Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, Malthador said:

Υπήρξε πάρα πολύς κόσμος που αγόρασε Switch, μόνο και μόνο για να παίξει pokemon, θα το δεις στο τέλος του τριμήνου στην ανάλυση των αποτελεσμάτων.

Πάντως εγώ που είμαι δηλωμένος poke-fag, το έπαιξα το παιχνίδι, το ευχαριστήθηκα. Εντάξει έχει γίνει όλη τη σειρά πλέον λίγο γλυκανάλατη και σαφώς λιγότερο dark από τα πρώτα iterations, αλλά ήταν ωραίο. Έπιανα ό,τι έβρισκα, εξέλισσα γιατί δεν ήξερα τι με περιμένει μετά (έτοιμα εξελιγμένα), εξερευνούσα κλπ. Αλλά εκεί στις 30 ώρες, λίγο μετά τον τερματισμό απλά το παράτησα...

Πού ήταν η Sapphire (η original, του GBA) που είχα ρίξει 130+ ώρες; :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

όταν ένα  παιχνίδι κάνει χρόνια να δημιουργηθεί, αλλά μέσα σε ελάχιστους μήνες σου πετάνε νέο expansion, σημαίνει ότι σε δουλεύουν στα μούτρα

άλλο το συνεχίζω και δημιουργώ περιεχόμενο και βγάζω σιγά σιγά κι άλλο για όποιον γουστάρει, άλλο αφαιρώ πράγματα από το κανονικό παιχνίδι και σου τα πλασάρω ως έξτρα

σωστά expansion ήταν του witcher 3, όχι dlc expansion με όλη τη σημασία του όρου

αλλά και τις ubi ακομα παρότι είναι τιγκα στα ανούσια dlc ως εταιρεία , τα expansion της στα ac είναι κανονική επιπλέον δουλειά που φαίνεται ότι γίνεται ΑΦΟΥ έγινε το το παιχνίδι και δεν αφορά περιεχόμενο που απλά αποφάσισαν να κυκλοφορήσουν αργότερα (κρίνοντας πάντα από το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι να βγουν και τα τελευταία)

επίσης δεν είμαι αρνητικός με το όποιο dlc, αρκεί να δίνεις μια σωστή εμπειρία στο βασικό παιχνίδι, όχι να πετσοκόβεις για να πουλήσεις το υπόλοιπο ως dlc ούτε να βιαζεσαι να κυκλοφορήσεις κάτι για να δώσεις μετά τη δουλειά που έπρεπε να κάνεις ως dlc, ή εφόσον είσαι βιαστικός και το κάνεις (βγάλεις δηλαδή ένα μισοτελειωμένο τίτλο) ή χρέωσε τον βασικό χαμηλότερα ή δώσε δωρεάν τα dlc . αλλά κάποιοι θέλουν και την πίτα  ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. και στην περίπτωση των πόκεμον πολύ απλά θα περάσει η συγκεκριμένη τακτική 

Εγώ πιστεύω ότι τα πετσοκοψαν εξ αρχής (το ντεξ) γιατί απλά τους πίεζαν να βγάλουν το παιχνίδι στην ώρα τους (λόγο merchandise) και δε προλάβαιναν και λεν οκ θα βγάλουμε σε dlc ότι αλλο ήταν να μπει στο παιχνίδι και δε προλάβαμε και θα προσθέσουμε και τα υπόλοιπα Πόκεμον ώστε να να αξίζει λίγο παραπάνω τα λεφτά του. Κοροϊδία αλλά έτσι πάει μας αρέσει δε μας αρέσει, και το χειρότερο είναι ότι και 60 να το βαζαν θα το αγοράζαμε...

 

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Εξαιρετικός λόγος για να το χρεώσουν €60, δεν βλέπω την ώρα να τους τα δώσω.

Sort of.

Τα pokemon games έχουν το πολύ συγκεκριμένο κοινό τους το οποίο έχει μερικά κοινά χαρακτηριστικά με αυτό που λέμε fast-food gaming (χωρίς να είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς): όπως ο φίφας θα αγοράζει κάθε χρόνο το ίδιο game, όπως ο Assassin-creed-άς θα αγοράζει συνέχεια το ίδιο re-skin, έτσι και οι poke-fags θα αγοράζουν συνέχεια ότι έχει σχέση με pokemon.

Αυτό που εσύ λες «δούλεμα», άλλοι το λένε fan-service. Δεν είναι κοροϊδία με την ευρεία έννοια.

Υπήρξε πάρα πολύς κόσμος που αγόρασε Switch, μόνο και μόνο για να παίξει pokemon, θα το δεις στο τέλος του τριμήνου στην ανάλυση των αποτελεσμάτων.

Όπως φάνηκε και πιο πάνω εγώ είμαι στη κατηγορία πήρα το switch για τα Πόκεμον μιας και είναι γενικά το μόνο γκειμ που παίζω συστηματικά πια. Αν και στο 3ds έκανα ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι στο 3ds δεν αγόρασα κανένα άλλο παιχνίδι (έπαιξα από φίλο 5-6) ενώ στο switch που το αγόρασαν το καλοκαίρι έχω ήδη καμία 10ρια. Τώρα όσον αφορά το Πόκεμον φαγκς που είπες κακός χαρακτηρισμός.

Όσον αφορά τα Πόκεμον γενικά άμα δε γνωρίζει κάποιος το competitive έχει πάρα πολύ ζουμί και σε συνδιασμό με το breeding σου τρώει άπειρο χρονο και δεν έχω βρει ακόμα γκειμ να με κρατήσει τόσες ώρες (πέρα από από το ssb και το DotA που έπαιζα πιτσιρικάς με το κριου). Οπότε για μένα τα λεφτά αξίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Εξαιρετικός λόγος για να το χρεώσουν €60, δεν βλέπω την ώρα να τους τα δώσω.

Είπα "ενδιαφέρον". Δεν είπα ότι αξίζει 60 ευρώ. Παρεπιπτόντως που το άκουσες το 60; Εγώ ξέρω για 20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που πήρα switch βασικά για mario zelda Pokémon ήταν οι λόγοι που το αγόρασα. Συμφωνώ με κάποιους ότι τα Πόκεμον χάλασαν σε σχέση με τα παλαιότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, I'm_busy είπε

 και 60 να το βαζαν θα το αγοράζαμε...

Εν μερη για μερικους 60ευρω θα ειναι γιατι θα το αγορασουν 2φορες το expansion,1 για την καθε εκδοση :)

Περαν τουτου οχι αγαπητε αν το εβαζαν το expansion 60ευρω δεν θα το αγοραζαμε,μην τσουβαλιαζεις χωρις λογο.

Προσωπικα αγορασα το pokemon shield με το steelbook στα περιπου 41ευρω αρα ακομα και τα 30ευρω το σκεφτομαι για το αν αξιζουν και θα περιμενω να βγουν πρωτα να δω τι θα εχουν μεσα.Σιγουρα δεν θα ετρεχα εγω και ποσοι αλλοι να δωσουμε 60ευρω για αυτα.

Το οτι θα υπαρχει κοσμος που θα το αγορασει ή και για τις 2 εκδοσεις,αυτο ειναι δεδομενο,γιατι ισχυει σε ολα τα παιχνιδια.

Αλλα οχι οτι οποιος αγοραζει τα pokemon παιχνιδια,αγοραζει στα τυφλα οτι αλλο αγοραζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, I'm_busy said:

Τώρα όσον αφορά το Πόκεμον φαγκς που είπες κακός χαρακτηρισμός.

Ακκίστηκα χαριεντιζόμενος. Τον έχω χρησιμοποιήσει και για μένα τον χαρακτηρισμό, μην αρπάζεσαι. Εκτός κι αν θεωρείς ότι και το «φίφας» ήταν σοβαρός χαρακτηρισμός.

3 minutes ago, RedAlert539 said:

Είπα "ενδιαφέρον". Δεν είπα ότι αξίζει 60 ευρώ. Παρεπιπτόντως που το άκουσες το 60; Εγώ ξέρω για 20.

Again, χαριεντίστηκα ακκιζόμενος. Μιας και η Capcom είναι γνωστή για την τίμια και φιλική προς τον καταναλωτή πολιτική που ακολουθεί.

 

Ρε σεις, τσακωμένοι με την ειρωνεία είστε, ούτε ένα χιούμορ δεν μπορούμε να κάνουμε; :(

 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Εγώ πιστεύω ότι τα πετσοκοψαν εξ αρχής (το ντεξ) γιατί απλά τους πίεζαν να βγάλουν το παιχνίδι στην ώρα τους (λόγο merchandise) και δε προλάβαιναν και λεν οκ θα βγάλουμε σε dlc ότι αλλο ήταν να μπει στο παιχνίδι και δε προλάβαμε και θα προσθέσουμε και τα υπόλοιπα Πόκεμον ώστε να να αξίζει λίγο παραπάνω τα λεφτά του. Κοροϊδία αλλά έτσι πάει μας αρέσει δε μας αρέσει, και το χειρότερο είναι ότι και 60 να το βαζαν θα το αγοράζαμε...

Αν είχαν βγει και έλεγαν ότι θα βάλουμε τα pokemon που λείπουν σε μελλοντικό update/DLC δεν θα γινόταν όλο αυτό το θέμα με το dexit και τα death threats κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Ακκίστηκα χαριεντιζόμενος. Τον έχω χρησιμοποιήσει και για μένα τον χαρακτηρισμό, μην αρπάζεσαι. Εκτός κι αν θεωρείς ότι και το «φίφας» ήταν σοβαρός χαρακτηρισμός.

Again, χαριεντίστηκα ακκιζόμενος. Μιας και η Capcom είναι γνωστή για την τίμια και φιλική προς τον καταναλωτή πολιτική που ακολουθεί.

Ρε σεις, τσακωμένοι με την ειρωνεία είστε, ούτε ένα χιούμορ δεν μπορούμε να κάνουμε; :(

Όχι φίλε μου δεν αρπάζομαι μη το σκέφτεσαι απλά δε μου αρέσουν οι ταμπέλες γενικά.

 

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εν μερη για μερικους 60ευρω θα ειναι γιατι θα το αγορασουν 2φορες το expansion,1 για την καθε εκδοση :)

Περαν τουτου οχι αγαπητε αν το εβαζαν το expansion 60ευρω δεν θα το αγοραζαμε,μην τσουβαλιαζεις χωρις λογο.

Προσωπικα αγορασα το pokemon shield με το steelbook στα περιπου 41ευρω αρα ακομα και τα 30ευρω το σκεφτομαι για το αν αξιζουν και θα περιμενω να βγουν πρωτα να δω τι θα εχουν μεσα.Σιγουρα δεν θα ετρεχα εγω και ποσοι αλλοι να δωσουμε 60ευρω για αυτα.

Το οτι θα υπαρχει κοσμος που θα το αγορασει ή και για τις 2 εκδοσεις,αυτο ειναι δεδομενο,γιατι ισχυει σε ολα τα παιχνιδια.

Αλλα οχι οτι οποιος αγοραζει τα pokemon παιχνιδια,αγοραζει στα τυφλα οτι αλλο αγοραζουν.

Κοίτα και γω 45€ το πήρα από cdkeys οπότε θα σώσω ότι μπορώ και άμα έκανε 60 θα περίμενα να το βρω κ αυτό από εκεί προσφορά άμα έβγαινε απλά λέω ότι λίγο πολύ θα το αγόραζα απλά και μόνο για να το παίξω μιας και έχω πάρει κάθε τίτλο από τη blue το 99'/00'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Grim Ripper said:

Αν είχαν βγει και έλεγαν ότι θα βάλουμε τα pokemon που λείπουν σε μελλοντικό update/DLC δεν θα γινόταν όλο αυτό το θέμα με το dexit και τα death threats κτλ.

Ευχαριστώ πολύ, αυτό ακριβώς.

Τι μας τσαμπουνάς «που να χωρέσουν 800 pokemon σε ένα game», βγες και πες την αλήθεια «θα τα βάλουμε σε μελλοντικά expansions/updates/DLC's»

Κανένας δεν θα τους έπαιρνε με τις πέτρες, ίσα ίσα που οι core fans θα χαίρονταν σε αυτή την περίπτωση που δεν θα χρειαζόταν να αγοράσουν κι άλλα base games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυ απλα η αποφαση για τα dlc/expansion βγηκε μετα την κυκλοφορια των παιχνιδιων,βλεποντας και τις αντιδρασεις του κοσμου.

Οπως και να εχει αυτο που εχει σημασια πλεον ειναι οτι δεν χρειαζεται καποιος υποχρεωτικα να αγορασει το expansion αν θελει τα νεα pokemon,αφου θα μπορει να τα παρει και με ανταλλαγη.

Τωρα για το ποσο αξιζουν(ή οχι)τα λεφτα τους τα 2 dlc,θα το δουμε στην πορεια. Μεχρι τελος του χρονου που θα βγει και το 2ο,εχουμε ακομα πολυ καιρο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και στο smash βγαίνουν dlc και στο odyssey και στο zelda και στο splatoon και στο Xenoblade Chronicles (ακόμα και στο mario + rabbids) και πιο ακριβά, μας έχει βρει η N και μας αρμέγει ξεκάθαρα.Αλλά γενικά είναι στη βιομηχανία πλέον. Σιγά μην έλεγαν εξ αρχής θα βγάλουμε και dlc μετά από 6 μήνες όλοι με τις τομάτες θα τους έπαιρναν, απλά αυτό για τα pokemon δεν μπορώ να το ακούω, δε χρειάζεται να αγοράσεις τα expansion για να τα έχεις αρκεί το home (πάλι paid service θα είναι αλλά και το bank ήταν). Τα expansion θα έχουν νέες περιοχές, trainers και υλικό, μην τα μπερδεύετε. Το μόνο που μας δίνει βήμα να τους κράξουμε είναι που το ανακοίνωσαν τώρα 1,5 μήνα από την κυκλοφορία, ε ανακοίνωσε το το Μάρτιο ξερωγω και δε θα σου πει κανείς τίποτα (άσε που θεωρώ ότι πολλοί μπορεί να μην αγοράσουν το base game  τώρα και να περιμένουν bundle ή πολλοί να σταματήσουν να ασχολούνται με το online στο game).

ΥΣ Αυτά που ακούω συνέχεια για game 14 ωρών με παραξενεύουν, έχει τουλάχιστον 500 ώρες αν θες για main story,pokedex completion, competitive, shiny hunting, curry dex completion κτλ κτλ αρκεί να έχεις χρόνο να ασχοληθείς, φανταστείτε να έλεγαν  και για το zelda το ίδιο ότι μπορείς να το τερματίσεις σε 20' (που θεωρητικά πας κατευθείαν gannon και με λίγη τύχη γίνεται) ενώ κατα βάθος για να βιώσεις όλο τον κόσμο του θες 200+ ώρες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stafftw είπε

Καλά και στο smash βγαίνουν dlc και στο odyssey και στο zelda και στο splatoon και στο Xenoblade Chronicles (ακόμα και στο mario + rabbids)  

στο odyssey παίζει dlc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, stafftw είπε

Καλά και στο smash βγαίνουν dlc και στο odyssey και στο zelda και στο splatoon και στο Xenoblade Chronicles (ακόμα και στο mario + rabbids) και πιο ακριβά, μας έχει βρει η N και μας αρμέγει ξεκάθαρα.Αλλά γενικά είναι στη βιομηχανία πλέον. Σιγά μην έλεγαν εξ αρχής θα βγάλουμε και dlc μετά από 6 μήνες όλοι με τις τομάτες θα τους έπαιρναν, απλά αυτό για τα pokemon δεν μπορώ να το ακούω, δε χρειάζεται να αγοράσεις τα expansion για να τα έχεις αρκεί το home (πάλι paid service θα είναι αλλά και το bank ήταν). Τα expansion θα έχουν νέες περιοχές, trainers και υλικό, μην τα μπερδεύετε. Το μόνο που μας δίνει βήμα να τους κράξουμε είναι που το ανακοίνωσαν τώρα 1,5 μήνα από την κυκλοφορία, ε ανακοίνωσε το το Μάρτιο ξερωγω και δε θα σου πει κανείς τίποτα (άσε που θεωρώ ότι πολλοί μπορεί να μην αγοράσουν το base game  τώρα και να περιμένουν bundle ή πολλοί να σταματήσουν να ασχολούνται με το online στο game).

ΥΣ Αυτά που ακούω συνέχεια για game 14 ωρών με παραξενεύουν, έχει τουλάχιστον 500 ώρες αν θες για main story,pokedex completion, competitive, shiny hunting, curry dex completion κτλ κτλ αρκεί να έχεις χρόνο να ασχοληθείς, φανταστείτε να έλεγαν  και για το zelda το ίδιο ότι μπορείς να το τερματίσεις σε 20' (που θεωρητικά πας κατευθείαν gannon και με λίγη τύχη γίνεται) ενώ κατα βάθος για να βιώσεις όλο τον κόσμο του θες 200+ ώρες 

Εγώ πιστεύω μ αυτή τη κίνηση θα το αγοράσουν και αυτοί που δεν ήθελαν να πάρουν από αντίδραση γιατί σου λέει άντε ξέφυγα ένα γκειμ αλλά θα πάρω το επόμενο όμως απ' τη στιγμή που δε θα παιχτεί επόμενο σκέφτονται σιγά μη περιμένω 3-4 χρόνια οπότε απλά θα το πάρουν (αυτή ήταν η λογική του κολλητού μου και άλλαξε μετά την ανακοίνωση του dlc) 😂 . Οπότε ναι θα αυξηθούν οι πωλήσεις δε θα πέσουν.

Επεξ/σία από I'm_busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

στο odyssey παίζει dlc? 

Απλά δεν ήταν paid από ότι κατάλαβα 😋. Δεν το έχω ψάξει πολύ το game μπορεί να μην είναι κάτι σημαντικό απλά είδα οτι αναφέρεται

4 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Εγώ πιστεύω μ αυτή τη κίνηση θα το αγοράσουν και αυτοί που δεν ήθελαν να πάρουν από αντίδραση γιατί σου λέει άντε ξέφυγα ένα γκειμ αλλά θα πάρω το επόμενο όμως απ' τη στιγμή που δε θα παιχτεί επόμενο σκέφτονται σιγά μη περιμένω 3-4 χρόνια οπότε απλά θα το πάρουν (αυτή ήταν η λογική του κολλητού μου και άλλαξε μετά την ανακοίνωση του dlc) 😂

Θέλει 60€ για το game 30€ για το expansion pass 20€ για το online και μερικά για το home (μάλλον μηνιαία) πες του και μετά βλέπεις.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Απλά δεν ήταν paid από ότι κατάλαβα 😋. Δεν το έχω ψάξει πολύ το game μπορεί να μην είναι κάτι σημαντικό απλά είδα οτι αναφέρεται

δε νομίζω ότι γενικά έχει κάποιο dlc το συγκεκριμένο γενικά

επί πληρωμή σίγουρα όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...