Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποια ενδιαφέροντα σημεία από την παρουσίαση της Ν στους μετόχους:
-Χρόνια πριν η Ν είχε αναφέρει την πολιτική για αύξηση της αναγνωρισιμότητας του brand name. Για άλλη μια φορά επαναλαμβάνει τα ίδια κάνοντας λόγο για mobile apps, καταστήματα (Tokyo), theme parks, χορήγηση δικαιωμάτων σε τρίτους, movie, κτλ. Πράγματα δηλαδή που είχα κάνει λόγο πολλάκις εδώ και καιρό όταν πάλι η Ν τα είχε πρωτοαναφέρει.
-Περιμένουν ότι τα RFA, LM3 και Pokemon Sh/Sw θα γίνουν evergreen τίτλοι. 
-H πολιτική για το NSW στηρίζεται σε δύο αρχές:
1ον. Στην επιλογή συστημάτων με βάση το lifestyle του εκάστοτε καταναλωτή και ανέφεραν τα NSW και Lite. 
2ον. Στην συνεχή υποστήριξη με τίτλους διευκρινίζοντας πως πλέον όλα τα στούντιο τους δουλεύουν πάνω σε ένα σύστημα αυτήν την φορά (NSW) και δεν έχουν σπάσει σε δύο όπως παλιότερα όταν υπήρχαν το φορητό και οικιακό σύστημα παράλληλα. Αναφέρονται στην υπάρχουσα πληθώρα τίτλων και στα season pass/dlc.
Τέλος η Ν προχωράει σε δύο ακόμα λειτουργικές κινήσεις:
1ον. Υφίστανται τέσσερα γραφεία στο Τόκιο σε διαφορετικές τοποθεσίες που θα συγχωνευτούν σε ένα για καλύτερα αποτελέσματα. Αναφέρεται πως περιλαμβάνεται και κομμάτι του development.
2ον. Αλλαγές στο σύστημα διακυβέρνησης της εταιρίας με ένα μάλλον πολυπλοκότερο αλλά αποτελεσματικότερο σχεδιασμό.
 

Παρατηρήσεις:

Προς το παρόν μπορεί το μοντέλο αύξηση της αναγνωρισιμότητας του brand name να λειτουργεί αλλά δεν βλέπω να ενισχύει το red ocean κομμάτι της Ν που είναι το NSW. Βέβαια, είναι ακόμα νωρίς και πρέπει να περιμένουμε αρκετά μακροπρόθεσμα για καλύτερα συμπεράσματα. Πάντως τα mobile apps δεν βλέπω να επηρεάζουν σημαντικά τα αντίστοιχα παιχνίδια για την ώρα.

Προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος ότι το NSW Lite κατάφερε κάτι ιδιαίτερο. Αν η Ν δεν το είχε κυκλοφορήσει θα είχε γλιτώσει το κόστος ανάπτυξης, προώθησης και διανομής του. Ξέραμε ότι θα είναι η καλύτερη χρονιά από πλευράς δυναμικής και δεν βλέπω πως ακριβώς το Lite βοήθησε περαιτέρω. Αυτό που βλέπω είναι πως απλά έκοψε την δυναμική του αρχικού μοντέλου αφού υπήρξαν καταναλωτές που προσέγγισαν μια οικονομικότερη λύση. Υποθέτω ότι με ή χωρίς Lite τα νούμερα θα κατέληγαν στα ίδια επίπεδα αν προχωρούσαν σε πτώση τιμής του πρωτότυπου μοντέλου που συνοδεύτηκε και με ενίσχυση της μπαταρίας. Στην Ιαπωνία προτίμησαν αυτό το μοντέλο έναντι του Lite αφού προσφέρει περισσότερη διάρκεια ζωής/εργονομία πέρα των επιπλέον χαρακτηριστικών. Ουσιαστικά η Ν το επιβεβαιώνει όταν ανακοινώνει NSW μοντέλο βασισμένο στο AC. Τo Lite παίζει καθαρά δευτερεύοντα ρόλο με το αρχικό να το τροφοδοτεί.

Όσο αφορά λοιπόν την πολιτική για το NSW υφίσταται τα δύο πλάνα που αναφέρθηκαν. Νομίζω πως αφού αυτά είναι τα δύο πλάνα της εταιρίας θα πρέπει να τα ενισχύσει και ανάλογα που σημαίνει νέα έκδοση (κάποια στιγμή) και περισσότερα παιχνίδια (τουλάχιστον για το δεύτερο εξάμηνο).  

Σχετικά με τις δύο λειτουργικές κινήσεις το πρώτο ελπίζω να οδηγήσει σε μετέπειτα αύξηση σε προσωπικό πάνω στο development του Τόκιο ενώ το δεύτερο δείχνει πως οι επιχειρηματικές κινήσεις της Ν (αύξηση της δημοτικότητας του brand name) απαιτούν την αλλαγή στο σύστημα διοίκησης. Από την άλλη βέβαια φοβάμαι πως η Ν θα μετατραπεί σε άνδρο των κουστουμάτων.

Όσο για τα 15 εκατομμύρια συνδρομητές στο NSO που αναφέρθηκαν έχω εκφράσει πολλές φορές πως δεν έπρεπε να δημιουργήσουν συνδρομητική υπηρεσία που να μην περιλαμβάνει το online τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια μέχρι να την στρώσουν. Απλά το έκαναν όλοι επομένως η Ν βρήκε το ανάλογο πάτημα. 

*Τρία εκατομμύρια το NSW στην Κίνα, καθόλου άσχημα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mansa2k είπε

*Τρία εκατομμύρια το NSW στην Κίνα, καθόλου άσχημα.

Ακούγονται λίγα αναλογικά με τον πληθυσμό τους αλλά είναι αρκετά αν αναλογιστεί κανείς ότι παίζουν σχεδόν αποκλειστικά pc/mobile.

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Προσωπικά θα ήθελα και η Nintendo να έβγαζε κατι σαν το gold και plus να έδινε κανένα παιχνίδι κάθε μήνα δωρεάν και ας ανέβαζε την τιμή της συνδρομής τουλάχιστον θα άξιζε. 

Καμιά αναβάθμιση λογισμικού που να αξίζει θα δούμε. 

θα άξιζε από λιγότερο από 5€ το χρόνο να πας στα 45-60? θα μου πεις αν σου έδινε τουλάχιστον 2 αξιόλογα παιχνίδια ίσως, εγώ πάντως προτιμώ το ταληράκι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 hours ago, retard20 said:

Ειδικα οσοι ξεκινησαν απο παλια. Δηλαδη με N64 μαζευομασταν 3-4 ατομα να τερματισουμε το ocarina και τελικα με οδηγο απο περιοδικο προχωρησαμε μερικα σημεια :D 

Θυμάμαι τον 8χρονο εαυτό μου να μαζεύομαι σε σπίτι φίλου για να κάνουμε "αυτό με το missingno" στην Pokemon Red στο GBC, με οδηγίες από ένα περιοδικό. Μιλάμε για πονοκέφαλο από την υπερένταση, όχι αστεία... :D  

1 hour ago, Malthador said:

Holy shit Horizon (κ.α) στο Switch! Πόσο μα πόσο θα ήθελα να γίνει αυτό... Πού ψηφίζουμε;

31 minutes ago, D.Luffy said:

Άρα λοιπόν έχουμε επίσημη πλέον επιβεβαίωση για κυκλοφορία Switch Pro μέσα στο 2020...

Τυπικά πρέπει έστω να το πάνε για αρχή 2021 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τυπικά πρέπει έστω να το πάνε για αρχή 2021 😛 

 Please note that we have no plans to launch a new Nintendo Switch model during 2020.

Αναφέρθηκαν στο 2020 αλλά δεν απέκλεισαν το επόμενο οικονομικό έτος που ολοκληρώνεται 31 Μαρτίου 2021. Πρώτο τρίμηνο του 2021 είναι πλέον μια πιθανότητα. Να περιμένουμε και το επόμενο Zelda εκείνη την περίοδο άραγε; Μήπως να το κυκλφοορήσουν 03/03/21 για να "γιορτάσουν" τα τέσσερα χρόνια κυκλοφορίας του συστήματος και του πρώτου BotW; Υποθετικά όλα αυτά.

EdiT:fixεd 1t

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Μήπως να το κυκλφοορήσουν 03/03/31 για να "γιορτάσουν" τα τέσσερα χρόνια κυκλοφορίας του συστήματος και του πρώτου BotW; Υποθετικά όλα αυτά.

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι το 2031 είναι λιιιίγο μακριούτσικα.   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την καταργήσουν τη συνδρομή. 

Οι ίδιοι αναφέρουν πως ενας στους δύο έχει και άλλη κονσόλα. Αν θέλει ο άλλος να πάρει switch ως δεύτερη κονσόλα για κάποια online games μπορεί να τον κάνει πίσω η συνδρομή που ζητάει. Βέβαια το ίδιο μπορεί να συμβεί και από αντίθετη πλευρά.. να έχει switch και να τον αποθαρρύνει πχ η συνδρομή gold ή plus. Βάλε συνδρομή Netflix Spotify κλπ μας μιλάμε για κάνα 50€ το μήνα μόνο για χαζόσυνδρομές.

Θέλω και εγώ να παίξω που και που κάνα Μάριο καρτ online ξανά αλλά δεν τους τα σκάω. Έχω backlog σε single player games.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greed είπε

Να την καταργήσουν τη συνδρομή. 

Οι ίδιοι αναφέρουν πως ενας στους δύο έχει και άλλη κονσόλα. Αν θέλει ο άλλος να πάρει switch ως δεύτερη κονσόλα για κάποια online games μπορεί να τον κάνει πίσω η συνδρομή που ζητάει. Βέβαια το ίδιο μπορεί να συμβεί και από αντίθετη πλευρά.. να έχει switch και να τον αποθαρρύνει πχ η συνδρομή gold ή plus. Βάλε συνδρομή Netflix Spotify κλπ μας μιλάμε για κάνα 50€ το μήνα μόνο για χαζόσυνδρομές.

Θέλω και εγώ να παίξω που και που κάνα Μάριο καρτ online ξανά αλλά δεν τους τα σκάω. Έχω backlog σε single player games.

Αν είναι να πάρει κάποιος Switch το να δώσει ακόμα 15-20ε για 1 χρόνο συνδρομή δεν νομίζω ότι θα τον κρατήσει πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RedAlert539 είπε

Αν είναι να πάρει κάποιος Switch το να δώσει ακόμα 15-20ε για 1 χρόνο συνδρομή δεν νομίζω ότι θα τον κρατήσει πίσω

Με τα χαμηλά νούμερα που έδωσαν μάλλον οι περισσότεροι μπορεί να είναι νέοι αγοραστές που δεν ξέρουν τι τους προσφέρει η συνδρομή που πληρώνουν.Για τους έχοντες ή αυτοί που έψαξαν τι παίζει πιθανών να μην τους ενδιαφέρει η ανανέωση  γιατί όπως έγραψα πιο πριν ο κύριος λόγος της συνδρομής είναι να παίξεις online τα 3 games της nin(smash,kart,splatoon).Υπάρχουν και άλλα games όπως της namco που ζητάνε συνδρομή για online αλλά πιστεύω ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό που τους ενδιαφέρει.

Μέχρι και το cloud saving που το είχαν για σημαντικό λόγο ώστε να αγοράσεις τη συνδρομή δεν το υποστηρίζουν ούτε τα περισσότερα games της nintendo.

Το switch με το μεγαλύτερο ποσοστό το games να είναι για offline play θα πρέπει να βρούνε κάποιο τρόπο ώστε να ενδιαφερθεί ο κόσμος για τη συνδρομή.

Και μόλις ξαναπηραν φωτιά οι φήμες για το 101

Επεξ/σία από Mistwalker
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστείτε για της μεταφοράς το κάγκελο. Ακόμα δεν έχουμε νέα από κάποιο direct, επομένως είναι δεδομένο ότι η Ν για το πρώτο τρίμηνο στηρίζεται στο AC. Από εκεί και πέρα βλέπουμε αν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα πέρα από μεταφορές και season pass/dlc. Προφανώς το δεύτερο εξάμηνο, δηλαδή κάποια στιγμή στο δεύτερο εξάμηνο θα ακολουθήσουν καλύτερες προτάσεις.

Για την ώρα μυρίζει επανάληψη 2018, ελπίζω να διαψεύστω αφού η emily είχε γράψει: "I'm pretty excited about this year for Switch.  It feels like it will be a repeat of the large quantity of games that 2019 had."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 minutes ago, Mistwalker said:

 

Και μόλις ξαναπηραν φωτιά οι φήμες για το 101

Το ρολόι λέει 1:01, άρα Wonderful 101.

Έχει ανεμιστηράκι, δηλαδή «fan», άρα αυτό που θέλουν οι fans, άρα Bayonetta 3.

Από πίσω έχει ρομποτάκι και δίπλα Switch, άρα Nier: Automata στο Switch.

Χαχαχ, ακούω Τσουβέλα κάθε πρωί στον Sport FM και είμαι επηρεασμένος από την αριθμομαντεία που κάνει. Βγάζεις όσες θεωρίες θες!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το ρολόι λέει 1:01, άρα Wonderful 101.

Έχει ανεμιστηράκι, δηλαδή «fan», άρα αυτό που θέλουν οι fans, άρα Bayonetta 3.

Από πίσω έχει ρομποτάκι και δίπλα Switch, άρα Nier: Automata στο Switch.

Χαχαχ, ακούω Τσουβέλα κάθε πρωί στον Sport FM και είμαι επηρεασμένος από την αριθμομαντεία που κάνει. Βγάζεις όσες θεωρίες θες!

Δεν πρόσεξες όμως την ημερομηνία κάτω από την ώρα.101 release date 1 Οκτωβρίου 🤣 

Δίπλα στο switch έχει και ένα μοχλό snk οπότε κάποιο νέο game στο switch συνεργασία με την snk

Επεξ/σία από Mistwalker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Mistwalker είπε

EA

We are always looking and discussing with Nintendo what else we can put on the platform, and as the platform grows, our interest in adding content grows for that platform. But we’re also conscious of the fact that the top-selling titles, by a long shot, are all Nintendo software. 

Δεν εχουν αδικο παντως(οσο και αν την αντιπαθω σαν εταιρεια).

Δηλαδη και το mass effect 3 που εβγαλαν στο Wii U,δεν πουλησε τιποτα.

Δεν εχουν πέραση τα παιχνιδια της ΕΑ στην πλατφορμα της Nintendo καλως ή κακως και θα τρεχουν και χαλια.

Ειδαμε και τα Doom/Wolfenstein που και που βγηκαν,απο πωλησεις τζιφος.

Και το Witcher 3 λογικα στο Switch θα εχει τις χειροτερες με διαφορα πωλησεις.

Γενικα δεν θυμαμαι παιχνιδι 3ης εταιρειας που να μην ειναι γνωστο indie και να εχει πουλησει καλα. Βγαζω απεξω το Octopath γιατι οταν κυκλοφορησε και εκανε καλες πωλησεις,ηταν (timed)exclusive.

Εδω οπως εχουμε γραψει και παλιοτερα δεν εχουν περαση exclusives της ιδιας της κονσολας οπως τα παιχνιδια της Platinum ή και τα metroid prime.

Βλεπεις τις πωλησεις των pokemon που εκαναν σε λιγους μηνες,βλεπεις και τις πωλησεις αλλων exclusive και λες WTF.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...