Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμερική κονσόλες και περιφερειακά είναι στον 1 χρόνο.

Στα gamepad όχι ότι έχω αγοράσει και πολλά άλλα από sony και το xbox pc gamepad  όπου μόνο μπουνιδια δεν τα έχω βαρεξει και δουλεύουν σαν καινούρια.Δεν λέω κάποιες παρτίδες μπορεί να βγάλουν πρόβλημα αλλά τα φτιάχνεις και τελειώνει το θέμα.Στα joycon όπου για το drift συγκεκριμένα δεν το λες και τόσο παρτίδα μιας υπάρχει πιθανότητα να το βγάλουν πάνω από το 50% όσες εκδόσεις και αν βγήκαν και το κακό είναι ότι δεν επιδιορθώνεται εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θεωρω μεγιστη ξεφτιλα αντι να τα αντικαθισουν, απλα να τα ανοιγουν και να τα καθαριζουν. μιλαμε για δικο τους σχεδιαστικο φαουλ και το κοστος για αυτους με τα εκατομμυρια κομματια που αγοραζουν πρεπει να ειναι μηδαμινο. αλλα ακομα και απο εκει πανε να βγαλουν, εκτος και αν οι δικοι μας οι εξυπνοι της cd media κανουν μαιμουδιες (καθολου απιθανο να "χρεωνουν" αντικατασταση και καβατζωνουν τα καινουργια, αμφιβαλλω αν τους ζητουν να τα στελνουν πισω). εγω εστειλα 2 φορες 4 τεμαχια, εχω πλεον στοκαρει μερικα ζευγαρια στικ που αγορασα απο  ali και θα τα αλλαξω οταν ερθει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Στην Αμερικη ποσα χρονια ομως εγγυηση εχει το switch και τα joycon.

Στην Ευρωπη για παραδειγμα το xbox controller εχει 1χρονο εγγυηση(που και αυτο εχει βγαλει πολλα θεματα/προβληματα),ενω στην Ευρωπη 2.

Μια απο τα ιδια και τα προιοντα της 8bitdo τα οποια εχουν παντου μολις 1χρονο εγγυηση(ακομα και Ευρωπη) οπως και τα Dualshock της Sony και αυτα με μολις 1χρονο εγγυηση.

Και το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει gamepad το οποιο να εχει βγει απροβληματιστο.

Καλα να λες οτι εχει προβληματα το xbox controller μπροστα στα joycons ειναι αστειο

Με διαφορα οτι χειροτερο εχει υπαρξει με τοσα προβληματα και κοστιζει 70 ευρω(εδω που ειμαι τουλαχιστον)

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Καλα να λες οτι εχει προβληματα το xbox controller μπροστα στα joycons ειναι αστειο

Με διαφορα οτι χειροτερο εχει υπαρξει με τοσα προβληματα και κοστιζει 70 ευρω(εδω που ειμαι τουλαχιστον)

70 εκεί που είσαι,90 official τιμή στην Ελλάδα.Μ'αρεσει που βάζουν ακόμα και τη στάμπα official Nintendo seal of quality.Στα hori που έχουν και αυτά τη σφραγίδα πιστεύω να  είναι καλύτερης ποιοτητας μιας και δεν είδα κάπου να λένε για drift ούτε για το dpad που πολλά pro controller είχαν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Καλα να λες οτι εχει προβληματα το xbox controller μπροστα στα joycons ειναι αστειο

Ειπα εχουν εμφανιστει προβληματα και σε αυτα που ειναι γεγονος,δεν ειπα οτι ειχαν και αυτα αντιστοιχο θεμα με drifting.

12 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

70 εκεί που είσαι,90 official τιμή στην Ελλάδα.Μ'αρεσει που βάζουν ακόμα και τη στάμπα official Nintendo seal of quality.Στα hori που έχουν και αυτά τη σφραγίδα πιστεύω να  είναι καλύτερης ποιοτητας μιας και δεν είδα κάπου να λένε για drift ούτε για το dpad που πολλά pro controller είχαν πρόβλημα.

Για τα Hori παντως που λες 

https://www.amazon.co.uk/Horipad-Wired-Controller-Nintendo-Switch/dp/B01NAUATSM/ref=sr_1_2?keywords=hori+gamepad&qid=1579639562&sr=8-2#customerReviews

I ordered this controller for the switch after my joy cons broke due to the drift problem, seeing the great reviews it had. Come about 2 months after I had done the purchase and received the controller, and now I have drift on both joy sticks the exact same way that had happened with the joy cons I had attempted to replace. 

Κοινως ειναι να μην σου τυχει το θεμα του drifting

Εγω για τον λογο του drifting και κυριως της εργονομιας(και αυτο μπορει να βγαλει θεμα με drifting)ειναι που εριξα παραγγελια για sn30pro.

Επαιξα λιγο pokemon και δεν καθονταν καλα στα χερια σαν ενιαιο controller τα joycon οταν τα βαζεις μαζι στην βαση που τα μετρεπει σε gamepad.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

70 εκεί που είσαι,90 official τιμή στην Ελλάδα.Μ'αρεσει που βάζουν ακόμα και τη στάμπα official Nintendo seal of quality.Στα hori που έχουν και αυτά τη σφραγίδα πιστεύω να  είναι καλύτερης ποιοτητας μιας και δεν είδα κάπου να λένε για drift ούτε για το dpad που πολλά pro controller είχαν πρόβλημα.

Official 90 ευρω εχει και στη Σουηδια. Πραγματικα απορω γτ τα δινουν τοσο, ενα τοσο προβληματικο προιον που κυριολεκτικα ειναι της πλακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειπα εχουν εμφανιστει προβληματα και σε αυτα που ειναι γεγονος,δεν ειπα οτι ειχαν και αυτα αντιστοιχο θεμα με drifting.

Για τα Hori παντως που λες 

https://www.amazon.co.uk/Horipad-Wired-Controller-Nintendo-Switch/dp/B01NAUATSM/ref=sr_1_2?keywords=hori+gamepad&qid=1579639562&sr=8-2#customerReviews

I ordered this controller for the switch after my joy cons broke due to the drift problem, seeing the great reviews it had. Come about 2 months after I had done the purchase and received the controller, and now I have drift on both joy sticks the exact same way that had happened with the joy cons I had attempted to replace. 

Κοινως ειναι να μην σου τυχει το θεμα του drifting

Εγω για τον λογο του drifting και κυριως της εργονομιας(και αυτο μπορει να βγαλει θεμα με drifting)ειναι που εριξα παραγγελια για sn30pro.

Επαιξα λιγο pokemon και δεν καθονταν καλα στα χερια σαν ενιαιο controller τα joycon οταν τα βαζεις μαζι στην βαση που τα μετρεπει σε gamepad.

Σίγουρα και τα hori μπορούν να εμφανίσουν  drift ίσως και άλλα προβλήματα όπως και διάφορα gamepads άλλων εταιριων,απλώς η φάση με τα joycon για την τιμή που τα πληρώνεις και που είναι στανταρακι να βγει πολλές φορες το συγκεκριμένο προβλημα όπως και ότι δεν έχει γίνει ακόμα κάποια κίνηση ώστε να τα επιδιορθώσουν μετά από τόσα διαφορετικά μοντέλα είναι ανεπίτρεπτο.

Αν τα joycon δεν είχαν αυτά τα προβλήματα και είχαν ένα dpad και λίγο πιο μεγάλα τα κουμπιά για μένα θα ήταν ότι καλύτερο έχει βγει σε controller.Ειδικα το hd rumble είναι όλα τα λεφτα.

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Θα ξανακάνω μια ερώτηση που έκανα εχτές το βράδυ. Το παιχνίδι Ριne το έχει κανείς? Λέει τίποτα?

https://www.metacritic.com/game/switch/pine

15 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

απλώς η φάση με τα joycon για την τιμή που τα πληρώνεις και που είναι στανταρακι να βγει πολλές φορες το συγκεκριμένο προβλημα όπως και ότι δεν έχει γίνει ακόμα κάποια κίνηση ώστε να τα επιδιορθώσουν μετά από τόσα διαφορετικά μοντέλα είναι ανεπίτρεπτο.

Αν τα joycon δεν είχαν αυτά τα προβλήματα και είχαν ένα dpad και λίγο πιο μεγάλα τα κουμπιά για μένα θα ήταν ότι καλύτερο έχει βγει σε controller.Ειδικα το hd rumble είναι όλα τα λεφτα.

Τουλαχιστον σε μας στην Ευρωπη εχουν και 2χρονια εγγυηση για οτι παθουν. Για φαντασου στην Αμερικη αν τους βγαλουν θεμα μετα τον πρωτο χρονο.

Περαν τουτου καμια εταιρεια δεν δικαιολογώ. Ουτε την Nintendo η οποια εχει αυτο το θεμα που εχει παρει και τετοια εκταση,ουτε και την Sony η οποια ειναι η μονη που πουλαει κονσολα/controller στην αγορα με μολις 1χρονο εγγυηση(και κανεις δεν λεει τιποτα)σε σχεση με τις αλλες εταιρειες(οπως και η 8bitdo).

Προσωπικα αυτα τα προβληματα μιας και εχουν καιρο που εχουν παρουσιαστει,τα γνωριζα. Γιαυτο και περιμενα να πετυχω το Switch σε προσφορα,να γλυτωσω χρηματα να παρω επιπλεον controller. Δεν γινεται αλλιως,και στην περιπτωση μου λες παλι καλα που παιζω περισσοτερο dock. Για οσους παιζουν περισσοτερο φορητο ειναι οντως μεγαλο μανικι,το καταλαβαινω απολυτα.

Ειναι αυτο που λεγαμε παλιοτερα και για το Lite οτι ειναι το χειροτερο δειγμα και ισως ο σημαντικοτερος πραγματικος λογος που δεν αξιζει η αγορα του. Γιατι αν καθε 3 και λιγο πρεπει να τα στειλεις στην εταιρεια,στελνεις ολοκληρη την κονσολα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειναι αυτο που λεγαμε παλιοτερα και για το Lite οτι ειναι το χειροτερο δειγμα και ισως ο σημαντικοτερος πραγματικος λογος που δεν αξιζει η αγορα του. Γιατι αν καθε 3 και λιγο πρεπει να τα στειλεις στην εταιρεια,στελνεις ολοκληρη την κονσολα.

Για την Nin japan που διάβασα ένα θέμα για service στο lite(δεν ξέρω αν ισχυει και στα service άλλων χωρών) το κόστος επισκευής στο lite είναι πιο ακριβό.Δεν εξήγησαν τον λόγο γιατί η nin δεν τους έδωσε απάντηση αλλά μάλλον λένε γιατί αν πχ. έχεις drift πρόβλημα στο lite έχει πιο πολύ δουλειά στο άνοιξε κλείσε αποτι αν ήταν μονάχα ένα joycon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, duende είπε

θεωρω μεγιστη ξεφτιλα αντι να τα αντικαθισουν, απλα να τα ανοιγουν και να τα καθαριζουν. μιλαμε για δικο τους σχεδιαστικο φαουλ και το κοστος για αυτους με τα εκατομμυρια κομματια που αγοραζουν πρεπει να ειναι μηδαμινο. αλλα ακομα και απο εκει πανε να βγαλουν, εκτος και αν οι δικοι μας οι εξυπνοι της cd media κανουν μαιμουδιες (καθολου απιθανο να "χρεωνουν" αντικατασταση και καβατζωνουν τα καινουργια, αμφιβαλλω αν τους ζητουν να τα στελνουν πισω). εγω εστειλα 2 φορες 4 τεμαχια, εχω πλεον στοκαρει μερικα ζευγαρια στικ που αγορασα απο  ali και θα τα αλλαξω οταν ερθει η ωρα.

Δεν τα καθαρίζουν, αλλάζουν το joystick. Αλλα και ναι δεν τα αντικαθιστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα rant άσχετο άμεσα με το θέμα, αλλά αφορά τα controllers, μοιράζω τον χρόνο μου αυτό τον καιρό μεταξύ Astral Chain και RDR2 στο Χbox.

Απορώ δεν μπορούν να συμφωνήσουν οι εταιρείες σε ενα κοινό button layout? Με τα αντίστροφα πλήκτρα μιλάμε παω απο το ενα controller στο άλλο και μέχρι να προσαρμοστώ κάνω ενα σωρο λάθος Inputs απο τo UI της κονσόλας μέχρι και Ingame! 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Δεν τα καθαρίζουν, αλλάζουν το joystick. Αλλα και ναι δεν τα αντικαθιστούν.

για τα joystick αναφερομαι, οχι τα Joycon. εγω δεν ειμαι τοσο πεπεισμενος οτι τα αλλαζουν. το προβλημα του drift προκαλειται απο τον γραφιτη που υπαρχει στην επιφανεια που κυλουν οι οδηγοι του στικ. φθειρεται γρηγορα και σκορπιζεται η αγωγιμη σκονη του μεσα στο στικ με συνεπεια να κανει τυχαιες κινησεις οπου κανει επαφη. αν ανοιξεις το στικ και καθαρισεις τη πλακετα με ενα σπρει για ποτενσιομετρα πχ, εισαι κομπλε για μερικους μηνες μεχρι να φθαρει και παλι. επειδη εχω δουλεψει σε αντιστοιχο service, δε θα μου εκανε εντυπωση να τα επισκευαζουν και οχι να τα αλλαζουν για τον οποιοδηποτε λογο. οπως κ να'χει και οι δυο λυσεις ημιμετρα ειναι, αφου μιλαμε για ελαττωματικο part απο σχεδιασμο και στις δυο περιπτωσεις θα ξαναχαλασει...

32 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Ενα rant άσχετο άμεσα με το θέμα, αλλά αφορά τα controllers, μοιράζω τον χρόνο μου αυτό τον καιρό μεταξύ Astral Chain και RDR2 στο Χbox.

Απορώ δεν μπορούν να συμφωνήσουν οι εταιρείες σε ενα κοινό button layout? Με τα αντίστροφα πλήκτρα μιλάμε παω απο το ενα controller στο άλλο και μέχρι να προσαρμοστώ κάνω ενα σωρο λάθος Inputs απο τo UI της κονσόλας μέχρι και Ingame! 🤬

αμα σου πω οτι αγορασα ασχετο game στο ps4 store γιατι συνηθισμενος απο το switch παταγα το x για να παω πισω χωρις να κοιταω ενω μιλαγα με τη γυναικα μου διπλα...αντι να παει πισω το εβαλε στο καλαθι και το πληρωσε..ευτυχως ηταν μονο 10 ευρω (και μεγαλη μουφα), ακομα με κοροιδευει η δικια μου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vagosman είπε

Δεν τα καθαρίζουν, αλλάζουν το joystick. Αλλα και ναι δεν τα αντικαθιστούν.

Τη δεύτερη φορά που τα ειχα στειλει για drift  με εγγύηση ακομα,θυμάμαι ότι το χαρτί έγραφε αλλαγή του analog όπου σαν τιμή έγραφε 2.50€ αλλά τους είχα πει ότι έχει ένα προβληματακι όταν πιέζεις το analog(L3 νομιζω το γραφει όταν δοκιμάζεις τα κουμπιά)στην πάνω μεριά δεν έκανε κλικ και δεν ήταν τόσο βολικό γιατί καμιά φορά δεν έπιανε η το έπιανε σαν να πατήθηκε 2-3 φορές.Οταν το πήρα  στα χέρια μου το πρόβλημα υπήρχε ακόμα.Οποτε δεν ξέρω ακριβώς τι επισκευή έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...