Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, argipen είπε

Titanfall 2 (Από τα καλύτερα shooters της γενιάς. Γενικά η Respawn το έχει ρε παιδί μου (βλ. Apex: Legends, και Star Wars - Jedi: Fallen Order))
Wolfenstein: Youngblood (Φοβερό standalone, expansion, spin-off, αν και κατακρίθηκε αρκετά για τα αρχικά του bugs. Θεωρώ πως το gunplay, τα γενικότερο feeling και το "non-linear-artiy" των αποστολών το εξιλέωσαν)
Redeemer (Δεν το έχω παίξει, ακόμη)
Borderlands 3 (Αν σου αρέσουν τα loot'em - shot'em, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει το παιχνίδι. Έχω άπειρες ώρες σε όλο το franchise. Αξίζει!)
Division 2 (Όπως και με το πρώτο, θα το πιάσω ΠΟΛΥ μετά, μόνο για την ιστορία. Είμαι more of a Destity kind of guy. Πάραυτα, με τα παιδιά από το site που είχα μιλήσει (δεν θυμάμαι αν είχαμε γράψει και review, βίντεο παρουσίαση είχαμε σίγουρα), είναι hand's down καλύτερο από το πρώτο)
Narcos: Rise of the Cartels ("Εργάζομαι" στη βιομηχανία, και ομολογώ πως δεν είχα ιδέα πως υπάρχει παιχνίδι που βασίζεται αριτιστικά στη σειρά του Netflix. Δεν το έχω παίξει, δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ).
Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint (Το προηγούμενο κεφάλαιο της σειράς (βλ. Wildlands), ήταν καλύτερο. ΑΛΛΑ! Η Ubisoft παραδέχτηκε τα λάθη της, πήγε όλες τις ημ/νίες για τις επερχόμενες κυκλοφορίες της προς τα πίσω (βλ. Watch Dogs 3, Quarantine, κ.λπ), με σκοπό να τους δώσει περισσότερο χρόνο ανάπτυξης, αλλά και να βελτιώσει το εν λόγω παιχνίδι. Δεν είναι κακό ως game, απλά εγώ αν δεν το είχα, θα περίμενα κάποιο major overhaul και μετά θα το αγόρασα)
GreedFall (Χτύπα το, αξίζει! Γενικά στήριζε πιο "ανεξάρτητες" προσπάθειες αν μπορείς και το αξίζουν)
WRC 8 (
Δεν παίζω τίποτα από αγωνιστικά, αν ο τίτλος δεν ξεκινά από Forza και δεν τελειώνει είτε σε Horizon, είτε σε Motorsport. Καλό δείχνει πάντως)

νταξει και το gran turismo δεν το λες κακο αλλα εννοειται οτι τα forza ειναι ο βασιλιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

Thanks ,καλά τα λες.Να δω τι θα πρωτοχτυπησω😁Θέλω ufc3 κ sekiro στο μεταξύ

Όταν θα πάρεις Sekiro, φρόντισε να έχεις χρόνο για κάψιμο, ή τουλάχιστον να μην σε απασχολεί άλλο παιχνίδι εκείνο το διάστημα. Θέλει κόπο και χρόνο, περισσότερο από άλλα παιχνίδια της From Software.

8 ώρες πριν, aggelos_ είπε

Το κατάφερα εν μέρει.

Η άλλη κονσόλα που έχει τα παιχνίδια αποσυνδέεται απ' τον λογαριασμό. Δεν γίνεται να είναι και οι δύο ταυτόχρονα on. 

Λοιπόν, δεν διάβασα αν και τι σου έχει προτείνει κάποιος παραπάνω, ούτε γνωρίζω αν έχεις επιλύσει πλήρως το θέμα σου. Η διαδικασία πάραυτα, έχει ως εξής:

Έστω ότι έχεις ένα Xbox One X (θα το λέμε Α) και ένα Xbox One S (θα το λέμε Β) (δεν έχει σημασία ο τύπος των μοντέλων).
Ας πούμε πως το Β ανήκει σε μέλος της οικογένειας σου—ή όχι (δεν έχει σημασία)—και το Α είναι δικό σου (δεν έχει σημασία το αν οι κονσόλες βρίσκονται στο ίδιο σπίτι ή όχι).
Ας πούμε επίσης πως εσύ είσαι αυτός που έχει τη βιβλιοθήκη ψηφιακών τίτλων, και πως θέλεις να τη μοιραστείς με τον χρήστη ή τους χρήστες της κονσόλας Β (δεν έχει σημασία πόσοι είναι οι χρήστες της άλλη κονσόλας).

Εκείνος που έχει την ψηφιακή βιβλιοθήκη και θέλει να την μοιραστεί με κάποιον άλλον χρήστη, πρέπει να ορίσει την κονσόλα του άλλου χρήστη (την κονσόλα Β δλδ), ως δική του κεντρική κονσόλα, άσχετα με το ότι δεν παίζει πραγματικά σε εκείνη.

Άρα, συνδέεσαι στην κονσόλα B με τον λογαριασμό σου, και ορίζεις από τις ρυθμίσεις την κονσόλα αυτή ως Home Console. Έπειτα αποσυνδέεσαι (χωρίς να διαγράψεις το account), και κάνει log-in ο κανονικός χρήστης της κονσόλας αυτής (ο γιος, ο αδερφός, η κόρη, ο κολλητός, όποιου είναι τέλος πάντων). Επιστρέφεις στην κονσόλα σου (την κονσόλα Α) και συνδέεσαι κανονικά στον λογαριασμό σου. Ο χρήστης της κονσόλας Β ΔΕΝ χρειάζεται να συνδεθεί στον λογαριασμό σου ποτέ ξανά. Ο χρήστης και κάθε άλλος χρήστης της κονσόλα Β έχει διαθέσιμα όλα σου τα παιχνίδι. Από εδώ και πέρα για παράδειγμα, εσύ στην κονσόλα Α μπορείς από τον λογαριασμό σου να τρέξεις το τάδε παιχνίδι που έχεις διαθέσιμο κανονικά όπως και πριν, ενώ ο χρήστης της κονσόλας B, συνδεδεμένος ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ λογαριασμό, να παίξει ταυτόχρονα το ίδιο (ακόμη και μαζί σου co-op), ή κάποιο άλλο παιχνίδι της συλλογής σου.

Ουσιαστικά, ο ορισμός της κονσόλας ως Home Console, μετατρέπει την κονσόλα σε "κεντρική". Κάνει την κονσόλα δλδ να νομίζει πως βρίσκεται συνδεδεμένη στο σαλόνι ενός σπιτιού, όπου όλη  η οικογένεια έχει πρόσβαση (ο γιος, η κόρη, η γυναίκα). Σε αυτό το παράδειγμα, ο πατέρας έχει μια ξεχωριστή δική του κονσόλα στο γραφείο του, και τα παιχνίδια που αγοράζει για εκείνον, είναι διαθέσιμα και στο σαλόνι για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας του. Έτσι, με μια μόνο αγορά, εκείνος από την κονσόλα του, και ο γιος του από το σαλόνι, ο καθένας συνδεδεμένος με τον λογαριασμό του, μπορούν και παίζουν co-op το αγαπημένο του παιχνίδι.

Επεξ/σία από argipen
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argipen είπε

Όταν θα πάρεις Sekiro, φρόντισε να έχεις χρόνο για κάψιμο, ή τουλάχιστον να μην σε απασχολεί άλλο παιχνίδι εκείνο το διάστημα. Θέλει κόπο και χρόνο, περισσότερο από άλλα παιχνίδια της From Software.

Λοιπόν, δεν διάβασα αν και τι σου έχει προτείνει κάποιος παραπάνω, ούτε γνωρίζω αν έχεις επιλύσει πλήρως το θέμα σου. Η διαδικασία πάραυτα, έχει ως εξής:

Έστω ότι έχεις ένα Xbox One X (θα το λέμε Α) και ένα Xbox One S (θα το λέμε Β) (δεν έχει σημασία ο τύπος των μοντέλων).
Ας πούμε πως το Β ανήκει σε μέλος της οικογένειας σου—ή όχι (δεν έχει σημασία)—και το Α είναι δικό σου (δεν έχει σημασία το αν οι κονσόλες βρίσκονται στο ίδιο σπίτι ή όχι).
Ας πούμε επίσης πως εσύ είσαι αυτός που έχει τη βιβλιοθήκη ψηφιακών τίτλων, και πως θέλεις να τη μοιραστείς με τον χρήστη ή τους χρήστες της κονσόλας Β (δεν έχει σημασία πόσοι είναι οι χρήστες της άλλη κονσόλας).

Εκείνος που έχει την ψηφιακή βιβλιοθήκη και θέλει να την μοιραστεί με κάποιον άλλον χρήστη, πρέπει να ορίσει την κονσόλα του άλλου χρήστη (την κονσόλα Β δλδ), ως δική του κεντρική κονσόλα, άσχετα με το ότι δεν παίζει πραγματικά σε εκείνη.

Άρα, συνδέεσαι στην κονσόλα B με τον λογαριασμό σου, και ορίζεις από τις ρυθμίσεις την κονσόλα αυτή ως Home Console. Έπειτα αποσυνδέεσαι (χωρίς να διαγράψεις το account), και κάνει log-in ο κανονικός χρήστης της κονσόλας αυτής (ο γιος, ο αδερφός, η κόρη, ο κολλητός, όποιου είναι τέλος πάντων). Επιστρέφεις στην κονσόλα σου (την κονσόλα Α) και συνδέεσαι κανονικά στον λογαριασμό σου. Ο χρήστης της κονσόλας Β ΔΕΝ χρειάζεται να συνδεθεί στον λογαριασμό σου ποτέ ξανά. Ο χρήστης και κάθε άλλος χρήστης της κονσόλα Β έχει διαθέσιμα όλα σου τα παιχνίδι. Από εδώ και πέρα για παράδειγμα, εσύ στην κονσόλα Α μπορείς από τον λογαριασμό σου να τρέξεις το τάδε παιχνίδι που έχεις διαθέσιμο κανονικά όπως και πριν, ενώ ο χρήστης της κονσόλας B, συνδεδεμένος ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ λογαριασμό, να παίξει ταυτόχρονα το ίδιο (ακόμη και μαζί σου co-op), ή κάποιο άλλο παιχνίδι της συλλογής σου.

Ουσιαστικά, ο ορισμός της κονσόλας ως Home Console, μετατρέπει την κονσόλα σε "κεντρική". Κάνει την κονσόλα δλδ να νομίζει πως βρίσκεται συνδεδεμένη στο σαλόνι ενός σπιτιού, όπου όλη  η οικογένεια έχει πρόσβαση (ο γιος, η κόρη, η γυναίκα). Σε αυτό το παράδειγμα, ο πατέρας έχει μια ξεχωριστή δική του κονσόλα στο γραφείο του, και τα παιχνίδια που αγοράζει για εκείνον, είναι διαθέσιμα και στο σαλόνι για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας του. Έτσι, με μια μόνο αγορά, εκείνος από την κονσόλα του, και ο γιος του από το σαλόνι, ο καθένας συνδεδεμένος με τον λογαριασμό του, μπορούν και παίζουν co-op το αγαπημένο του παιχνίδι.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Αυτό χρειαζόταν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@argipen

Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα πως λειτουργούσε ακριβώς παρόλο που διάβαζα αρκετά ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί.

Ο περιορισμός που θα έχει η κονσόλα Α αν το καταλαβαίνω σωστά ότι σε περίπτωση που έχει διακοπή το ίντερνετ ή βλάβης δεν θα μπορεί να κάνει authentication λόγω ότι δεν είναι η home κονσόλα; Γιατί από αυτά που ξέρω σε home κονσόλα παίζεις τα owned offline αν το επιθυμείς σε κάθε άλλη περίπτωση χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ το λέγομεν το always online σωστά;

Από περιέργεια ρωτάω για να καταλάβω πλήρως 

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Choutas είπε

@argipen

Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα πως λειτουργούσε ακριβώς παρόλο που διάβαζα αρκετά ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί.

Ο περιορισμός που θα έχει η κονσόλα Β αν το καταλαβαίνω σωστά ότι σε περίπτωση που έχει διακοπή το ίντερνετ ή βλάβης δεν θα μπορεί να κάνει authentication λόγω ότι δεν είναι η home κονσόλα; Γιατί από αυτά που ξέρω σε home κονσόλα παίζεις τα owned offline αν το επιθυμείς σε κάθε άλλη περίπτωση χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ το λέγομεν το always online σωστά;

Από περιέργεια ρωτάω για να καταλάβω πλήρως 

Αν εσύ παίζεις στην A, ο κολλητός σου στη B, κι εσύ έχεις ορίσει ως Home Console τη B για να μπορεί ο κολλητός σου να παίζει τα παιχνίδια που αγοράζεις εσύ, τότε σε περίπτωση διακοπής ίντερνετ, ΔΕΝ θα μπορείς να επαληθεύσεις την ταυτότητα σου στην κονσόλα A.

Επίσης, για όσους τυχαίνει να ενδιαφέρονται: Αν και οι δύο χρήστες αγοράζουν παιχνίδια, τότε ο ένας μπορεί να ορίσει ως Home Console την κονσόλα του άλλου. Δλδ, ο χρήστης της κονσόλας A, ορίζει με τον άνωθεν τρόπο ως Home Console την κονσόλα B, και ο χρήστης της κονσόλας B ορίζει ως Home Conolse την κονσόλα A. Έτσι, δύο κολλητοί (ή δύο αδέρφια) θα μπορούν να αγοράζουν εναλλάξ τίτλους, ή τη συνδρομή και να τους έχουν όλους διαθέσιμους. Για παράδειγμα εγώ είμαι Battlefield-άκιας, και ο αδερφός μου CallofDuty-άκιας. Εγώ θα αγοράσω το Battlefield V το οποίο με το game-sharing θα μπορεί να δοκιμάσει και να παίξει ο αδερφός μου, ενώ ο αδερφός μου το Modern Warfare που δεν θα αγόραζα εγώ, αλλά αν θελήσω θα μπορώ έτσι να δοκιμάσω και να παίξω επίσης.

Επεξ/σία από argipen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείτε πως όχι.

Γι' αυτό και η κονσόλα λέγεται "all digital".

 

Έκτος αν μέσα το παιχνίδι έχει κανένα dlc σε κωδικό, αλλά εσένα δεν σου κάνει αφού σε ενδιαφέρει να εγκαταστήσεις ολόκληρο το παιχνίδι όχι το dlc του.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση;Στο χ box υπαρχει λειτουργια guest ετσι ωστε ενας φιλος να ερθει και να παιξει χωρις να επηρρεασει την προοδο που εχω κανει εγω στο προφιλ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί πολύ απλά να βάλει σαν νέο primary χρήστη τα δικά του στοιχεία στη κονσόλα σου να παίξει όσο θέλει στο δικό του profile με το δικό του save και μετά όταν φύγει από τη κονσόλα σου να το σβήσει.

Αρκεί να μην είναι κάποιος άλλος στη δική του κονσόλα με το δικό του profile και το τρέχει ταυτόχρονα.

Δεν απαγορεύεται από κανέναν και ειδικά από την Microsoft αυτό.

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει σε οποιοδήποτε xbox one να εισάγει το δικό του profile να παίξει και να κατεβάσει ότι θέλει από τα παιχνίδια και το save που θέλει να παίξει και μετά σβήνει το profile και όλα καλά.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μπορεί πολύ απλά να βάλει σαν νέο primary χρήστη τα δικά του στοιχεία στη κονσόλα σου να παίξει όσο θέλει στο δικό του profile με το δικό του save και μετά όταν φύγει από τη κονσόλα σου να το σβήσει.

Αρκεί να μην είναι κάποιος άλλος στη δική του κονσόλα με το δικό του profile και το τρέχει ταυτόχρονα.

Δεν απαγορεύεται από κανέναν και ειδικά από την Microsoft αυτό.

Μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάει σε οποιοδήποτε xbox one να εισάγει το δικό του profile να παίξει και να κατεβάσει ότι θέλει από τα παιχνίδια και το save που θέλει να παίξει και μετά σβήνει το profile και όλα καλά.

Δηλαδη αν δεν εχει λογαριασμο πρεπει να φτιαξει εκ νεου εναν λογαριασμο;καθολου πρακτικο οταν ερχεται κανενα ανηψακι στο σπιτι,εγω ελπιζα οτι θα ειχε κατι αναλογο με το playstation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι αν δεν έχει λογαριασμό τότε δουλεύεις το guest acc που είναι ακριβώς αυτό που λες ένας προσωρινός λογαριασμός μέχρι να απενεργοποίησης τη κονσόλα.

https://support.xbox.com/el-GR/my-account/security/use-guest-account

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...