Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Inside X είπε

Κάποια games δεν τα έχω ανοίξει ξανά γιατί το κάνανε turbo-fan.

Namely Kingdom Come Delivarance, και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι.

Η ουσία είναι όμως ότι το X δεν κάνει μαλακίτσες - είναι overengineered σύστημα. Ο όποιος θόρυβος προέρχεται από έλλειψη vsync σε μενού και τέτοια.

Ε ναι και εκεί και liquid cooled pc να έχει, η αντλία θα κάνει υπερωρίες.

Στο Gears 5 π.χ. είναι εντυπωσιακά silent το X.

Του στυλ πλάκα μας κάνεις? Πας κοντά να ακούσεις αν δουλεύει η καρδιά του η APU του :D 

νομιζω και το Χ εχει καποιου ειδους υδροψηξη φιλε inside? διορθωσε με αν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, katman2000 είπε

νομιζω και το Χ εχει καποιου ειδους υδροψηξη φιλε inside? διορθωσε με αν κανω λαθος

Ε.. όχι - το κλασσικό Vapor Chamber Cooler στυλ Sapphire AMD GPU cards έχει.

Θα το χαρακτήριζα mini-υδρόψυξη (closed loop) αλλά δεν είναι το ίδιο.

Νερό--->ατμός---->υδρατμός σε κλειστό κύκλωμα χωρίς αντλία.

Την δουλειά στο X1X δεν την κάνει το σύστημα ψύξης, αλλά το σύστημα Hovis (στο power VRM?) που δεν βαράει τάδε volt (fixed) στην APU, αλλά είναι adaptive στο motherboard.

Ναι δεν ξέρω τι magic shit είναι αυτό. 

Κανείς δεν ξέρει εδώ που τα λέμε.

Δεν έχω βρει πειστική απάντηση πουθενά εδώ που τα λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Inside X είπε

Κάποια games δεν τα έχω ανοίξει ξανά γιατί το κάνανε turbo-fan.

Namely Kingdom Come Delivarance, και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι.

Η ουσία είναι όμως ότι το X δεν κάνει μαλακίτσες - είναι overengineered σύστημα. Ο όποιος θόρυβος προέρχεται από έλλειψη vsync σε μενού και τέτοια.

Ε ναι και εκεί και liquid cooled pc να έχει, η αντλία θα κάνει υπερωρίες.

Στο Gears 5 π.χ. είναι εντυπωσιακά silent το X.

Του στυλ πλάκα μας κάνεις? Πας κοντά να ακούσεις αν δουλεύει η καρδιά του η APU του :D 

Ο θόρυβος είναι παρόμοιος με αυτό το video (προς το τέλος).

Βλέπω στα σχόλια όλοι λένε οτι είναι κοινό αλλα θέλω να το διπλοτσεκάρω.

Ξαναλέω δεν έχει καμία σχέση με το S που ήταν ο αυτισμός ο ίδιος (και διορθωθηκε μετα απο απανωτά replacements) αλλα better safe than sorry. Έχει και λίγο coil whine ακόμα και σε idle αλλα σε ανεκτά όρια.

Πάντως συγκριτικά με το S είναι πολύ πιο φασαριόζικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ο θόρυβος είναι παρόμοιος με αυτό το video (προς το τέλος).

Βλέπω στα σχόλια όλοι λένε οτι είναι κοινό αλλα θέλω να το διπλοτσεκάρω.

Ξαναλέω δεν έχει καμία σχέση με το S που ήταν ο αυτισμός ο ίδιος (και διορθωθηκε μετα απο απανωτά replacements) αλλα better safe than sorry. Έχει και λίγο coil whine ακόμα και σε idle αλλα σε ανεκτά όρια.

Πάντως συγκριτικά με το S είναι πολύ πιο φασαριόζικο.

Ναι έτσι κάνει και το δικό μου (όχι όμως στο boot).

Είναι καινούργιο το X1X σου?

 

Edit: Σε δεύτερο άκουσμα - αν δεν είναι o hdd - ο ήχος "γρανάζι" που ακούω ΔΕΝ είναι λογικός. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν δεν το ακούσω από κοντά.

 

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inside X είπε

Ναι έτσι κάνει και το δικό μου (όχι όμως στο boot).

Είναι καινούργιο το X1X σου?

 

Ωραία. (Όχι ωραία που κανει έτσι, ωραία που δε θέλει να τρέχω με επστροφές.)

2 ημερών είναι, για αυτό το ψυρίζω αν τυχόν θέλει αλλαγή.

Πάντως γενικά τεράστια διαφορά στην απόδοση ενώ δεν περίμενα πολλά πολλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, klainmaingr είπε

Ωραία. (Όχι ωραία που κανει έτσι, ωραία που δε θέλει να τρέχω με επστροφές.)

2 ημερών είναι, για αυτό το ψυρίζω αν τυχόν θέλει αλλαγή.

Πάντως γενικά τεράστια διαφορά στην απόδοση ενώ δεν περίμενα πολλά πολλά.

Ναι ρε το X1X είναι όπλο. Πολύ legit desktop pc replacement για τους φτωχούς + HDR που δεν έχουν οι πλούσιοι :P 

Αν θες να με ακούσεις, μπες στο xbox.com δήλωσε το Serial του και απόλαυσε 3 χρόνια (2,5 πλέον) endless και με αγάπη warranty.

Αν δεν έχεις DOA μην ασχοληθείς με τους εγχώριους κανίβαλους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@klainmaingrΜίλα με MS κατευθείαν. Οι τυπάδες είναι επαγγελματίες όχι μαλακίες

Αν σου πουν σουξου μουξε - στείλε PM να το λύσουμε αναίμακτα.

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Ωραία. (Όχι ωραία που κανει έτσι, ωραία που δε θέλει να τρέχω με επστροφές.)

2 ημερών είναι, για αυτό το ψυρίζω αν τυχόν θέλει αλλαγή.

Πάντως γενικά τεράστια διαφορά στην απόδοση ενώ δεν περίμενα πολλά πολλά.

μπορεις να δεις και την ημερομηνια παραγωγης του xbox σου απο την πισω μερια, εγω το αγορασα πριν κανα διμηνο απο gamescom και μου εγραφε φλεβαρη του 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xarisxaris1 είπε

χελλοου γκαις.Ασχολειται κανεις με destiny 2 να παιζουμε παρεα?

Μόνο Halo παίζουμε εδώ και Anthem για σπάσιμο στον προδότη Bungie :D 

Στείλε Pm ή και μπες στο xbox club εδώ να κάνουμε κανένα raid στους πλέοιστάστιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Inside X είπε

@klainmaingrΜίλα με MS κατευθείαν. Οι τυπάδες είναι επαγγελματίες όχι μαλακίες

Αν σου πουν σουξου μουξε - στείλε PM να το λύσουμε αναίμακτα.

Αυτό ευτυχώς το πήρα απο amazon και δε το φοβάμαι. Αλλα θα το κάνω και registration για σιγουριά.

Είχα στο παρελθόν κάκιστη εμπειρία με microsoft (απο εκει έκανα τις δύο ανατικαταστάσεις, δε ψηθηκαν να μου το κάνουν DOA ενώ το είχα πάρει απευθείας απο microsoft.com). Ping pong σε microsoft διαφόρων χωρών και τελικά κατέληξα στης Ελλάδας όπου μου χρέωσαν καταλάθος άλλες 2 φορές την τιμή της κονσόλας και έκαναν 2 μήνες να μου τα γυρίσουν. Κάπου έχω γράψει το sob story μου εδώ στο φόρουμ αλλα όπως και να'χει μακριά...

 

8 λεπτά πριν, katman2000 είπε

μπορεις να δεις και την ημερομηνια παραγωγης του xbox σου απο την πισω μερια, εγω το αγορασα πριν κανα διμηνο απο gamescom και μου εγραφε φλεβαρη του 19

Θα το τσεκάρω. Το exodus πακέτο είναι οπότε δεν πάει πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, katman2000 είπε

μπορεις να δεις και την ημερομηνια παραγωγης του xbox σου απο την πισω μερια, εγω το αγορασα πριν κανα διμηνο απο gamescom και μου εγραφε φλεβαρη του 19

Το βλέπεις και από PC το serial μέχρι και το αν έχει προβλήματα και κανονίζεις service από το Site της. @Τανα  MS και τα metrics σου.

Από την άλλη ήθελα να γράψω κάτι περίεργο που συνέβη χθες/σήμερα.

Κάθε χρόνο τέτοια εποχή κάνω στο X1X μου reset στο factory defaults. Μου έχει μείνει "κουσούρι" από το PC να κάνω "format"! :D 

Υποτίθεται ότι κάνει και reset τα HOME xbox κτλ.

Ε παπάρια παιδιά - επειδή μοιράζομαι συνδρομές κτλ. με συγγενικό πρόσωπο - ούτε καν.

Χθες reset-σήμερα visit site PC >>> τηλέφωνο στο πρόσωπο  (έβαλες κωδικό?!!) ->>> Δεν άλλαξε τίποτα.

Υποθέτω εγκαταλείπουν απαρχαιώμενες πρακτικές.

Όπως το Games with Gold/xbox live multiplayer.

Δεν ξέρω βέβαια αν φταίει ότι και οι δυο κονσόλες είναι registered (και καλά) στο όνομά μου.

Proof:

zwaqaVA.png

 

1roEYpo.png

 

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To reset δεν αλλάζει το home αν δε κάνω λάθος.

Το είχα πάθει παλιότερα όταν πούλησα το πρώτο xone το τούβλο και είχε μείνει home η κονσολα στον επόμενο (μέχρι που το χαμπάριασα και το έκανα remove απο το site)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

To reset δεν αλλάζει το home αν δε κάνω λάθος.

Το είχα πάθει παλιότερα όταν πούλησα το πρώτο xone το τούβλο και είχε μείνει home η κονσολα στον επόμενο (μέχρι που το χαμπάριασα και το έκανα remove απο το site)

To reset κάνει όντως reset γιατί, το ξέρω από τις επιπτώσεις με το συγγενικό πρόσωπο που μοιράζομαι , ultimate πλέον.

Απλά δεν χρειάστηκε σήμερα για κάποιον λόγο.

Officialy:

Αναφορά σε κείμενο

Προειδοποίηση Με την επαναφορά της κονσόλας στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, διαγράφονται όλοι οι λογαριασμοί, τα αποθηκευμένα παιχνίδια, οι ρυθμίσεις και οι συσχετισμοί με την κύρια κονσόλα Xbox. Οτιδήποτε δεν έχει συγχρονιστεί με το Xbox Live θα χαθεί. Η κονσόλα σας συγχρονίζεται αυτόματα με το Xbox Live όταν είναι συνδεδεμένη στην υπηρεσία, επομένως, αν δεν έχετε συνδεθεί για κάποιο διάστημα, θα πρέπει να συνδεθείτε στο Xbox Live προτού ακολουθήσετε αυτά τα βήματα.

https://support.xbox.com/el-GR/xbox-one/console/reset-console-to-factory-defaults

 

Και για να το πάμε παρακάτω, παρατήρησα ότι με το που κούμπωσα το account μου, μετά το reset - πήρε όλα τα settings η κονσόλα με το καλήμερα.

Από το instant on, μέχρι και τα settings μου για το soundbar και το που θα γίνονται install τα games by default (external).

 

You have my attention Microsoft.

PS: Δεν αγοράζω κονσόλες για να παίξω - αλλά για να μελετήσω/κατανοήσω τον τρόπο λειτουργίας τους.

Και το πως διαφοροποιούνται με το Average PC.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...