Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, kostanen είπε

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Έχω δύο παιδιά 8-10 ετών και σιγά σιγά μου έρχεται το αίτημα για κονσόλα.

Δεδομένου ότι σε κανένα χρόνο θα έρθει η νέα γενιά με κόστος σαφώς υψηλότερο, σκέφτομαι ότι είναι κατάλληλη στιγμή για αγορά. Το 10χρονο ελάχιστα θα ενδιαφερθεί αν βγήκε νέο μοντέλο.

Σκέφτομαι για το 1tb all digital και παιχνίδια μόνο από κλειδάδικα (ποια είναι τα καλά???).

Πως σας φαίνεται το σχέδιο?

Υ.Γ. δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κονσόλα, έχω παρατήσει το gaming τα τελευταία 20 χρόνια...

Καλη επιλογή αγαπητε. Κοτσαρεις και το game pass και τα αφηνεις να παιζουν εις τους αιωνας των αιωνων. Αν θες να δωσεις το μινιμουμ (κοστος) , τοτε πας digital console και game pass (όχι ultimate, δεν χρειαζεται). Απλα πραγματα. Ότι άλλο θες αγαπητε μας ρωτας και σου λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλό είναι το σχέδιο και επειδή ακριβώς δεν θα παίζει δίσκους δεν θα έχεις τον φόβο μην ξημεροβραδιάζονται σε Mortal Kombat. Έτσι θα ξέρεις τι παίζουν τα παιδιά και φθηνά θα σου βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημανω  2 αρνητικα με το μοντελο all digital.Θες γρηγορο ιντερνετ για να κατεβαζεις τα παιχνιδια γρηγορα.Σκεψου οτι υπαρχουν παιχνιδια με μεγεθος 90 και 100 gb.Αν δεν εχεις vdsl συνδεση, θα κανεις μερες για να κατεβει το παιχνιδι.Το 2ο μειον οτι δεν παιζει η κονσολα δισκακια που μπορεις να βρισκεις ειτε απο προσφορες ειτε μεταχειρισμενα παιχνιδια σε τιμες πολυ χαμηλες.Οι τιμες των παιχνιδιων στο store η απο κλειδαδικα σε σχεση με το φυσικο παιχνιδι, ειναι πολυ ακριβοτερο.Επειδη εχεις μικρα παιδια που τους ενδιαφερει να παιζουν τιποτα αλλο, κοιτα σε μεταχειρισμενο ονε.Θα βρεις s μοντελο με προικα στα 150 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλους.

Η αλήθεια είναι ότι η γραμμή μου είναι στα 8-10 Mbps, δεν βοηθάει.

Επειδή με ψήνει άγρια η προσφορά του you στα 149€ , δεν είναι κρίμα να αγοράσω μεταχειρισμένο και ίσως 500αρι?

Μια ερώτηση ακόμα. Το σύνολο των παιχνιδιών που υπάρχουν σε φυσική μορφή βρίσκεται και στο store? Με την all digital υπάρχει περίπτωση να μην βρω παιχνίδι που βγαίνει σε δισκάκι?

Το game pass δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gamepass ειναι μια συνδρομητικη υπηρεσια που περιεχει 100 + τιτλους παιχνιδιων να παιξεις.Οσο θα ισχυει η συνδρομη σου θα παιζεις τα παιχνιδια που εχεις κατεβασει.

Ισως καποια παιχνιδια σε φυσικη μορφη να μην τα βρισκεις στο store.

Ριξε μια ματια στις αγγελιες.Καποιοι πουλανε σφραγισμενα s one στα 160-170 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, kostanen said:

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλους.

Η αλήθεια είναι ότι η γραμμή μου είναι στα 8-10 Mbps, δεν βοηθάει.

Επειδή με ψήνει άγρια η προσφορά του you στα 149€ , δεν είναι κρίμα να αγοράσω μεταχειρισμένο και ίσως 500αρι?

Μια ερώτηση ακόμα. Το σύνολο των παιχνιδιών που υπάρχουν σε φυσική μορφή βρίσκεται και στο store? Με την all digital υπάρχει περίπτωση να μην βρω παιχνίδι που βγαίνει σε δισκάκι?

Το game pass δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. 

Χτυπά το! 

Μη σε φοβίζει η ψηφιακή μορφή παιχνιδιών. 

Επίσης ίδια ταχύτητα έχω στο ίντερνετ. Βάζω όσα παιχνίδια θέλω να κατέβουν και σε 3-4 ημέρες τα έχω στο δίσκο. Εννοείται δε κλείνω την κονσόλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό πιθανό είναι να βρεις ένα παιχνίδι μόνο ψηφιακά παρά να βρεις ένα παιχνίδι μόνο σε φυσικό μέσο.

Συνήθως τα παιχνίδια που βρίσκεις μόνο σε δίσκο έχουν licenses που λήγουν και πρέπει να κατέβουν από το store. Πχ Forza Motorsport 6 μόνο σε δίσκο πια. Απλά να ξέρεις ότι ανεξάρτητες παραγωγές σχεδόν βγαίνουν αποκλειστικά ψηφιακά και πια αργούν και τα Free2Play να βγουν σε δίσκο όπως το Apex Legends.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, kostanen είπε

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλους.

Η αλήθεια είναι ότι η γραμμή μου είναι στα 8-10 Mbps, δεν βοηθάει.

Επειδή με ψήνει άγρια η προσφορά του you στα 149€ , δεν είναι κρίμα να αγοράσω μεταχειρισμένο και ίσως 500αρι?

Μια ερώτηση ακόμα. Το σύνολο των παιχνιδιών που υπάρχουν σε φυσική μορφή βρίσκεται και στο store? Με την all digital υπάρχει περίπτωση να μην βρω παιχνίδι που βγαίνει σε δισκάκι?

Το game pass δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι. 

cd keys(κλειδαδικο)φιλε μου πολυ καλες τιμες.Το ντιτζιταλ παρε ειναι καλυτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostanen είπε

Θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Έχω δύο παιδιά 8-10 ετών και σιγά σιγά μου έρχεται το αίτημα για κονσόλα.

Δεδομένου ότι σε κανένα χρόνο θα έρθει η νέα γενιά με κόστος σαφώς υψηλότερο, σκέφτομαι ότι είναι κατάλληλη στιγμή για αγορά. Το 10χρονο ελάχιστα θα ενδιαφερθεί αν βγήκε νέο μοντέλο.

Σκέφτομαι για το 1tb all digital και παιχνίδια μόνο από κλειδάδικα (ποια είναι τα καλά???).

Πως σας φαίνεται το σχέδιο?

Υ.Γ. δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κονσόλα, έχω παρατήσει το gaming τα τελευταία 20 χρόνια...

Ή μπορείς απλά να τα στείλεις σε καμία άλλη πιο παραγωγική δραστηριότητα, ώστε να μην κάθονται μπροστά από μια τηλεόραση. Να τα ξεφορτωνεστε και από το σπίτι. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, hexenlord είπε

Όταν τα λεμε δεν μας ακουνε.

Όταν τα φωνάζουμε, μας λενε παρωπιδιασμενους.

Οριστε, η σωστη εταιρεια. Που σεβεται τον πελατη. Που δεν τον "αρμεγει" ουτε τον "μαντρωνει" ταχαμ ταχαμ όπως πανε να μας το περασουν μερικοι με τα game pass.

Δεν γραφω τιποτα άλλο, διαβαστε μονοι σας. Το εκανε περυσι, το κανει και φετος. ΑΥΤΗ είναι η Μικροσοφτ. αυτή είναι Η εταιρεια.

αντε γεια $ονι.jpg

Που το είδες αυτό; Ισχύει για όλους ή για νέους χρήστες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, non-serviam είπε

Ή μπορείς απλά να τα στείλεις σε καμία άλλη πιο παραγωγική δραστηριότητα, ώστε να μην κάθονται μπροστά από μια τηλεόραση. Να τα ξεφορτωνεστε και από το σπίτι. 😂

πολύ σωστή η παρατήρηση σου, και χαίρομαι που την λαμβάνω σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, αλλά...

Με τους επαγγελματίες του χώρου να δηλώνουν πως τα εξωσχολικά ΔΕΝ είναι η σωστή λύση γιατί στο τέλος καταλήγουν να γίνονται εις βάρος των παιδιών τόσο γιατί οι γονείς νοιάζονται πως θα τα διώξουν από το σπίτι, όσο ότι μπήκαν στην ζωή μας για να συντηρηθεί επαγγελματικά το σύστημα, σου δηλώνω πως τα παιδιά μου απασχολούνται σε 2 (το μικρό) και σε 3 (το μεγάλο) εξωσχολικά αντίστοιχα. Επομένως that's enough δεν σκοπεύω να τα κάνω "περιφερόμενους Ιουδαίους".

Επιπλέον , πάντα για το 10χρονο αναφέρομαι, αποτελεί 1 από τα 3 τελευταία παιδιά της τάξης του που είναι χωρίς παιχνιδομηχανή, δυστυχώς από κάθε έννοια...

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν στιγμές που αναγκαστικά δεν μπορεί να παρακολουθεί τις συνομιλίες των φίλων του, καθώς και πλέον τα παιδιά επιλέγουν να βρεθούν στα σπίτια που τους παρέχουν και το gaming. Σιγά σιγά τίθεται θέμα κοινωνικοποίησης...

Βέβαια για να τονίσω το σωστό της άποψης σου, σε οποιαδήποτε αγορά , τον έλεγχο τον έχει πάντα ο κηδεμόνας και μια παιχνιδομηχανή δεν αποβλακώνει το παιδί. Δεν σκοπεύω να χάσω τον έλεγχο , αλλά να προσδώσω έννοια επιβράβευσης. Άλλωστε χωρίς τα controllers δεν είναι άχρηστο??? 😈

Αρκετά με το off topic, οι συμβουλές σας δεκτές τόσο εντός όσο και εκτός των ερωτήσεων μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostanen

αν πας για xbox ,προτεινω xbox one s με δυο controllers ,οχι το digital.

Games απο gamepass /κλειδάσικο/απο σκρουτζ.

Μπορείς να αγοράσεις εξωτερικό 2tb για επιπλέον χώρο ,η υπηρεσία game pass σου δίνει μια συλλογή συγκεκριμένων παιχνιδιών επι πληρωμή για όσο χρόνο είσαι συνδρομητής.

Αρκετά αξιόλογα παιχνίδια βρίσκονται στην υπηρεσία αυτή ,ένα μέρος είναι δεύτερης και τρίτης κατηγορίας.Τα υπόλοιπα και συγκεκριμένα ορισμένα που κυκλοφόρησαν πρόσφατα θα πρέπει να τα πληρώσεις.

Το xbox gold ειναι απαραίτητο.Μια συνδρομη που πρέπει ο κάτοχος να πληρώσει ,σε υποχρεώνει η ms κατα κάποιο τρόπο.

Οτι θες ρώτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostanen είπε

πολύ σωστή η παρατήρηση σου, και χαίρομαι που την λαμβάνω σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, αλλά...

Με τους επαγγελματίες του χώρου να δηλώνουν πως τα εξωσχολικά ΔΕΝ είναι η σωστή λύση γιατί στο τέλος καταλήγουν να γίνονται εις βάρος των παιδιών τόσο γιατί οι γονείς νοιάζονται πως θα τα διώξουν από το σπίτι, όσο ότι μπήκαν στην ζωή μας για να συντηρηθεί επαγγελματικά το σύστημα, σου δηλώνω πως τα παιδιά μου απασχολούνται σε 2 (το μικρό) και σε 3 (το μεγάλο) εξωσχολικά αντίστοιχα. Επομένως that's enough δεν σκοπεύω να τα κάνω "περιφερόμενους Ιουδαίους".

Επιπλέον , πάντα για το 10χρονο αναφέρομαι, αποτελεί 1 από τα 3 τελευταία παιδιά της τάξης του που είναι χωρίς παιχνιδομηχανή, δυστυχώς από κάθε έννοια...

Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν στιγμές που αναγκαστικά δεν μπορεί να παρακολουθεί τις συνομιλίες των φίλων του, καθώς και πλέον τα παιδιά επιλέγουν να βρεθούν στα σπίτια που τους παρέχουν και το gaming. Σιγά σιγά τίθεται θέμα κοινωνικοποίησης...

Βέβαια για να τονίσω το σωστό της άποψης σου, σε οποιαδήποτε αγορά , τον έλεγχο τον έχει πάντα ο κηδεμόνας και μια παιχνιδομηχανή δεν αποβλακώνει το παιδί. Δεν σκοπεύω να χάσω τον έλεγχο , αλλά να προσδώσω έννοια επιβράβευσης. Άλλωστε χωρίς τα controllers δεν είναι άχρηστο??? 😈

Αρκετά με το off topic, οι συμβουλές σας δεκτές τόσο εντός όσο και εκτός των ερωτήσεων μου.

Αγαπητέ μην το σκέφτεσαι παραπάνω. Διατυπώνεις πολύ σωστές απόψεις και όπως λες παν μέτρον άριστο. Δεν χρειάζεται να παίζουν όλη μέρα. Το χβοχ έχει πολύ καλά parental controls.All-digital console και καπάκια το game pass για το οποίο βγαίνουν κάθε 3 μήνες πολύ καλές προσφορές και είσαι κομπλέ. Το χβοχ store έχει επίσης προσφορές ανα τακτά χρονικά διαστήματα με τιμές χώμα για παιχνίδια προηγούμενων ετών και σημαντικές εκπτώσεις για τελευταίου 6μηνου ας πούμε (δεν τα ...χαρίζει, αλλά δίνει πόνο, πουχου borderlands 3, κυκλοφόρησε μέσα Σεπτεμβρίου και είναι σήμερα -30%). Αν τέλος όλα αυτά δεν σου κάνουν (που δεν υπάρχει παρά πολύ μικρή περίπτωση να μην καλυφθείς) τότε όπως είπαν τα παιδιά, έχεις τα κλείδαδικα. Η γραμμή σου μην σε ανησυχεί, η πλειονότητα των παιχνιδιών κυμαίνεται γύρω στα 35gb (μέσο όρο, υπάρχουν και με 10gb, υπάρχουν και με 80gb). Στην αρχή θα πέσει λίγο bottleneck που τα μικρά θα θέλουν να κατεβάσουν τα πάντα για να τα δοκιμάσουν, αλλά μόλις  περάσει αυτή η περίοδος, είσαι κομπλέ.

 Μην το σκέφτεσαι άλλο, καλορίζικο 

Επεξ/σία από hexenlord
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και εγώ με one x από Φεβρουάριο δισκάκι δεν έχω βάλει ακόμα. Δεν ξέρω καν αν δουλεύει ο driver... 

Επεξ/σία από Tigio13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το alldigital θα σε καλύψει, ένα χρόνο πριν αγόρασα την κονσόλα και δεν έχω βάλει μέσα ούτε δισκάκι. Παρόλο που πήρα και έξτρα χειριστήριο, δεν βλέπω ποτέ τα παιδιά να παίζουν μαζί, προτιμούν να παίζουν ακόμη και το fifa ο καθένας ξεχωριστά (δεν μαλώνουν μεταξύ τους). Παιχνίδια σε προσφορά βγαίνουν συχνά, αλλά πιστεύω μόνο μια συνδρομή στο gamepass θα σε καλύψει και δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις ποτέ παιχνίδι. Επίσης αν τους αρέσει το fifa με μια συνδρομή στο ea access (20 ευρώ ετησίως) θα μπορούν να παίζουν αρκετά παιχνίδια της ea χωρίς επιπλέον χρέωση. Επίσης αν όχι αμέσως μετά την αγορά της κονσόλας, σίγουρα σε λίγο καιρό τα παιδιά θα θέλουν να παίζουν online με τους φίλους τους, οπότε και μια συνδρομή στο gold σίγουρα θα την κάνεις. Βγαίνουν συχνά προσφορές σε συνδρομές, τόσο στο Microsoft store όσο και στο cdkeys. Θα πληρώνεις λιγότερα το έτος απ'ότι αν αγόραζες 3 πρωτοκλασάτα παιχνίδια και το καλύτερο είναι ότι το gamepass σίγουρα θα στα προσφέρει και αυτά τα πρωτοκλασάτα παιχνίδια και πολλά περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...