Προς το περιεχόμενο

Αγορα DSlR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω σκοπό να αγοράσω την πρώτη μου dslr μέχρι τώρα είχα μια mirroless nex f3  το ποσό που παίζει να δώσω είναι γύρω στα 400 ευρώ είναι χομπυ μου η φωτογραφία μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια μοντέλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MestralPanos είπε

Αξίζει για τα λεφτά της; γιατί πολλοί μου λένε για Canon 1300d αλλά με άλλο φακό. Το site αυτό είναι έμπιστο; 

Σε σχέση με την canon 1300d , είναι ανώτερη . Δες εδώ  

Για το μαγαζί υπάρχει ειδικό θέμα , διάβασέ το (εγώ ψώνισα από εκεί τη μηχανή της υπογραφής μου) .  

Αν πας στα 660 ευρώ πας σε πολύ ανώτερη εννοείται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν εχεις ακόμα την sony nex f3 ,προσωπικα δε σου προτείνω καμμια dslr.

Αν θέλεις dslr πχ για το οφθαλμοσκόπιο ,θα απογοητευτεις απο τα μοντελα που ανέφερες.

Θα απογοητευτεις και σε αλλα επίπεδα αλλα πριν συμβει αυτο σκέψου λίγο καλύτερα γιατι θελεις να προχωρησεις στην αγορά dslr.

Αν δεν εχεις πλεον την f3 και ψαχνεις να την αναπληρωσεις ,αγόρασε την α6000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mας εδωσες budget αλλα δεν μας εξηγησες για ποιο λογο θες να παρεις νεα καμερα ( πες μας τι δεν σε ικανοποιει με την F3)

Αν δεν ξερεις για ποιο λογο αναβαθμιζεσαι καλυτερα μεινε εκει που εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα afterhours το πιο βασικό μου πρόβλημα είναι ότι για να αγοράσω ένα φακό e-mount πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ. Επίσης γνωρίζω ότι μια dslr σου δίνει περισσότερες επιλογές σε ρυθμίσεις πάνω στην κάμερα ενώ σε αυτή που έχω πρέπει το καθετι από white balance έκθεση να τα αλλάζω μπαίνοντας σε μενού με αποτέλεσμα να χάνω κλικ ένα άλλο βασικό είναι το οφαλμοσκοπιο γιατί με την οθόνη μερικές φορές ειδικές σε συνθήκες με ήλιο δεν μπορώ να δω τίποτα. Οπότε επειδή αγαπώ την φωτογραφία και μου αρέσει για τοπία κυρίως και δευτερεύων πρόσωπο είπα να πάω σε μια dslr 

Επίσης για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο νοιώθω συγκριτικά πάντα με ότι έχω δει ότι οι φωτογραφίες που βγάζει η κάμερα μου πάντα σε μορφή raw είναι κάπως ψεύτικες σαν αλλοιωμένες για αυτό ψάχνω μια κάμερα που θα μπορεί να μου δώσει πιο πραγματικά στοιχεία δυστυχώς ξέρω ότι το budget μου είναι χαμηλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όμως παίρνοντας μια νέα κάμερα θα μπω στη διαδικασία να ξοδέψω κάποια χρήματα και για ένα καλύτερο φακό γιατί αυτό είπα να δω για dslr γιατί οι τιμές στους φακούς ειδικά σε nikon είναι προσγειωμενες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορεις να πας σε Nikon οπως εγραψε παραπανω αλλο μελος με φθηνους φακους στην αγορα μεταχειρισμενου (βεβαια εγω φθηνη σειρα Νικον δεν θα αγοραζα...θα αποταμιευα οσο χρονο απαιτειτο και θα πηγαινα απο D7000 σειρα και πανω )

Η δικη μου προταση επειδη θες φακους σχετικα φθηνους και καλους (με διαβαθμισεις) ειναι να κανεις οτι εκανα και εγω γι αυτο επελεξα Amount Sony..προσοχη στις Amount το εικονοσκοπιο ειναι ηλεκτρονικο και οχι οπτικο...(αν θες οπτικο θα πας σε Νikon ή και Pentax)........πχ [δες εδω τυχαια μια σχετικη αγγελια]

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/164319-nikon-d5300-afp-18-55vr-black

Δες και αυτή, την έχει σε προσφορά. Είναι αρκετά ανώτερη απο τα απλά μοντέλα, εγώ είχα την D5200 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MestralPanos είπε

Καλησπέρα afterhours το πιο βασικό μου πρόβλημα είναι ότι για να αγοράσω ένα φακό e-mount πρέπει να δώσω πάνω από 300 ευρώ. Επίσης γνωρίζω ότι μια dslr σου δίνει περισσότερες επιλογές σε ρυθμίσεις πάνω στην κάμερα ενώ σε αυτή που έχω πρέπει το καθετι από white balance έκθεση να τα αλλάζω μπαίνοντας σε μενού με αποτέλεσμα να χάνω κλικ ένα άλλο βασικό είναι το οφαλμοσκοπιο γιατί με την οθόνη μερικές φορές ειδικές σε συνθήκες με ήλιο δεν μπορώ να δω τίποτα. Οπότε επειδή αγαπώ την φωτογραφία και μου αρέσει για τοπία κυρίως και δευτερεύων πρόσωπο είπα να πάω σε μια dslr 

Επίσης για να το κάνω λίγο πιο ξεκάθαρο νοιώθω συγκριτικά πάντα με ότι έχω δει ότι οι φωτογραφίες που βγάζει η κάμερα μου πάντα σε μορφή raw είναι κάπως ψεύτικες σαν αλλοιωμένες για αυτό ψάχνω μια κάμερα που θα μπορεί να μου δώσει πιο πραγματικά στοιχεία δυστυχώς ξέρω ότι το budget μου είναι χαμηλό 

Ο κυριοτερος λογος που εδωσα και εγω την sony ειναι αυτος, πανακριβοι native φακοι, μικρη ποικιλια, δεν υπαρχουν ακομα μεταχειρισμενοι σε ποσοτητα.

Αλλα μην περιμενεις απο dslr τυπου 3400 και 5300, οφθαλμοσκοπιο που να αξιζει (ομως απο το τιποτα παλι καλυτερο), να μην μπαινεις συνεχεια στο μενου για τις περισσοτερες ρυθμισεις, να μην κρατας πατημενα κουμπακια σε αβολες θεσεις για να αλλαξεις π.χ. iso και οτι θα βρεις αυτοματα προγραμματα κυριως στην 3xxx σειρα.

Τωρα για το raw δεν ξερω σε τι αναφερεσαι, αλλα μαλλον θα εννοεις το πως τις εμφανιζει το προγραμμα των windows ή οτι ειναι flat, ετσι ειναι το raw, μην περιμενεις χωρις δουλεια στο lightroom να παρεις raw απο την καμερα και να ειναι ετοιμο για μετατροπη σε jpeg, απο καμια καμερα. Eχω δουλεψει raw απο τον 16mp aps-c της sony και τον 24mp ff αισθητηρα, μια χαρα μου φανηκαν, πολυ πληροφορια και μεγαλο dr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα την έχω δει την 5300και μπορώ να πω ότι μου έκατσε καλά στο μάτι. Μου είπε ακόμη ένας για σειρα nikon 7000 και πάνω απλά θέλω αυτή τη φορά να πάρω μια κάμερα και να έχει αποτέλεσμα γιατί χρησιμοποιώ και Lightroom  και αυτή που έχω ως τώρα με απογοητεύει. Σκέφτομαι να περιμένω να βρω μια μεταχειρισμένη και να την αρπάξω την κατάλληλη στιγμή βρήκα και στο mediamarkt μια εκθεσιακη canos eos 700d  αλλά φοβάμαι μγν μου βγει πατάτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MestralPanos είπε

 βρήκα και στο mediamarkt μια εκθεσιακη canos eos 700d  

Σε καλύτερη τιμή από την ολοκαίνουργια (ανώτερη) 750d , σε κιτ ή σκέτο σώμα ;;;; ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entry level δεν πας σε καμια εταιρεια αφου και παλι μεσα απο τα μενου θα κάνεις τις ρυθμίσεις σου.

Η D7000 ειναι αρκετα παλια και δεν θα ελεγα οτι εχει νοημα να κανεις μια τετοια αλλαγη.

Σε 400 ευρω παλι σωμα και φακό δεν θα βρεις κατι που να σε ικανοποιήσει (με τα δεδομένα σου). Σε Nikon πας σε D7100 και πανω και σε Canon απο D750 και πανω. H 750D ειναι πολυ αξιολογη μηχανη και στα χρηματα σου απο το e-infin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...