Προς το περιεχόμενο

Βλέπει μονο Linux USB boot


JeSter_D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Βρέθηκε στα χέρια μου ένα λαπτοπ για να πειραματιστώ λίγο, Samsung r540 το μοντέλο.

Του έβαλα τα 10αρια ωραία κομπλέ, και μετα πέρασα Mint 18.3 και δούλευαν dual boot.

Μετά απο πολλά πειράματα στο Linux αποφάσισα να σβήσω το Mint γιατί θα το παρέδιδα πίσω χώρις αυτό (Έσβησα 2 partitions από τη διαχείριση δίσκων των Windows, και έμεινε ενα μικρό και άλλο ένα με τα Windows μέσα.. Ίσως εκεί έγινε το λάθος)

..  όταν προσπάθησα να βάλω το usb με τα 10αρια για να φτίαξει η εκκίνηση με repair, δεν bootarei Καθόλου, δοκίμασα 3 διαφορετικά stick με windows , και DVD) και δεν κανει Boot παρά μόνο με stick με Linux.

Στα USB με windows απλά βγάζει error μετά από πολλή ώρα.. 

 

Με τα πολλά έβαλα το δίσκο στο πισί μου και του έκανα μια διαγραφή, τίποτα πάλι το ίδιο, μονο boot με linux stick... 

Καμιά ιδέα;

Επεξ/σία από JeSter_D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JeSter_D είπε

Καλησπέρα,

Βρέθηκε στα χέρια μου ένα λαπτοπ για να πειραματιστώ λίγο, Samsung r540 το μοντέλο.

Του έβαλα τα 10αρια ωραία κομπλέ, και μετα πέρασα Mint 18.3 και δούλευαν dual boot.

Μετά απο πολλά πειράματα στο Linux αποφάσισα να σβήσω το Mint γιατί θα το παρέδιδα πίσω χώρις αυτό (Έσβησα 2 partitions από τη διαχείριση δίσκων των Windows, και έμεινε ενα μικρό και άλλο ένα με τα Windows μέσα.. Ίσως εκεί έγινε το λάθος)

..  όταν προσπάθησα να βάλω το usb με τα 10αρια για να φτίαξει η εκκίνηση με repair, δεν bootarei Καθόλου, δοκίμασα 3 διαφορετικά stick με windows , και DVD) και δεν κανει Boot παρά μόνο με stick με Linux.

Στα USB με windows απλά βγάζει error μετά από πολλή ώρα.. 

Με τα πολλά έβαλα το δίσκο στο πισί μου και του έκανα μια διαγραφή, τίποτα πάλι το ίδιο, μονο boot με linux stick... 

Καμιά ιδέα;

Problem solved :) 
Ήθελε αλλαγή η ρύθμιση για legacy στο bios, είχα κάνει defaults και δεν την είχα αλλαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...