Προς το περιεχόμενο

Magic Lantern


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Παλιότερα είχα την Canon 50D και είχα κατεβάσει το Magic Lantern απλά γιατί ήθελα να έχω την επιλογή βίντεο.

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω την Canon 70D και σκεφτόμουν πάλι αν αξίζει να εγκαταστήσω αυτό το πρόγραμμα.

Επειδή όμως τώρα έχω βίντεο οπότε δεν με απασχολεί αυτό, μπορεί κάποιος να μου πει τα + και τα - για να δώ αν κερδίζω κάτι?

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Iliemp είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Παλιότερα είχα την Canon 50D και είχα κατεβάσει το Magic Lantern απλά γιατί ήθελα να έχω την επιλογή βίντεο.

Τα τελευταία 4 χρόνια έχω την Canon 70D και σκεφτόμουν πάλι αν αξίζει να εγκαταστήσω αυτό το πρόγραμμα.

Επειδή όμως τώρα έχω βίντεο οπότε δεν με απασχολεί αυτό, μπορεί κάποιος να μου πει τα + και τα - για να δώ αν κερδίζω κάτι?

Ευχαριστώ :)

Αξιζει, θα σου ξεκλειδωσει 14bit raw video, μαζι με παρα πολλες ακομα δυνατοτητες/ευκολιες  για video και φωτογραφια. Ακομα ομως στην 70d, δεν ειναι final, αλλα work in progress, οποτε ισως καποια χαρακτηριστικα να μην δουλευουν ακομα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μαγικό φανάρι θα σου ξεκλειδώσει ένα ακόμα κόσμο μαγικό : )

Δεν υπάρχουν αρνητικά μόνο θετικά. Είναι και δωρεάν τοσα χρόνια από τα παιδιά που κάνουν παρά πολύ καλή δουλειά όχι μόνο στο firmware αλλά έχουν αναλάβει και όλο το post production..μπορείς συμβολικά έστω να τους βοηθήσεις να συνεχίσουν με ένα donate. Αναλόγως φυσικά αν βγάζεις χρήματα κάνοντας βίντεο ML.

δεν καταστράφηκε ποτέ dslr από το ML απλά για να μην κουράζεις/ζεσταίνεις τον επεξεργαστή της κάμερας καλό είναι να μην χρησιμοποιείς το Mlv player module. Δεν είναι απαραίτητο : )

η 70D είναι μια από τις καλύτερες - η καλύτερη crop της canon θεωρώ ότι τα παιδιά οφείλουν να ολοκληρώσουν το firmware. Αλλά βγηκε και η 5Diii, 5Div που έπρεπε να δώσουν βάση εκεί : )

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είχα στην 600D μόνο θετικές εντυπώσεις. Τι ακριβώς ζητάς; Λίγο μεγαλύτερη ανάλυση να πιάνει η 700D συνεχόμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...