Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, chill είπε

Για το just dance έχουμε καμιά γνώμη; Στο switch τι λέει; Πρέπει να χεις το joycon στο χέρι;

Short answer: αν χορεύεις ή πολύ περισσότερο αν έχεις και άλλον/ους μαζί σου που να χορεύουν η απάντηση είναι εύκολα ναι. 

Long story: Δεν είχα καμία επαφή και είχα πάρει πριν πολύ καιρό το Just Dance 2017 σε προσφορά 5 ευρώ και τo έβαλα τώρα στις γιορτές. Πέρα από τα 40 τραγούδια που έχει έδινε και 3 μήνες δωρεάν "Just Dance Unlimited", δηλαδή πρόσβαση σε καμιά 200+ ακόμα. Οι καινούργιες εκδόσεις νομίζω δίνουν μόνο 1 μήνα δωρεάν και η πρόσβαση είναι σε 500+ τραγούδια. Το Unlimited ουσιαστικά είναι συνδρομητική υπηρεσία (1day/3€, 30days/4€, 90days/10€, 1year/25€) και λειτουργεί με streaming, άρα θέλει να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Γενικά αξίζει το Unlimited με αρκετά μεγάλη γκάμα σε "κλασικά" κομμάτια καθώς, αν είσαι σαν και μένα, από τα new-age 40 pop τραγούδια που έχει μέσα ζήτημα να ξέρεις 2-3. Όσον αφορά το χειρισμό, τα joycons βολεύουν φουλ αφού είναι πανάλαφρα, χωρίς ιδιαίτερο όγκο και οριακά ξεχνάς ότι το κρατάς, πάλι καλά που έχει strap. Το κινητό το ξεχνάς εκτός αν ψάχνεσαι να δεις τι έχει μέσα μια τηλεόραση ή το κεφάλι του διπλανού σου. Στα του gameplay, τα joycons αναγνωρίζουν πολύ καλά τις κινήσεις που κάνεις, χώρο μόνο χρειάζεσαι γιατι θα απλώσεις και χέρια και πόδια. Γενικά είναι party-game, το έβαλα με άλλα 3 άτομα επίσης άσχετα με Just Dance και γουστάραμε φουλ, ο ένας μάλιστα με αφορμή αυτό ψήθηκε να πάρει την κονσόλα και επιτέλους θα έχω ένα φίλο με Switch. Σε μια καλή τιμή πάρ'το, είναι ψιλογυμναστικούλα η φάση, γενικά θα ιδρώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, non-serviam είπε

Τίποτα δεν είναι περίεργο. Όλα είναι θέμα γούστου. Επειδή εσύ δεν θα έκανες κάτι δεν σημαίνει ότι κάποιος που θα το κάνει δεν είναι φυσιολογικός (γενικά μιλώντας πάντα).
Μπορεί κάποιος να μην γουστάρει τα exclusive τη Ν και να το πήρε για να παίζει Skyrim, Doom, Witcher, κλπ. Επιλογή του.

Οποιος δεν παιζει Monster Hunter XX δεν ειναι φυσιολογικος σιγουρα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Είναι Ευρωπαϊκή οδηγία, όχι νομοθεσία. Δυστυχώς...

Οπως και να εχει εγω το ανεφερα μιας και ειναι το δημοφιλεστερο Switch controller περαν του επισημου pro controller,αλλα επειδη ειδα οτι σε αρκετο κοσμο στο εξωτερικο τους ειχε εμφανισει μικρο προβληματα,γιαυτο καθησα και το εψαξα για τις εγγυησεις. Οχι οτι και στο pro controller δεν εχουν εμφανιστει θεματα προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω ρε παιδια

ξερω γενικα για το θεμα του ντριφτ

το δικο μου δεξι joycon δεν εχει ντριφτ αλλα στο αριστερο μου joy con σε καθε κινηση του μοχλου ακουγεται ενας μικρος μεταλλικος ηχος μεσα απο το joystick.

δεν εχω δει κανεναν να εχει αναφερει κατι αντιστοιχο εδω μεσα στις πολλες ωρες που παρακολουθω το νημα,υπαρχει αντιστοιχη εμπειρια απο καποιον?

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EverythingYouBelieve είπε

Short answer: αν χορεύεις ή πολύ περισσότερο αν έχεις και άλλον/ους μαζί σου που να χορεύουν η απάντηση είναι εύκολα ναι. 

Long story: Δεν είχα καμία επαφή και είχα πάρει πριν πολύ καιρό το Just Dance 2017 σε προσφορά 5 ευρώ και τo έβαλα τώρα στις γιορτές. Πέρα από τα 40 τραγούδια που έχει έδινε και 3 μήνες δωρεάν "Just Dance Unlimited", δηλαδή πρόσβαση σε καμιά 200+ ακόμα. Οι καινούργιες εκδόσεις νομίζω δίνουν μόνο 1 μήνα δωρεάν και η πρόσβαση είναι σε 500+ τραγούδια. Το Unlimited ουσιαστικά είναι συνδρομητική υπηρεσία (1day/3€, 30days/4€, 90days/10€, 1year/25€) και λειτουργεί με streaming, άρα θέλει να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Γενικά αξίζει το Unlimited με αρκετά μεγάλη γκάμα σε "κλασικά" κομμάτια καθώς, αν είσαι σαν και μένα, από τα new-age 40 pop τραγούδια που έχει μέσα ζήτημα να ξέρεις 2-3. Όσον αφορά το χειρισμό, τα joycons βολεύουν φουλ αφού είναι πανάλαφρα, χωρίς ιδιαίτερο όγκο και οριακά ξεχνάς ότι το κρατάς, πάλι καλά που έχει strap. Το κινητό το ξεχνάς εκτός αν ψάχνεσαι να δεις τι έχει μέσα μια τηλεόραση ή το κεφάλι του διπλανού σου. Στα του gameplay, τα joycons αναγνωρίζουν πολύ καλά τις κινήσεις που κάνεις, χώρο μόνο χρειάζεσαι γιατι θα απλώσεις και χέρια και πόδια. Γενικά είναι party-game, το έβαλα με άλλα 3 άτομα επίσης άσχετα με Just Dance και γουστάραμε φουλ, ο ένας μάλιστα με αφορμή αυτό ψήθηκε να πάρει την κονσόλα και επιτέλους θα έχω ένα φίλο με Switch. Σε μια καλή τιμή πάρ'το, είναι ψιλογυμναστικούλα η φάση, γενικά θα ιδρώσεις.

 

Ναι δοκιμάσαμε μόλις την switch έκδοση και είναι μια χαρά. Μάλλον στη switch έκδοση θα καταλήξω (εννοείται με unlimited μόνο κ μόνο για το ra ra Rasputin 😂... Κοντά 40 φευ) και αργά ή γρήγορα 2 ακόμη joycons για να δέσει το γλυκό. 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα joycons, ούτε που κατάλαβα ότι κρατούσα ένα. 

 

Η γυναίκα μου έχει σκάσει εν τω μεταξύ γιατί αδυνατεί να νικήσει τον χορευταρα τσίλι. Καροτσάκι θα τους πηγαινω όλους. 

 

Συμφέρει κιολας το χειμώνα... Έχουμε μείνει με το κοντομάνικο 😂😂😂. Αν δεν ήταν η μικρή αντί για πετρέλαιο θα έβαζα.... Just dance για θέρμανση!!! 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Α, data από αλυσίδες είναι αυτά, όχι από την αντιπροσωπεία; Ε, δεν έχει νόημα να τα λαμβάνουμε καν υπόψιν μας.

Επειδή δεν θυμόμουν που το διάβασα και για να μη λέω "δράκους" το έψαξα λίγο και στα σχόλια του άρθρου με τις πωλήσεις του Μαρτίου 2015 o Παπαπαύλου απαντάει σε έναν που είχε προβληματισμό αν προσμετρούνται όλες οι αλυσίδες και τα σκρουτζομάγαζα "η έρευνα της GfK μετράει τις πωλήσεις στις μεγαλύτερες αλυσίδες. Από πλευράς στατιστικής, νομίζω ότι καλύπτουν αρκετά μεγάλο ποσοστό όλης της χώρας. Τα συνοικιακά μαγαζιά δεν μπορούν να πουλήσουν ικανό αριθμό αντιτύπων για να αλλάξει η κατάσταση και ως εκ τούτου νομίζω ότι η προσέγγιση που γίνεται από την GfK είναι αρκετά σωστή. Θα έχουμε πάντως την ευκαιρία να το συζητήσουμε με τους ανθρώπους της εταιρείας και τον υπεύθυνο των αναλύσεων του πίνακα και θα επανέλθουμε επί του θέματος".

Καταρχάς, δεν βρήκα πουθενά να επανέρχεται επί του θέματος, ποιος ξέρει γιατί, πάντως η φωτογραφία που συνοδεύει όλα αυτά τα άρθρα και φέρει το logo της GFK δείχνει ένα κατάστημα Public, μπορεί να είναι και κακό/ατυχές/τυχαίο photoshop... Θα πω ότι μάλλον η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και η έρευνα μετρούσε 2 αλυσίδες αντί και για τις 4 που υπάρχουν στην Ελλάδα.

Κατά δεύτερον, η δήλωση του πως τα συνοικιακά δεν πουλάνε αρκετά νομίζω πως δεν ισχύει ή τουλάχιστον έχει ανατραπεί πλέον τόσο ώστε αν απουσιάζουν στο σύνολό τους από μια μέτρηση να μην την καθιστούν ορθή. Η αίσθησή μου είναι πως όταν πουλάνε τουλάχιστον 10 ευρώ κάτω από σχεδόν day-one θα έχουν σίγουρα και ένα κομμάτι της πίτας άξιο λόγου.

Τρίτον, μαζί με τις 4 αλυσίδες και τα σκρουτζομάγαζα χρειάζονται κι άλλα σημαντικά στοιχεία σε μια έρευνα, όπως το να συμπεριλαμβάνονται τα games που είναι σε bundles μαζί με κονσόλες και να προστίθενται και οι collectors/limited editions. Επίσης, προκύπτουν ερωτήματα τύπου πως προσμετρούνται οι πωλήσεις ίδιων τίτλων που κυκλοφορούν σε δύο κονσόλες ίδιας εταιρίας πχ. Zelda BoTW σε WiiU και Switch.

Τέλος, μην ξεχνάμε πως μια τέτοια μέτρηση αφορά μόνο τις retail πωλήσεις στην Ελλάδα (φυσικά αντίτυπα) και όχι και τις ψηφιακές που βέβαια είναι και οι περισσότερες από ότι φάινεται. Γενικά σκούρα τα πράγματα αν θέλουμε να μάθουμε συνολικές πωλήσεις. Τότε πρέπει να σκεφτούμε και τα games που πωλούνται μόνο ψηφιακά και δεν έχουν καθόλου retail ή το ότι στο PC gaming υπάρχει κατά συντριπτική πλειοψηφία ψηφιακή πώληση έναντι της retail οπότε δυσκολεύει κι άλλο η καταγραφή.

Προσωπικά, ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, δεν μπορώ να απαντήσω σε ερωτήματα πόσοι είναι οι gamers ή πόσο έχει πουλήσει μια κονσόλα στην Ελλάδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφεραμε πιο πριν τα Pokemon λογω του expansion pass,βλεπω στις 21.85λιρες το εχει το Shopto

https://www.shopto.net/en/ndo10004379-pokemon-sword-expansion-pass-p191522/?affiliate_source=aw&awc=2943_1579028950_67717ef6da1098f16d5d193716a9d313

και απο το κλειδαδικο cdkeys το εχει στα 25ευρω

https://www.cdkeys.com/nintendo/switch/pokemon-sword-shield-expansion-pass-switch

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Εχοντας, θεωρώ, μια παραπάνω από στοιχειώδη ασχολία με το άθλημα και μεγάλο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο είδος ακόμα δεν έχω παίξει Witcher. 

Είτε γιατί δεν είχα χρόνο είτε γιατί έπαιξα αλλά μεγάλα παιχνίδια. 

Λογικά βέβαια θα το παίξω στο PC αλλά αν το βρω σε καλή τιμή στο Switch σίγουρα θα το πάρω και εκεί και ίσως τελικά να το παίξω και εκεί όπως έγινε με το Dark Souls για μένα. 

Τι να πω ρε παιδιά... Έπαιξες 2 φορές 100ωρο παιχνίδι (Dark Souls) και δεν έχεις βρει χρόνο εδώ και 5 χρόνια να παίξεις αυτό το υπερέπος (Witcher 3); Ok, μάλλον γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μιας και αναφεραμε πιο πριν τα Pokemon λογω του expansion pass,βλεπω στις 21.85λιρες το εχει το Shopto

https://www.shopto.net/en/ndo10004379-pokemon-sword-expansion-pass-p191522/?affiliate_source=aw&awc=2943_1579028950_67717ef6da1098f16d5d193716a9d313

και απο το κλειδαδικο cdkeys το εχει στα 25ευρω

https://www.cdkeys.com/nintendo/switch/pokemon-sword-shield-expansion-pass-switch

Αν δεν θέλεις να το παίξεις day 1 τότε καλύτερα υπομονή. Μέχρι το τέλος του χρόνου θα παίξει σίγουρα κάτω από 20άρικο (μικρή διαφορά για εμάς, μεγάλη όμως για την GF αν το κάνουν όλοι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Κατά δεύτερον, η δήλωση του πως τα συνοικιακά δεν πουλάνε αρκετά νομίζω πως δεν ισχύει ή τουλάχιστον έχει ανατραπεί πλέον τόσο ώστε αν απουσιάζουν στο σύνολό τους από μια μέτρηση να μην την καθιστούν ορθή. Η αίσθηση μου είναι πως όταν πουλάνε τουλάχιστον 10 ευρώ κάτω από σχεδόν day-one θα έχουν σίγουρα και ένα κομμάτι της πίτας άξιο λόγου.

Ο "δημοσιογράφος" που αναφέρεις έχει λάβει χρηματοδότηση από όλες τις μεγάλες αλυσίδες κατά καιρούς. Με λίγα λόγια δεν δαγκώνεις το χέρι που σε ταΐζει. Μόνο μέσα από τις αντιπροσωπείες θα μπορούσαμε να είχαμε εικόνα για την Ελληνική αγορά και αυτές δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πρόθυμες να δώσουν πραγματικά νούμερα χωρίς να τα έχουν φουσκώσει κάπως.

Edit: Επειδή είμαι γαμάτος και θυμάμαι κάποια πράγματα:

To NDS είχε φτάσει στα 250 χιλιάδες στην Ελλάδα σε καλές οικονομικές περιόδους. Η συνέντευξη γίνεται κατά την περίοδο λανσαρίσματος του 3DS. Φυσικά όσα ειπώθηκαν περί μελλοντικών εξελίξεων/πλάνων ήταν μπούρδες αφού γνωρίζουμε τι ακολούθησε μετά.

*Στο 6:18 αναφέρεται επίσης ότι το NSMB DS ήταν πρώτος σε πωλήσεις τίτλος για το 2010 στην Ελλάδα χρόνια μετά την κυκλοφορία του αλλά δεν αντιλαμβάνομαι αν αναφέρεται αποκλειστικά για το NSD ή γενικότερα.

**Σε άλλη συνέντευξη λίγους μήνες μετά (*πρώτη ερώτηση) αναφέρει στην αρχή ότι το Wii είναι κοντά στις 250 χιλιάδες και ότι το NDS τις ξεπέρασε.

Οι άνθρωποι της Sony για το PS το 2011 επίσης:
PS2 = Ένα εκατομμύριο
PSP = 250 χιλιάδες (ΧΑΧΑΧΑΧΑ, το ψέμα του αιώνα)
PS3 = 250 χιλιάδες

To ψέμα είναι τεράστιο γιατί θυμάμαι άλλη (ή μπορεί να είναι και η ίδια) συνέντευξη του Καμπάκη να αναφέρει πως η απόσταση σε πωλήσεις με τον ανταγωνισμό είναι τεράστια. Επίσης είναι ποτέ δυνατό το ps3 να πούλησε τα ίδια νούμερα με το psp δηλαδή ήμαρτον.....

Επεξ/σία από mansa2k
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amnesia: The Dark Descent και τα sequels βρίσκονται σε -50%, και εφόσον είχα περάσει πολλές ώρες με το Αμνεσια (σπασμένο) πριν καμια 6-7 χρόνια, και μαζί με παρέα μερικές φορές ριχνοντας γέλιο με αυτόν που έπαιζε, είπα να τους τα πληρώσω τώρα και να αποκτήσω και το παιχνιδι. Δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά που φαίνονται παλιούτσικα, για εμενα παραμένει κλασσικό horror game με πολύ ωραία ιστορία και ατμοσφαιρα. Είναι τελικά πολύ ωραία εμπειρια να το παίζεις βραδάκι στο κρεβάτι με headphones και την οθονη κολλημένη στο προσωπο σου.

Επίσης είχα πάρει το Outlast 2 με κανα 10ρικο τον Νοεμβριο και εκείνο είναι επικο παιχνίδι και σειρά για όσους τους αρέσει αυτο το είδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Te0sX είπε

Amnesia: The Dark Descent και τα sequels βρίσκονται σε -50%, και εφόσον είχα περάσει πολλές ώρες με το Αμνεσια (σπασμένο) πριν καμια 6-7 χρόνια, και μαζί με παρέα μερικές φορές ριχνοντας γέλιο με αυτόν που έπαιζε, είπα να τους τα πληρώσω τώρα και να αποκτήσω και το παιχνιδι. Δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά που φαίνονται παλιούτσικα, για εμενα παραμένει κλασσικό horror game με πολύ ωραία ιστορία και ατμοσφαιρα. Είναι τελικά πολύ ωραία εμπειρια να το παίζεις βραδάκι στο κρεβάτι με headphones και την οθονη κολλημένη στο προσωπο σου.

Επίσης είχα πάρει το Outlast 2 με κανα 10ρικο τον Νοεμβριο και εκείνο είναι επικο παιχνίδι και σειρά για όσους τους αρέσει αυτο το είδος.

To 1o αμνεσια ηταν απιστευτο χεσιμο, πραγματικα ειχα χεστει με εκεινο το παλιοσπιτο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

To 1o αμνεσια ηταν απιστευτο χεσιμο, πραγματικα ειχα χεστει με εκεινο το παλιοσπιτο

Συμφωνώ!!! Ήμουν καμια 13-14 όταν το πρωτο επαιξα και αρχικά το είχα παρατήσει, αργοτερα το τερμάτησα με "κλεψιές", οπως παίξιμο μεσα στη μέρα ή τα φωτα ανοικτά, και ποτέ ακουστικα, χεχε. Με παιδικούς φίλους είχαμε περάσει ωραία μερικές ώρες και ρίξαμε πολύ γέλιο.

Επομένως απο την πρώτη στιγμή που κυκλοφόρησε το εβαλα watch list και είπα θα το επαιρνα μονο με έκτπωση. Ευκαιρία να παίξω και τα sequel, αν και διαβαζω είναι meh και από άλλα στουυντιο. Το παίζω τώρα, αλλά με πολύ πιο ώριμο τρόπο, χεχε. Μου αρέσει αρκετά, και ας μην "τρομάζω" τόσο. Τώρα διαβαζω και τα γράμματα, οπότε μπαίνω καλύτερα στην πλοκή ενώ παλιά κλαην.

 Έχει πολύ γέλιο το παρακάτω, δείτε το. 😁 Πέρασαν τόσα χρόνια και δεν το ξεχνάω, τι γέλιο έριξα. Οι υποτιτλοι όλα τα λεφτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jokul7 said:

Τι να πω ρε παιδιά... Έπαιξες 2 φορές 100ωρο παιχνίδι (Dark Souls) και δεν έχεις βρει χρόνο εδώ και 5 χρόνια να παίξεις αυτό το υπερέπος (Witcher 3); Ok, μάλλον γούστα είναι αυτά.

 

Μα δεν είναι θέμα γούστου. Είναι σίγουρο ότι θα μου αρέσει. 

Όμως δεν θέλω να παίξω μόνο το 3. Θέλω να παίξω όλη τη σειρά από την αρχή. Οπότε μιλάμε για αρκετές ώρες. 

Το Dark Souls είναι του 11 και το τελείωσα μόλις πέρσι. 1 φορά μόνο. Στο PC τελικά έμεινα στο Anor Londo. 

Γενικά όπως έχω πει και άλλες φορές τα παιχνίδια είναι πάρα πολλά και ο χρόνος λίγος και όταν έχεις χάσει και μερικά χρόνια γιατί λόγω διαφόρων περιστάσεων έπαιζες λιγότερο από όσο ήθελες προσπαθείς να κάνεις catch up! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...