Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Χρειαζόμαστε ανταγωνισμό στα handheld. Μας γ@μ@ει η Ν και χαιρόμαστε.
(Και το Vita ήταν 😥 πολύ καλή κονσόλα δυστυχώς... Ά ρε Σονυ.)

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, greed είπε

Περιμένω το controller #Aliexpress US $21.99  30%OFF | Bluetooth Wireless Pro Controller Gamepad Joypad Remote for Nintend Switch Console Gamepad Joystick Wireless Controller
https://a.aliexpress.com/_ruxyPb

Είχα πάρει πιο παλιά αυτό #Aliexpress US $21.18  28%OFF | DATA FROG Game Controller For Nintendo Switch Controller Wireless Gamepad For PC Switch Controller Bluetooth Joystick
https://a.aliexpress.com/_s8qVKz και για τα χρήματα που είχα δώσει είμαι ικανοποιημένος.

Ελπίζω με την έλευση του νέου να έχω μια ακόμη καλύτερη εμπειρία.

Τώρα περί drift το είχα ρωτήσει και παλαιότερα. Ξέρουμε αν η CD media τα φτιάχνει τζάμπα για όσους είναι εκτός εγγύησης; Το έχει κάνει κάποιος; Αν όχι να ξέρω να παραγγείλω ανταλλακτικά από AliExpress.

Τώρα για τα παραπάνω που διαβάζω... Εγώ προτιμώ να παίξω Witcher 3 στο switch παρά στο Xbox one μου. Τα 50€ που κάνει τα αξίζει αρκεί να θες να το παίξεις. Δεν είμαι σε mood γι'αυτό το παιχνίδι. Το έχω στο Xbox αγορασμενο με 10€. 

Τα γραφικά δεν αποτελούσαν πότε πρόβλημα. Πρόβλημα αποτελεί το μη σταθερό frame rate και η ανάλυση. Πχ το Kirby στο switch τρέχει στα 30fps μέγα σφάλμα.. αλλά οκ δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Η κονσόλα είναι ενα διαμάντι και από τις 5 καλύτερες που είχα στη ζωή μου. Μόνο η νιντεντο μπορεί τώρα πια να βγάζει ανά εποχή και νέα κονσόλα με νέα εμπειρία. Πχ. Χαίρομαι που κάθε φορά αλλάζουμε χειριστήριο. Δεν τους βαριέσαι ποτέ σε αντίθεση με τους άλλους που κάνουν το ίδιο και το ίδιο. 

Και το καλύτερο; Έχουμε μια home console αλλά και φορητή. Ακόμα και στα games υπάρχει διαχωρισμός.. πχ κάποια games θυμίζουν φορητό ενώ κάποια άλλα home console. Δύο σε ένα η φάση.

Αν είσαι εκτός εγγύησης η CD MEDIA σε χρεώνει 15 ευρώ τον έλεγχο και έξτρα ότι ανταλλακτικό σου αλλάξουν. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Χρειαζόμαστε ανταγωνισμό στα handheld. Μας γ@μ@ει η Ν και χαιρόμαστε.
(Και το Vita ήταν 😥 πολύ καλή κονσόλα δυστυχώς... Ά ρε Σονυ.)

Θα τους φάει σε δύο χρόνια αυτό το alienware (αν δεν σταματήσει το project σε κάνα 6μηνο) με την πολύ πιο φθηνή τιμή από το switch🤣🤣 και εννοείται ότι θα εχει και παιχνίδια να παίξεις γιατί όπως δήλωσαν το switch δεν έχει🤣🤣.

Όπως και η nintendo ήθελε να ξεχωρίσει με διάφορες βλακειες στο hardware του wii u και την πάτησαν το ίδιο έκανε η sony με το vita.Ειχαν μια πετυχημένη πορεία με το psp και στο vita τα γκρέμισαν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Αν είσαι εκτός εγγύησης η CD MEDIA σε χρεώνει 15 ευρώ τον έλεγχο και έξτρα ότι ανταλλακτικό σου αλλάξουν. 

Για κάτι που είναι κατασκευαστικό λάθος; Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Θα τους φάει σε δύο χρόνια αυτό το alienware (αν δεν σταματήσει το project σε κάνα 6μηνο) με την πολύ πιο φθηνή τιμή από το switch🤣🤣 και εννοείται ότι θα εχει και παιχνίδια να παίξεις γιατί όπως δήλωσαν το switch δεν έχει🤣🤣.

Όπως και η nintendo ήθελε να ξεχωρίσει με διάφορες βλακειες στο hardware του wii u και την πάτησαν το ίδιο έκανε η sony με το vita.Ειχαν μια πετυχημένη πορεία με το psp και στο vita τα γκρέμισαν όλα.

Καλά, ο αριθμός των παιχνιδιών στο PC δεν συγκρίνεται καν με αυτού του Switch. Το ζήτημα είναι πως και πόσα θα παίζουν, σε ένα μηχάνημα για το οποίο δεν είναι βελτιστοποιημένα (και φυσικά η διάρκεια ζωής). Βέβαια άλλη φάση να παίζεις ένα παιχνίδι φορητά και όταν πας σπίτι να το συνεχίζεις στο PC σου...

Το μόνο "gimmick" στο Vita ήταν η πίσω οθόνη αφής, που ήταν πολύ άκυρη όντως. Από εκεί και πέρα, η Sony πήγε να ρουφήξει αίμα με τις κάρτες μνήμης της. Εδώ είναι και ένα πολύ σημαντικός παράγοντας γιατί το Switch πέτυχε. Γιατί και το Switch έχει "μαλακιούλες", που δεν χρησιμοποιεί και κανένα παιχνίδι για να δικαιολογήσουν το αυξημένο κόστος τους. Επίσης το Switch, με κάποιο μαγικό τρόπο που ακόμα δεν έχω καταλάβει, πέτυχε 3rd party support από την αρχή, και φυσικά έσκασε με BOTW day 1. Το Vita από την άλλη...

Για να δούμε το BOTW 2 κατά πόσο θα χρησιμοποιεί το HD rumble, μιας και στο πρώτο είχαν την δικαιολογία του Wii U. Υπάρχει παιχνίδι σοβαρό παιχνίδι που να το χρησιμοποιεί; Το 1-2 Switch δεν πιάνεται. Μάλιστα είναι κάτι που θα έπρεπε να δίνει τζάμπα η Disney των βιντεοπαιχνιδιών.

13 λεπτά πριν, greed είπε

Για κάτι που είναι κατασκευαστικό λάθος; Κρίμα.

Στο Αμέρικα δήθεν το καλύπτουν. Εκεί βέβαια το σύστημα δικαιοσύνης τους γ@μεί και δέρνει (βλέπε redbull και φτερά). Εδώ στην Ευρώπη όμως είμαστε απλά τραγικοί. Ούτε καν την οδηγία των δυο χρόνων εγγύησης δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθαν πίσω τα joy cons. Αν και ήταν εκτός εγγύησης και μου είχαν πει 22 ευρώ, το δέμα ήταν δωρεάν. Δε με χάλασε βέβαια αλλά θα πάρω ένα τηλ μην την πληρώσει κανένας υπάλληλος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, non-serviam said:

Καλά, ο αριθμός των παιχνιδιών στο PC δεν συγκρίνεται καν με αυτού του Switch. Το ζήτημα είναι πως και πόσα θα παίζουν, σε ένα μηχάνημα για το οποίο δεν είναι βελτιστοποιημένα (και φυσικά η διάρκεια ζωής). Βέβαια άλλη φάση να παίζεις ένα παιχνίδι φορητά και όταν πας σπίτι να το συνεχίζεις στο PC σου...

Το PC είναι μια πλατφόρμα με ζωή 30 χρόνων, το Switch είναι μια πλατφόρμα με ζωή 3 χρόνων. Ποτέ και καμία κονσόλα δεν μπορεί να συγκριθεί σε ποσότητα με το PC.

Επίσης, το πρόβλημα με το φορητό Alienware είναι ότι με το που θα κυκλοφορήσει, ο χρόνος θα μετράει αντίστροφα: ενώ στις υπόλοιπες κονσόλες θα βλέπουμε όλο και καλύτερο αποτέλεσμα, σε αυτό εκ φύσεως θα βλέπουμε μέρα με τη μέρα όλο και χειρότερο αποτέλεσμα. Δεν γίνεται αλλιώς, εκτός κι αν είναι αναβαθμήσιμο (που δεν το βλέπω).

1 hour ago, non-serviam said:

βλέπε redbull και φτερά

Δλδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, non-serviam είπε

Στο Αμέρικα δήθεν το καλύπτουν

Ίσως και να μην το καλυπτουν.Σε ερώτηση που τους έγινε δεν απάντησαν αν είναι δωρεάν ή όχι απλώς είπαν επικοινωνήστε με το support.

 

3 ώρες πριν, non-serviam είπε

Για να δούμε το BOTW 2 κατά πόσο θα χρησιμοποιεί το HD rumble, μιας και στο πρώτο είχαν την δικαιολογία του Wii U. Υπάρχει παιχνίδι σοβαρό παιχνίδι που να το χρησιμοποιεί; Το 1-2 Switch δεν πιάνεται. Μάλιστα είναι κάτι που θα έπρεπε να δίνει τζάμπα η Disney των βιντεοπαιχνιδιών

Η καλύτερη χρήση του στα μεγάλα games είναι στο mario odyssey αλλά και σε αλλα games θα το βρεις όπως στο golf story oπου μια χρήση είναι όταν πέφτει η μπάλα στο κενό δημιουργεί ένα ήχο μουσικής.Γενικος είναι μια καλή προσθήκη για μένα και είναι κάτι που θα ήθελα να το έχουν όλα τα gamepads όλων τον εταιριών.Αν μου πεις γιατί να παίξεις multiplatform στο switch ενώ αλλού θα είναι καλυτερα η πρώτη απάντηση θα είναι για το hd rumble.

 

3 ώρες πριν, non-serviam είπε

Καλά, ο αριθμός των παιχνιδιών στο PC δεν συγκρίνεται καν με αυτού του Switch. Το ζήτημα είναι πως και πόσα θα παίζουν, σε ένα μηχάνημα για το οποίο δεν είναι βελτιστοποιημένα (και φυσικά η διάρκεια ζωής). Βέβαια άλλη φάση να παίζεις ένα παιχνίδι φορητά και όταν πας σπίτι να το συνεχίζεις στο PC σου...

Το pc gaming πάντα θα είναι ανωτερo στα παντα.Εγω αυτό που έγραψα πήγαινε για μια τάχα τις σοβαρή εταιρία(Alienware)όπου για τη διαφήμιση ενως project (όπου είναι άγνωστο αν θα κυκλοφορήσει στην τελική) πετάνε μια ανακοίνωση όπου ότι γράφουν είναι ηλιθιότητες και ψέματα.Αντε να μου πεις ότι θα είναι πιο φθηνό εντάξει δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά με το ιστορικό τους αυτό αποκλείεται.Το ότι δεν έχει games με 4000+ ασχέτος πόσο καλά ή όχι ασχολίαστο.

Το vita με αυτά που γράφονται κάποιο λόγοι είναι:

1.Ηταν πολύ ακριβη η αγορά του

2.Οι μνήμες το ίδιο.

3.Το έφαγε το ps4 όπου οι devs δεν ενδιαφέρθηκαν και τόσο για το vita αλλά ούτε και sony φάνηκε να ενδιαφέρεται όπου του σουταραν γρηγορα.

3.Το 3ds το αποτελείωσε μιας και ήταν καλύτερη επιλογή για φορητό.

Εμένα πάντως το πρωτο psp μου άρεσε αρκετά και ακόμα το χρησιμοποιώ καμιά φορά και μετά από τόσα χρόνια η μπαταρία δεν έχει πάθει τίποτα.Αλλα σε αυτό που τους παραδέχομαι είναι ότι τα λεφτά που εδωσες για psp ή vita σε σύγκριση με τα φορητά τις nintendo είναι άλλη κλάση.Πολυ πιο premium.

 

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, james9tito είπε

Μου ήρθαν πίσω τα joy cons. Αν και ήταν εκτός εγγύησης και μου είχαν πει 22 ευρώ, το δέμα ήταν δωρεάν. Δε με χάλασε βέβαια αλλά θα πάρω ένα τηλ μην την πληρώσει κανένας υπάλληλος. 

Τι είχαν; Γιατί σκεφτόμουν και εγώ να τα στείλω αλλά με χρέωση απλά δεν.. εκτός εγγύησης και τα δικά μου αφού τα είχα από dayone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greed είπε

Τι είχαν; Γιατί σκεφτόμουν και εγώ να τα στείλω αλλά με χρέωση απλά δεν.. εκτός εγγύησης και τα δικά μου αφού τα είχα από dayone

Κλασικά joy con drift και σπασμένο rail στο δεξί. Είχα μιλήσει και στο τηλέφωνο και μου είχαν πει 22 ευρώ. Κοιτάω και το δελτίο αποστολής και όντως λέει χρέωση μηδέν ευρώ. 

Τι να πω.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mistwalker είπε

Ίσως και να μην το καλυπτουν.Σε ερώτηση που τους έγινε δεν απάντησαν αν είναι δωρεάν ή όχι απλώς είπαν επικοινωνήστε με το support.

Η καλύτερη χρήση του στα μεγάλα games είναι στο mario odyssey αλλά και σε αλλα games θα το βρεις όπως στο golf story oπου μια χρήση είναι όταν πέφτει η μπάλα στο κενό δημιουργεί ένα ήχο μουσικής.Γενικος είναι μια καλή προσθήκη για μένα και είναι κάτι που θα ήθελα να το έχουν όλα τα gamepads όλων τον εταιριών.Αν μου πεις γιατί να παίξεις multiplatform στο switch ενώ αλλού θα είναι καλυτερα η πρώτη απάντηση θα είναι για το hd rumble.

Το pc gaming πάντα θα είναι ανωτερo στα παντα.Εγω αυτό που έγραψα πήγαινε για μια τάχα τις σοβαρή εταιρία(Alienware)όπου για τη διαφήμιση ενως project (όπου είναι άγνωστο αν θα κυκλοφορήσει στην τελική) πετάνε μια ανακοίνωση όπου ότι γράφουν είναι ηλιθιότητες και ψέματα.Αντε να μου πεις ότι θα είναι πιο φθηνό εντάξει δεν μπορούμε να το ξέρουμε αλλά με το ιστορικό τους αυτό αποκλείεται.Το ότι δεν έχει games με 4000+ ασχέτος πόσο καλά ή όχι ασχολίαστο.

Το vita με αυτά που γράφονται κάποιο λόγοι είναι:

1.Ηταν πολύ ακριβη η αγορά του

2.Οι μνήμες το ίδιο.

3.Το έφαγε το ps4 όπου οι devs δεν ενδιαφέρθηκαν και τόσο για το vita αλλά ούτε και sony φάνηκε να ενδιαφέρεται όπου του σουταραν γρηγορα.

3.Το 3ds το αποτελείωσε μιας και ήταν καλύτερη επιλογή για φορητό.

Εμένα πάντως το πρωτο psp μου άρεσε αρκετά και ακόμα το χρησιμοποιώ καμιά φορά και μετά από τόσα χρόνια η μπαταρία δεν έχει πάθει τίποτα.Αλλα σε αυτό που τους παραδέχομαι είναι ότι τα λεφτά που εδωσες για psp ή vita σε σύγκριση με τα φορητά τις nintendo είναι άλλη κλάση.Πολυ πιο premium.

Αγαπάμε Vita.
Το θέμα είναι ότι το HD Rumble το χρησιμοποιούν ελάχιστα, ενώ παράλληλα αυξάνει αρκετά το κόστος τις κονσόλας (όχι ότι στο lite που δεν έχει κάνανε καμία φοβερή τιμή αλλά οκ, Nintendo είναι αυτή).
 

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το PC είναι μια πλατφόρμα με ζωή 30 χρόνων, το Switch είναι μια πλατφόρμα με ζωή 3 χρόνων. Ποτέ και καμία κονσόλα δεν μπορεί να συγκριθεί σε ποσότητα με το PC.

Επίσης, το πρόβλημα με το φορητό Alienware είναι ότι με το που θα κυκλοφορήσει, ο χρόνος θα μετράει αντίστροφα: ενώ στις υπόλοιπες κονσόλες θα βλέπουμε όλο και καλύτερο αποτέλεσμα, σε αυτό εκ φύσεως θα βλέπουμε μέρα με τη μέρα όλο και χειρότερο αποτέλεσμα. Δεν γίνεται αλλιώς, εκτός κι αν είναι αναβαθμήσιμο (που δεν το βλέπω).

Δλδ;

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/11155731/13m-lawsuit-proves-Red-Bull-doesnt-give-you-wings.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Αγαπάμε Vita.
Το θέμα είναι ότι το HD Rumble το χρησιμοποιούν ελάχιστα, ενώ παράλληλα αυξάνει αρκετά το κόστος τις κονσόλας (όχι ότι στο lite που δεν έχει κάνανε καμία φοβερή τιμή αλλά οκ, Nintendo είναι αυτή).

Ε όχι και το λίγα που χρησιμοποιούν το HD rumble. Εχω άπειρα παιχνίδια που κάνουν χρήση αυτού, indie και μη. Πολλά από αυτά όταν τα παίζω στο PC μου είναι εντελώς διαφορετικά σε αίσθηση επειδή λείπει αυτό το χαρακτηριστικό. Είναι το αγαπημένο μου πρόσθετο σε πλήθος παιχνιδιών που απολαμβάνω στο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ε όχι και το λίγα που χρησιμοποιούν το HD rumble. Εχω άπειρα παιχνίδια που κάνουν χρήση αυτού, indie και μη. Πολλά από αυτά όταν τα παίζω στο PC μου είναι εντελώς διαφορετικά σε αίσθηση επειδή λείπει αυτό το χαρακτηριστικό. Είναι το αγαπημένο μου πρόσθετο σε πλήθος παιχνιδιών που απολαμβάνω στο μηχάνημα.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα. Πρέπει μάλλον να τσεκάρω τα νεύρα των άνω άκρων. 😅

Και για τους μερικούς που γκρινιάζανε ότι 5 χρόνια και δεν έχετε παίξει το Witcher και θα το παίξετε σε φορητό και μπλα μπλα μπλα... Ορίστε ο σωστός τρόπος για να απολαύσεις την σειρά. 150 ωρίτσες δεν τις λες και λίγες για να τις κερδίσεις από το φορητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, non-serviam είπε

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τίποτα. Πρέπει μάλλον να τσεκάρω τα νεύρα των άνω άκρων. 😅

Και για τους μερικούς που γκρινιάζανε ότι 5 χρόνια και δεν έχετε παίξει το Witcher και θα το παίξετε σε φορητό και μπλα μπλα μπλα... Ορίστε ο σωστός τρόπος για να απολαύσεις την σειρά. 150 ωρίτσες δεν τις λες και λίγες για να τις κερδίσεις από το φορητό.

Αυτός είναι για μένα και ο βασικός λόγος που ΔΕΝ έχω παίξει ποτέ μου το Witcher 3 ακόμη και αν έχω PS4. Είναι πάααρα πολλές οι ώρες. Όταν μεγαλώνουμε και λιγοστεύει ο ελεύθερος χρόνος, οι 150 ώρες περίπου που θέλει ένα παιχνίδι ισοδυναμεί με μήνες! Και ενδιάμεσα σε αυτούς τους μήνες μπορεί να έχουν βγει και νέοι τίτλοι και μπορεί και να βαρεθείς μέχρι να το τερματίσεις. Σίγουρα θα αξίζει και έχει πάρει και τόσα βραβεία - δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κακοπαίχνιδο αλλά τι να πρωτο προλάβουμε και με άλλα παιχνίδια που έχουμε αγοράσει ήδη και περιμένουν και αυτά. Και τα έχουμε αγοράσει επειδή βγήκαν σε προσφορά και έπεσε η τιμή τους. Και όταν κάποιος έχει 2 συστήματα, πχ switch και ps4 ή xbox ή PC, εκεί μεγαλώνει ακόμη περισσότερο η βιβλιοθήκη και η λίστα επιθυμιών!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλυση Οικονομικού Τριμήνου:
 

fy20q3.png.1954febe490b9439cc53b8b344f635c9.png

FY2019Q3

Παρατηρήσεις που είχαν επισημανθεί σε προηγούμενες αναλύσεις και πλέον επαληθεύονται (ή όχι):

- Το MK8D έφτασε τα 20 εκατομμύρια σε πωλήσεις. Οδεύει προς την δεύτερη θέση που κατέχει προς το παρόν (θα το προσπεράσει μεταξύ Q4 2019/Q1 2020) η έκδοση του DS (23,6 εκατομμύρια) και αναμένεται να φτάσει στα 30 εκατομμύρια πωλήσεις σε βάθος χρόνου. Πρώτη θέση είναι η έκδοση του Wii (37,24) που δύσκολα θα ξεπεραστεί αλλά τίποτα δεν αποκλείεται, περισσότερα προς το τέλος του επόμενου οικονομικού έτους.

-Το BotW συνεχίζει ακάθεκτο. Τιτανοτεράστια επιτυχία για τα δεδομένα της σειράς. Ποιος θα μπορούσε να πιστέψει ότι παιχνίδι Zelda θα καταφέρει να ξεπεράσει τίτλο Super Mario (Odyssey). Η κυκλοφορία του Link's Awakening ενώ περίμενα πως θα του στοιχίσει σε πωλήσεις τελικά έγινε ακριβώς το αντίθετο (ξεπερνώντας ακόμα και το τρίμηνο της περσινής χρονιάς!) κάτι που βοήθησε και η αύξηση του hardware και ειδικά η κυκλοφορία του Lite στο προηγούμενο τρίμηνο.

-To Splatoon 2 συνεχίζει να έχει μια πτωτική πορεία σε σχέση με τα προηγούμενα τρίμηνα (οι λόγοι έχουν αναφερθεί σε παλιότερες αναλύσεις) αλλά το SMO κατάφερε να ξεφύγει συγκριτικά. Τελικά η αυξημένη δυναμική του hardware είχε θετικά αποτελέσματα και επηρέασε την δυναμική έστω του SMO. To Splatoon 2 την πάτησε λόγω του NSO και του Fortnite.

-To SMP έχει καλή πορεία αλλά η ΝD Cube συνεχίζει να μην προσθέτει δύο τουλάχιστον επιπλέον boards που επιθυμούν οι κάτοχοι του παιχνιδιού.

-Το Smash κινείται καταπληκτικά κάτι που βοηθούν και τα season pass/dlc's. Κάτι ανάλογο περιμένω και από τα Pokemon Sw/Sh. Μένει να δούμε αν τελικά ο δεύτερος τίτλος που θα ξεπεράσει τα 20 εκατομμύρια σε πωλήσεις θα είναι το Pokemon ή αν θα προλάβει κάποιος άλλος. Αν και προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω ότι το Pokemon έχει τις περισσότερες πιθανότητες, θα δείξει.

-Το LM3 είχε ένα πολύ δυνατό άνοιγμα, περιμένω να ξεπεράσει τον προκάτοχο του κατά τουλάχιστον 20% που σημαίνει εφτά εκατομμύρια πωλήσεις σε βάθος χρόνου και βλέπουμε. Αν και είναι υπερβολικό δεν θα μου κάνει εντύπωση αν φτάσει και τα δέκα εκατομμύρια μακροπρόθεσμα (ή μάλλον ελπίζω να φτάσει αυτά τα νούμερα) αφού η NLG έχει κάνει καταπληκτική δουλειά.

-Tο NSW ξεπέρασε τα νούμερα του Super Nes (49,1 εκατομμύρια) και κάπου στα μέσα προς τέλη του επόμενου το NES (61,91 εκατομμύρια).

-Στα τοπ 10 των εμπορικότερων τίτλων εκτός βρέθηκαν τα SMM2 και TLoZ: LA για να πάρουν την θέση τους τα Pokemon Sh/Sw και LM3. Αργότερα θα προστεθεί και το AC επομένως δεν θα έχουμε περαιτέρω αλλαγές στο τοπ10 για ένα αρκετό μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο Q4 θα συμπεριληφθεί το AC επομένως θα εκτοπιστεί κάποιο από τα NSMBUD ή LM3. Ελπίζω το LM3 να παραμείνει στην λίστα.

-Περιμέναμε πως θα είναι η δυνατότερη χρονιά σε hardware/software όπως και είχε επαληθευτεί ήδη από το προηγούμενο εξάμηνο αλλά το βλέπουμε στην υπέρτατη μορφή του όπου τα νούμερα του τωρινού οικονομικού έτους έχουν ξεπεράσει το προηγούμενο δυνατότερο ενώ υπολείπεται ακόμα ένα οικονομικό τρίμηνο.

*Σύμφωνα με υπολογισμούς το NSW θα φτάσει τα είκοσι εκατομμύρια συνολικά στο τωρινό οικονομικό έτος. Αν τα ξεπεράσει θα είναι και το μοναδικό σύστημα της γενιάς αφού το ps4 στην καλύτερη του FY έφτασε στα 20 εκατομμύρια. H N πάντως αύξησε τον στόχο για το NSW κατά 1,5 εκατομμύρια και πλέον συνολικά στοχεύει στα 19,5 εκατομμύρια. Ο στόχος για το software βρίσκεται στα 140 εκατομμύρια κάτι που πιστεύω ότι θα το ξεπεράσουν άνετα.


Νέες και γενικές παρατηρήσεις:

-To Super Mario Maker 2 (5,04εκ) ξεπέρασε του προκατόχου του σε WiiU (4,01εκ) και 3DS (3,4εκ?). 

-Πλέον στους έξι τίτλους πάνω από τα 10 εκατομμύρια πωλήσεις μετά την προσθήκη των Pokemon SS. Αργότερα θα συμπεριληφθεί σε αυτά τα νούμερα και το Splatoon 2 που βρίσκεται αρκετά κοντά αλλά σε βάθος χρόνου και το SMP. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για το Animal Crossing. Βέβαια μέσα και προς το τέλος του επόμενου οικονομικού έτους θα μιλάμε για τίτλους των 20 εκατομμυρίων.

-Το SMP θα γίνει ο εμπορικότερος τίτλος της σειράς (και αυτό με την σειρά του) στο επόμενο τρίμηνο. Σύμφωνα τουλάχιστον με τα στοιχεία που υφίστανται.

-Για άλλη μια φορά η αύξηση της δυναμικής με το Animal Crossing ολοκληρώνεται αφού η βάση δεν μπορεί να αναπτυχθεί δυναμικά σε βάθος χρόνου από την στιγμή που οι εμπορικότεροι τίτλοι της N θα έχουν κυκλοφορήσει. Επομένως προχωρούν σε φάση διατήρησης  που σημαίνει συνέχειες, μεταφορές, καλύτερα πακέτα, προσφορές και πτώση τιμές. Φυσικά παίζει και το σενάριο ενός νέου μοντέλου. Παράλληλα το ιδανικότερο όλων που είναι η κυκλοφορία νέων ips ή επαναφορά παλιότερων (Donkey Kong Racing/Golden Sun).

-Το ποσοστό πωλήσεων των first-party τίτλων (* η Ν συμπεριλαμβάνει και τους τίτλους που αναλαμβάνει την διανομή)και των ψηφιακών πωλήσεων παραμένουν στα ίδια επίπεδα.

-Μεγάλες εκπλήξεις σε νούμερα άλλων τίτλων:
Super Mario Maker 2          5,04 (+1,11)
ΤLoZ: Link's Awakening      4,19 (+1,06)
FE: Three Houses                2,58 (+0,29) (περιμένουμε ακόμα περισσότερα, ειδικά μετά την προώθηση του Sakurai. Γενικώς περιμένω περισσότερα λόγω και της επιτυχία του mobile app)
Ring Fit Adventure             2,17 (θα συνεχίσει να πουλάει, λογικά θα ξεπεράσει τα 5 εκ σε βάθος χρόνου. Το πρώτο νέο ip της Ν που θα φτάσει αυτά τα νούμερα για το NSW)
Astral Chain                        1,03 (ο πρώτος -επιτέλους- τίτλος της PG που φτάνει το ένα εκατομμύριο σε σύστημα της Ν, μεγάλη επιτυχία)
MUA3: The Black Order     1,02 (απίστευτη δυναμική για ένα τίτλο αποκλειστικό μετά από τόσα χρόνια απουσίας, αναμένεται συνέχεια λόγω DLC).
*H δυναμική των δύο τελευταίων τίτλων επαληθεύει πως οι τρίτες εταιρίες έχουν μεγαλύτερη δυναμική σε συστήματα της Ν όταν πρόκειται για αποκλειστικούς τίτλους.
*Δεν υπάρχει αναφορά για το DXM επομένως δεν έφτασε το ένα εκατομμύριο σε πωλήσεις.

-Είναι τρομακτικό από πλευράς επιτυχίας ότι τα MK8D και TLoZ: Breath of the Wild θα ξεπεράσουν το προηγούμενο οικονομικό έτος σε νούμερα πωλήσεων με την προσθήκη του επόμενου τριμήνου. Πραγματικά τρομακτική επιτυχία για τίτλους που κυκλοφόρησαν κατά το πρώτο έτος ζωής του συστήματος και σε full price. Περιττό να γράψω ότι γενικότερα η δυναμική του software σπάει κόκκαλα.

-Οι πωλήσεις του NSW Lite κυμάνθηκαν στα 3.24 εκατομμύρια για το Q3 ενώ συνολικά βρίσκεται στα 5.19 εκατομμύρια. Ακόμα και στην Ιαπωνία οι πωλήσεις του πρώτου ανανεωμένου μοντέλου υπερτερούν από το Lite γιατί οι καταναλωτές προτιμούν την μεγαλύτερη αυτονομία πέρα των επιπλέων χαρακτηριστικών. Συνεχίζω να πιστεύω ότι θα τρώει σκόνη στην πάροδο του χρόνου το Lite στα ράφια των καταστημάτων στην Δύση, θα έχει καλύτερη πορεία στην Ιαπωνία συγκριτικά ακόμα και με αυτά τα δεδομένα. Η Δύση θέλει νέο plus ή pro μοντέλο.

-Τέλος για το επόμενο τρίμηνο περιμένουμε να κυμανθεί καλύτερα ή στην χειρότερη στα ίδια επίπεδα με το αντίστοιχο του προηγούμενου έτους όσο αφορά το hardware (*2,47 εκατομμύρια). Στο software αναμένεται πολύ καλύτερη πορεία από το περσινό (23,91 εκατομμύρια) λόγω της δυναμικής του hardware στο Q3 και της κυκλοφορίας του AC με Tie Ratio τουλάχιστον στα 10. Για το επόμενο οικονομικό έτος (αν και είναι ακόμα νωρίς αφού δεν ξέρουμε ούτε καν το πλήρες πρόγραμμα κυκλοφοριών) για την ώρα στην χειρότερη να θυμίσει τα νούμερα του προηγούμενου οικονομικού έτους (FY2019).

Edit: Διορθώθηκαν κάποια λαθάκια, προστέθηκε περισσότερο κείμενο. Τέλος, δεν θα ακολουθήσουν άλλες προσθήκες για προβλέψεις και παρατηρήσεις. 

Η Ν βρίσκεται σε Luigi's Mansion mode: 

 
Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...