Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

@hexenlord Αν είναι 4K/60 το παιχνίδι - τι άλλο καλύτερο να δεις? Εδώ άλλοι γράφουν στα next gen νήματα ότι με 1080p/60 θα είναι happy....

Δεν είναι όμως έτσι ακριβώς.

Το αισθητήριο μου είναι, ότι στο Xbox Next, θα έχει για παράδειγμα RT φωτισμούς και τέτοια. Ήδη από το footage που έχουμε δει βλέπουμε απίστευτο φωτισμό. Αυτό για μένα σημαίνει, ότι το rendering pipeline είναι έτοιμο για RT και το ήδη απίστευτο HDR που ισχυρίζονται στο spoiler που ανέβασα παραπάνω, ένα ακόμα πειστήριο προς αυτό.

Από εκεί και πέρα, το developers-developers που ούρλιαζε "γραφικά" ο Balmer, το επανέλαβε με κόσμιο και πιο καίριο τρόπο ο Nadella στην Build, προφανώς έχοντας και τα τεχνολογικά μέσα σύμμαχο του σήμερα (cloud).

Που σημαίνει ότι Playground, Coalition, Turn10(?) και Rare(?) θα είναι οι πολλαπλασιαστική ισχύ, μεταφέροντας κάθετα στα λοιπά 1st party Studio (π.χ. Compulsion Games, Ninja Theory κτλ.) την τεχνογνωσία τους με αιχμή του δόρατος το Azure Cloud Development infrastructure.

Αυτό θα δίνει την δυνατότητα στα Xbox Studios να ξερνάνε πιο γρήγορα ΑΑΑΑ, να το πω λαϊκά κάτι που είναι μεγάλο πρόβλημα αυτήν την γενιά και πιθανότατα και και την επόμενη. Προφανώς κάτι αντίστοιχο κάνει και η Ubisoft με το outsourcing της (κάθε χρόνο Ass-Creed), αλλά εδώ μιλάμε για ένα focused group, πολλαπλών AA(A)(A) studio.

Εικάζω δε, ότι η The Iniative, να μην φτιάχνει όντως παιχνίδια, αλλά να σχεδιάζει τα πάντα για ένα Game εκτός από το να τα προγραμματίζει μιας και είναι μικρή σε numbers ακόμα, αλλά Elite στο προσωπικό των Game Designers και να δίνει το υλικό στους λοιπούς. Άλλωστε δεν νομίζω ότι προλαβαίνει να φτιάξει κάτι, με τα τωρινά δεδομένα των AAA Games για το launch του XBX2. Ίσως και κάποιο μικρότερο Game, ως πρώτη απόπειρα, να γνωριστούν τα μέλη μεταξύ τους και να βρουν ένα κοινό δρόμο με αυτήν την πρώτη απόπειρά, μεταξύ τους αν και δεν μου φαίνεται πιθανό - το βάρος των ονομάτων που την απαρτίζουν - κράζει 5 άλφα...

Πιθανώς να κάνω και λάθος βέβαια (μάλλον σίγουρο) αλλά την αίσθηση μου εκφράζω. Για να δούμε!

Θεωρω οτι εισαι εντος θέματος. Τώρα ποσο, μένει να φανεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Γιατί βρε - offtopic ήμουν? :D 

Όσον αφορά στο κατα ποσο θα επιβεβαιωθεί η αίσθηση σου μιλώντας..

Χειμαρρώδης ενδεχομενως ναι. Εκτός θέματος ποτε😉.

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostiger είπε

Όσον αφορά στο κατα ποσο θα επιβεβαιωθεί η αίσθηση σου μιλώντας..

Ναι βρε χαβαλέ έκανα. Σε προηγούμενο post μου, είχα αναφέρει ότι η Iniative θα ταξίδευε για το Redmond από το twitter ενός στελέχους της. Τώρα σενάριο πήγε να παραδώσει ή demo footage από game? Ή κάτι ανάμεσα? :D 

Τρελές εποχές. Αυτή η μεταμόρφωση της MS είναι ότι πιο ενδιαφέρον έχω δει στον τομέα του Gaming (και όχι μόνο) τα τελευταία χρόνια.

Hyped AF για την E3!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Ναι βρε χαβαλέ έκανα. Σε προηγούμενο post μου, είχα αναφέρει ότι η Iniative θα ταξίδευε για το Redmond από το twitter ενός στελέχους της. Τώρα σενάριο πήγε να παραδώσει ή demo footage από game? Ή κάτι ανάμεσα? :D 

Τρελές εποχές. Αυτή η μεταμόρφωση της MS είναι ότι πιο ενδιαφέρον έχω δει στον τομέα του Gaming (και όχι μόνο) τα τελευταία χρόνια.

Hyped AF για την E3!

Ο αζφακ ο ιδιος..😂

Εμενα αυτη η initiative με ψηνει πολυ. Console quality gaming σε φορητες συσκευες σε χαλαρωση; I'm sold..

https://gamingbolt.com/microsoft-details-how-xcloud-could-help-developers-and-consumers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kostiger@Sir_Teraflop, προφανώς και θα κυκλοφορήσει τον σεπτεμβρη. Εγώ ρώτησα -υπέθεσα αν θα ξσνακυκλοφορησει σαν launch τίτλος στο νεξτ χβοχ με ολα τα έξτρα (ντι ελ σι) και γραφικο πουσαρισμα σαν αυτο που περιέγραψε ο τεραφλοπ. Κάτι σαν goty με RΤ. H με ουλτι υφες,λεω γω τωρα. 

δλδ, κλασσικά εμπιστεύομαι σπενσερ, αλλα αν κυκλοφορούσα νεξτ χβοχ το 2020, θα κρατούσα το γκιαρς 5 για λαντς τίτλο. Φαντάζομαι ξερει τι κανει ο Φιλ. 

Επεξ/σία από hexenlord
εξτρα κομμεντς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hexenlord είπε

@kostiger@Sir_Teraflop, προφανώς και θα κυκλοφορήσει τον σεπτεμβρη. Εγώ ρώτησα -υπέθεσα αν θα ξσνακυκλοφορησει σαν launch τίτλος στο νεξτ χβοχ με ολα τα έξτρα (ντι ελ σι) και γραφικο πουσαρισμα σαν αυτο που περιέγραψε ο τεραφλοπ. Κάτι σαν goty με RΤ. H με ουλτι υφες,λεω γω τωρα. 

Eννοησα..

Και αν το γραφικο πουσαρισμα το κανει το HW αυτοματα ; Γιατι μπορει να πεσει και κατι τετοιο στο τραπεζι..

Το Halo θα παρει αυτο το χαρακτηρισμο εχω την αισθηση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά γουστάρω πως στην επομενη γενια που ειναι προ των πυλών θα δουμε απίστευτα πραγματα που δεν εχουμε ξαναδεί (τουλάχιστον οχι τόσο ολοκληρωμένα):forward compatibility, cloud streaming, cross gen τίτλους, ενοποίηση Xbox live game pass και ποιος ξερει τι αλλο. Δυστυχώς εγω μόλις μπηκα σε χωράφια director και ο χρόνος μου για gaming ηδη μειώθηκε στο μισό με προοπτικές να μειωθει και αλλο και σκέφτομαι φακ μαι λάιφ, δεν θα προλάβω να παίξω ουτε το 1/5 απ'οτι βγει. 

Σιχτιρ. 

ΥΓ. εν τω μεταξύ, στον επαγγελματικό μου κύκλο ουτε τον πονο μου δεν μπορω να πω. Όλοι ασχολούνται με γκολφ, ακριβά ξενοδοχεία, μπραντς και ρολόγια. Που να πας να πεις "ρε βγαινει το γκιαρς 5" , θα νομίζουν πως ειναι το νεο μοντέλο της infinity.

Επεξ/σία από hexenlord
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kostiger είπε

Eννοησα..

Και αν το γραφικο πουσαρισμα το κανει το HW αυτοματα ; Γιατι μπορει να πεσει και κατι τετοιο στο τραπεζι..

Το Halo θα παρει αυτο το χαρακτηρισμο εχω την αισθηση...

 

Έτσι είναι. Γενικώς κυκλοφορεί η άποψη ότι η Sony βαράει πιο πολύ στο metal (χμμμ...) αλλά αντιμετωπίζει ανάλογα προβλήματα (για παράδειγμα το PS4 Pro ήταν 2 ps4 slim κολλημένα με μονωτική+ improvements στην αρχιτεκτονική gcn Polaris) για αυτό και ορολογίες στυλ "boost mode" και "enable supersampling", από την άλλη η MS με την εμπειρία της στα PC και τα VM λόγω cloud ακολουθεί μια πιο, "τα κάνω όλα και συμφέρω" νοοτροπία, χωρίς να χρειάζεται ο χρήστης να ασχολείται με μ@@ και πειράματα, όπως στο το ότι σου κατεβαίνει το game του 360 ή OG box, πακέτο και πιθανότατα να τρέχει και στην Ram(disk) δηλαδή, εξού και οι ανάλογες βελτιώσεις με έναν seamless τρόπο. (αυτό ψάχνω τώρα τελευταία...)

Προφανώς στο nextbox τα games θα τρέχουν, πολύ πιο εύκολα, καλύτερα, όπως στα ....PC από ότι η εξομοίωση σε runtime των εντολών PPC. 

Η αλήθεια βέβαια είναι κάπου στην μέση πιστεύω, μεταξύ "sauce" και συμβατότητας και κυριότερα όπως είπε ο @hexenlord, forward compatibility όπου εκεί πιστεύω θα εστιάσει η MS σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Ένα βήμα μπροστά :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Εγώ προσωπικά γουστάρω πως στην επομενη γενια που ειναι προ των πυλών θα δουμε απίστευτα πραγματα που δεν εχουμε ξαναδεί (τουλάχιστον οχι τόσο ολοκληρωμένα):forward compatibility, cloud streaming, cross gen τίτλους, ενοποίηση Xbox live game pass και ποιος ξερει τι αλλο. Δυστυχώς εγω μόλις μπηκα σε χωράφια director και ο χρόνος μου για gaming ηδη μειώθηκε στο μισό με προοπτικές να μειωθει και αλλο και σκέφτομαι φακ μαι λάιφ, δεν θα προλάβω να παίξω ουτε το 1/5 απ'οτι βγει. 

Σιχτιρ. 

ΥΓ. εν τω μεταξύ, στον επαγγελματικό μου κύκλο ουτε τον πονο μου δεν μπορω να πω. Όλοι ασχολούνται με γκολφ, ακριβά ξενοδοχεία, μπραντς και ρολόγια. Που να πας να πεις "ρε βγαινει το γκιαρς 5" , θα νομίζουν πως ειναι το νεο μοντέλο της infinity.

Δυστυχως ο χρόνος για gaming περιορίζεται κατα πολύ μετά από ένα σημείο.Οποτε οταν βγει η νεα γενια και προβεις σε αγορα ,απαιτει ωρες ενασχολησης που προφανως πρεπει να τις κλεψεις απο μια αλλη ασχολια.Αυτή τη στιγμη εχω ανοιχτο το xbox κ βλεπω μπροστά μου 21 installed.Αντε να εχω τερματίσει 100% με τα sides ,πέντε απ αυτα με το ζορι ...παρ ολα αυτα φορτωνω κι αλλα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Εγώ προσωπικά γουστάρω πως στην επομενη γενια που ειναι προ των πυλών θα δουμε απίστευτα πραγματα που δεν εχουμε ξαναδεί (τουλάχιστον οχι τόσο ολοκληρωμένα):forward compatibility, cloud streaming, cross gen τίτλους, ενοποίηση Xbox live game pass και ποιος ξερει τι αλλο. Δυστυχώς εγω μόλις μπηκα σε χωράφια director και ο χρόνος μου για gaming ηδη μειώθηκε στο μισό με προοπτικές να μειωθει και αλλο και σκέφτομαι φακ μαι λάιφ, δεν θα προλάβω να παίξω ουτε το 1/5 απ'οτι βγει. 

Σιχτιρ. 

ΥΓ. εν τω μεταξύ, στον επαγγελματικό μου κύκλο ουτε τον πονο μου δεν μπορω να πω. Όλοι ασχολούνται με γκολφ, ακριβά ξενοδοχεία, μπραντς και ρολόγια. Που να πας να πεις "ρε βγαινει το γκιαρς 5" , θα νομίζουν πως ειναι το νεο μοντέλο της infinity.

Εσυ βρισκεσαι στις παρυφες του διεθνους jet-set.Απο την αλλη ποσοι και ποσοι celebs καιγονται στο φορτναϊν που λεει και ο Παρασκευας απο τα Μεθανα. Ριξε την μια αναφορα στο Gears και αν δεν πιασει, εδω ειμαστε εμεις να προσφερουμε ενα στοργικο ωμο για να κλαψεις τον πονο σου😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη τις μπαταριες που λεγατε λιγες σελιδες πριν...

Μου χαλασε το controller του xbox. Βαζω γεματες επαναφορτιζομενες που φορτιζω σε energizer wall charger και οποτε θελει (μπορει σε μια ωρα μπορει κ σε ενα λεπτο) βγαζει low battery σβηνει. Οι μπαταριες ειναι καινουριες και λειτουργουν κανονικα στο 2ο χειριστηριο μου. Δοκιμασα και αλικαλικες energizer παλι τα ιδια.

Το controller ειναι το παλιο χωρις bluetooth αλλα με audio jack.

Εφοσον δε μου εχει χαλασει καποιο κουμπι και το controller παιζει απροβληματιστα με καλωδιο, ρισκαρα και πηρα το official Play and Charge kit της MS. Ειδα οτι το battery pack συνδεεται σε διαφορετικα pinακια στο controller και το usb καλωδιο εχει ledακι με την ενδειξη φορτισης. Ετσι υπεθεσα οτι θα εχει ξεχωριστο κυκλωμα για indicator. Και οντος επιασε! Δουλευει μια χαρα τωρα. Μονο με ΑΑ μπαταριες bugαρει και κλεινει αλλα δεν υπαρχει λογος να ξαναβαλω αφου πηρα το kit... 😉

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jowl_tnt είπε

Με αφορμη τις μπαταριες που λεγατε λιγες σελιδες πριν...

Μου χαλασε το controller του xbox. Βαζω γεματες επαναφορτιζομενες που φορτιζω σε energizer wall charger και οποτε θελει (μπορει σε μια ωρα μπορει κ σε ενα λεπτο) βγαζει low battery σβηνει. Οι μπαταριες ειναι καινουριες και λειτουργουν κανονικα στο 2ο χειριστηριο μου. Δοκιμασα και αλικαλικες energizer παλι τα ιδια.

Το controller ειναι το παλιο χωρις bluetooth αλλα με audio jack.

Εφοσον δε μου εχει χαλασει καποιο κουμπι και το controller παιζει απροβληματιστα με καλωδιο, ρισκαρα και πηρα το official Play and Charge kit της MS. Ειδα οτι το battery pack συνδεεται σε διαφορετικα pinακια στο controller και το usb καλωδιο εχει ledακι με την ενδειξη φορτισης. Ετσι υπεθεσα οτι θα εχει ξεχωριστο κυκλωμα για indicator. Και οντος επιασε! Δουλευει μια χαρα τωρα. Μονο με ΑΑ μπαταριες bugαρει και κλεινει αλλα δεν υπαρχει λογος να ξαναβαλω αφου πηρα το kit... 😉

καλη πληροφορια για ολους, θενξ φορ σερινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος αγορασε το xbox one X.Το ενωσε με την τβ του.Η Tv ειναι lg 1080p HDR

Πως ενεργοποιειται το HDR στην κονσολα.Του πεταει μηνυμα η κονσολα οτι δεν ειναι ενεργοποιημενο.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...