Προς το περιεχόμενο

Αγορα εκτυπωτη-πολυμηχανηματος


Giovanni S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,βρισκομαι σε αναζητηση εκτυπωτη,για δικη μου χαλαρη χρηση (εκτυπωση σελιδων απο ιντερνετ και διαφορα pdf). Σε μια γρηγορη αναζητηση εντοπισα αυτα τα 3 αν και το ενα απο αυτα ξεφευγει απο το οριο των 150ε που ειχα στο μυαλο μου.Η ερωτηση ειναι ποιο θα μου προτεινατε απο αυτα και αν παιζει κατι καλυτερο στο συγκεκριμενο μπατζετ.Και αν αξιζουν τα 50-60 ευρω παραπανω για το πιο ακριβο απ τα 3.Ευχαριστω.

1.https://www.skroutz.gr/s/9332996/HP-OfficeJet-Pro-6970-AiO.html

2.https://www.skroutz.gr/s/12747527/HP-OfficeJet-Pro-7720.html#sku-info

3.https://www.skroutz.gr/s/9892861/HP-OfficeJet-Pro-7740-AiO.html#sku-info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μεινει μακρια απο Inkjet θα κτυπας το κεφαλι σου, ειναι μεν πιο φτηνοι αλλα θα πατσισεις στα μελανια, και επιπλεον

αν για καποιο λογο δεν τυπωσεις ενα Χ διαστημα θα κλαις για τις κεφαλες.

2. Αν το χρωμα δεν σου ειναι απαραιτητο (πχ να τυπωνεις μια στο τοσο για την παρτη σου) αποφυγε το

γιατι υπολογισε αντι για ενα μελανι Χ 4 και Χ 5 το κοστος, το χρωμα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!

 

Στη θεση σου θα επαιρνα αυτον

https://www.skroutz.gr/s/3882231/Samsung-Xpress-M2070FW.html#sku-info

δειχνει γρηγορος, φτηνα μελανια και οι κριτικες του ειναι καλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giovanni S. είπε

Καλησπερα,βρισκομαι σε αναζητηση εκτυπωτη,για δικη μου χαλαρη χρηση (εκτυπωση σελιδων απο ιντερνετ και διαφορα pdf). Σε μια γρηγορη αναζητηση εντοπισα αυτα τα 3 αν και το ενα απο αυτα ξεφευγει απο το οριο των 150ε που ειχα στο μυαλο μου.Η ερωτηση ειναι ποιο θα μου προτεινατε απο αυτα και αν παιζει κατι καλυτερο στο συγκεκριμενο μπατζετ.Και αν αξιζουν τα 50-60 ευρω παραπανω για το πιο ακριβο απ τα 3.Ευχαριστω.

1.https://www.skroutz.gr/s/9332996/HP-OfficeJet-Pro-6970-AiO.html

2.https://www.skroutz.gr/s/12747527/HP-OfficeJet-Pro-7720.html#sku-info

3.https://www.skroutz.gr/s/9892861/HP-OfficeJet-Pro-7740-AiO.html#sku-info

Δεν έχουν μεγάλες διαφορές απλά ο δεύτερος και ο τρίτος εκτυπώνουν  και χαρτί A3.Χρειάζεσαι τόσο μεγάλες εκτυπώσεις;;;;;;.Τότε θα έχεις μεγάλο κόστος στα μελάνια όπως είπε και ο tornado.

Από ότι λες οικιακή χαλαρή  χρήση.Που κυμαίνεται αυτή;;;;;.Μπορεί να είναι 200 εκτυπώσεις το μήνα μπορεί και 600.Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να σε καλύψει ακόμη και ένα ένας πιο φτηνός εκτυπωτής.Στη δεύτερη πας σε laser γιατί δε συμφέρει στα μελάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Α3 δεν θα χρειαστώ καθόλου. Χρώμα όμως θέλω να έχει οπωσδήποτε. Αν εξαιρέσεις ένα δυνατό κύμα εκτυπώσεων που θα κάνω για να φτιάξω ένα αρχείο, 100-200 εκτυπώσεις μαξ τον μήνα πιστεύω θα χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Giovanni S. είπε

Όχι Α3 δεν θα χρειαστώ καθόλου. Χρώμα όμως θέλω να έχει οπωσδήποτε. Αν εξαιρέσεις ένα δυνατό κύμα εκτυπώσεων που θα κάνω για να φτιάξω ένα αρχείο, 100-200 εκτυπώσεις μαξ τον μήνα πιστεύω θα χρειάζομαι.

Δεν υπάρχει τότε λόγος να πας σε τόσο ακριβό εκτός και τον θέλεις για πρεστίζ.Άσε που αυτοί που ποστάρισες  πιάνουν και αρκετό χώρο.Για τέτοια δουλειά υπάρχουν πολλοί με 40-50-60 ευρώ που θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά σου.Μάρκα δε θα σου πω.Απλά εγώ κόλησα στους hp επειδή δεν έχουν πολλά προβλήματα με αναγεμισμένα μελάνια και τα παίζουν οι περισσότεροι.

Εγώ βγάζω και 300 και 400 το μήνα κυρίως έγχρωμες  με ένα φτηνιάρικο hp που πήρα με 39 ευρώ πριν 3+ χρόνια.Βέβαια γεμίζω μόνος τα μελάνια και δεν μου κοστίζουν σχεδόν τίποτε αλλά είναι φασαρία για κάποιον που δεν ξέρει.

Από την άλλη αυτό που είπε και ο tornado οι inkjet μειονεκτούν για οικιακή χρήση που βγάζεις λίγες εκτυπώσεις, είτε γιατί δεν έχεις κάτι να εκτυπώσεις είτε γιατί λυπάσαι το ακριβό μελάνι, και έτσι μπορεί να στεγνώσει το μελάνι στις κεφαλές και είσαι για καινούργια μελάνια που είναι πανάκριβα.

Πιθανώς εκεί να βασίζεται και η μακροζωία των δικών μου γιατί δεν περνάει μέρα που να μην κάνω τουλάχιστον  4-5 εκτυπώσεις.Και αν δεν έχω θα εκτυπώσω κάτι για πλάκα μόνο και μόνο για τα μελάνια.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφοτμαι και εγώ για εκτυπωτή, και έπεσα πάνω στο θέμα.

Αυτούς που κυρίως έχω στο μάτι είναι οι εξής Inkjet εκτυπωτές, ο Epson L382, ο HP Ink Tank 315 και ο φτηνότερος Epson L310. Είναι με την τεχνολογία Ink tank, έτσι η τιμή των μελανιών είναι εξευτελιστική, δεν ξέρω για τον HP Ink Tank 315, γιατί δεν βρήκα μελάνια. Μόλις είδα και τον Canon Pixma G1400.

Επίσης θα με ενδιέφερεσαι εκτύπωση χωρίς περιθώρια (borderless), που από ότι είδα έχουν όλοι εκτός μάλλο από τον Epson L310.

Ποιά είναι αποψή σας;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μιας και είδα και τους εκτυπωτές που κοιτάζει ο shack. Στους δικούς μου δίνει 600χ1200 και 1200χ1200 dpi στην εκτύπωση και στου shack 5760χ1440. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά; Θα φαίνεται και στην εκτύπωση τόσο διαφορετικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η διαφορά στην ανάλυση είναι μεγάλη, απ' την άλλη η ταχύτητα εκτύπωσης στους εκτυπωτές που ανέφερα είναι μικρότερη, της τάξης 9 ppm και 5 ppm για ασπρόμαυρη και έγχρωμη αντίστοιχα. 

Πάντως από το λίγο που διάβασα είναι ότι οι εκτυπωτές με Ink tank, έχουν θέμα με τις κεφαλές (βουλώνουν;) και τα μελάνια αντέχουν μέχρι ένα εξάμηνο αφού τα ανοίξεις. Βέβαια και οι άλλοι Inkjet δεν στερούνται προβλημάτων.

Το  κόστος εκτύπωσης είναι όπως είπα εξευτελιστικό, π.χ. το μαύρο μελάνι της epson κοστίζει  4,94 € για 4000!!! εκτυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε ένα έχει τα συν και τα πλην του.

Ο laser π.χ. δεν τυπώνει χειρότερα σε έγχρωμο από ότι ο ψεκασμού για εκτύπωση φωτογραφιών, ή είναι δυσδιάκριτη η διαφορά; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ίδια κατηγορία των Ink tank βλέπω και τον εξής Epson L386, από ότι βλέπω έχει καλύτερα χαρακτηριστικά με πολύ καλές κριτικές, αλλά  στο skroutz δεν βλέπω να είναι διαθέσιμο από κάποιον, να πρόκειται άραγε για παλιό μοντέλο;

Επεξ/σία από shack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2018 στις 4:22 ΜΜ, Giovanni S. είπε

Τώρα μιας και είδα και τους εκτυπωτές που κοιτάζει ο shack. Στους δικούς μου δίνει 600χ1200 και 1200χ1200 dpi στην εκτύπωση και στου shack 5760χ1440. Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά; Θα φαίνεται και στην εκτύπωση τόσο διαφορετικά; 

Οι αναλύσεις που δίνουν είναι απλά θεωρητικές χωρίς κανένα αντίκρυσμα στην ποιότητα εκτύπωσης.
Το μεγαθήριο ποιότητας εκτύπωσης και απόδοσης, μερικών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, έχει ανάλυση 2.400x2.400 και αυτό ακόμα "τραβηγμένο" είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2018 στις 7:58 ΜΜ, shack είπε

Πράγματι η διαφορά στην ανάλυση είναι μεγάλη, απ' την άλλη η ταχύτητα εκτύπωσης στους εκτυπωτές που ανέφερα είναι μικρότερη, της τάξης 9 ppm και 5 ppm για ασπρόμαυρη και έγχρωμη αντίστοιχα. 

Πάντως από το λίγο που διάβασα είναι ότι οι εκτυπωτές με Ink tank, έχουν θέμα με τις κεφαλές (βουλώνουν;) και τα μελάνια αντέχουν μέχρι ένα εξάμηνο αφού τα ανοίξεις. Βέβαια και οι άλλοι Inkjet δεν στερούνται προβλημάτων.

Το  κόστος εκτύπωσης είναι όπως είπα εξευτελιστικό, π.χ. το μαύρο μελάνι της epson κοστίζει  4,94 € για 4000!!! εκτυπώσεις. 

Ναι το μειονέκτημα των inktank είναι αυτό ότι η κεφαλή είναι πάνω στον εκτυπωτή και αν χαλάσει πάει για πέταμα ο εκτυπωτής.Δεν συμφέρει επισκευή του ενώ στους πιο φτηνούς οι κεφαλές είναι πάνω στα μελάνια οπότε αν βγει κάποια οφ πετάς το μελάνι αγοράζεις καινούργιο με καινούργια κεφαλή και είσαι εντάξει.

Για απλή οικιακή χρήση λίγες εκτυπώσεις (ασπρόμαυρες και έγχρωμες) εγώ είμαι υπέρ των φτηνών inkjet για τους παραπάνω λόγους.Επίσης αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου γεμίζεις μόνος τα μελανάκια με σύριγγα και σου έρχεται τζάμπα η εκτύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον canon pixma mx300 και γέμιζα μόνος μου τα μελάνια, αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος, τα γέμιζα και έφταναν μόνο για λίγες εκτυπώσεις με συνέπεια να χρειάζονται γέμισμα εντός ολίγου πάλι.  Επίσης ήθελε μια διαδικασία επαναπρογραματισμού των επαναγεμιζόμενων μελανιών για να τα αναγνωρίζει που κάποια στιγμή δεν έπιανε. Κάποτε χρειάστηκε να κάνω πολλές εκτυπώσεις και αγόρασα συμβατά μελάνια (xl ή κάτι τέτοιο, σύνολο 35€, ό εκτυπωτής έκανε στα 65) και το έγχρωμο δεν δούλεψε καθόλου. Γι αυτό σκέφτηκα ότι η περίπτωση ink tank ίσως είναι καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...