Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, barman_ είπε

Εννοείται άσε που είναι κουραστικό κιόλας σβιν ντρρρρ κάθε τρεις και λίγο 😂

Για μένα παίζει να χαλάσει η δόνηση και να σταματήσω να παίζω. Την έχω συνηθίσει τραγικά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, red1 είπε

Eγινε βρε Terror, ευχαριστώ για την e-ψυχολογική συμπαράσταση® φίλε 😁😁
Οταν κάνουμε τη μάζωξη μαζί με  @kostiger @d_gkal  @barman_ @Choutasοι μπύρες κερασμένες απο 'μένα.

Αυριο θα πάρω MS Hellas να δω τι θα γίνει.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια μάγκες, είστε ωραίοι, τ'εκτιμώ...
 leo-dicaprio-toast-gif-2.gif

 

Από ότι σε κόβω παίζει και να έχεις χειρότερο OCD και από εμένα :D

Ρε κράτα το χειριστήριο σου. Παίξε και πάρε και ένα δεύτερο σε περίπτωση που σπάσεις το πρώτο από την υπερβολική προσοχή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα άλλο site έλεγε παραπάνω πράγματα όπως ότι το Xbox είναι σε ιδεατά περιβάλλοντα δυνατότερο και μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ανάλυση αλλά αυτό που θέλει να πει και ίσως να μην βγήκε σωστά είναι ότι το PS5 είναι ευκολότερο στο development σε μια παρομοίωση με τα PS3/Xbox 360 που ότι πλεονέκτημα είχε το PS3 τα παιχνίδια έτρεχαν καλύτερα στο Xbox 360 γιατί ήταν ευκολότερη κονσόλα για τον developer.

Καλά εγώ Xbox SeX θα πάρω απλά συζήτηση να κάνουμε

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Γενικά η συγκεκριμένη "συνέντευξη" είχε διάφορα κουλά.

Rendering engineer/πρώην Mobile dev.

Hold my beer:

 

ben697wc.gif

Επεξ/σία από Virus_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Choutas είπε

Απλά να σου πω ότι το συγκεκριμένο άρθρο είναι από ένα site που στην ουσία σημαινει

psaddict = playstation addict.

Περιμένεις λοιπόν από ένα τέτοιο site να είναι αντικειμενικό ή να είναι υπέρ του playstation?

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου άρεσε το update που πρόσθεσε στο άρθρο το site: Φαίνεται πως η συνέντευξη και οι αρχικές δηλώσεις έχουν διαγραφεί τελείως, οπότε ή δεν ευσταθούν, ή κάποιος εργοδότης διέταξε το σβήσιμο ή απλά έσπασε κάποιο NDA ο Salehi.

Φαίνεται, δεν ευστάθουν, σβήστηκε,έσπασε, έκλασε...πολύ ζουμί για click bait για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ενώ γνωρίζουμε εδώ και χρόνια ότι τλχ. τα παιχνίδια που βγαίνουν από τα studio της Sony συνήθως βγάζουν καλύτερα οπτικά αποτελέσματα από αυτά που περιμένουμε οπότε δεν χρειάζεται λόγος ανησυχίας για όσους το ψειρίζουν πολύ το θέμα. Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πω είναι  ότι καθαρά στο θέμα γραφικών η MS έχει ''μεγαλύτερη'' ανάγκη να δείξει περισσότερο οφθαλμόλουτρο ή τλχ. να αξιοποιήσει ποικιλοτρόπως το hardware του Series X διότι η Sony λίγο πολύ ξέρουμε ότι (θα) το κάνει. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο φωτορεαλισμός είναι από μόνος του αρκετός.

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Απλά να σου πω ότι το συγκεκριμένο άρθρο είναι από ένα site που στην ουσία σημαινει

psaddict = playstation addict.

Περιμένεις λοιπόν από ένα τέτοιο site να είναι αντικειμενικό ή να είναι υπέρ του playstation?

Γράφτηκε και σε άλλα σάιτ. Το συγκεκριμένο σάιτ απλά το αναπαράγει στα ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω απολύτως τίποτα.

Θα περιμένω με το καλό να βγουν και οι δυο κονσόλες και θα δω μετά από μερικούς μήνες πια από τις δυο βγάζει καλύτερα αποτελέσματα.

 

Δεν περιμένω ένα οποιοδήποτε άρθρο πριν την κυκλοφορία της κάθε κονσόλας να μου πει πια θα είναι η καλύτερη κονσόλα.

3 ώρες πριν, Ren_of_Heavens είπε

Εμένα μου άρεσε το update που πρόσθεσε στο άρθρο το site: Φαίνεται πως η συνέντευξη και οι αρχικές δηλώσεις έχουν διαγραφεί τελείως, οπότε ή δεν ευσταθούν, ή κάποιος εργοδότης διέταξε το σβήσιμο ή απλά έσπασε κάποιο NDA ο Salehi.

Φαίνεται, δεν ευστάθουν, σβήστηκε,έσπασε, έκλασε...πολύ ζουμί για click bait για το ποιος την έχει μεγαλύτερη ενώ γνωρίζουμε εδώ και χρόνια ότι τλχ. τα παιχνίδια που βγαίνουν από τα studio της Sony συνήθως βγάζουν καλύτερα οπτικά αποτελέσματα από αυτά που περιμένουμε οπότε δεν χρειάζεται λόγος ανησυχίας για όσους το ψειρίζουν πολύ το θέμα. Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πω είναι  ότι καθαρά στο θέμα γραφικών η MS έχει ''μεγαλύτερη'' ανάγκη να δείξει περισσότερο οφθαλμόλουτρο ή τλχ. να αξιοποιήσει ποικιλοτρόπως το hardware του Series X διότι η Sony λίγο πολύ ξέρουμε ότι (θα) το κάνει. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο φωτορεαλισμός είναι από μόνος του αρκετός.

Θα σου αναφέρω απλά κάποια παιχνίδια της Microsoft  που είναι χάρμα οφθαλμον για να δεις ότι και η Ms έχει τέτοια παιχνίδια.

01. Ori 1 & 2

02. Forza motorsport franchise

03. Gears of war franchise

04. Halo franchise

Δηλαδή τα παραπάνω παιχνίδια είναι χάλια οπτικά και δεν βλέπονται εε?

 

 

Μην τρελαίνεστε και οι δυο εταιρίες έχουν κορυφαία παιχνίδια στο χώρο τους από όλες τις απόψεις.

Το πια από τις δυο θα επιλέξει ο κάθε ένας κρίνεται από πολλά και όχι μόνο από το πια παιχνίδια είναι πιο ωραία οπτικά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Αγόρασα πρόσφατα στην προσφορά του public το xbox x και επειδή είμαι λίγο άσχετος(τελευταία κονσόλα το ps3) παρατήρησα οτι το χειριστήριο που είχε μέσα η κονσόλα αποσυνδέεται συνέχεια. Ενώ ένα έξτρα που πήρα είναι μια χαρά!

Κάνω κάτι λάθος? ή να το στείλω πίσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malama είπε

Καλησπέρα!

Αγόρασα πρόσφατα στην προσφορά του public το xbox x και επειδή είμαι λίγο άσχετος(τελευταία κονσόλα το ps3) παρατήρησα οτι το χειριστήριο που είχε μέσα η κονσόλα αποσυνδέεται συνέχεια. Ενώ ένα έξτρα που πήρα είναι μια χαρά!

Κάνω κάτι λάθος? ή να το στείλω πίσω? 

Δοκίμασε και με νεες μπαταρίες να δεις αν το κάνει.

Επίσης κοιτα μπας και χρειάζεται αναβάθμιση. Η αναβαθμιση γίνεται ασύρματα απο το menu του X.

Τέλος δούλεψε το ως κύριο χειριστηριο, να δεις όσο παιζεις, αποσυνδεεται?

*Διάβασε και το 1ο και 3ο ποστ εδώ να μαθεις επιπλέον θέματα σχετικά με το xbox 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει δεν ειμαι κ κανενας γνωστης στα θεματα hw ουτε προγραμματιστης αλλα δεν καταλαβαινω πως καποιος μπορει να συγκρινει τις ESRAM/DDR3 του One ή τη σπαστη μνημη του PS3 με την μνημη του Series X, επισης δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα μεταβαλλομενα clocks στη καρτα του PS5 ειναι πλεονεκτημα ενω εχει λιγοτερα CU's ειδικα εφοσον δεν ξερουμε σε ποιες συχνοτητες θα ειναι ο μεσος ορος λειτουργιας. Δεν αμφιβαλλω οτι η μνημη του Series X ισως αποδειχθει μπουκαλα σε συγκεκριμενες λειτουργιες αλλα οι συγκρισεις με το PS3 και το Xbox One μου φαινονται λιγο υπερβολικες....εκτος κ αν η MS εχει τραγικα dev tools διαθεσιμα αυτη τη στιγμη και δημιουργει προβλημα στην αναπτυξη και απο εκει το οποιο θεωρω οτι ειναι ψιλοαπιθανο ειδικα μετα το μαθημα που της εγινε παθημα με τα πρωιμα προβληματικα dev tools του One στην αρχη της γενιας.

Επισης παιχνιδια με εκπληκτικο τεχνικο τομεα βγαζουν και οι 1st parties αλλα και οι 3rd parties. To καθε παιχνιδι ειναι κ μια ξεχωριστη περιπτωση και το καθενα δινει εμφαση σε αλλα σημεια π.χ. η μεγαλη πλειοψηφια των exclusives της Sony τρεχει στα 30fps με αναλυση ταβανι τα 1440p στο Pro, τα 30fps ειδικα δινουν την ανεση στα στουντιο της να πουσαρουν το οπτικο κομματι πραγμα που τραβαει πολυ περισσοτερο τα βλεμματα των casual παιχτων απο οτι τα 60fps. Eκτος αυτου αλλα πραγματα που παιζουν ρολο ειναι το ποσο πολυπλοκη ειναι η γεωμετρια, εχθροι ταυτοχρονα στην οθονη, ΑΙ ρουτινες, κλιμακα, physics, αναλυση κ.λ.π. Δεν μπορει να υπαρξει ξεκαθαρος "νικητης" ποτε στο τεχνικο τομεα (εκτος κ αν εισαι το Crysis) γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει παιχνιδι που να κανει τα παντα τελεια, καθε περιπτωση εχει τα δυνατα κ αδυνατα σημεια της, ειτε αυτο λεγεται God of War, Gears 5, REmake 2, DOOM Eternal ή RDR2.

Επεξ/σία από dr_thodt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...