Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Virus x, ευχαριστώ για την απάντηση φίλε 😉

Προσθεσα το ΧΟΝΕ στο ms account καθώς και το serial number του οπότε υποθέτω όλα κομπλέ...

Μια άλλη ερώτηση : τι γινεται ρε παιδιά με τις ταχύτητες του Live ? εχω 100αρα σύνδεση, στο PS4 κατεβάζω με φουλ ταχύτητα (12MB/s), όπως και στο PC, στο ΧΟΝΕ ομως ούτε τα μισά δεν πιάνω...

Έβαλα static IP, άλλαξα και τους DNS αλλά τα ίδια, ενώ στο check ταχύτητας στο μενού internet/σύνδεσης μου βγάζει 99.8Mbps down , στα downloads είμαι το πολύ στα 30-κατι με 45Mbps.

Μήπως γίνεται / πέφτει throttling από πλευράς MS λόγω των δύσκολων ημερών που διανύουμε ?

 

ΥΓ: Έβαλα να κατεβαίνει το phantasy star online 2 (80-κατι GB) σε stand-by mode, όταν το κλείνω όμως το ΟΝΕ δε βλέπω το φωτακι μπροστά από την κονσόλα να αναβοσβήνει , έτσι είναι ? (στο Χ360 αν θυμάμαι σωστά αναβόσβηνε)

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι - έτσι είναι, μαθήματα και τα πάντα γίνονται σχεδόν αποκλειστικά μέσω skype ή cisco webex στο πιο advanced. 

Κρατάει το azure τουλάχιστον στα πόδια του τον πλανήτη, στο κομμάτι που του αναλογεί.

Επεξ/σία από Virus_X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Virus_X είπε

Ναι - έτσι είναι, μαθήματα και τα πάντα γίνονται σχεδόν αποκλειστικά μέσω skype ή cisco webex στο πιο advanced. 

Κρατάει το azure τουλάχιστον στα πόδια του τον πλανήτη.

Αγαπώ σε 😁

Thanks και πάλι Virus, με έσωσες από ψάξιμο  1 ωρας...

Σχετικά με το stand-by mode και τα downloads που έγραψα πιο πάνω στο edit ? Δε βρήκα πληροφορίες στο Google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Virus_X είπε

Ναι έτσι είναι σβήνει.

Απενεργοποίησα την επιλογή "when Xbox is off, turn off storage) από τα power.mode & startup settings (που δεν το είχα ξε-τσεκαρει νωρίτερα), περίμενα το μπροστινό Χ φωτακι στην κονσόλα να αναβοσβηνει ως ένδειξη ότι κατεβάζει αλλά μου λες πως είναι λογικό να παραμένει σβηστό οπότε είμαι εντάξει.

Παρεμπιπτόντως, για όποιον ενδιαφέρεται, το phantasy star online 2 για να το κατεβάσεις... μπορείς μόνο από  browser σε PC (και μετά να το στείλεις στην κονσόλα για να το κάνεις install) γιατί από την κονσόλα μέσα από το store δεν το βρίσκει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το turn off storage για να ξέρεις είναι compatibility mode για κάτι ζώα hdd/θήκες που δεν ακούν από power states. Άστο ενεργό. Ο σωστός controller κλείνει (οι 2.5" δηλαδή του εμπορίου) και ίσως δουλέψει σε θήκες αρκούδες με 3.5", diy κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Virus_X είπε

Το turn off storage για να ξέρεις είναι compatibility mode για κάτι ζώα hdd/θήκες που δεν ακούν από power states. Άστο ενεργό. Ο σωστός controller κλείνει (οι 2.5" δηλαδή του εμπορίου) και ίσως δουλέψει σε θήκες αρκούδες με 3.5", diy κτλ...

Μάλιστα, και εγώ που νόμιζα ότι ήταν/αφορούσε και τον εσωτερικό HDD...

Μια παρατήρηση : το HDMI CEC δε λειτουργεί σε εμενα σωστά παρόλο  που και την τηλεόραση μου βρίσκει αλλά και τον ενισχυτή. Δεν μπορώ να χειριστώ το.μενου/dashboard επίσης με το τηλεχειριστήριο της TV μου παρολο που στο PS4 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Από χθες το βράδυ δεν έχω προλάβει να παίξω τπτ ακόμα , είμαι σε ένα διαρκές troubleshoot το φελεκι μου μέσα , περίμενα περισσότερα πράματα από άποψης software από την MS για να είμαι ειλικρινής...

(Το hardware είναι καλό όμως και υποστηρίζει HDMI 2.1, VRR, 1440p κτλπ κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justrelax είπε

Από χθες όταν ανοίγω το Minecraft το παιχνίδι γράφει syncing user data this may take a few moments και δεν προχωράει παρακάτω το έκανα uninstall και ινσταλλ ξανά αλλά δεν άλλαξε κάτι

Ναι και εμένα στην ίδια φάση είναι, δεν ξέρω τι φταίει, έψαξα και καποιες λύσεις αλλά τίποτα. Να τσεκάρω τη σύνδεσή μου κτλ λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stafftw είπε

Ναι και εμένα στην ίδια φάση είναι, δεν ξέρω τι φταίει, έψαξα και καποιες λύσεις αλλά τίποτα. Να τσεκάρω τη σύνδεσή μου κτλ λένε...

GRIX Weekly Traffic graph

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το one X μου δεν κατεβάζει παιχνίδια σε standby mode, έχουν σπάσει τα νεύρα μου.
Την κονσόλα την έχω προφανώς στο instant on mode αλλά και πάλι, με το που κλείσω το μηχάνημα σταματάνε και τα download για κάποιον λόγο, απο το απόγευμα και ακόμα να κατεβει το Phantasy star online 2, τι στο καλό συμβαίνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, red1 είπε

Παιδιά, το one X μου δεν κατεβάζει παιχνίδια σε standby mode, έχουν σπάσει τα νεύρα μου.
Την κονσόλα την έχω προφανώς στο instant on mode αλλά και πάλι, με το που κλείσω το μηχάνημα σταματάνε και τα download για κάποιον λόγο, απο το απόγευμα και ακόμα να κατεβει το Phantasy star online 2, τι στο καλό συμβαίνει ?

Βάλτο standby/instant on και θα κατεβάσει.

Μην το κοιτάς τι κάνει. Ξεκινάει μόνο του μόλις πας για ύπνο :P 

Το δικό μου μόλις πάρω το swiffer να το καθαρίσω - βάζει τον δίσκο να μου κάνει 2 led beep nods. (Επιτέλους ρε φίλε!) χαχαχα.

PS: Ελπίζω να το κλείνεις από το controller (turn off console) όχι από το power button....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Virus_X είπε

Βάλτο standby/instant on και θα κατεβάσει.

Μην το κοιτάς τι κάνει. Ξεκινάει μόνο του μόλις πας για ύπνο :P 

Το δικό μου μόλις πάρω το swiffer να το καθαρίσω - βάζει τον δίσκο να μου κάνει 2 led beep nods. (Επιτέλους ρε φίλε!) χαχαχα.

PS: Ελπίζω να το κλείνεις από το controller (turn off console) όχι από το power button....

Στο standby/instant on το εχω το μηχάνημα V, και ναι, το κλείνω απο το controller...

Aπ'οτι βλέπω στο reddit, το συγκεκριμένο κουσούρι είναι παλιό  και λύση δεν υπάρχει, μερικοί προτείνουν hard reset, το έκανα και πάπαλα, έχω ξεστραβωθεί να διαβάζω απο το απογεύμα φίλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, red1 είπε

Στο standby/instant on το εχω το μηχάνημα V, και ναι, το κλείνω απο το controller...

Aπ'οτι βλέπω στο reddit, το συγκεκριμένο κουσούρι είναι παλιό  και λύση δεν υπάρχει, μερικοί προτείνουν hard reset, το έκανα και πάπαλα, έχω ξεστραβωθεί να διαβάζω απο το απογεύμα φίλε.

Επειδή σε βλέπω τρως τα ρούχα σου (a.k.a. ψάχνεσαι και καλά κάνεις), κατέβασε το insider app - και μπες στην beta xbox. Οδηγίες νομίζω έχουν ποσταριστεί και στο 365.gr αλλά δεν είναι κάτι πολύπλοκο.

Θα δεις πραγματικά ένα next-gen UI και πολλά προβλήματα solved. ;)

Επεξ/σία από Virus_X
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, red1 είπε

Παιδιά, το one X μου δεν κατεβάζει παιχνίδια σε standby mode, έχουν σπάσει τα νεύρα μου.
Την κονσόλα την έχω προφανώς στο instant on mode αλλά και πάλι, με το που κλείσω το μηχάνημα σταματάνε και τα download για κάποιον λόγο, απο το απόγευμα και ακόμα να κατεβει το Phantasy star online 2, τι στο καλό συμβαίνει ?

Μήπως έχεις τικαρισμενη την επιλογή turn off storage όταν κλείνει η κονσόλα?

Δεν είναι θέμα κονσόλας, άσκοπα παιδευεσαι και κάνεις reset κλπ.

Γενικά τώρα που όλοι έχουμε κλειστεί στα σπίτια μας, το ίντερνετ έχει μπουκωσει,χτες μου κατέβαζε τα updates μερικών παιχνιδιών και σε αρκετές στιγμές,σταματαγε τελείως και ξεκίναγε μόνο του όποτε ήθελε...

Υπομονή μόνο.....

Επεξ/σία από mikele13-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...