Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αυτό που λες για τα specs συμφωνώ.

Στη προσπάθεια αγιοποίησης της Nintendo, που στα μάτια μου είναι μια εταιρία που έχει μείνει 30 χρόνια πίσω και για κάθετι καλό που κάνει κανει και άλλα δύο στραβά, όχι. 

Σε βρίσκω λίγο passive aggressive και προσωπικά μου είναι δύσκολο να μη μπω σε διένεξη με αυτά τα ποσοστά που βάζεις και τους χαρακτηρισμούς γιατί ναι μεν συμφωνώ μαζί σου αλλά είναι εμφανές ότι τους χρησιμοποιείς επιθετικά και με αρνητικό τρόπο.

Και το candy crash και το Angry Birds πχ. είναι ακόμη πιο παιχνιδοπαίχνιδα από αυτά της Nintendo και έχουν μια χαρά βάθος στο gameplay και μηχανισμούς. Αλλά αν κάποιος τα έβαζε στην ίδια πρόταση με τα Nintendo games νομίζω και συ θα πηδούσες στο ταβάνι και δικαιολογημένα. Κάπως και γω διαβάζω αυτά που λες για τα PS4 exclusive games που τεχνιέντως τα περιόρισες στα Sony Games only λες και έχει διαφορά.

Anyway ειλικρινά δεν έχω ίχνος επιθετικότητας απέναντί σου οπότε μη το πάρεις στραβά αυτό που έγραψα. Πιο πολύ απαντάω σε αυτού του είδους τις απόψεις που δεν είναι μόνο δικές σου παρά σε εσένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Μην χαλαρώνουμε να πετάμε και καμιά φημη🤣

Μονο φημη για bayonetta 3 για φετος δεν εχει σκασει ακομα. Για ολα τα υπολοιπα(περαν απο νεο DK)εχουν ακουστει φημες οτι θα βγουν φετος 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mistwalker είπε

Μην χαλαρώνουμε να πετάμε και καμιά φημη🤣

Donkey Kong Racing or (edit) θα μπορούσαν αν εκμεταλλευτούν ένα άλλο ip και να δημιουργήσουν ένα racing game. Θα είχε ενδιαφέρον ένα Splatoon Racing που θα εστιάζει στο single adventure και co-op  αφού το MK ως σειρά εστιάζει ήδη στο multiplayer.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Μονο φημη για bayonetta 3 για φετος δεν εχει σκασει ακομα. Για ολα τα υπολοιπα(περαν απο νεο DK)εχουν ακουστει φημες οτι θα βγουν φετος 😂

Για bayonetta 3 είπαν ότι μιλήσουν σύντομα οπότε αυτό το έχουμε στανταρακι στην e3.Αλλα και για νέο dk είχε ακουστεί μια φήμη με φωτογραφία το είχα κάνει post νομίζω όταν κυκλοφόρησε το tropical ότι θα είναι το 3 ώστε να κλεισει και η τριλογία με τους πιγκουίνους.Για όλα υπάρχει μια φήμη🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκλήρωσα Ori 100% και πριν αγοράσω το 198X είπα να ξανά παίξω το LInk's Awakening, το οποίο ήταν το πρώτο παιχνίδι που πήρε με προσφορά μαζί με το Switch Lite μου. Τότε δεν μου είχε φανεί τόσο πολύ, αλλά πλέον έχοντας παίξει και 15 παιχνίδια, είναι όντως τραγικό το performance του παιχνιδιού. Αδικαιολόγητο. Το blur τραγικότατο. Η μουσική επαναλαμβανόμενη όσο δεν πάει. Ααα ρε Hollow Knight, 1/5 της τιμής ενός ΑΑΑ τίτλου και είσαι άπιαστο σε όλα τα χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού. Λογικά θα πουλήσω το το Link's μιας και το έχω σε κασετα.

Περιμένω να δω πότε θα ανακοινώσουν ημερομηνία για το Eastward. Τσέκαρα το twitter του indie developer και το φτιάχνει το παιχνιδι εδω και καμιά 5 χρόνια. Instant Buy απο εμένα, και λογικά θα έχει μια νορμαλ τιμή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολα αυτα μακαρι να ισχυει φημη για dkc 3 απο την retro.Τωρα ολες αυτες οι φημες ειναι επειδη η nintendo ακομη να βγαλει direct για να ανακοινωσει καποιο παιχνιδι.Λογικα θα εχουμε τωρα τον Φλεβαρη.Βεβαια τα ιδια λεγαμε και για τον Ιανουαριο....

off-topic

Τωρα οσο αφορα το god of war  δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τον @ikaruga24.Aπλως να προσθεσω οτι το μεγαλο μειον του παιχνιδιου για μενα ηταν οτι πασχει απο κριση ταυτοτητας σαν παιχνιδι.Δεν ξερει τι θελει να ειναι.

Tελος off-topic

Nεα φημη οτι το wonderful 101 παει για kickstarter απο την platinum για μεταφορα στο switch και ps4.Αν τωρα ισχυει  δεν βλεπω να πετυχαινει το στοχο του καθως ειναι πολυ niche τιτλος.

https://www.resetera.com/threads/gamexplain-sources-platinumgames-will-launch-a-kickstarter-to-fund-switch-ps4-ports-of-the-wonderful-101.167892/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο first party που έπαιξα και έχουν πρόβλημα είναι το Links awakening,botw,xenoblade 2 και το yoshi για μένα που δεν το άντεξα καν σε  demo γιατι κάτι με την εικόνα και το πίσω σκηνικό με ενοχλούσε στα μάτια που δεν μου έχει τύχει σε άλλο game.Δυστυχως αυτό το seal of quality που είχε η nintendo σε hardaware και games τον καιρό του snes δεν υπάρχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Τίποτα δεν προσπαθώ να αποδείξω, η όλη συζήτηση ξεκίνησε για τα specs και γιατί δεν γίνεται να μπει σε αυτό το πανηγύρι η nintendo όπου ο λόγος είναι φυσικά ότι η μια είναι παιχνιδοεταιρία και η sony τεχνολογιοεταιρία. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Ως λοιπόν παιχνιδοεταιρία η μια και τεχνολογιοεταιρία η άλλη είναι απόλυτα λογικά τα παιχνίδια τους να επικεντρώνονται συγκεκριμένα σε αυτό το αρχέτυπο που ακολουθούν με τα ανάλογα αποτελέσματα. Τα παιχνίδια της μιας είναι κατά 99% παιχνίδια (ακόμα και τα μεγάλα ονόματα που θα μπορούσαν άνετα να ήταν κινηματογραφικά) και της άλλης να είναι 99% ταινίες μασκαρεμένα σε παιχνίδια. 

ΔΕΝ τα κάνει κακά παιχνίδια το παραπάνω. Το ξαναλέω. Δεν έχουν όμως το ίδιο focus και το ίδιο βάθος μηχανισμών που έχουν της nintendo και ναι το δέχομαι ότι σε κάποιους το ταινιοπαίχνιδο θα είναι πολύ περισσότερο ενδιαφέρον. 

Ναι μαν μου δίκαιο έχεις.
Για αυτό τα τελευταία 25 χρόνια η Sony κατουράει την Nintendo στα δόντια, στο χώρο του gaming. Για αυτό και οι κονσόλες της N βασίζονται σε "τεχνολογικά gimmick" (motion controls, tablet/controllers, hybrid systems, κλπ), ενώ οι άλλες απλά αυξάνουν τα specs και φροντίζουν να έχουν τίτλους που γ@μ@νε.
Όσο και αν αγαπάω παιχνίδια όπως το Zelda και το Mario κλπ της Ν, γράφεις χαζομάρες που δικαιολογείς με (για) το γούστο σου. Για άλλους παιχνιδάρες είναι το στυλ των παιχνιδιών της Sony, για άλλους της Ν. Ακολουθείς έναν οπαδικό προφίλ, και τίποτα άλλο, δικαιολογώντας το με "επικλήσεις στην αυθεντία" άλλων οπαδών (πχ βίντεο). Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο σε αυτό τον κόσμο, και όσοι μιλάνε με απόλυτα είναι, γενικά, επικίνδυνοι. Όμως...

Spoiler

Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει, μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι.


 

Επεξ/σία από non-serviam
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mistwalker είπε

Απο first party που έπαιξα και έχουν πρόβλημα είναι το Links awakening,botw,xenoblade 2 και το yoshi για μένα που δεν το άντεξα καν σε  demo γιατι κάτι με την εικόνα και το πίσω σκηνικό με ενοχλούσε στα μάτια που δεν μου έχει τύχει σε άλλο game.Δυστυχως αυτό το seal of quality που είχε η nintendo σε hardaware και games τον καιρό του snes δεν υπάρχει πλέον.

Το botw που το έπαιξα πρόσφατα μετά από τόσα patch δεν θα έλεγα ότι είχε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα

Σε ελάχιστες περιοχές (τύπου korok forest) έβλεπα τα frames να πέφτουν αισθητά α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, alexpwnz είπε

Overcooked (special edition) + overcooked 2! Στα 30€ καινούριο είναι καλή τιμή; 

Αν εννοείς physical νομίζω πως ναι είναι.

Σε digital τα 1+2 τώρα είναι στο χαμηλότερό τους στα 21 ευρώ περίπου και το season pass του δεύτερου στα 13.

https://www.dekudeals.com/search?q=overcooked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Το botw που το έπαιξα πρόσφατα μετά από τόσα patch δεν θα έλεγα ότι είχε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα

Σε ελάχιστες περιοχές (τύπου korok forest) έβλεπα τα frames να πέφτουν αισθητά α

Εκεί είναι που έχει το βασικό πρόβλημα, και δυστυχώς πέφτουν τραγικά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα θα μας πειτε ποιο παιχνιδι εχει βγαλει η νιντεντο exclusive για το switch που το συγκρινετε με το god of war και το uncharted? Εχουν κανει καποιο παιχνιδι που δεν ειναι πλατφορμερ? 

 

τοσο το god of war οσο και το horizon πηγαν τα action adventures ενα βημα παραπερα απο οτι ειχαμε δει μεχρι τωρα...καθαρα απο gameplay.

Επεξ/σία από xavier
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...