Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, leo066 είπε

Έβαλε άλλα σημεία για να μην ανατινάζονται η απλές μπαταρίες όταν συνδέσεις το χειριστήριο με καλώδιο και έχεις τέτοιες μέσα

Σοβαρά πιστεύεις κάτι τέτοιο?

Είναι δυνατόν ολόκληρη Microsoft να μην μπορεί αν φυσικά ήθελε που εννοείτε δεν το θέλει και εξήγησα πιο πάνω το λόγο να βάλει ασφάλειες στο μοχλό για την ενδεχόμενη υπερφόρτιση της κάθε μπαταρίας.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Σοβαρά πιστεύεις κάτι τέτοιο?

Είναι δυνατόν ολόκληρη Microsoft να μην μπορεί αν φυσικά ήθελε που εννοείτε δεν το θέλει και εξήγησα πιο πάνω το λόγο να βάλει ασφάλειες στο μοχλό για την ενδεχόμενη υπερφόρτιση της κάθε μπαταρίας.

Όχι, δεν θα μπορούσε. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να ξέρει το χειριστήριο αν οι μπαταρίες είναι ή όχι επαναφορτιζόμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι πιστεύω το εντελώς αντίθετο αλλά και να μην μπορούσε να το τσεκάρει από μόνο του(Κάτι που τονίζω ότι αν ήθελε η Microsoft το έκανε) το χειριστήριο κάτι που πολύ εύκολα γίνεται γιατί το έχω δει σε πολύ φτηνούς επαναφορτιστές να αναγνωρίζουν αν οι μπαταρίες που βάζεις είναι ή όχι επαναφορτιζόμενες.

Θα μπορούσε κάθε φορά που βάζεις μπαταρίες να σε ρωτάει αν είναι ή όχι επαναφορτιζόμενες.

Κάτι που ξαναλέω θα μπορούσε να έχει βάλει σαν hardware software ώστε να το τσεκάρει μόνος του ο μοχλός.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος έχει το Microsoft play & charge kit αυτό ακριβώς δεν κάνει ώστε να φορτίζουν και οι μπαταρίες όταν είναι ξεφορτιστες.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα σε προηγούμενα ποστ μου.

Ποιος σου είπε ότι από τη στιγμή που θα είχε τις ίδιες επαφές και για τις επαναφορτιζόμενες Microsoft μπαταρίες αλλά και για τις απλές ΑΑ επαναφορτιζόμενες θα έπρεπε να συνδέσεις το μοχλό σε φορτιστή μπαταριών?

Απλά θα συνέδεες το μοχλό στη κονσόλα και αν είχε μπαταρίες μέσα απλά θα τις φόρτιζε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αν κάποιος έχει το Microsoft play & charge kit αυτό ακριβώς δεν κάνει ώστε να φορτίζουν και οι μπαταρίες όταν είναι ξεφορτιστες.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα σε προηγούμενα ποστ μου.

Ποιος σου είπε ότι από τη στιγμή που θα είχε τις ίδιες επαφές και για τις επαναφορτιζόμενες Microsoft μπαταρίες αλλά και για τις απλές ΑΑ επαναφορτιζόμενες θα έπρεπε να συνδέσεις το μοχλό σε φορτιστή μπαταριών?

Απλά θα συνέδεες το μοχλό στη κονσόλα και αν είχε μπαταρίες μέσα απλά θα τις φόρτιζε.

Γιατί αν βάλει της τελευταία κινέζικη μπαταριούλα θα τραγουδάς...

 

https://batteryuniversity.com/learn/article/all_about_chargers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα τραγουδάς τίποτα.

Και αυτό γιατί το ξαναλέω έχω δοκιμάσει άπειρες κινέζικες μπαταρίες σε τιμές πιο ξεφτίλα δεν γίνεται σε πολύ φτηνό φορτιστή μπαταριών AA & AAA και ποτέ, μα ποτέ, μα ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα.

Και το ξανά αναφέρω για 3 φορά ότι αν ήθελε που σαφώς δεν θέλει και είναι απολύτως λογικό θα έβαζε τέτοιου είδους ασφάλειες στο μοχλό η Microsoft και πιστέψτε με μια χαρά θα φόρτιζε οποιαδήποτε AA μπαταρία δική της ή όχι χωρίς κανένα πρόβλημα ειδικά από τη στιγμή που μέχρι και ο μοχλός δέχεται firmware updates θα μπορούσε να βελτίωνε ακόμα καλύτερα αυτές τις ασφάλειες και μετά την αγορά της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Όχι δεν θα τραγουδάς τίποτα.

Και αυτό γιατί το ξαναλέω έχω δοκιμάσει άπειρες κινέζικες μπαταρίες σε τιμές πιο ξεφτίλα δεν γίνεται σε πολύ φτηνό φορτιστή μπαταριών AA & AAA και ποτέ, μα ποτέ, μα ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα.

Και το ξανά αναφέρω για 3 φορά ότι αν ήθελε που σαφώς δεν θέλει και είναι απολύτως λογικό θα έβαζε τέτοιου είδους ασφάλειες στο μοχλό η Microsoft και πιστέψτε με μια χαρά θα φόρτιζε οποιαδήποτε AA μπαταρία δική της ή όχι χωρίς κανένα πρόβλημα ειδικά από τη στιγμή που μέχρι και ο μοχλός δέχεται firmware updates θα μπορούσε να βελτίωνε ακόμα καλύτερα αυτές τις ασφάλειες και μετά την αγορά της κονσόλας.

Ξεκάθαρα (σε τι τραγούδια με αναγκάζεις να δώσω κλικ ρε;):

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Συμφωνούμε απλά ότι διαφωνούμε.

Έχεις την άποψη σου έχω τη δίκη μου.

Το να αναγνωρίζει το χειριστήριο αν οι μπαταρίες είναι επαναφορτιζόμενες ή όχι δεν είναι θέμα firmware. Σκέψου ότι μπορείς να το φορτίσεις και με κλειστό το xbox.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων (και τον φορτιστών επαναφορτιζόμενων) αναφέρει ρητά να μην τοποθετούνται απλές αλκαλικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξέρεις ότι οποιαδήποτε συσκευή αν δεν είχε firmware θα ήταν απλά νεκρή και δεν θα έκανε απολύτως τίποτα είτε σε αναμονή την έχεις, είτε ενεργή.

Firmware(Υλικό λογισμικό).

Και βρήκα και εδώ θέμα σχετικό με τι είναι ακριβώς το firmware.

Όσο για τους φορτιστές που λες αυτό ισχύει για αυτούς που δεν έχουν τις ασφάλειες που λέω εξ' αρχής γιατί αν τις έχει δεν έχει ανάγκη οτιδήποτε μπαταρίες AAA & AA να το βάλεις θα τις αναγνωρίσει μόνος του.

 

Πολύ το ζαλίσαμε το θέμα.

Παραμένω στην θέση μου ότι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Το ξέρεις ότι οποιαδήποτε συσκευή αν δεν είχε firmware θα ήταν απλά νεκρή και δεν θα έκανε απολύτως τίποτα είτε σε αναμονή την έχεις, είτε ενεργή.

Firmware(Υλικό λογισμικό).

Και βρήκα και εδώ θέμα σχετικό με τι είναι ακριβώς το firmware.

Συγνώμη αλλά αυτό τί σχέση έχει με το να αναγνωρίζει το χειριστήριο αν οι μπαταρίες είναι επαναφορτιζόμενες;

Αν δεν έχει συγκεκριμμένο hardware ότι firmware και να βάλεις, δουλειά δεν θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα παίζουν ρόλο.

Οποιαδήποτε συσκευή χωρίς firmware απλά δεν δουλεύει τόσο απλά.

Αυτό εννοείτε που λες ότι το hardware πρέπει να συνεργάζεται απόλυτα με το firmware της κάθε συσκευής.

Και πίστεψε αν ήθελε η Ms και η κάθε Ms μια χαρά μπορούσε να προσθέσει αυτές τις ασφάλειες και να αναγνωρίζει ο μοχλός τι μπαταρίες μπήκανε για να πράξει ανάλογα.

Οι φτηνοί φορτιστές που δεν είναι και μάρκας πως το κάνουν δηλαδή?

 

Ας καταλήξουμε σε αυτό που έχω πει αρκετά ποστ τώρα γιατί άκρη δεν πρόκειται να βγάλουμε.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν firmware από τις τηλεοράσεις, πλυντήρια, discman κ.τ.λ. οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή έχει firmware αλλιώς δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...