Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει λογικό από την μια, από την άλλη αν έχεις πρόβλημα σύνδεσης τρως μπαν? Αν είσαι στο χωριό χωρίς σύνδεση πάλι μπαν? Τέλος πάντων εγώ συνδεδεμένο το έχω αλλά εδώ και κάποιες μέρες η cyta δεν την παλεύει. Θα δείξει πως θα πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ το καλοκαίρι εμένα εκτός Αθήνας για δύο μήνες και παραπάνω και εκεί που εμένα δεν είχα ίντερνετ. Είχα λοιπόν κατεβάσει πιο πριν το φίφα 17. Μετά από μερικές μέρες έληξε η συνδρομή της ea sports (θυμόμουν την ημερομηνία) αλλά συνέχιζα και έπαιζα κανονικά. Νομίζω είχε ζητήσει να συνδεθώ για να τσεκάρει την συνδρομή, αλλά μόνο μία φορά. Μετά δεν το ξαναζήτησε. Φυσικά όταν συνδέθηκα ξανά δεν μπόρεσα να παίξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν συνεχίσω να παίζω offline αν όταν ξαναμπώ φάω μπαν. Βέβαια η αλήθεια είναι πως μπορώ να συνδεθώ και με σποτ από κινητό λογικά οπότε μάλλον δεν έχω πρόβλημα. Ευχαριστώ πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πως μπορώ να συνεσω ένα xbox one σε τηλεόραση που έχει μόνο dvi και όχι hdmi; Ξέρω με καλώδιο hdmi->dvi περνάει η εικόνα αλλά με τον ήχο τι θα μπορούσα να κάνω; Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανένας πως μπορώ να συνεσω ένα xbox one σε τηλεόραση που έχει μόνο dvi και όχι hdmi; Ξέρω με καλώδιο hdmi->dvi περνάει η εικόνα αλλά με τον ήχο τι θα μπορούσα να κάνω; Έχει δοκιμάσει κανένας κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ.

Τον ήχο μπορείς να τον πάρεις με

α) ακουστικά απο το χειριστήριο ή

β) με κάποιο ηχοσύστημα ή soundbar μέσω οπτικής ίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DarthGRE είπε

Τον ήχο μπορείς να τον πάρεις με

α) ακουστικά απο το χειριστήριο ή

β) με κάποιο ηχοσύστημα ή soundbar μέσω οπτικής ίνας.

Και όμως υπάρχουν (παλιές) τηλεοράσεις που το hdmi/dvi έχει και input με rca για ήχο.... Βέβαια αν δεν μας πει ο φίλος μοντέλο τηλεόρασης ότι και να λέμε δεν έχει νόημα. Splitters όμως που διαχωρίζουν το hdmi σε dvi και ήχο υπάρχουν.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DarthGRE είπε

Τον ήχο μπορείς να τον πάρεις με

α) ακουστικά απο το χειριστήριο ή

β) με κάποιο ηχοσύστημα ή soundbar μέσω οπτικής ίνας.

 

19 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Και όμως υπάρχουν (παλιές) τηλεοράσεις που το hdmi/dvi έχει και input με rca για ήχο.... Βέβαια αν δεν μας πει ο φίλος μοντέλο τηλεόρασης ότι και να λέμε δεν έχει νόημα. Splitters όμως που διαχωρίζουν το hdmi σε dvi και ήχο υπάρχουν.

Ευχαριστώ για τις γρηγορες απαντήσεις. Το μόντελο της τηλεόρασης είναι "samsung le32t51b" και είναι της κοπέλας μου (και το xbox είναι για αυτήν). Δεν νομίζω ότι περνάει ήχος από το dvi γιατί όταν συνδέει το λάπτοπ με hdmi to dvi καλώδιο δεν έβρισκε επιλογή να αλλάξει να ηχεία στην τηλεόραση/hdmi. Νομίζω πήρε καλώδιο 3,5''-> L+R (κάτι χρωματιστά που είχε το πρώτο playstation). Λογικά θα χρειαστούμε κάποιον εξτρά αντάπτορα όπως αυτό "οπτικής ίνας" που αναφέρθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν περνάει ήχος από το DVI.... Απλά κάποιες τηλεοράσεις είχαν είσοδο για την DVI τους (με jack). Αν η τηλεόραση έχει τέτοια είσοδο θες hdmi-->dvi+audio (rca) adaptor. Αν όχι , δεν μπορείς να πάρεις ήχο από την τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Εννοείται ότι δεν περνάει ήχος από το DVI.... Απλά κάποιες τηλεοράσεις είχαν είσοδο για την DVI τους (με jack). Αν η τηλεόραση έχει τέτοια είσοδο θες hdmi-->dvi+audio (rca) adaptor. Αν όχι , δεν μπορείς να πάρεις ήχο από την τηλεόραση.

Αχά αυτό το RCA χρησιμοποιεί για τον ήχο αλλά από 3.5'' jack του laptop. Θα κοιτάξω για αντάπτορα τότε.

edit: Βασικά θα μπορούσα να συνδέσω το καλώδιο που έχει ήδη (3.5''->RCA) σε κάποιο χειρίστηριο και να στέλνει από εκεί ήχο; Είδα ότι τα χειριστήρια έχουν υποδοχή για ακουστικά 3.5'';

Επεξ/σία από mpompo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpompo13 είπε

Αχά αυτό το RCA χρησιμοποιεί για τον ήχο αλλά από 3.5'' jack του laptop. Θα κοιτάξω για αντάπτορα τότε.

edit: Βασικά θα μπορούσα να συνδέσω το καλώδιο που έχει ήδη (3.5''->RCA) σε κάποιο χειρίστηριο και να στέλνει από εκεί ήχο; Είδα ότι τα χειριστήρια έχουν υποδοχή για ακουστικά 3.5'';

Εντάξει αν είναι να βάλεις το χειριστήριο να βγάζει τον ήχο από το mini-jack του στην τηλεόραση το μαμήσαμε το θέμα....

Πρακτικά πράγματα. Θα πάρεις ψηφιακό προς ψηφιακό adapter (hdmi to dvi). Για τον ήχο τι προτίθεσαι - διαθέτεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Εντάξει αν είναι να βάλεις το χειριστήριο να βγάζει τον ήχο από το mini-jack του στην τηλεόραση το μαμήσαμε το θέμα....

Πρακτικά πράγματα. Θα πάρεις ψηφιακό προς ψηφιακό adapter (hdmi to dvi). Για τον ήχο τι προτίθεσαι - διαθέτεις?

hdmi to dvi έχει πάρει ήδη η κοπέλα μου για το λάπτοπ της. Για τον ήχο τι επιλογές/αντάπτορες υπάρχουν; Εφόσον δεν πλησιάζει το κόστος του να της πάρω καινούργια τηλεόραση με hdmi είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

hdmi to dvi έχει πάρει ήδη η κοπέλα μου για το λάπτοπ της. Για τον ήχο τι επιλογές/αντάπτορες υπάρχουν; Εφόσον δεν πλησιάζει το κόστος του να της πάρω καινούργια τηλεόραση με hdmi είμαι οκ.

Από το manual της τηλεόρασής σου:

 

wDgGZVS.png

 

Όπως υπέθεσα, αρχικώς η τηλεόραση σου είναι αρκετά παλιά ώστε να έχει και είσοδο ήχου στην είσοδο DVI (όπως έχει και στην VGA αλλά δεν την θέλουμε την αναλογική) - αρκεί η παραπάνω φωτογραφία να ανταποκρίνεται στο backpanel της δικής σου.

Προφανώς με ένα hdmi--->dvi+audio adaptor θα πάρεις και ήχο από την τηλεόραση. Διαφορετικά ότι σου έγραψε ο Darth παραπάνω - οπτική από στερεοφωνικό, headset κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Από το manual της τηλεόρασής σου:

wDgGZVS.png

Όπως υπέθεσα, αρχικώς η τηλεόραση σου είναι αρκετά παλιά ώστε να έχει και είσοδο ήχου στην είσοδο DVI (όπως έχει και στην VGA αλλά δεν την θέλουμε την αναλογική) - αρκεί η παραπάνω φωτογραφία να ανταποκρίνεται στο backpanel της δικής σου. 

Προφανώς με ένα hdmi--->dvi+audio adaptor θα πάρεις και ήχο από την τηλεόραση. Διαφορετικά ότι σου έγραψε ο Darth παραπάνω - οπτική από στερεοφωνικό, headset κλπ..

Ναι αυτή η φωτό είναι σωστή. Προσπάθησα να την περιγράψω αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα  καλά 😋. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω προσωρινά κ θα δω σε λίγο καιρό να αναβαθμίσω σε καλύτερη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mpompo13 είπε

Ναι αυτή η φωτό είναι σωστή. Προσπάθησα να την περιγράψω αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα  καλά 😋. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κοιτάξω τι μπορώ να κάνω προσωρινά κ θα δω σε λίγο καιρό να αναβαθμίσω σε καλύτερη τηλεόραση.

Τέλεια - ότι θες εδώ είμαστε όπως μπορούμε να βοηθήσουμε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν το ea access είναι απαραίτητο για να παίξουμε fifa μέσω δικτύου ή πρέπει να έχουμε xbox gold

Επίσης το ea access λειτουργεί ακριβώς όπως το game pass αλλά για παιχνίδια της ea ή υπάρχουν και άλλες διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...