Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο για τα νεα features θα πουλησουν σαν τρελα. Ειδικα με γρηγοροτερα loading times και τα νεα ui θα πουλανε, βαλε και το bc θα ξεσκισει οχι θα πουλησει. Εσυ αν πιστευεις οτι καποιος δε θα παρει ps5 και θα παρει switch εισαι μαλλον λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, najinblue3 said:

Μονο για τα νεα features θα πουλησουν σαν τρελα. Ειδικα με γρηγοροτερα loading times και τα νεα ui θα πουλανε, βαλε και το bc θα ξεσκισει οχι θα πουλησει. Εσυ αν πιστευεις οτι καποιος δε θα παρει ps5 και θα παρει switch εισαι μαλλον λαθος. 

Εάν νομίζεις ότι το κριτήριο αγοράς κονσόλας είναι τα loading times* και το UI, τότε μάλλον εσύ είσαι λάθος. Είναι αποδεδειγμένο ότι μία κονσόλα πουλάει όσο έχει games να προσφέρει. Όσο τα επόμενα twins δεν θα έχουν exclusive games να συνοδεύσουν το H/W, δηλαδή για ένα χρόνο από το launch (δεν είναι δικά μου λόγια, άλλοι τα λένε), δεν θα κάνουν τίποτα φοβερές πωλήσεις. Το BC είναι ένας καλός λόγος για να κάνουν νωρις στο lifespan πωλήσεις, αλλά καλό θα είναι να περιμένουμε για να δούμε πως θα το εφαρμόσει η Sony στο PS5 πριν βγάλουμε συμπεράσματα.

Δεν είπα πουθενά ότι δεν θα πάρει κάποιος PS5 για να πάρει Switch, ίσα ίσα είπα ότι η μία αγορά δεν σχετίζεται με την άλλη.

*Δηλαδή σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι έχει υπάρξει άνθρωπος επάνω στον πλανήτη που να είπε «δεν παίρνω PS4, έχει μεγάλα loading times»; Εντάξει, ποτέ κανένας όμως ε.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ξερω πολλα community που κανουν κρα για loading times. Warframe, MHW και Destiny 2. Communities που εχουν απιστευτα μεγαλο ενεργο κοσμο.

Ειναι τραγικα αργα αυτα παιχνιδια, και σιγουρα αν υποστηριζονται day1 ολοι θα παρουν ps5. Βαζω και τον εαυτο μου μεσα. Το ps4 οταν βγηκε δε ξερω τι αποκλειστικα ειχε, αλλα για το 5 ηδη ακουγεται οτι ετοιμαζονται remakes Sillent Hill, Castlevania και Μg. Βαλε και το Demons Souls, δε ξερω τι καλυτερο line up μπορει να προσφερει σαν φρεσκια κονσολα. Εγω πιστευω το bc ειναι το καλυτερο οπλο που εχει στα χερια της η Sony, ειδικα αν υποστηριζει και ps3 games. 

Τεσπα θα φανει συντομα, για Φεβρουαριο ακουγεται η παρουσιαση. Εγω παντως ευχομαι να πατωσει το switch, μπας και στρωθουν και το φτιαξουν λιγο ειδικα αυτη τη λαιλαπα με τα controlers. Ειμαι ηδη στο 3ο, και υποσχεθηκα πως δε προκειται να παρω καινουργιο. Να πανε να

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οτι δηλαδη ελεγα πιο πισω. Εντομεταξυ μιας και εγραψες για μειωμενες τιμες πιο πισω,ειχα γραψει οτι κοιταζα για Sn30pro+ για αγορα,αλλα ακομα και σε αυτο ανεβηκε η τιμη

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads.html?from=catspan&keyphrase=8bitdo+sn30pro%2B

Ακομα και απο Amazon το μαυρο πχ χρωμα βγαινει με μεταφορικα στα ιδια πανω κατω λεφτα.

Η μειωμένη τιμή που έγραψα είναι το σχέδιο που είπαν από τη Nin και αυτό πιάνει μόνο τη τα δικά τους προϊόντα.Απο περιφερειακά μέχρι και games η κάθε εταιρία κάνει ότι θέλει χωρίς να ρωτήσει τη nintendo.Αυτο το είχε πει νομίζω ο reggie για τα games τουλάχιστον ότι δεν μπορεί να πει στους third party να κατεβάσουν τις τιμες.Μπορουν να το προτείνουν αλλά τίποτα παραπάνω.

Αυτά τα 8bitdo αν δεν κάνω λάθος παίζουν και σε pc όπως και άλλες κονσόλες οπότε όποια μειωση και να γίνει στο switch δεν νομίζω ότι θα είναι κριτήριο για σοβαρή μείωση τιμής τον μοχλών.

Εγώ πιστεύω ότι την 8bitdo τη συμφέρει που τα controllers της nintendo έχουν προβλημα και μπορούν να προσφέρουν μια καλύτερη λύση σε τιμη που να μην ξεπερνάει τα αυθεντικά.Αν κάνουν καμια μαγκιά και βάλουν και το hd rumble πάει θα είναι μονόδρομος σε κάτι εκτός joycon.

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, najinblue3 said:

Βασικα ξερω πολλα community που κανουν κρα για loading times. Warframe, MHW και Destiny 2. Communities που εχουν απιστευτα μεγαλο ενεργο κοσμο.

Γιατί, θα έχει cross-play το PS4 με το PS5;

Αν δεν έχουν cross-play, τότε το community αυτών των games θα σπάσει στα δύο. Αν έχουν cross-play, τότε τα loading times του PS4 θα τα τρώνε στην μάπα και όσοι έχουν PS5.

Εκτός αν θεωρείς ότι όλοι όσοι παίζουν multiplayer games θα μεταβούν άμεσα σε PS5, που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναλαμβάνουμε παλιότερες συζητήσεις. Τρία είναι τα κύρια προβλήματα της Ν: 
-Δεν υπάρχει σταθερό πρόγραμμα (αποκλειστικών) κυκλοφοριών και ούτε κάποιο ενδιαφέρον για να επιλυθεί.
-Υπηρεσίες (online, UI, communication, κτλ).
-Κατασκευαστικό (wifi antenna, joycon drift, κτλ).

Όσο αφορά τις πωλήσεις μόνο το πρώτο τις επηρεάζει σημαντικά και το βλέπουμε στην πράξη. Επίσης όπως έχω επισημάνει αυτό είναι και το κύριο πρόβλημα της Ν αφού δεν υπάρχει κάποιος εμπορικός τίτλος στον ορίζοντα πέρα από το AC. Όλα τα υπόλοιπα έχουν μαζέψει το κοινό τους. Παράδειγμα δεν μπορεί να σπρώξει (στον ίδιο βαθμό) συστήματα το BotW2 όταν ήδη το πρώτο είναι ο εμπορικότερος τίτλος της σειράς, ενώ έχουν κυκλοφορήσει τα LA, HW και περαιτέρω υφίσταται η συμμετοχή του χαρακτήρα σε παιχνίδια όπως MK8D και Smash. Παιχνίδια όπως τα B3, MP4 ξέρουμε ότι δεν έχουν ιδιαίτερη δυναμική εκτός βέβαια αν αυτήν την φορά καταφέρουν και ξεχωρίσουν. Ειδικά το MP4 μπορεί να καταφέρει αρκετά να πάρει μαθήματα από το BotW.

Για να κάνει την υπέρβαση η Ν πρέπει να επενδύσει στο risk zone που δεν είναι εύκολο να δημιουργήσεις νέους εμπορικούς τίτλους. Η πλάκα είναι πως με το WiiU κατάφερε περισσότερα με τα Mario Maker, Splatoon. Ως τώρα δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν τίτλους αντίστοιχης δυναμικής. Πάντως προσπαθούν με τα Labo, Ring Fit Adventure και ARMS αλλά και πάλι δεν φτάνουν τα νούμερα των άλλων δύο. Αυτό που θεωρώ εφικτό είναι να καταφέρουν να προσθέσουν στην δυναμική τους άλλο ένα δυνατό RPG (πέρα του Pokemon) μέσω της Monolith Soft.

Αυτό που μπορούμε να θεωρούμε σίγουρο είναι η πολιτική της διατήρησης που σημαίνει safe mode (συνέχειες, μεταφορές, προσφορές, πτώσεις τιμών) και ανακύκλωσης (νέα έκδοση). Κατά την γνώμη μου και με βάση όσα γνωρίζουμε μέχρι τώρα περιμένω στο επόμενο οικονομικό έτος πτώση πωλήσεων και θα είναι σε καλά πλαίσια αν τα νούμερα κυμανθούν μεταξύ των δύο τελευταίων οικονομικών ετών (*17 εκατομμύρια και του τωρινού που κλείνει 31 Μαρτίου 2020).

Το σύστημα με βάση τα νούμερα της Ιαπωνίας δείχνει να κυμαίνεται καλύτερα σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρυσι. Λογικά θα τα καταφέρει μέχρι την κυκλοφορία του AC, αργότερα λογικά η Ν θα αρχίσει να βγάζει παιχνίδια. Η Emily Rogers είχε αναφέρει κάτι σχετικά με το δεύτερο εξάμηνο να ξεχωρίζει. Πάντως δεν περιμένω να επηρεαστεί ιδιαίτερα το NSW από την κυκλοφορία των 4k twins όσο από την απουσία τίτλων που θα σπρώξουν το NSW αλλά θα έχουμε καλύτερη εικόνα σε αυτό όταν ανακοινωθούν οι τιμές αλλά και το πρόγραμμα κυκλοφοριών.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Γιατί, θα έχει cross-play το PS4 με το PS5;

Αν δεν έχουν cross-play, τότε το community αυτών των games θα σπάσει στα δύο. Αν έχουν cross-play, τότε τα loading times του PS4 θα τα τρώνε στην μάπα και όσοι έχουν PS5.

Εκτός αν θεωρείς ότι όλοι όσοι παίζουν multiplayer games θα μεταβούν άμεσα σε PS5, που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό.

Δεν ξέρω και μακάρι να υποστηρίζει, αν και δύσκολο. Στο Destiny παντως ολοι πηγαν στο ps4 οταν βγηκε απο το 3. Το ιδιο θα γινει και τωρα νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, najinblue3 said:

Δεν ξέρω και μακάρι να υποστηρίζει, αν και δύσκολο. Στο Destiny παντως ολοι πηγαν στο ps4 οταν βγηκε απο το 3. Το ιδιο θα γινει και τωρα νομιζω

Ρε τρολάρεις τώρα; Τη μία λες ότι είναι μεγάλα τα loading times και θα αναβαθμίσουν όλοι σε PS5 και την άλλη λες μακάρι να υποστηρίζει cross-play έτσι ώστε να τρώνε στη μάπα τα loading times του PS4 και οι PS5 owners;

Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οποίο εν τω μεταξύ

1) Το φτιάχνει η εγγύηση για 2 χρόνια
2) Το φτιάχνεις προσωρινά με σπρέι κόστος 5€
3) Το φτιάχνεις για περισσότερο καιρό με ανταλλακτικά από ebay
4) Το φτιάχνεις για αρκετό καιρό εκτός εγγύησης στο επίσημο service με ένα 20ρικο
5) Δεν σου έχει συμβεί ακόμα (κονσόλα 26 μηνών η δική μου και δεεε)

7 minutes ago, czarjuly said:

Ακομα δεν πηρα τις κονσολες και με εχετε αγχωσει με αυτά περι joycon drift που γραφετε...😀

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ακομα δεν πηρα τις κονσολες και με εχετε αγχωσει με αυτά περι joycon drift που γραφετε...😀

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς, κατά πάσα πιθανότητα θα το πάθεις. 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Το οποίο εν τω μεταξύ

1) Το φτιάχνει η εγγύηση για 2 χρόνια
2) Το φτιάχνεις προσωρινά με σπρέι κόστος 5€
3) Το φτιάχνεις για περισσότερο καιρό με ανταλλακτικά από ebay
4) Το φτιάχνεις για αρκετό καιρό εκτός εγγύησης στο επίσημο service με ένα 20ρικο
5) Δεν σου έχει συμβεί ακόμα (κονσόλα 26 μηνών η δική μου και δεεε)

Έχω τα πάντα από NES και έπειτα. Τα μοναδικά χειριστήρια που μου έβγαλαν πρόβλημα εδώ και τρεις δεκαετίες είναι τα joycon των 90 ευρώ σε λιγότερο από δύο χρόνια. 

Είναι λογικό να ανησυχεί ένας νέος αγοραστής για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το πάθει και δεν έχουν όλοι όρεξη και χρόνο να ασχολούνται με επιδιορθώσεις του κ*λ**. Γιατί αυτό κάνει η Nintendo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, czarjuly είπε

Ακομα δεν πηρα τις κονσολες και με εχετε αγχωσει με αυτά περι joycon drift που γραφετε...😀

Παντως αν ισχυουν αυτα που ελεγες στο διπλα θεμα οτι εχεις backlog σε ps4 γυρω στα 130παιχνιδια,δεν βλεπω να ασχολεισαι πολυ με το Switch :P

Xenoblade Chronicles 2 στις 30λιρες απο Amazon Uk

https://www.amazon.co.uk/Xenoblade-Chronicles-2-Nintendo-Switch/dp/B01MZ94DLA/ref=sr_1_1?keywords=xenoblade+chronicles+2+switch&qid=1579959225&s=electronics&sr=1-1-catcorr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Παντως αν ισχυουν αυτα που ελεγες στο διπλα θεμα οτι εχεις backlog σε ps4 γυρω στα 130παιχνιδια,δεν βλεπω να ασχολεισαι πολυ με το Switch :P

Το έχουμε ξαναπεί. Το Switch σου δίνει τη δυνατότητα να παίζεις σε μέρη που αλλιώς δεν θα μπορούσες. Έτσι μπορείς στην πραγματικότητα να έχεις δυο backlogs, ένα το "φυσιολογικό" στο σπίτι, και ένα το εν κινήσει. Αυτό είναι το δυνατό χαρτί του Switch. Για αυτό πουλάει, όπως πουλούσαν οι και φορητοί προκάτοχοί του. Για αυτό και ζητάμε cross platform παιχνίδια. Γιατί τα exclusive κάποια στιγμή τελειώνουν (γκουχ γκουχ Νιντεντο), οπότε να μπορείς να παίξεις άλλα παιχνίδια που θα έπαιζες μόνο στο σταθερό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...