεκριμένο και γι αυτό ζητάω να μου πεις γιατί το MH είναι "απλά" καλύτερο; Τεκμηρίωσε το μου. Εγώ λέω ότι το Tokiden είναι το καλύτερο (δεν είναι και το ξέρω αλλά για χάρη της κουβέντας). 

20 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το Botw δεν έχει μεγαλύτερο βάθος από τα παιχνίδια που έχεις αναφέρει (πχ. GoW αλλά ας μη συνεχίσουμε το VS). Είναι διαφορετικό. Δεν είναι ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο. Το Zelda είναι σχεδόν genre από μόνο του. Δε καταλαβαίνω με τι το συγκρίνεις ακριβώς. 

Φυσικά και έχει μεγαλύτερο βάθος. Μιλάμε για ένα παιχνίδι που το κάθε τι έχει σημασία και έχει αντίκτυπο στο πως παίζεις, πως σχεδιάζεις τις στρατηγικές σου για την μάχη και την περιήγηση στον κόσμο, τι επιπτώσεις έχει ο καιρός σε αυτές τις στρατηγικές, πόσο survival θες να το κάνεις, πόσο overpowered θες να γίνεις, πως συμπεριφέρονται οι εχθροί στα παραπάνω και ένα κατεβατάρι ολόκληρο ακόμα που δεν χρειάζεται να γράψω εδώ. Οποιος έχει παίξει καταλαβαίνει. 

Εδώ πέρα δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά βάθους σε ίδιες κατηγορίες ή ακόμα και σε ίδια παιχνίδια (όπως παράδειγμα Darksiders 1 και 2 και γιατί το 1 είναι καλύτερο παρόλο που το 2 τα κάνει όλα καλύτερα από το 1 ή γιατί το DMC reboot είναι μια ρηχή παπάτζα σε σχέση με την πραγματική εμπειρία Devil may cry που έχει απύθμενο βάθος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι παντως ουτε το Shadow of the colossus,ουτε το Ratchet and clank,ουτε και το Medievil να ειχαν αρχικη τιμη τα 60ευρω οπως το links awakening ή το Xenoblade,pokemon Lets go.

Επισης δεν θυμαμαι να δωθηκαν παιχνιδια του Switch ''δωρεαν'' για οσους πληρωνουν την συνδρομη οπως εγινε με πολλα απο τα παραπανω παιχνιδια στο ps plus.

Γενικα παιδια μην ψαχνετε να βρειτε ακρη.

Στην Nintendo πληρωνεις τα παντα χρυσαφι(remakes/remaster,wii u ports,περιφερειακα)και θα πρεπει να λες και ευχαριστω και απο πανω λες και σου κανουν χαρη ενα πραγμα.

Αυτα βλεπουν και οι αλλες εταιρειες τριτων και χρεωνουν οσα χρεωνουν για τα παιχνιδια τους συγκεκριμενα στην πλατφορμα του Switch.

Και εγω ειμαι λατρης των pokemon και αγορασα και τα 2 παιχνιδια που βγηκαν(προφανως οχι στην αστεια αρχικη τιμη),αλλα δεν θα κανω τα στραβα ματια στα καραγκιοζιλικια που εχουν γινει σε αυτα. Ουτε βεβαια θα τα θαψω με 0 στο metacritic,αλλα ουτε και θα λεω''τρεξτε παρτε τα με κλειστα ματια ακομα και full price,ειναι τελεια''.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Μα δεν ανεφερα πουθενα οτι ειναι αρνητικο να μην το προσφερουν και οι αλλες εταιρειες/πλατφορμες. Ειπα απλα οτι στα περισσοτερα nintendo exclusives και που δεν υπαρχουν Ελληνικα,λογω και του gameplay τους μικρο το κακο.

Εγραψα οτι η Sony σε αντιθεση με nintendo/MS,πουλαει στην χωρα μας καλα εδω και χρονια,γιαυτο και ειδαμε ΕΛληνικα στα παιχνιδια της.

Το ιδιο πχ και η Konami στα PES ή ΕΑ/ Fifa που γιαυτο και μπηκαν ΕΛληνικα σε αυτα τα παιχνιδια,γιατι πουλανε καλα και στην χωρα μας.

Απλη λογικη ειναι αυτο το πραγμα. 

Αυτά που έγραψα δεν ήταν για κάτι που είπες εσύ αλλά για άλλον που έβαλε στα αρνητικά οτι η nin δεν θα ασχοληθεί με την Ελληνική γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Χρησιμοποιείς τη λέξη βάθος με μια πολύ γενική έννοια κατ΄εμέ. Το Monster Hunter είναι απλά καλύτερο από τα παιχνίδια που ανέφερες. Δεν έχει μεγαλύτερο βάθος. Είναι απλά καλύτερο.

Το Botw δεν έχει μεγαλύτερο βάθος από τα παιχνίδια που έχεις αναφέρει (πχ. GoW αλλά ας μη συνεχίσουμε το VS). Είναι διαφορετικό. Δεν είναι ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο. Το Zelda είναι σχεδόν genre από μόνο του. Δε καταλαβαίνω με τι το συγκρίνεις ακριβώς. 

Τώρα αν εσένα υποκειμενικά σε ευχαρίστησε παραπάνω από το GoW αυτό είναι απόλυτα δεκτό. Δε χρειάζεται ούτε να το εξηγήσεις ούτε να το δικαιολογήσεις. Σου κλίκαρε καλύτερα. Όπως για μένα πχ. το Last Of Us κατουράει στα δόντια το Zelda σαν συνολική εμπειρία (για να χρησιμοποιήσω και έκφραση συμφορουμίτη) και ας έχει το 1/50 των mechanics του.

 

raw.png

3 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Αυτά που έγραψα δεν ήταν για κάτι που είπες εσύ αλλά για άλλον που έβαλε στα αρνητικά οτι η nin δεν θα ασχοληθεί με την Ελληνική γλωσσα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι τέρμα αηδία να βλέπεις ένα παιχνίδι (και γενικά) που δεν είναι στην γλώσσα για την οποία φτιάχτηκε. Η μόνη εξαίρεση που ο καλλιτέχνης το πήγε ένα βήμα παραπέρα...
 

Spoiler

Το ελληνικό intro του Dragon Ball

 

 

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πόσο άλλο να συνεχίσω να διαφωνώ στο ότι συγκρίνεις ανόμοια παιχνίδια.

Και κάποιο racing game όπου μπορείς να αλλάξεις μπουζί, λάστιχα, αεροτομές, να προγραμματίσεις πόση βενζίνη θα βάλεις, να αλλάζει η συμπεριφόρα του ΑΙ ανάλογα με το πόσο επιθετικά οδηγάς και προφανώς από τον καιρό σύμφωνα με τη λογική σου θα είχε μεγαλύτερο βάθος από το Zelda...

Και μεταξύ μας όλα αυτά που λες δε τα έκανα για να τερματίσω το Botw. Ο πιο μεγάλος προγραμματισμός/σχεδιασμός που θυμάμαι να είχα κάνει είναι να έχω ρούχα για κρύο/ζεστό περιβάλλον. Αντε να ασχολήθηκα και καμιά φορά με τον καιρό που περίμενα afk να σταματήσει να βρέχει για να σκαρφαλώσω κάποιο ρημαδοβράχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Δε ξέρω πόσο άλλο να συνεχίσω να διαφωνώ στο ότι συγκρίνεις ανόμοια παιχνίδια.

Καλά, απάντησε μου πρώτα για τα όμοια που σε ρώτησα εσύ και τεκμηρίωσε τα μου και μετά συζητάμε για το πόσο ανόμοια πράγματα συγκρίνω γιατί έχω την εντύπωση ότι απλά αποφεύγεις γιατί δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Η αλήθεια είναι ότι είναι τέρμα αηδία να βλέπεις ένα παιχνίδι (και γενικά) που δεν είναι στην γλώσσα για την οποία φτιάχτηκε

Η επιλογή για extra γλώσσες δεν είναι κακο,μακαρι να γινόταν σε όλα τα games.Η αρχικη που θέλει ο developer Αγγλική ή Γιαπωνέζικη θα είναι στάνταρ.Απλως μετά αν θέλει να το κυκλοφορηση σε κάποιες χώρες ειδικά Γερμανία που το έχουν τρελό κόλλημα θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη γλώσσα .Το ίδιο γίνεται και με τις ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mistwalker είπε

Η επιλογή για extra γλώσσες δεν είναι κακο,μακαρι να γινόταν σε όλα τα games.Η αρχικη που θέλει ο developer Αγγλική ή Γιαπωνέζικη θα είναι στάνταρ.Απλως μετά αν θέλει να το κυκλοφορηση σε κάποιες χώρες ειδικά Γερμανία που το έχουν τρελό κόλλημα θα πρέπει να έχει και την αντίστοιχη γλώσσα .Το ίδιο γίνεται και με τις ταινίες.

Ναι δεν διαφωνώ, απλά είναι άθλιο. Θα μπορούσαν βέβαια να βάζουν φουλ υπότιτλους που είναι πολύ πιο εύκολο και με λιγότερο κόστος, ακόμα και για αγορές όπως η Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...