Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, red1 είπε

Dr. πολύ σωστή τοποθέτηση και συμφωνώ (σχεδόν σε όλα).

Πρόσεξε τώρα, αντιλαμβάνομαι πλήρως τις εποχές στις οποίες ζούμε, και οτι τα "ρόζ γυαλιά"...πρέπει να φορούνται με μέτρο σύμφωνοι, προσωπικά όμως, άλλο εννοούσα, το "το προβλημα" σήμερον ημέρα - και το εχω αναφέρει αρκετές φορές αυτό - είναι ο υπερκορεσμός σε πολύ συγκεκριμενου είδους παιχνίδια, τι εννοώ ? Οτι σήμερα, αμα ενα vidjya δεν είναι "ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟοοο !!!", δεν εχει μπάρες ΧΡ, δεν κάνεις level up  με τα μπούνια ή, δεν έχει κόστος παραγωγής 100εκ. Δολάρια απο πίσω, ο μέσος χρήστης θα το θεωρήσει αυτομάτως και ανούσιο, μ@λακ@α και ολα τα σχετικά, έτσι συνήθισαν και μάθανε πλέον.
Να αναφέρω τώρα προσωπικό παράδειγμα απο χρήστες που single player ΔΕΝ μπορούν να παίξουν γιατί...τους πιάνει νευρικότητα ή, αυτά τα ελάχιστα που παίζουν είναι κούφιοι τίτλοι γεμάτοι στο collect-athon για τύπους με ψυχαναγκασμό (OCD), βλέπε : τίτλοι Ubisoft οπου ανόιγεις χάρτη και σε πιάνει απο την αρχή OCD σκεπτόμενος το πως διάολο θα μαζέψεις τα 1234567899456324732 εικονίδια/collectibles σ'αυτόν. Τύποι που αμα δεν είναι σε party-chat και δεν παίζουν online δεν μπορούν.
Εχω φιλαράκια που αμα ανοίξεις τη λίστα παιχνιδιών τους βλέπεις μονο grind-o-παίχνιδα (Destiny/The Division/Ass.Creed κτλπ) και παιχνιδάρες, τις οποίες τις δίνουν και "δωρεάν" (βλέπε πχ : Shadow of the Colossus remake στο Ps plus) τις παίζουν 1 ώρα το πολύ και τα παρατάνε.Δυστυχώς, στη σημερινή εποχή, η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών απευθύνονται σ'αυτους.
...και αυτό είναι το πρόβλημα, οτι τα περισσότερα παιχνίδια έχουν αρχίσει εδω και καιρό να είναι "νερόβραστες παπαριές" που λές εύστοχα και εσύ - προσωπικά άποψη φυσικά.

Επίσης, δεν ισχυρίστηκα πως εν ετη 2020 θα έπρεπε πχ να βγει ενα GunValkyrie 2 η Panzer Dragoon Orta 2, Οutrun 3 κτλπ  στα 60€, αν και, αμα το καλοσκεφτείς, τα συγκεκριμένα πάντα αποτελούσαν καλή αξία καθώς προσέφεραν άπειρες ώρες διασκέδασης λόγω της επαναπαιξιμότητας τους, ποτέ δεν ήταν τίτλοι τους οποίους αγόραζες για να τους παίξεις 1η φορά, να δεις τον τερματισμό και μετά ράφι ή πώληση στο insomnia.Το "replay value" βασίλευε περισσότερο κάποτε, οχι πως σήμερα δεν υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι αλλα σε γενικές γραμμές, η φιλοσοφία των παιχνιδιών ηταν πολύ διαφορετική κάποτε.

Σχετικά με "AAA" τύπου Gears/Forza (αλλά και Uncharted/Killzone κτλπ για να μην παρεξηγηθεί κανένας κλασσικά), Call of Duty, Ass. Creed κτλπ 
Προσωπικά διαφωνώ φίλτατε, τα συγκεκριμένα προϊόντα είναι αποκλειστικά και μόνο αυτό, "προϊόντα" καθώς απευθύνονται στη μάζα (κυριολεκτικά) και φτιάχνονται με τον αποκλειστικό γνώμονα  των sequels, συνήθως των ετησιων κιόλας στη περίπτωση των Caladuty , Ass.Creed (κάποτε).
Πρόσεξε, σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι είναι κακά ή κακοφτιαγμένα παιχνίδια, το αντίθετο, απλά είναι αυτό που λέμε "άψυχα" καθώς δεν έχουν κάποιο καλλιτεχνικό όραμα απο πίσω , είναι φτιαγμένα για καταναλώνονται μόνο (συνήθως ετησίως).Μεταξύ μας, θα μπορούσες ποτέ να συγκρίνεις ενα οποιοδήποτε Call of duty/Gears/Ραλάκι παντώς τύπου με ένα shadow of the colossus, metal gear solid, shenmue, A plague tale:innocence, SOMA, Bloodborne/Sekiro/Dark Souls, Panzer dragoon σειρά, killer 7 (ολα τα Sudo-παίχνιδα) κτλπ κτλπ ? Και για να μην βγάζω τον εαυτό μου απο την απ'έξω, προσωπικά, έχω αδυναμία στα παιχνίδια musou της Κoei/tecmo, ξέρω τι παιχνίδια είναι, ξέρω την ποιότητα τους (χαμηλή), αλλά για τους προσωπικους μου λόγους μπορώ και τους ευχαριστιέμαι, δεν σημαίνει όμως οτι θεωρώ πως έχουν "όραμα" απο πίσω (καλλιτεχνικό ή μη) και το πως είναι "παιχνιδάρες", junk είναι και το αντιλαμβάνομαι πλήρως.

Και αυτό ισχύει γενικά, παράδειγμα, έχεις κάθε δικαίωμα να σου αρέσουν και να ευχαριστίεσαι π.χ τα Avengers της Marvel καθώς είναι...άρτια απο άποψη παραγωγής αλλά καλο κινηματογράφο δεν θα μπορούσες να τον αποκαλέσεις, διάολε, ακομα και οι σαπίλες του Michael Bay εχουν καλή παραγωγή και φωτογραφία αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις οτι ειναι "ποιοτικός" κινηματογράφος.
Billie Eilish κανείς ? γι'αυτο που είναι (μακρυά απο εμάς) απο άποψη παραγωγής είναι...άρτια τα κομμάτια της και επίσης πουλάνε...πολύ, αυτό σημαίνει πως θα μπει στο πάνθεον των καλύτερων μουσικών ενα αύριο μαζί με Beatles, Pink Floyd, Rolling Stones, Zeppelin (παράδειγμα) ? Η κρυστάλλινη σφαίρα μου λέει πως όχι 😁

Απο 'κει και πέρα, στο τέλος, και όπως πάντα, ο καθένας θα συνεχίσει να κάνει, ακούει, βλέπει και παίζει αυτό που γουστάρει.

Δεν ξερω κατα ποσο εχεις ασχοληθει με τα Gears αλλα δεν εχουν καμια σχεση με τα ass creed, killzone και uncharted. Τα Gears εχουν γαμω τους μηχανισμους, εχουν δικο τους στυλ παιχτικα κ ειναι κορυφαια στο ειδος τους (βεβαια ισως να μην σε ενδιαφερουν τα 3rd person shooters σαν ειδος) πραγμα που δεν μπορω να πω για τα αλλα παραδειγματα (αχταρμαδες με φτωχα μεκανικς στην περιπτωση των Uncharted και Ass Creed και προβληματικων κοντρολς και ανεμπνευστων σεναριων μαχης στη περιπτωση των Killzone) που εφερες. Επειδη κατι ειναι ΑΑΑ δεν παει να πει οτι αυτοματα ειναι παπαρια, τα παραδειγματα που εφερα τα θεωρω μετρια οχι γιατι πουλανε κ επειδη εχουν μεγαλα μπατζετς αλλα επειδη τα θεωρω φτωχα σαν παιχνιδια. Θεωρω οτι ειναι εντελως ανουσιο το να κρινω κατι απο τη διαφημιστικη του καμπανια ή απο τις πωλησεις του, δηλαδη αμα το Εlden Ring ξαφνικα κανει ΑΑΑ πωλησεις και εχει διπλασιο budget απο το Sekiro θα γινει κ αυτο ξαφνικα αψυχο προιον προς καταναλωση? Το καθε παιχνιδι ειναι κ μια ξεχωριστη περιπτωση και θα πρεπει να κρινετε αναλογα με αυτα που εχει να προσφερει οχι με το αν ειναι ΑΑΑ, ΑΑ ή indie.

Αναμεσα στη Billie Eilish και στους Beatles υπαρχουν κ οι Radiohead και οι Αlice In Chains και αναμεσα στο Αvengers και στο Apocalypse Now υπαρχει κ ενα Terminator 2 και ενα Halloween οποτε δεν χρειαζεται να ειμαστε των ακρων. Εμπορικο/μεγαλη παραγωγη δεν παει να πει κ αυτοματα αψυχη φολα (οπως διαφωνω στη περιπτωση των Gears και Forza) και ΑΑ/indie δεν παει να πει κ αυτοματα αριστουργημα (οπως διαφωνω με τα SOMA, A Plague Tale και με καποια παιχνιδια της Grasshopper που εφερες σαν καλα παραδειγματα).

Επισης νομιζω οτι ειναι αυτονοητο οτι ο καθενας παιζει οτι γουσταρει, απλα αυτο που ηθελα εξαρχης να προσθεσω/τονισω ειναι οτι οι εποχες που βλεπαμε παιχνιδια σαν τα Orta και Gunvalkyrie εχουν περασει ανεπιστρεπτι κ καλο ειναι να εχουμε ρεαλιστικες απαιτησεις κ προσδοκιες απο τους 3 μεγαλους. Το οτι βλεπω να βγαινουν ακομα παιχνιδια σαν τα Ori 2, Ηalf Life Alyx, DOOM Eternal και Resident Evil 3 με κανει χαρουμενο, τωρα μεχρι ποτε θα βγαινουν τετοια παιχνιδια? τα μελλον δεν δειχνει κ πολυ ευοιωνο αλλα προς το παρον αγοραζω και παιζω οσα παιχνιδια πιστευω οτι αξιζουν το χρονο και τα λεφτα μου...ετσι κ αλλιως δεν μπορω να κανω κατι περισσοτερο απο αυτο εφοσον η πλειοψηφια των παιχτων εχει μιλησει με τα λεφτα της και οι ριβιουερς με τους βαθμους τους για το που θελουν να παει η βιομηχανια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Killzone 2 ειχε εξαιρετικο gameplay(μετριο-κακο σεναριο, cast) και το Soma μαμει κ δερνει. Καταπληκτικο(με τις οποιες αδυναμιες του βεβαιως).

Επισης αντι για PD1 και 2 θα προτιμουσα το Saga σε remake. Αν και χλωμο να γινει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Το Killzone 2 ειχε εξαιρετικο gameplay(μετριο-κακο σεναριο, cast) και το Soma μαμει κ δερνει. Καταπληκτικο(με τις οποιες αδυναμιες του βεβαιως).

Επισης αντι για PD1 και 2 θα προτιμουσα το Saga σε remake. Αν και χλωμο να γινει.

Και το Gears 5 εξαιρετικό arcade game είναι αλλά του την πέσαν για το ...Story. 

60 fps while @ it.

 

4 ώρες πριν, hexenlord είπε

Λέτε, λέτε για panzer dragoon orta 2 (που βέβαια εννοείται πως θα λάτρευα να βγει) αλλά δεν βλέπω κανέναν να μιλάει για το ριμέικ του πρώτου που βγήκε χθες σε switch και θα έρθει αργότερα και σε steam (δεν ξέρω για χβοχ). Έχει πολλές καλό σκορ στο μετακριτικ, γύρω στο 87%. 
 

Μακαρι να βγει στο χβοχ το έχω πάρει χθες όπως πήρα και το metal wolf chaos. 

Έλα ρε hexy! In xbox Live Arcade εεερρ ID@XBOX we trust!

 

https://news.xbox.com/en-us/2019/11/15/x019-the-falconeer-soars-to-xbox-one-next-year/

 

 

Επεξ/σία από Virus_X
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Virus_X είπε

Και όσοι απορούσατε για τα slow downloads:

Δεν πειράζει, μπας και καταλάβουνε ότι είμαστε πολύ μακριά από ένα streaming only future! Που σε λίγο μάλιστα θα μου έχει και η τελευταία εταιρία αποκλειστικό streaming στα games της. Πεντακόσιες εκατόν τριάντα πέντε χιλιάδες πακέτα θα έχουμε.
 

Spoiler

Welcome back!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stafftw είπε

Μάλλον δεν ήταν αυτα που λέγαμε χθες μόνο...

Και γαμω τις προσθηκες το Automata, φανταστικο παιχνιδι.

Οταν ειχε βγει το ειχα παιξει στο απλο PS4 (εχω κ το για καποιο λογο πολυ σπανιο steelbook) κ προσφατα το πηρα στο One X που δειχνει κ πολυ πιο ομορφο ετσι απο το λιγο που το εβαλα κ το ειδα, μεσα στους επομενους μηνες θα κατσω να το χιλιαρισω.

Εξαιρετικο νεο επισης η ανακοινωση του remaster του πρωτου εξισου φανταστικου παιχνιδιου χτες. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική ερωτηση: 

Υπάρχουν τρομακτικές διαφορές μεταξύ s και x στα γραφικά;  Κυρίως Forza horizon 4 παίζω και έχω 4Κ τηλεόραση.

Οκ, έχω δει βίντεο στο YouTube όμως δε μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς. 

Έτσι ρωτάω εσάς (και κυρίως όσους είχαν s και πήραν x) να πείτε ΑΝ αξίζει οντως η αλλαγή στο Χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, d_gkal said:

Γενική ερωτηση: 

Υπάρχουν τρομακτικές διαφορές μεταξύ s και x στα γραφικά;  Κυρίως Forza horizon 4 παίζω και έχω 4Κ τηλεόραση.

Οκ, έχω δει βίντεο στο YouTube όμως δε μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς. 

Έτσι ρωτάω εσάς (και κυρίως όσους είχαν s και πήραν x) να πείτε ΑΝ αξίζει οντως η αλλαγή στο Χ. 

τρομακτικές διαφορές στα γραφικά δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν, σε ορισμένα όμως παιχνίδια υπάρχουν σημαντικές διαφορές σε άλλα παιχνίδια οι διαφορές είναι σχετικά μικρές... για εμένα το πιο ουσιαστικό είναι να τρέχει το παιχνίδι smooth, χωρίς κολλήματα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι να είδα κάποιο κολλημα στο s πάντως. 

Οκ, πέρα απ' το loading που μέχρι και καφέ προλαβαίνω να κάνω! 

 

Απλά με τρώει ο popos μου να πάω στο Χ, το τεεναρω όμως μέχρι να αποφασίσω 100% ότι αξίζει για μένα η αλλαγή αυτή. 

 

Στο series X ΔΕΝ θα πάω άμεσα (σε 2 3 χρόνια το συζητάμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Δε θυμάμαι να είδα κάποιο κολλημα στο s πάντως. 

Οκ, πέρα απ' το loading που μέχρι και καφέ προλαβαίνω να κάνω! 

Απλά με τρώει ο popos μου να πάω στο Χ, το τεεναρω όμως μέχρι να αποφασίσω 100% ότι αξίζει για μένα η αλλαγή αυτή. 

Στο series X ΔΕΝ θα πάω άμεσα (σε 2 3 χρόνια το συζητάμε)

Για μένα δεν αξίζει καθόλου να πας στο X από τη στιγμή που έχεις ήδη κονσόλα της οικογένειας Xbox. Παίξε τα παιχνίδια σου που είναι εκατοντάδες στο game pass και όσα έχεις αγοράσει και καλύτερα πήγαινε για το Series X λίγο διάστημα αφού βγει. Θα τρίβεις τα μάτια σου με τις διαφορές που θα δεις και θα το έχεις μετανιώσει που ξόδεψες χρήματα για μία απλώς upgraded κονσόλα. Εγώ τουλάχιστον αυτό σκέφτομαι να κάνω εφόσον είμαι καλά οικονομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Για μένα δεν αξίζει καθόλου να πας στο X από τη στιγμή που έχεις ήδη κονσόλα της οικογένειας Xbox. Παίξε τα παιχνίδια σου που είναι εκατοντάδες στο game pass και όσα έχεις αγοράσει και καλύτερα πήγαινε για το Series X λίγο διάστημα αφού βγει. Θα τρίβεις τα μάτια σου με τις διαφορές που θα δεις και θα το έχεις μετανιώσει που ξόδεψες χρήματα για μία απλώς upgraded κονσόλα. Εγώ τουλάχιστον αυτό σκέφτομαι να κάνω εφόσον είμαι καλά οικονομικά.

συμφωνω ρε, για ποιον λογο να πας στο one x τωρα? Δεν ειναι και κανα φθηνο μηχανημα, πανε μια και καλη στο series x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...