Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Inside X είπε

Μα το X1X είναι το αποτέλεσμα της δουλειάς αυτού του ανθρώπου όπως και το -S.

Για αυτό ΔΕΝ βλέπεις random post στο internet, να λένε α το X ή το S μου κάνει σαν jet. ;)

Όταν μια Software Company, έχει ατομάκι να σχεδιάζει κοσμήματα ενώ δεν έχει σχέση με hardware - ε σε κάποιον πρέπει να πέσει και ένα ευχαριστώ τουλάχιστον.

Είναι και pure Έλληνας. Τι διάολο - θα λέμε σε thanks σε όλους τους άλλους που ασχολούνται με ότι να ναι εκτός του χόμπι, θα τους κάνουμε διαφήμιση μας και εδώ όχι?

Παράγει και τεχνολογία αν μη τι άλλο ο άνθρωπος.

Προϊόν,... χεράτο. 

Τώρα σοβαρά ξέρουμε πόσα βατ θα καίνε οι νέες κονσόλες; Εμένα το Xbox με ενδιαφέρει αν καίει λιγότερο από XOneX το κάνω Day One αγορά γιατί κακά τα ψέματα όταν παίζεις καίει κοντά στα 200 βατ. Ελπίζω οι καινούργιες κονσόλες να είναι power friendly.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Choutas Καλέ μου φίλε το X1X δεν καίει τίποτα αναλογικά πάντα με αυτά που σου προσφέρει και είναι πάντα σχετικό με το Game:

Power Consumption Comparions
Total System Power Energy-Saving Instant-On Idle Load (UHD BD) Load (GoW4) Load (The Wolf Among Us)
Xbox One < 2W 14.2W 53W 80W 107W 102W
Xbox One X < 1W 10W 56W 64W 172W 101W

 

 

https://www.anandtech.com/show/11992/the-xbox-one-x-review/6

 

172 watt σε κτήνος hardware ένα game καίει (που λέει ο λόγος) στα PC μόνο CPU με κάρτα της πλάκας σε workload της πλάκας.

 

PS: Στο νήμα με το PS Now έχεις βγάλει εντελώς λάθος συμπεράσματα στο post σου. Όποτε θες το συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Inside X είπε

@Choutas Καλέ μου φίλε το X1X δεν καίει τίποτα αναλογικά πάντα με αυτά που σου προσφέρει και είναι πάντα σχετικό με το Game:

Power Consumption Comparions
Total System Power Energy-Saving Instant-On Idle Load (UHD BD) Load (GoW4) Load (The Wolf Among Us)
Xbox One < 2W 14.2W 53W 80W 107W 102W
Xbox One X < 1W 10W 56W 64W 172W 101W

https://www.anandtech.com/show/11992/the-xbox-one-x-review/6

172 watt σε κτήνος hardware ένα game καίει (που λέει ο λόγος) στα PC μόνο CPU με κάρτα της πλάκας σε workload της πλάκας.

PS: Στο νήμα με το PS Now έχεις βγάλει εντελώς λάθος συμπεράσματα στο post σου. Όποτε θες το συζητάμε.

Καίει παραπάνω εννοώ σε σχέση με S ή βάση δεν το λες και power friendly καταλαβαίνεις τι λέω. Σίγουρα τα βατ πάει ανάλογα με την κατάσταση και πόσο ζορίζεται αλλά πάνω κάτω όλα τα AAA είναι Xbox One X Enhanced άρα εκεί κυμαίνεται ή κατανάλωση σωστά;

Για PlayStation Now το βλέπω απέξω, δεν έχω και πρακτικά με τον χρόνο που έχω δεν θα βάλω ποτέ. Απ'οτι ξέρω είναι και συνδρομή πια και streaming χωρίς έξτρα χρεώσεις όπως το Stadia. Εφόσον σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις και να μην στριμάρεις είναι XGP + XCloud μαζί δύο σε ένα σαν τα σαμπουάν ένα πράγμα. Στα 5 ευρώ το μήνα μετά την έκπτωση για συνδρομή χρόνου το θεωρώ τρελό vfm αν προσθέσεις ότι θα μπουν και οι τίτλοι της τωρινής γενιάς αλλά XGP. Το μόνο που λείπει είναι να πουν ότι οι αποκλειστικοί τίτλοι κάνουν πρεμιέρα στο Now όπως κάνουν στο XGP και τότε προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι φόβητρο και τέρμα ανταγωνιστικό.

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβαίνω, τι θες να πεις. Το X1X ενίοτε πίνει λιγότερα watt και από το ps4pro, χωρίς να ζορίζεται και κυριότερα χωρίς να σκούζει κάνοντας ότι κάνει.

Η μέτρηση είναι watt/performance όχι απλά κατανάλωση. Εδώ κάρτες γραφικών PC πίνουν σε load όσα watt ζητάει το X1X συνολικά και με χειρότερο performance, πόσο μάλλον ως σύστημα.

Για το PS Now, την σύγκριση θα την κάνουμε όταν σκάνε τα 1st Party Day one και εκεί - όχι game 1-2-3-5 ετών και αυτά για λίγο χρόνο.

Μέχρι τότε δεν υπάρχει σύγκριση - και μεταξύ μας δεν θα υπάρξει, γιατί απλά δεν πρόκειται η Sony να τα βγάλει day 1 τα exclusives της εκεί. Δεν την παίρνει πως το λένε.

Αυτό είναι άλλη συζήτηση βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Inside X είπε

Δεν σε καταλαβαίνω, τι θες να πεις. Το X1X ενίοτε πίνει λιγότερα watt και από το ps4pro, χωρίς να ζορίζεται και κυριότερα χωρίς να σκούζει κάνοντας ότι κάνει.

Η μέτρηση είναι watt/performance όχι απλά κατανάλωση. Εδώ κάρτες γραφικών PC πίνουν σε load όσα watt ζητάει το X1X συνολικά και με χειρότερο performance, πόσο μάλλον ως σύστημα.

Για το PS Now, την σύγκριση θα την κάνουμε όταν σκάνε τα 1st Party Day one και εκεί - όχι game 1-2-3-5 ετών και αυτά για λίγο χρόνο.

Μέχρι τότε δεν υπάρχει σύγκριση - και μεταξύ μας δεν θα υπάρξει, γιατί απλά δεν πρόκειται η Sony να τα βγάλει day 1 τα exclusives της εκεί. Δεν την παίρνει πως το λένε.

Αυτό είναι άλλη συζήτηση βέβαια.

Δεν σου είπα για pc, ούτε για Sony, ούτε για θόρυβο, δεν σημαίνει ότι δεν έχεις δίκιο σε αυτά. Αλλού το πάω ότι θα απογοητευτώ αν δεν πέσει και η κατανάλωση με τις νέες κονσόλες. Εμένα δεν με τρέλανε όταν η βάση του Xbox 360 έκαιγε 200 Βατ και έπρεπε να περιμένουμε να έρθει το Σλιμ για να κάψει 105-110 πόσα έκαιγε. Θέλω να υπάρξει εξέλιξη και σε αυτό το τομέα δεν θα σου πω ψέματα πολλές φορές το αφήνω ανοικτό για να κατεβάσει και το ξεχνάω κιόλας. Άλλο σχεδόν 200 και άλλο σχεδόν 100. 

Τα ίδια ισχύουν και για τους άλλους αλλά δεν σκέφτομαι σοβαρά να πάρω PS5 αλλά Scarlett για αυτό ας προσπαθήσουν να βγουν καλύτερες και σε αυτό τον τομέα όχι απλά να λέμε είναι δυνατότερες άρα δώστου να καταλάβει μεσιέ.

PC δεν έχω παρεμπιπτόντως απλά για να ξέρεις.

37 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Μου φαίνεται υπερβολικό να κάνει κανείς οικονομία στο ρεύμα της κονσόλας....

Να υπήρχε εφαρμογή να κάνει mining να πω οκ, αλλά για το παιχνίδι ?

Εντάξει δηλαδή αν την πάρεις Day One την κονσόλα και την κρατήσεις 7 χρόνια αν τόσο είναι μέχρι την επόμενη είναι πολλά η λίγα;

Ή πρέπει να πάρουμε revision για να καίει λιγότερο;

Δηλαδή σε 7 χρόνια gaming δικαιολογήται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναποδα συμβαινει και ετσι πρεπει.

Το λογικο ειναι να ανεβαινουν οι απαιτησεις σε ρευμα και οχι να κατεβαινουν, καθως οι συσκευες εχουν πολυ μεγαλυτερη αποδοση.

Οπως στις καρτες vga, οσο δυνατοτερη καρτα παρεις, τοσο περισσοτερο ρευμα απαιτει.

Σαφως επιλεγουν μεσαια λυση συνυπολογιζοντας και το ρευμα, αλλα πρωτιστως κοιτανε το κοστος της υλοποιησης, πχ για κονσολα με τα ιδια λεφτα,
Α) χειροτερη καρτα γραφικων που να καιει λιγοτερο ρευμα,
Β) καλυτερη καρτα γραφικων που να καιει περισσοτερο ρευμα.
πιστευω 95-99% των πελατων (μαζι και γω), θα διαλεγαν ασυζητητι την Β.

Σε καθε περιπτωση, εχουν κανει τις μελετες τους, αφου βγαζουν στην αγορα προιον για αρκετα ετη πωλησεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Choutas είπε

Δεν σου είπα για pc, ούτε για Sony, ούτε για θόρυβο, δεν σημαίνει ότι δεν έχεις δίκιο σε αυτά. Αλλού το πάω ότι θα απογοητευτώ αν δεν πέσει και η κατανάλωση με τις νέες κονσόλες. Εμένα δεν με τρέλανε όταν η βάση του Xbox 360 έκαιγε 200 Βατ και έπρεπε να περιμένουμε να έρθει το Σλιμ για να κάψει 105-110 πόσα έκαιγε. Θέλω να υπάρξει εξέλιξη και σε αυτό το τομέα δεν θα σου πω ψέματα πολλές φορές το αφήνω ανοικτό για να κατεβάσει και το ξεχνάω κιόλας. Άλλο σχεδόν 200 και άλλο σχεδόν 100. 

Τα ίδια ισχύουν και για τους άλλους αλλά δεν σκέφτομαι σοβαρά να πάρω PS5 αλλά Scarlett για αυτό ας προσπαθήσουν να βγουν καλύτερες και σε αυτό τον τομέα όχι απλά να λέμε είναι δυνατότερες άρα δώστου να καταλάβει μεσιέ.

PC δεν έχω παρεμπιπτόντως απλά για να ξέρεις.

Εντάξει δηλαδή αν την πάρεις Day One την κονσόλα και την κρατήσεις 7 χρόνια αν τόσο είναι μέχρι την επόμενη είναι πολλά η λίγα;

Ή πρέπει να πάρουμε revision για να καίει λιγότερο;

Δηλαδή σε 7 χρόνια gaming δικαιολογήται;

 

Έστω ότι η νέα έκδοση να καίει 50W λιγότερο (αυθέρετο νούμερο δικό μου). Με 10 ώρες κάθε μέρα να παίζεις, γλυτώνεις 0,5 kWh την ημέρα. Τώρα να πεις ότι θα παίξεις 200 10ωρα μέσα στον χρόνο , είναι 100 kWh.

Τώρα ανάλογα πόσο πάει η κιλοβατόρα, υπολογίζεις το κέρδος, αλλά με αυτό το extreme σενάριο είναι περίπου 20€ το χρόνο και σίγουρα λέω παραπάνω.

Άρα έχεις κέρδος κάθε μέρα περίπου 1 λεπτό του ευρώ για κάθε ώρα που παίζεις με όλα να τρέχουν στο φουλ

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ονομαστικά watt αναφέρουν την μέγιστη κατανάλωση, ακόμη και κατά τη διάρκεια απαιτητικών παιχνιδιών, η κατανάλωση δεν ξεπερνά το 80 με 85% της ονομαστικής ισχύος. Την περισσότερη ώρα και ανάλογα με το παιχνίδι η κατανάλωση μπορεί να είναι λιγότερη και από 60%. Επίσης όποιος ενδιαφέρεται τόσο πολύ για την κατανάλωση και το περιβάλλον, δεν πρέπει να βλέπει την κονσόλα αυτόνομη, αλλά σε συνδυασμό με την τηλεόραση, μιας και τελευταία το μεγαλύτερο πρόβλημα των κονσολάδων είναι να βρούνε τοίχο να χωράει η καινούρια 65" και όχι πόσο ρεύμα καίει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυστραλιανή έκδοση παιχνιδιού που παίζει κανονικά σε κονσόλα έχει κωδικό για παλιό παιχνίδι μπορώ να το κάνω claim σε ελληνικό λογαριασμό;

Επεξ/σία από Choutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Choutas Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό, πιθανότατα ναι, ειδικά αν γυρίσεις το xbox στο ανάλογο region. Αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος (ποιο παιχνίδι κτλ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inside X είπε

Το έχεις ή σκοπεύεις να το αγοράσεις? Είναι region free το xbox. Το μόνο σκάλωμα με τα regions του είναι τα funds για να αγοράσεις.

Εντάξει όλα καλά το πέρασε κανονικά μόλις το δοκίμασα. Ποτέ δεν ξέρεις ήταν αυστραλιανό και έδινε και παιχνίδι του 360. Εντέλει όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...