Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, d_gkal said:

Κάπου στο Facebook το είδα, σε σελίδα με insiders.

Αν βρω εικόνα θα ποσταρω

https://ibb.co/Dz469cy

Link απο το page ?

Γενικά πέρα απο reddit & google δεν εχω αλλα sources..

Επεξ/σία από VaggD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ori 2 είναι σχεδόν unplayble με πολύ συχνά freeze κατά την διάρκεια του παιχνιδιού και όταν πατάς να ανοίξει ο χάρτης κάνει 5 δευτερόλεπτα κάθε φορά να τον ανοίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Στο Facebook

https://ibb.co/3kfwfGt


Μάγκες, αν ισχύει το παραπάνω, βουρ για Lost Planet 2 όλοι, παιχνίδι μπροστά απο την εποχή του (απο την άποψη οτι ηταν/είναι αργό και μεθοδικό, κάτι που δεν ηταν της μόδας την εποχή που βγήκε, στην ουσία είναι ενα Monster Hunter lite shoot 'em up).

Tώρα που συνηθίσαμε ολοι στο ί grinding, lvl up και μόνιμο co-cop απο grindoπαίχνιδα τύπου Destiny, Monster Hunter world και τα σαπάκια της Yούπι-soft είναι ταμάμ, θα πονέσει λιγότερο 😁

2 ερωτήσεις τώρα :
- Tα Χ360 παιχνίδια που δίνονται μέσω games for gold μένουν μόνιμα στη κατοχή σου/σου ανήκουν για πάντα ακόμα και αν λήξει η συνδρομή Gold/pass, σωστά ? Μονο αυτά του One δεν θα μπορείς να τα παίξεις με την λήξη της συνδρομής, σωστά ?

- Τα παιχνίδια στο gamepass, καθε ποτε μπαίνουν και πότε αφαιρούνται ? Είναι κάποια που παραμένουν για περισσότερο καιρό στο πρόγραμμα όπως να φανταστώ αυτά που ανήκουν στην MS ?

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2020 στις 6:51 ΠΜ, Paragontas-x είπε

Έχει κανείς πρόβλημα με τα μηνύματα τους τελευταίους 2 μήνες?

Και εννοώ μηνύματα που στέλνει ή λαμβάνει στη κονσόλα μερικές φορές αυτά που σβήνω, να σβήνονται και όταν ξανά συνδεθείς στο λογαριασμό σου να επανέρχονται στη κονσόλα ή να μην σβήνονται καν.

Δοκίμασα μέχρι και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που σβήνει τα ΄πάντα μέχρι και τα παιχνίδια που έχω εγκατεστημενα και μετά ξανά κατέβασα τα παιχνίδια και το profile μου αλλά τσιφος.

Δεν έχει τύχει σε κανέναν?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@red1 

1. Σωστά. Του 360 μένουν για πάντα στον λογαριασμό σου, έχεις δεν έχεις gold ενεργή. 

Του one παίζουν ΜΟΝΟ όταν έχεις ενεργή gold

 

2. Νομίζω δεν υπάρχει κάποιο timeline. Της ms κι του 10 turn μάλλον θα είναι "για πάντα" στο gp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του OG Xbox και του Xbox 360 μένουν για πάντα.

Από προχθές παίζω σιγά σιγά Two Point Hospital. Μεγάλο κόλλημα. Χθες έπαιξα 6 ώρες συνεχόμενες που δεν το έχω κάνει με άλλα και άλλα παιχνίδια.το 20.

Πολύ intutive μεταφορά σε κονσόλα. Δεν ενοχλεί που δεν υπάρχει ποντίκι μόλις το μάθεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ σωστά και του og!

 

Όντως τρελό κόλλημα το hospital. Τις προάλλες έπαιζα απ' το μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ. 

Η απουσία mouse ενοχλεί, όμως με practice και το gamepad δεν είναι κακο ;) (καμιά σχέση με shooting games που δε μπορώ να το μάθω με τίποτα)

Επεξ/σία από d_gkal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2020 στις 3:14 ΜΜ, red1 είπε

Να το βγάλω απο τώρα το (latex) γάντι Chouta ή μετά ? 🤣
Panzer Dragoon Orta απο τους αγαπημένους μου τίτλους ever, ακόμα θυμάμαι το ΣΟΚ απο τα γραφικά οταν το είχα πρωτο-βάλει στο OG XBOX , διάολε, ακόμα και τώρα, μέσω BC είναι απίστευτα όμορφο, και μιλάμε για παιχνίδι 15+ ετών πριν, έτσι ? 
Τώρα, να το πω και αυτό ? ΑΥΤΑ είναι exclusives ρε γμτ (όπως και τα 2 N.Gaiden) και οχι τα τζίαρΖ οφ Γουόρ και FoRtsa (PAOK), ο λαός όμως θέλει μπουμ-μπουμ και κρέατα να πετσοκόβονται απο αλυσοπρίονο (και όμορφες ρόδες) οπότε...
Αντε να δούμε με το SeriesX που θα πάει 2ος γύρος με BC, θέλω και GunValkyrie (αθάνατη Sega) μεταξύ άλλων :D 
Kρίμα που το Outrun 2 και Αfterburner climax δεν είναι BC για τους ευνοητους λόγους (δικαιώματα αυτοκινήτων/αεροπλάνων)

Aν περιμενεις να δεις exclusives τυπου Orta, Outrun 2 και Gunvalkyrie απο οποιοδηποτε platform holder εν ετη 2020+ εχω να σου πουλησω μια γεφυρα σε καλη τιμη (που λενε κ οι φιλοι μας οι αμερικανοι). Αυτα τα παιχνιδια ακομα κ στην εποχη τους εφαγαν ακυρο απο το "core" κοινο και εφαγαν λασπη και απαξιωθηκαν απο τους ριβιουερς λογω μικρης διαρκειας με συμβουλες του τυπου "αξιζει αγορα μονο στο δεκαρικο" οποτε πλεον αυτα τα παιχνιδια τα ξεχναμε κ να ειμαστε ευχαριστημενοι αν καποια απο αυτα ειναι προσβασιμα μεσω BC. Μακαρι να ακολουθουσαν τετοια πολιτικη BC και οι Sony και Nintendo κ να βλεπαμε εστω κ ενα ποσοστο απο τις βιβλιοθηκες των PS2 και GC διαθεσιμες στα PS5 κ Switch. Kαι εγω θα ηθελα να δω ενα Οrta 2 στο Series X και ενα God Hand 2 στο PS5 αλλα το εχω παρει αποφαση πλεον οτι κατι τετοιο δεν παιζει με τη καμια.

Σε σχεση με την γενια των PS2/ΧΒΟΧ/GC εχουν αλλαξει τοσα πραγματα στη βιομηχανια που τετοια σεναρια ειναι πλεον ονειρα θερινης νυχτος (εδω μας τελειωσαν τα immersive sims και τα survival horror παιχνιδια arcade racers κ shmups θα περιμενουμε?) οποτε ας απολαυσουμε οσα παιχνιδια (και για οσο θα βγαινουν ακομα) εχουν κρατησει στοιχεια απο αυτη τη γενια με mechanics της προκοπης, προκληση και replay value και να λεμε κ ευχαριστω που δεν εχουν καταντησει ολα τα παιχνιδια νεροβραστες παπαριες τυπου ουμπισοφτ.

Και μιας κ ειπες για τα Νinja Gaiden σκεψου στην εποχη που πριν ενα χρονο το μισο ιντερνετ εκλαιγε με τον Mr.X του REmake 2 και τη τελευταια εβδομαδα κλαιει με τον Marauder στο DOOM Eternal τι θα διαβαζαμε απο γκρινια κ απο reviews αν ειχε βγει τωρα το NGII. lol

BTW τα Gears και Forza *** σειρες κ κορυφη στη κατηγορια τoυς οποτε μαλλον εφερες κακα παραδειγματα για την "καταντια" των exclusives σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dr_thodt είπε

Aν περιμενεις να δεις exclusives τυπου Orta, Outrun 2 και Gunvalkyrie απο οποιοδηποτε platform holder εν ετη 2020+ εχω να σου πουλησω μια γεφυρα σε καλη τιμη (που λενε κ οι φιλοι μας οι αμερικανοι). Αυτα τα παιχνιδια ακομα κ στην εποχη τους εφαγαν ακυρο απο το "core" κοινο και εφαγαν λασπη και απαξιωθηκαν απο τους ριβιουερς λογω μικρης διαρκειας με συμβουλες του τυπου "αξιζει αγορα μονο στο δεκαρικο" οποτε πλεον αυτα τα παιχνιδια τα ξεχναμε κ να ειμαστε ευχαριστημενοι αν καποια απο αυτα ειναι προσβασιμα μεσω BC. Μακαρι να ακολουθουσαν τετοια πολιτικη BC και οι Sony και Nintendo κ να βλεπαμε εστω κ ενα ποσοστο απο τις βιβλιοθηκες των PS2 και GC διαθεσιμες στα PS5 κ Switch. Kαι εγω θα ηθελα να δω ενα Οrta 2 στο Series X και ενα God Hand 2 στο PS5 αλλα το εχω παρει αποφαση πλεον οτι κατι τετοιο δεν παιζει με τη καμια.

Dr. πολύ σωστή τοποθέτηση και συμφωνώ (σχεδόν σε όλα).

Πρόσεξε τώρα, αντιλαμβάνομαι πλήρως τις εποχές στις οποίες ζούμε, και οτι τα "ρόζ γυαλιά"...πρέπει να φορούνται με μέτρο σύμφωνοι, προσωπικά όμως, άλλο εννοούσα, το "το προβλημα" σήμερον ημέρα - και το εχω αναφέρει αρκετές φορές αυτό - είναι ο υπερκορεσμός σε πολύ συγκεκριμενου είδους παιχνίδια, τι εννοώ ? Οτι σήμερα, αμα ενα vidjya δεν είναι "ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΟοοο !!!", δεν εχει μπάρες ΧΡ, δεν κάνεις level up  με τα μπούνια ή, δεν έχει κόστος παραγωγής 100εκ. Δολάρια απο πίσω, ο μέσος χρήστης θα το θεωρήσει αυτομάτως και ανούσιο *** έτσι συνήθισαν και μάθανε πλέον.
Να αναφέρω τώρα προσωπικό παράδειγμα απο χρήστες που single player ΔΕΝ μπορούν να παίξουν γιατί...τους πιάνει νευρικότητα ή, αυτά τα ελάχιστα που παίζουν είναι κούφιοι τίτλοι γεμάτοι στο collect-athon για τύπους με ψυχαναγκασμό (OCD), βλέπε : τίτλοι Ubisoft οπου ανόιγεις χάρτη και σε πιάνει απο την αρχή OCD σκεπτόμενος το πως διάολο θα μαζέψεις τα 1234567899456324732 εικονίδια/collectibles σ'αυτόν. Τύποι που αμα δεν είναι σε party-chat και δεν παίζουν online δεν μπορούν.
Εχω φιλαράκια που αμα ανοίξεις τη λίστα παιχνιδιών τους βλέπεις μονο grind-o-παίχνιδα (Destiny/The Division/Ass.Creed κτλπ) και παιχνιδάρες, τις οποίες τις δίνουν και "δωρεάν" (βλέπε πχ : Shadow of the Colossus remake στο Ps plus) τις παίζουν 1 ώρα το πολύ και τα παρατάνε.Δυστυχώς, στη σημερινή εποχή, η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών απευθύνονται σ'αυτους.
...και αυτό είναι το πρόβλημα, οτι τα περισσότερα παιχνίδια έχουν αρχίσει εδω και καιρό να είναι "νερόβραστες παπαριές" που λές εύστοχα και εσύ - προσωπικά άποψη φυσικά.

Επίσης, δεν ισχυρίστηκα πως εν ετη 2020 θα έπρεπε πχ να βγει ενα GunValkyrie 2 η Panzer Dragoon Orta 2, Οutrun 3 κτλπ  στα 60€, αν και, αμα το καλοσκεφτείς, τα συγκεκριμένα πάντα αποτελούσαν καλή αξία καθώς προσέφεραν άπειρες ώρες διασκέδασης λόγω της επαναπαιξιμότητας τους, ποτέ δεν ήταν τίτλοι τους οποίους αγόραζες για να τους παίξεις 1η φορά, να δεις τον τερματισμό και μετά ράφι ή πώληση στο insomnia.Το "replay value" βασίλευε περισσότερο κάποτε, οχι πως σήμερα δεν υπάρχουν τέτοιοι τίτλοι αλλα σε γενικές γραμμές, η φιλοσοφία των παιχνιδιών ηταν πολύ διαφορετική κάποτε.

Σχετικά με "AAA" τύπου Gears/Forza (αλλά και Uncharted/Killzone κτλπ για να μην παρεξηγηθεί κανένας κλασσικά), Call of Duty, Ass. Creed κτλπ 
Προσωπικά διαφωνώ φίλτατε, τα συγκεκριμένα προϊόντα είναι αποκλειστικά και μόνο αυτό, "προϊόντα" καθώς απευθύνονται στη μάζα (κυριολεκτικά) και φτιάχνονται με τον αποκλειστικό γνώμονα  των sequels, συνήθως των ετησιων κιόλας στη περίπτωση των Caladuty , Ass.Creed (κάποτε).
Πρόσεξε, σε καμία περίπτωση δεν λέω οτι είναι κακά ή κακοφτιαγμένα παιχνίδια, το αντίθετο, απλά είναι αυτό που λέμε "άψυχα" καθώς δεν έχουν κάποιο καλλιτεχνικό όραμα απο πίσω , είναι φτιαγμένα για καταναλώνονται μόνο (συνήθως ετησίως).Μεταξύ μας, θα μπορούσες ποτέ να συγκρίνεις ενα οποιοδήποτε Call of duty/Gears/Ραλάκι παντώς τύπου με ένα shadow of the colossus, metal gear solid, shenmue, A plague tale:innocence, SOMA, Bloodborne/Sekiro/Dark Souls, Panzer dragoon σειρά, killer 7 (ολα τα Sudo-παίχνιδα) κτλπ κτλπ ? Και για να μην βγάζω τον εαυτό μου απο την απ'έξω, προσωπικά, έχω αδυναμία στα παιχνίδια musou της Κoei/tecmo, ξέρω τι παιχνίδια είναι, ξέρω την ποιότητα τους (χαμηλή), αλλά για τους προσωπικους μου λόγους μπορώ και τους ευχαριστιέμαι, δεν σημαίνει όμως οτι θεωρώ πως έχουν "όραμα" απο πίσω (καλλιτεχνικό ή μη) και το πως είναι "παιχνιδάρες", junk είναι και το αντιλαμβάνομαι πλήρως.

Και αυτό ισχύει γενικά, παράδειγμα, έχεις κάθε δικαίωμα να σου αρέσουν και να ευχαριστίεσαι π.χ τα Avengers της Marvel καθώς είναι...άρτια απο άποψη παραγωγής αλλά καλο κινηματογράφο δεν θα μπορούσες να τον αποκαλέσεις, διάολε, ακομα και οι σαπίλες του Michael Bay εχουν καλή παραγωγή και φωτογραφία αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις οτι ειναι "ποιοτικός" κινηματογράφος.
Billie Eilish κανείς ? γι'αυτο που είναι (μακρυά απο εμάς) απο άποψη παραγωγής είναι...άρτια τα κομμάτια της και επίσης πουλάνε...πολύ, αυτό σημαίνει πως θα μπει στο πάνθεον των καλύτερων μουσικών ενα αύριο μαζί με Beatles, Pink Floyd, Rolling Stones, Zeppelin (παράδειγμα) ? Η κρυστάλλινη σφαίρα μου λέει πως όχι 😁

Απο 'κει και πέρα, στο τέλος, και όπως πάντα, ο καθένας θα συνεχίσει να κάνει, ακούει, βλέπει και παίζει αυτό που γουστάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε, λέτε για panzer dragoon orta 2 (που βέβαια εννοείται πως θα λάτρευα να βγει) αλλά δεν βλέπω κανέναν να μιλάει για το ριμέικ του πρώτου που βγήκε χθες σε switch και θα έρθει αργότερα και σε steam (δεν ξέρω για χβοχ). Έχει πολλές καλό σκορ στο μετακριτικ, γύρω στο 87%. 
 

Μακαρι να βγει στο χβοχ το έχω πάρει χθες όπως πήρα και το metal wolf chaos. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Λέτε, λέτε για panzer dragoon orta 2 (που βέβαια εννοείται πως θα λάτρευα να βγει) αλλά δεν βλέπω κανέναν να μιλάει για το ριμέικ του πρώτου που βγήκε χθες σε switch και θα έρθει αργότερα και σε steam (δεν ξέρω για χβοχ). Έχει πολλές καλό σκορ στο μετακριτικ, γύρω στο 87%. 
 

Μακαρι να βγει στο χβοχ το έχω πάρει χθες όπως πήρα και το metal wolf chaos. 

Δικός μας είσαι

Αμα το remake βγεί σε XBOX/PS και τρέχει κανονικά και όπως θα έπρεπε (και του αξίζει) στα 60fps τότε να το σκεφτούμε :D

ΥΓ: Θα μου πείτε, στο Saturn έτρεχε στα 20fps οπότε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτό  εδώ. Παιχνιδιάρα από τα λίγα. Από χτες τους έχω στείλει πάνω από 10 μηνύματα στο φέισμπουκ. Παίζει να με έχουν μπλοκάρει!

ΥΓ. Έχουν ανακοινώσει πως αν αυτό πάει ικανοποιητικά (€€€), θα κάνουν σε ριμέικ το Ζwei.

Και τότε θα αναγκαστώ να πάρω switch, καθώς θα είναι η πρώτη φορά που το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει εκτός Sega hardware 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...