Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Inside X είπε

Η Microsoft επί Nadella/Spencer είναι πλέον το benchmark, όσο περίεργο και ας φαίνεται να το γράφει κάποιος αυτό.

https://www.gridsagegames.com/blog/2019/09/sorry-mac-users-apple-doesnt-care-about-us-devs/

Ο ανταγωνισμός μόνο να αντιγράψει μπορεί σε αυτό το σημείο, χωρίς να μπορεί να προβλέψει το επόμενο βήμα αυτής της θαυμάσιας (βλέπε pro-consumer) πλέον εταιρείας.


Μετά από τόσες κατραπακιές που έφαγε η MS, έβαλε μυαλό οριστικά. Η εταιρία που προ-Sandella ήταν ο περίγελος της βιομηχανίας, πλέον δείχνει γιατί έφτασε εκεί που έφτασε, και οτι ουσιαστικά ο μόνος της αντίπαλος ήταν ο εαυτός της και μόνο. Αν επιβεβαιωθούν οι φήμες περί all-in προσέγγισης και στο τμήμα του Xbox με άπειρο budget και δυνατές συμφωνίες, τότε ειλικρινά δεν ξέρω το κατα πόσο, και σε τι βαθμό θα μπορέσει να απαντήσει η Sony.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Inside X είπε

^^ Καμία. Άσε που η πώληση account είναι ενάντια στο ToS.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι δυνατή η προσθήκη τουλάχιστον δύο ms accounts μήπως τα υπόλοιπα παιχνίδια τα έχω σε ένα δεύτερο Account? 

 

Δηλαδή να έχω δύο λογαριασμούς καταχωρημένους και να γίνεται ενα απλό switch?

 

Επεξ/σία από alex-gate-7-1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TilemaxxΚαι οι δύο εταιρείες συγκλίνουν για την "μητέρα των μαχών" του χρόνου. Υπήρξε ένα διάστημα που πίστευα  (και πολύ πρόσφατα μάλιστα) ότι και οι τρεις πλατφόρμες κονσόλας, είχαν βρει ένα μοτίβο, που ο καθένας παίρνει το κομματάκι του από την "πίτα" και είναι όλοι happy.

Άλλωστε η επιτυχία δεν μετριέται με το με πόσες πωλήσεις μπροστά από τον δεύτερο, "έκοψες το νήμα", αλλά να είναι κερδοφόρο αυτό που κάνεις και έχει ο θεός για τους shareholders.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, είχα στήσει στο μυαλό μου (με βάση και με αυτά που ενημερώνομαι δηλαδή), ότι η MS πάει στο multiplayer/Gamepass AA gaming, η Sony στο cinematic SP της και η Nintendo αλωνίζει στο φορητό κομμάτι.

Αμ δε. Θα γίνει του κάγκελου next gen. Γιατί ούτε η Sony αράζει στο SP για τα exlclusive της αλλά κυνηγάει ακόμα και με την ND το multiplayer, από την MS θα απαντήσουν και θα γίνει ο κακός χαμός. Το λένε και αναλυτές του χώρου ότι το next gen θα είναι "lit", όχι εγώ.

Μόνο την Nintendo, βλέπω να κάνει coasting με τσιγαράκι-πούρο Αβάνας, αν και αυτή θα κληθεί να απαντήσει σε προκλήσεις.

Κακός χαμός - ωραίες εποχές :D  

4 λεπτά πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι δυνατή η προσθήκη τουλάχιστον δύο ms accounts μήπως τα υπόλοιπα παιχνίδια τα έχω σε ένα δεύτερο Account? 

Δηλαδή να έχω δύο λογαριασμούς καταχωρημένους και να γίνεται ενα απλό switch?

Ναι μπορείς αλλά θα έχεις τον λογαριασμό που θες να αγοράζεις για ...την μεταπώληση ως primary/home.

Μέχρι και 8 (?) accounts μπορείς να έχεις σε μια κονσόλα αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα console wars επανέρχονται δριμύτερα, γιατί πλέον μιλάμε για δύο παίκτες που μπαίνουν στη μάχη επί ίσοις όροις. Και εγώ συμφωνώ ότι η Microsoft δεν αρκείται στο μερίδιο της μέσω των υπηρεσιών, αλλά θέλει να κυριαρχήσει στην γενιά, αφού επενδύει πακτωλό δισεκατομμυρίων. Το αντίθετο δηλαδή απ' ότι είδαμε μέχρι τώρα, με ένα XB1 να "καίγεται|" προτού καν κυκλοφορήσει. Βέβαια άλλη MS τότε, εντελώς διαφορετική τώρα. Mattick και Ballmer θα ήταν καλοί για κράχτες των Ζερβουδάκη phones, για σοβαρή πολυεθνική όμως όχι.

Επεξ/σία από Tilemaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυκλοφορούν αποσπάσματα από interviews του Spencer και καλά "τι είπαν", έστω και ως PR με τον Ινδό, όσον αφορά το μέλλον του Xbox και αν το κλείνουμε το μαγαζί κλπ..

Ε τώρα αφού πήρε Green Light (pun intended) - και αν ήμουν μια εταιρεία σαν την σόνυ και έβλεπα μια εταιρεία με 1τρις market cap και τέτοιες διαθέσεις (φιλικές όντως!) να μου έρχεται "τραίνο" θα ανησυχούσα, κάτι τοις ...

Η φιλοσοφία του balmer θα ήταν του στυλ αγοράστε την. (σιγά μην πωλούνταν)

Ο "Ινδός" θα σου τα πάρει φιλικότατα. Περίεργως και να είχε την δυνατότητα (λέμε τώρα) να κλείσει τoν ανταγωνισμό - ούτε καν που θα το έκανε. 

Γιατί απλά σκέφτεται το έξτρα εισόδημα για την σύνταξη. :D  

/S

Είναι αυτό που λες. Δεν λειτουργούν οι πολυεθνικές έτσι. Μάλιστα βλέπουμε και την μετάλλαξη της Sony πλέον σε πολυεθνική.

Απολύσεις κτλ...

https://www.gamesindustry.biz/articles/2019-10-09-sony-interactive-entertainment-eu-reportedly-lays-off-dozens-amid-restructuring

Έφυγε ο Ybarra από το xbox :( 

 

Τελευταία του θέση ήταν ως VP του Live Gold και του Gamepass, οπότε χάρη στην δουλειά του έχουμε να λέμε για το Game Pass.

Τουλάχιστον αυτός έφυγε γιατί ήθελε να επιδιώξει κάτι άλλο μετά από 20 χρόνια στην MS και δεν φαίνεται για απόλυση*. Τον κόβω να πηγαίνει Google (Stadia).

Καλή του τύχη σε ότι και αν κάνει. :) 

 
 

 

g05fjQr.png

 

Επεξ/σία από Inside X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε κάτι ενδιαφέρον τώρα:

 

Κόπι-πάστε που λέμε:

Αναφορά σε κείμενο

 

Highlights on OG Xbox
- Bill Gates pushed Xbox due to Software being important for the MS Brand
- Originally wanted to partner with Sony (Was rejected thus leading to the Xbox)
- Mitsumi (PS2 circuit board manufacturer) didn't work well with MS (Denied smaller boards)
- There was never an intention to "win" Japan with the OG Xbox, they just wanted to be taken seriously in the gaming space
- Japan was more important for it's software revenue that could benefit the console in other regions than what it actually sold in Japan
- Original Xbox Console was considered too bulky for Japanese Homes (Even the MS Japan team didn't like the design)
- Original Xbox missed the holiday sales period (Launched in Feb 2002)
- Developers scared to take a gamble on the console after such long ties with Nintendo & Sony
- The Original xbox was seen as invasive on (at the time) a mostly led Japanese Market

360 Era (Their Most Successful Console in Japan)
- Japanese Design Firm designed the original 360
- Numerous Japanese Developers on-board to make content
- Launched before PS3 to drive sales

Xbox One Era
- 46.9 Million X1's with 0.3% of that being sold in Japan
- Streaming is seen as a key factor in Xbox Growing in Japan


 

 

Καλό διάβασμα - θέαση :) 

History Channel υλικό, τα παραπάνω.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Inside X είπε

Κάνε και ένα logout - login. Δεν μπορώ να καταλάβω πως πήρες pass---->ultimate και σου βγάζει 1 μήνα Gold π.χ.. Καμιά φορά αργεί το update στην κονσόλα και στην θέση σου θα τσέκαρα από PC, τι λέει το MS Account σου.

Στην χειρότερη, ότι αγόρασες, πήρες + 1 μήνα.

Παίζει να έχει λήξει και η προσφορά από το τέλος Σεπτεμβρίου, αλλά επειδή όντως υπάρχουν personalized προσφορές, δεν είμαι απόλυτος.

To Utlimate btw, σου δίνει πρόσβαση και στο Game Pass PC και φυσικά δωρεάν online για το PC σου!*

*

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

AESEvR.jpg

Λογικά έχει φάει κόλλημα. 

Τώρα μου δείχνει ότι έχω gold μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου οσο και το pass δηλαδή.

Screenshot_20191010-235351_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

In other news, όταν η Apple προμοτάρει και πουλάει προϊόν του -πάλαι ποτέ- μεγαλύτερου αντιπάλου της, συμπεραίνει κανείς δύο-τρία πράγματα:

-H Microsoft κάνει κάτι, και το κάνει πλέον ΠΟΛΥ καλά.
-Δεν υπάρχουν φιλίες-έχθρες στο σημερινό global business περιβάλλον.
-Όσοι επαναπαύονται στις δάφνες τους, μπορεί να βρεθούν στα τάρταρα από την μία ημέρα στην άλλη. 

Γενικώς θα έλεγα, χρειάζεται περισσότερο αυτοσυγκράτηση και κριτική σκέψη για το οτιδήποτε, και λιγότερο φανατισμός "γιατί έτσι έχουμε μάθει".

Νομίζω το μήλο δεν έχει βγάλει μοχλό ούτε για κινητά ούτε για το Arcade άρα είναι μη ανταγωνιστικές εταιρείες σε αυτό το θέμα και νομίζω θα είναι και μη ανταγωνίστριες και όταν βγει το Xcloud καθώς θα έχει διαφορετική φιλοσοφία το Xcloud από το Arcade και εμφανώς διαφορετική τιμολόγηση.

Το ένα θα είναι.για indie τίτλους και λίγο AA και το άλλο θα δώσει όλη την γκάμα των τίτλων και φυσικά οι περισσότεροι θα το πάρουν για να παίζουν ΑΑΑ. Στις τιμές το Arcade θα κρατήσει χαμηλές τιμές και θέλει τους casual πελάτες Netflix style και το άλλο πάει να πάρει όλη την γκάμα με βάση τους σκληρούς gamers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ιαπωνία είναι διαφορετική αγορά. Πολύ διαφορετική.

Και η Σόνυ απλά καλά πάει εκεί είναι ερωτευμένοι οι Ιάπωνες με την Νιντέντο.

Στην δεκαεξάμπιτη γενιά το Mega Drive ήταν τρίτο σε πωλήσεις πίσω από Super Nintendo και... TurboGrafx...

Το ίδιο με την Bandai που πούλαγε παραπάνω κονσόλες από την Sega στα φορητά συστήματα.

Η Ιαπωνία είναι ειδική περίπτωση.

Το ίδιο μπορείς να πεις για όλα τα region υπάρχει άλλη αντιμετώπιση των εταιρειών ανά ήπειρο και ανά χώρα.

Στην Αμερική ή αλλιώς Βόρεια Αμερική αν βάλουμε και Καναδά πάντα τα πήγαινε καλά το κουτί Χ ακόμα και το πρώτο και το One δηλαδή ποτέ δεν έφαγε κατραπακιά. Έχει να κάνει και ότι η εταιρεία είναι αμερικανική και μερικοί το παίρνουν πατριωτικά. 

Όσο για το Scarlet μόνο θετικό είναι ότι λένε ότι θα έχει Halo στην πρεμιέρα. Αν κάνει πρεμιέρα χωρίς τα γνωστά IP και καινούργια παιχνίδια από τα studio που αγόρασε βλέπω να χάνει με το καλημέρα.

Γιατί αν το θέμα είναι να παίζουμε Assassin's Creed και Call of Duty με καλύτερες αναλύσεις και καρέ θα τα δώσει και ο ανταγωνισμός.

Όσο για το Xcloud φαίνεται για αστάθμητος παράγοντας απλά εξαρχής θα προσφέρεται σε συγκεκριμένες χώρες και ακόμα και σε αυτές μπορεί να υπάρχει ογκοχρεώση ή αργό ίντερνετ. Είναι πολύ νωρίς να λέμε για dealbreaker. Ας δούμε τα ποσοστά χρήσης ανά βάση αγοραστών, το PS Now έχει λιγότερο από το 1%.τηε βάσης. Και πάνω απ'όλα μπάλα θα παίξουν οι τιμές τουλάχιστον στην αρχή. Αν κάποιος έχει την διπλή ή την τριπλή τιμή τον δοκιμάζεις δυσκολότερα είσαι κάζουαλ χρήστης.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

"The industry is looking at Sony to see what's next for the console business. At the moment, Xbox is the one providing all the answers"

https://www.gamesindustry.biz/articles/2019-10-09-whats-going-on-with-playstation-opinion

Φίλε - ο άνθρωπος που το έγραψε αυτό είναι όχι απλά επαγγελματίας δημοσιογράφος σε σοβαρό site, αλλά και γάτα.

Είχε μυριστεί τι παίζεται ή ότι κάτι παίζεται και έφαγε τέτοιο πέσιμο στο twitter του, από τα φανμπόγια, που δεν λέγεται. Δεν μας αφορά οπότε στο spoiler, τα λοιπά.

 

https://www.videogameschronicle.com/news/playstation-eu-put-dozens-up-for-redundancy-on-day-of-ps5-announce/

Κατάλαβες τώρα, γιατί απλά έπεσε μια ανακοίνωση, μια άσχετη Τρίτη? 🤐

@ChoutasΚαταλαβαίνεις πλέον ότι δεν υπάρχουν και "πατρίδες..."

Δεν ξέρω την εξέλιξη αλλά η φάση μου φαίνεται για:

 

High Quality Bike Fall Blank Meme Template

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Scorpio_21

Υπάρχουν ισχυρότατες (με bold) ενδείξεις - αλλά όπως πάντα όχι αποδείξεις:

Reddit

PCGamer

- Πρώην Developer της Lionhead, που "κατάλαβε μάλλον" πιο UK studio, ασχολείται με το Game. (Λες και μείνανε και πολλά - μόνο της MS μείνανε στο UK).

- Αρκετοί devs της Lionhead, εργάζονται στην Playground.

- Πρόσφατες προσλήψεις της Playground, από διάφορα story heavy παιχνίδια (π.χ. Batman) σε Lead Writters/scripters.

 Όπως και να έχει, το μόνο που έχω να πω είναι ότι ελπίζω να είναι έστω και στυλ fable, παρά κανένα gritty, dark grey, we are doomed, post apocalypse, με "ολίγη από zombie simulator" style RPG.

Και από ότι βλέπω από το content που υποτίθεται αλλά και βγάζουν τα XGS, νομίζω ότι θα δούμε όντως Fable.

Και φυσικά για αυτό αγαπάμε xbox. Για τις διαφορετικές εμπειρίες που μας δίνει.

 

Επεξ/σία από Inside X
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...