Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Το πρόβλημα με το "Pro" (αν και όταν κυκλοφορήσει) είναι ότι η Νintendo θα βρεθεί σε ένα δίλλημα που δεν ξέρω πως θα αποφασίσει να το διαχειριστεί. Μιλάω φυσικά για το 3d party support. Αν είναι να βγάλει ένα μοντέλο με ελαφρώς βελτιωμένα specs που θα τρέχει τα ίδια games με τα άλλα δύο τότε νομίζω ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης. Αν είναι να βγάλει ένα μοντέλο με σημαντικό upgrade για να παραμείνει στον ανταγωνισμό με τα twins τότε το αυτό θα πρέπει να έχει την δυνατότητα να τρέχει "exclusive" games(μιλάω πάντα για 3d party) που δεν θα είναι διαθέσιμα στα τωρινά μοντέλα. Τότε όμως θα διχάσει την βάση χρηστών της κάτι που υποθέτω πως δεν το επιθυμεί. 

Με λίγα λόγια αν το "Pro" τρέχει games που μονό αυτό θα μπορεί θα πέσουν και θα την φάνε ζωντανή(και δικαιολογημένα). Από την άλλη όμως το "Pro" δεν θα μπορεί να ανταποκριθεί στον ανταγωνισμό όσο τα άλλα δύο μοντέλα θα το κρατάνε πίσω.

Ναι, στην ουσία με δυνατότερο hw θα έπρεπε να περάσουν και αυτοί στην "επόμενη γενιά".

Ακόμα και αν δεν θέλουν να διχάσουν τους χρήστες τους όμως, δεν βλέπω να σκίζονται και στις ανακοινώσεις 1st party τίτλων.

Περιμένουμε κάποιο μεγάλο game από Nintendo studio φέτος εκτός από τις φήμες για Super Metroid και Paper Mario? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε για το Τουρνουά pokemon που θα διεξαχθεί στους Αμπελόκηπους Αθηνών, ανεβάζω και την επίσημη ανακοίνωση από την ίδια την εταιρεία.

https://www.pokemon.com/us/play-pokemon/pokemon-events/20-01-003798

Όσοι ασχολείστε με το συγκεκριμένο παιχνίδι καλό είναι να στηρίξετε την προσπάθεια με μια συμμετοχή.  

 

 

 

Επεξ/σία από retard20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sxt2016 είπε

Παιδιά μια απλή ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Τις παραγγελίες απο Amazon όταν φτάνουν Ελλάδα,αναλαμβάνουν την παράδοση τα Ελτά ή κάποια εταιρεία courier;

Γιατί πρώτη φορά παρήγγειλα και ΔΝ γνωρίζω καθόλου..

elta courier στα φερνει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά νομίζω τα πράγματα είναι σχετικά βατά. Δεν την ενδιαφέρει την nintendo η άμεση σύγκριση με τα twins. Θα βγάλει το PRO μοντέλο όπως και να είναι φέτος κάποιους μήνες πριν την κυκλοφορία των twins για να κρατήσει το momentum, θα υπάρξουν δυο τρεις τίτλοι που θα είναι δευτερεύον και θα τρέχουν αποκλειστικά στο PRO μοντέλο με κάποιους άλλους τίτλους να τρέχουν σε αυξημένα settings ή σταθερότερο framerate ή οτιδήποτε και δυο χρονάκια μετά ΤΣΟΥΠ θα βγει και Switch 2 που θα είναι έτοιμο και αρκετά ισχυρό για να τρέξει next gen τίτλους όπως το σημερινό μοντέλο με τα σημερινά παιχνίδια με τις όποιες περικοπές. Σύνολο ζωής λοιπόν της κονσόλα 5.5 με 6 χρόνια. Μια χαρά το βλέπω εγώ. 

Αρα το PRO μοντέλο να περιμένουμε αύξηση επιδόσεων μεταξύ 20 και 30%. Εγώ ήδη ποντάρω ότι Breath of the wild 2 θα δούμε φέτος με το που κυκλοφορήσει η κονσόλα και μετά την ανακοίνωση του Doom Eternal ότι θα έρθει λίγο αργότερα στο Switch από τις υπόλοιπες πλατφόρμες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι και αυτό βέλος στην φαρέτρα του PRO με την κυκλοφορία του. Θεωρώ σοφή την κίνηση της nintendo να μην πει πολλά τώρα και να ρίξει βροχή τίτλων και ανακοινώσεων εκεί κοντά στην κυκλοφορία του μηχανήματος. Τους βλέπω να κάνουν κάτι σε στυλ 3DS, να το έχει κάποιος μαζί του το PRO στην Ε3 και να το παρουσιάσει και να πουν Σεπτέμβριο κυκλοφορία με Χ τίτλους που θα κάνουν χρήση του βελτιωμένου hardware. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sxt2016 είπε

Παιδιά μια απλή ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Τις παραγγελίες απο Amazon όταν φτάνουν Ελλάδα,αναλαμβάνουν την παράδοση τα Ελτά ή κάποια εταιρεία courier;

Γιατί πρώτη φορά παρήγγειλα και ΔΝ γνωρίζω καθόλου..

ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

 Παιδιά νομίζω τα πράγματα είναι σχετικά βατά. Δεν την ενδιαφέρει την nintendo η άμεση σύγκριση με τα twins. Θα βγάλει το PRO μοντέλο όπως και να είναι φέτος κάποιους μήνες πριν την κυκλοφορία των twins για να κρατήσει το momentum, θα υπάρξουν δυο τρεις τίτλοι που θα είναι δευτερεύον και θα τρέχουν αποκλειστικά στο PRO μοντέλο με κάποιους άλλους τίτλους να τρέχουν σε αυξημένα settings ή σταθερότερο framerate ή οτιδήποτε και δυο χρονάκια μετά ΤΣΟΥΠ θα βγει και Switch 2 που θα είναι έτοιμο και αρκετά ισχυρό για να τρέξει next gen τίτλους όπως το σημερινό μοντέλο με τα σημερινά παιχνίδια με τις όποιες περικοπές. Σύνολο ζωής λοιπόν της κονσόλα 5.5 με 6 χρόνια. Μια χαρά το βλέπω εγώ. 

Αρα το PRO μοντέλο να περιμένουμε αύξηση επιδόσεων μεταξύ 20 και 30%. Εγώ ήδη ποντάρω ότι Breath of the wild 2 θα δούμε φέτος με το που κυκλοφορήσει η κονσόλα και μετά την ανακοίνωση του Doom Eternal ότι θα έρθει λίγο αργότερα στο Switch από τις υπόλοιπες πλατφόρμες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είναι και αυτό βέλος στην φαρέτρα του PRO με την κυκλοφορία του. Θεωρώ σοφή την κίνηση της nintendo να μην πει πολλά τώρα και να ρίξει βροχή τίτλων και ανακοινώσεων εκεί κοντά στην κυκλοφορία του μηχανήματος. Τους βλέπω να κάνουν κάτι σε στυλ 3DS, να το έχει κάποιος μαζί του το PRO στην Ε3 και να το παρουσιάσει και να πουν Σεπτέμβριο κυκλοφορία με Χ τίτλους που θα κάνουν χρήση του βελτιωμένου hardware. 

Θα πέσει πολύ "ξύλο" αν βγει Pro και τρέχει αποκλειστικά games. Εμένα δεν με χαλάει γιατί θα το πάρω και θα πουλήσω το παλιό αλλά φαντάζομαι ότι ανήκω στην μειοψηφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Θα πέσει πολύ "ξύλο" αν βγει Pro και τρέχει αποκλειστικά games. Εμένα δεν με χαλάει γιατί θα το πάρω και θα πουλήσω το παλιό αλλά φαντάζομαι ότι ανήκω στην μειοψηφεία.

Θα ανηκεις στην πλεοψηφια και οχι μειοψηφια. Φυσικα και θα πουλησεις το παλιο και θα σου κανουν και παζαρια. Θα σου λενε το "παλιο" εχει σε skroutz 270 καινουργιο και το pro ας πουμε 399, ποσο να το δωσεις στις αγγελιες του insomnia?

190-200 και παλι πολλα θα τους φανουν θα σου πουν στα 150 (και οχι της πρωτης γενιας με την κιτρινισμενη οθονη αλλα το καινουργιο με την καλυτερησε διαρκεια μπαταρια και πιο ωραια χρωμματα οθονη), ασε που θα σε αναζητησουν τιποτα πατεραδες με μικρα παιδια που δεν ξερουν τοσο τα χαρακτηριστικα ή και να ξερουν θα τους πουν "αυτο δεν ηθελες αυτο σου παρε, βουλοστω κτλπ."

Οσοι ειχαν ps4 και βγηκε το pro το ξεφορτωθηκαν με συνοπτικες για παρουν το ps4pro. Aντε ενα 10% που κραταει και το παλιο και κανει συγκρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, aris1986 said:

Θα ανηκεις στην πλεοψηφια και οχι μειοψηφια. Φυσικα και θα πουλησεις το παλιο και θα σου κανουν και παζαρια. Θα σου λενε το "παλιο" εχει σε skroutz 270 καινουργιο και το pro ας πουμε 399, ποσο να το δωσεις στις αγγελιες του insomnia?

190-200 και παλι πολλα θα τους φανουν θα σου πουν στα 150 (και οχι της πρωτης γενιας με την κιτρινισμενη οθονη αλλα το καινουργιο με την καλυτερησε διαρκεια μπαταρια και πιο ωραια χρωμματα οθονη), ασε που θα σε αναζητησουν τιποτα πατεραδες με μικρα παιδια που δεν ξερουν τοσο τα χαρακτηριστικα ή και να ξερουν θα τους πουν "αυτο δεν ηθελες αυτο σου παρε, βουλοστω κτλπ."

Οσοι ειχαν ps4 και βγηκε το pro το ξεφορτωθηκαν με συνοπτικες για παρουν το ps4pro. Aντε ενα 10% που κραταει και το παλιο και κανει συγκρισεις...

Δλδ υπάρχουν 50m PS4 Pro εκεί έξω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με ενδιαφέρει από πλευράς software είναι κατά πόσο η Ν θα επενδύσει σε νέα ips και reboots παλιότερων (risk zone). Στο hardware εφόσον υφίσταται pro μοντέλο πρέπει να διορθώνει όλα τα προβλήματα του τωρινού. Παράλληλα να προσδίδει τουλάχιστον σταθερότητα στα fps καθώς και πλήρης εξάλειψη του dynamic resolution που λειτουργεί ως οδοστρωτήρας αφού καταστρέφει την όποια αισθητική αλλά και την ροή της εικόνας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Οσοι ειχαν ps4 και βγηκε το pro το ξεφορτωθηκαν με συνοπτικες για παρουν το ps4pro. Aντε ενα 10% που κραταει και το παλιο και κανει συγκρισεις...

Μάλλον το αντίθετο είναι και οι λίγοι έχουν τό pro.Τουλαχιστον αυτό δείχνουν στην Ιαπωνία τα νούμερα κάθε βδομάδα όπου οι πωλήσεις του απλού ps4 είναι υπερβολικά μεγαλύτερες από το pro.Εκτος Ιαπωνίας δεν βρήκα κάπου να λένε κάθε τόσο πόσο πουλάνε αλλά πιθανών παντού να είναι το ίδιο.

Πάντως η nin πρέπει να κάνει κάτι γιατί θα την πατήσουν άσχημα για κάμποσο καιρο αν ισχύει το χθεσινό leak για ps5 τον Οκτώβριο στα 450€.

Και να βγει switch pro στα 400€ η διαφορά με αυτό που έχουμε τώρα θα είναι το πολύ όπως του ps4 με ps4 pro οπότε πάλι δεν θα συμφέρει και τόσο η αγορά εκτός και αν κάνουν κάποιες μικροαλλαγές όπως καλύτερη κεραία για το wifi,Dpad,μπαταρια,joycon χωρίς προβλήματα και μικρότερα bezel.Exclusive games δεν πιστεύω να βγάλουν για διαφορετικό μοντέλο γιατί θα φάνε τρελό κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, xxatziva είπε

εμενα απο amazon με ελτα κουριερ ηρθαν. αν δεν ξερεις μην παραπληροφορεις.

Έχω παραλάβει και με απλά ΕΛΤΑ και με UPS και με DHL (συνήθως στις express αποστολές τα δύο τελευταία). Τις περισσότερες φορές με ΕΛΤΑ μου έχει έρθει εμένα, με πωλητή το Amazon πάντα, όχι κάποιο μαγαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...