Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Παρεληφθη σημερα ,κυκλοφορια του 18.Σκ που θα εχω χρονο θα το βαλω.

Στα 27ευρω το τσιμπησα.

11.jpg

https://www.base.com/buy/product/asterix-and-obelix-xxl2-limited-edition-xbox-one/dgc-astoblex1.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostiger είπε

Η επιστροφή του ασώτου.. 

 

To Game Pass Ultimate πως το είδες? Τόσο καιρό που ήμουν διακοπές και είχα χρόνο να το βιώσω από PC σε XBOX και τούμπαλιν, η αίσθηση μου είναι ότι είναι το 2nd coming της MS στο Gaming.

Ειδικά τα παιχνίδια που έχουν achievements και όχι μόνο cross-save είναι οργασμός.

Στην πραγματικότητα η MSFT γύρισε το narration κάποιων, από το τι να το κάνω το xbox αν έχω PC, στο ΘΕΛΩ να έχω και xbox και PC, ανάλογα το σενάριο χρήσης. (δουλειά - τηλεόραση - παιδιά - mancave).

Θεός ο Phil.

Τώρα πρέπει να εστιάσουν στο integration του XBL Gold στο XBOX app στο PC (achievements). H εφαρμογή ενώ τις πρώτες μέρες κράσαρε όσο δεν πάει, είναι πολύ stable now.

Οι Game Pass ανακοινώσεις είναι κοινές πλέον (xbox-pc). Σύντομα θα είναι ταυτόσημες...

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ η εταιρεία που εξαγόρασε την ομάδα του HellBlade είναι Hellbent να κάνει όλον τον κόσμο να στραφεί στο Game Pass:

Xbox-Game-Pass.jpg

 

https://majornelson.com/2019/07/03/coming-soon-to-xbox-game-pass-middle-earth-shadow-of-war-dead-rising-4-gears-5-tech-test-and-more/

 

Ωχ μωρέ Stadia.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πω κάτι, γιατί ένα game που υπάρχει στο Game Pass της κονσόλας δεν υπάρχει το ίδιο και στο Game Pass του PC (και το ανάποδο); Παίζει κόμπλα με τα δικαιώματα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

To Game Pass Ultimate πως το είδες? Τόσο καιρό που ήμουν διακοπές και είχα χρόνο να το βιώσω από PC σε XBOX και τούμπαλιν, η αίσθηση μου είναι ότι είναι το 2nd coming της MS στο Gaming.

Ειδικά τα παιχνίδια που έχουν achievements και όχι μόνο cross-save είναι οργασμός.

Στην πραγματικότητα η MSFT γύρισε το narration κάποιων, από το τι να το κάνω το xbox αν έχω PC, στο ΘΕΛΩ να έχω και xbox και PC, ανάλογα το σενάριο χρήσης. (δουλειά - τηλεόραση - παιδιά - mancave).

Θεός ο Phil.

Τώρα πρέπει να εστιάσουν στο integration του XBL Gold στο XBOX app στο PC (achievements). H εφαρμογή ενώ τις πρώτες μέρες κράσαρε όσο δεν πάει, είναι πολύ stable now.

Οι Game Pass ανακοινώσεις είναι κοινές πλέον (xbox-pc). Σύντομα θα είναι ταυτόσημες...

Το προσεγγιζω ως μια ολοκληρωμενη υπηρεσια. Συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο σου αναφορικα με τη διασυνδεση κονσολας-πισι, αν και φανταζομαι οτι αφορα περισσοτερο εμας τους γερολυκους που μας καταλαμβανουν οθονες τα υπολοιπα μελη της οικογενειας.

Βλεπω ωστοσο και φημες σαν αυτη που εσκασε με τη Remedy π.χ και θλιβομαι. Θελω περισσοτερα αποκλειστικα. Για να δουμε τι μας επιφυλασσει το 2020 ο Φιλ. Θα εξυπηρετηθει και το επιχειρηματικο τους πλανο και εμεις οταν δουμε περισσοτερα τετοια.

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Να πω κάτι, γιατί ένα game που υπάρχει στο Game Pass της κονσόλας δεν υπάρχει το ίδιο και στο Game Pass του PC (και το ανάποδο); Παίζει κόμπλα με τα δικαιώματα κλπ;

Πιο πολυ οτι πρεπει να τρεξουν ξεχωριστες συμφωνιες πιστευω. Σταδιακα θα δουμε ενοποιηση θεωρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Malthador είπε

Να πω κάτι, γιατί ένα game που υπάρχει στο Game Pass της κονσόλας δεν υπάρχει το ίδιο και στο Game Pass του PC (και το ανάποδο); Παίζει κόμπλα με τα δικαιώματα κλπ;

 

12 ώρες πριν, kostiger είπε

Πιο πολυ οτι πρεπει να τρεξουν ξεχωριστες συμφωνιες πιστευω. Σταδιακα θα δουμε ενοποιηση θεωρω.

 

Συνδυασμός πολλών παραμέτρων πιστεύω.

- Δικαιώματα όντως, όπως στην περίπτωση του undertale (pc-ps4-switch only).

- Διαφορετικό κοινό στο οποίο απευθύνεται η κάθε υπηρεσία όπως π.χ. το Imperator Rome που είναι GP-PC και γενικώς strategy ίσως να μην τόσο προστιθέμενη αξία στο game pass του xbox (για αυτό αμφιβάλλω ότι ultimately δεν θα επέλθει ενοποίηση, εκτός και αν περισσότεροι devs υιοθετήσουν την δυνατότητα mouse&keyb του xbox αλλά και πάλι λόγω UI καθαρόαιμα PC Strategy και παρεμφερή ήδη, δεν είναι τόσο κατάλληλα για TV). 

- Όπως ορθά λέει και ο @kostiger διαφορετικές συμφωνίες, γιατί πιθανότατα, άλλη τιμή διαπραγματεύεσαι το παιχνίδι σου στο PC και διαφορετικά στο XBOX. Το μοντέλο στο Game Pass από ότι έχω συμπεράνει (δηλαδή σίγουρος) είναι Netflix: Flat price πληρωμή για τάδε μήνες.

Πολύ ενδιαφέρον και το άρθρο/συνεντεύξεις για παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το Game Pass στο Eurogamer:  https://www.eurogamer.net/articles/2019-07-05-xbox-game-pass-developers 

όπου μπορούν να εξαχθούν πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τον ρόλο του στην gaming βιομηχανία και πως την επηρεάζει ενώ αυτή κακά τα ψέματα αλλάζει.

Από το άρθρο θα αναφέρω το σημαντικότερο στο τέλος, ότι δηλαδή η MS δεν αντιμετωπίζει το Game Pass ως αντικαταστάτης του υπάρχοντος μοντέλου (αγοράζω physical/digital), ούτε προβλέπει επικράτηση του μοντέλου, αλλά ως ad-hoc υπηρεσία, που προσδίδει προστιθέμενη αξία στο οικοσύστημα της, αντίθετα με τις κασσάνδρες του all-digital future, streaming doom κτλ.. Θα συνυπάρχουν δηλαδή.

Προς το παρόν και το άμεσο μέλλον τουλάχιστον....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια βοήθεια.

Προσπαθώ να αγοράσω από το microsoft store το παιχνίδι (SWOS-Sensible World of Soccer), το οποίο είναι backward compatible με το Xbox One, αλλά το παιχνίδι δεν υπάρχει στο ελληνικό store, αλλά μόνο στο Αμερικάνικο. Η κονσόλα μου είναι ρυθμισμένη σε region Greece. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό και δεν υπάρχει στο ελληνικό store; Πως μπορώ να ξεπεράσω το πρόβλημα και να κατεβάσω το παιχνίδι; Απλά αλλάζω region από τις ρυθμίσεις του xbox one; Μετά επανέρχομαι σε Greece, ή δεν παίζει ρόλο σε ποιο region είσαι;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kostakis1978nov Δοκίμασα και εγώ από PC, mobile, xbox app. Κάτι έχουν αλλάξει στο frontend του Store και ότι region και να βάλεις (το έχει και σε UK/DE και αρκετά άλλα), τσιμπάει το region του account σου και όχι δεν σε αφήνει να βάλεις μια κάρτα που να δουλεύει σε αυτά, εδώ μιλάμε πέφτει χυλόπιτα .... 👎

Oh well, επειδή το έχω παίξει σε φίλο σε PC με xbox 360 controller for windows - δεν χάνεις και τίποτα ΑΝ είχες παίξει την αρχική έκδοση στην Amiga κλπ.. Το παιχνίδι ήταν φτιαγμένο να παίζει σε tomahawk/pac man joystic best λόγω της αμεσότητας τους και κανένα d-pad ή αναλογικός μοχλός δεν μπορεί να αναπαράγει την αίσθηση.

 Και εδώ που τα λέμε, χωρίς την απαραίτητη σφαλιάρα στον μοχλό, αν φας γκολ ή χάσεις ευκαιρία, χάνεται η μισή χαρά του παιχνιδιού. Τα joystic που αναφέρω άντεχαν - τα gamepads όχι :P.

 

 

Πάρε μια Amiga - εγώ αυτό έκανα (και) για αυτό το παιχνίδι. The way it's meant to be played! :D 

 

 

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω για Amiga, απλά είπα να το δοκιμάσω και στο xbox one, μιας και έχω και ένα arcade stick και δε θα το έπαιζα με το xbox controller.

Γνωρίζεις για ποιο λόγο δεν είναι διαθέσιμο στο ελληνικό store; Μου φαίνεται πολύ περίεργο.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς και όπως σου είπα δεν σου δίνεται ΚΑΝ και η δυνατότητα να το αγοράσεις από άλλο store, όπως διαπίστωσα. Στην κονσόλα (δεν δοκίμασα) στο κάνει list? Αμφιβάλλω.

Δεν είναι το μόνο παιχνίδι που συμβαίνει αυτό να ξέρεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dandara και Strange Brigade αξίζουν που.φεύγουν στο τέλος του μήνα;

Επίσης ξέρουμε τιμές για Xcloud; Ή αν θα είναι φθηνότερο από Stadia χωρίς έξτρα ανάγκη για περιφερειακά όπως χειριστήριο και chromecast που θέλουν το stadia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...