Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση απο D5200 σε D7200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Τι σημαινει «αξιζει»;

Σαφως ειναι καλυτερο μοντελο.

Εννοω σε ποια χαρακτηριστικά υπερτερεί! Πχ το οτι εχει WiFi δεν με απασχολεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ!

Καλυτερος αισθητηρας, καλυτερο AF, περισσοτερα AF points, καλυτερος επεξεργαστης, καλυτερο fps, καλυτερο viewfinder, μεγαλυτερο buffer, πολλα περισσοτερα κουμπια, wearher sealed, πιο ανθεκτικο κελυφος, καλυτερη οθονη, καλυτερη μπαταρια, καλυτερο max shutter speed, πιο μεγαλης αντοχης shutter, AF micro adjuster, AF motor, δυο καρτες, και πολλα πολλα αλλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσο θα σου κοστίσει η αναβάθμιση  . Και τι φακούς έχεις.

Για μένα αξίζει η μετάβαση από D5XXX σε D7XXX γενικά, λόγω περισσότερων ρυθμιστικών , πιο εύκολης πρόσβασης σε όλες τις ρυθμίσεις και λόγω του ενσωματωμένου μοτέρ, που επιτρέπει τη χρήση παλιών φακών . 

 

Σε ποιότητα αισθητήρα , η διαφορά όπως λένε οι ειδικοί δεν είναι τεράστια. 

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D7200-versus-Nikon-D5200___1020_850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ερωτησεις γινονται πρώτα στον εαυτο σου:

«Τι ζηταω απο μια καμερα που δεν μου το προσφερει αυτη που ήδη έχω;»

«Πόση ειναι η διαφορά κόστους; Ειμαι διατεθημένος να δώσω αυτά τα χρήματα για αυτα που θα κερδίσω;»

Οπως ειπαμε η D7200 ειναι σαφεστατα καλυτερη καμερα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σου ειναι αναγκαια ολα αυτα στα οποια ειναι καλυτερη.

Πχ:

Εαν τραβας τοπία τι να το κανεις το καλυτερο AF, τα περισσοτερα AF points, το μεγαλυτερο buffer, τον γρηγοροτερο επεξεργαστη?

Εαν δεν βγαινεις στην βροχη ποτέ τι να το κανεις το weatherproof?

Εαν δεν εχεις παλιους AF φακούς τι να το κανεις το AF motor?

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εαν δεν εχεις παλιους AF φακούς τι να το κανεις το AF motor?

Η συγκεκριμένη δυνατότητα , είναι πλεονέκτημα και για μελλοντικές αγορές. Υπάρχουν καινούργιοι αρκετοί prime (50mm ,  35mm  , 24mm) af-d (και σε πολύ καλές τιμές, καλύτερες από τους καινούργιους) , εκτός από τους αμέτρητους μεταχειρισμένους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οι ερωτησεις γινονται πρώτα στον εαυτο σου:

«Τι ζηταω απο μια καμερα που δεν μου το προσφερει αυτη που ήδη έχω;»

«Πόση ειναι η διαφορά κόστους; Ειμαι διατεθημένος να δώσω αυτά τα χρήματα για αυτα που θα κερδίσω;»

Οπως ειπαμε η D7200 ειναι σαφεστατα καλυτερη καμερα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σου ειναι αναγκαια ολα αυτα στα οποια ειναι καλυτερη.

Πχ:

Εαν τραβας τοπία τι να το κανεις το καλυτερο AF, τα περισσοτερα AF points, το μεγαλυτερο buffer, τον γρηγοροτερο επεξεργαστη?

Εαν δεν βγαινεις στην βροχη ποτέ τι να το κανεις το weatherproof?

Εαν δεν εχεις παλιους AF φακούς τι να το κανεις το AF motor?

Η χρήση είναι για τοπία πορτρέτα. Μέχρι στιγμής δυσκολεύεται να εστιάσει σε χαμηλό φωτισμό πχ σε μαγαζί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, orfeas26 είπε

Η χρήση είναι για τοπία πορτρέτα. Μέχρι στιγμής δυσκολεύεται να εστιάσει σε χαμηλό φωτισμό πχ σε μαγαζί!!

Min AF sensitivity:

D5200: -1EV

D7200: -3EV

Σαφως εξ ορισμου ειναι καλυτερη η D7200.

Αλλα με ενα πιο φωτεινο φακό θα κανεις καλύτερη δουλεια σε σχεση με ενα καλυτερο σωμα. Επισης ολοι οι φακοι δεν εστιαζουν το ιδιο σε low light.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, orfeas26 είπε

Η χρήση είναι για τοπία πορτρέτα. Μέχρι στιγμής δυσκολεύεται να εστιάσει σε χαμηλό φωτισμό πχ σε μαγαζί!!

Για πορτραίτα σε σκοτεινά μέρη δοκίμασε manual εστίαση με τον 50ρη που έχεις, με iso 1600 , f/1.8 και ταχύτητα 1/50 (αν έχεις πολύ σταθερό χέρι και πιο αργή ίσως) . 

Αλλιώς θα μπορούσες να τον πουλήσεις να πας σε αυτόν

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...