Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποίησα τον κωδικό που είχε μέσα η συσκευασία για 15 ημέρες δωρεάν gold. (αγόρασα το forza horizon 3).

Χρειάζεται να κάνω κάτι για να μην μου χρεώσει ανανέωση? Δεν βλέπω να εμφανίζεται κάτι στις συνδρομές μου όπως όταν αγόρασα game pass και EA access  που έκανα διακοπή περιοδικής χρέωσης.

Επεξ/σία από fouskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Γενικά με το σκληρό ναι. Εκεί είναι το bottleneck.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είναι πιο γρήγορα τα φορτωματα των παιχνιδιών? Δεν ξέρω καν τι είναι το bottleneck... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είναι πιο γρήγορα τα φορτωματα των παιχνιδιών? Δεν ξέρω καν τι είναι το bottleneck... 

Βάλε SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, non-serviam είπε

Βάλε SSD.

Έχω έναν αλλά είναι 250αρης. Μπορώ να βάλω αυτόν main για τα saves και τον 1 τερα του x για να αποθηκεύω τα παιχνίδια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μεταφέρεις τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν να τρέχουν πιο "γρήγορα" στον SSD και τα άλλα στον εσωτερικό. Τα saves ούτως ή άλλως κατοικούν "σύννεφο" και πάνε παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Μπορείς να μεταφέρεις τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν να τρέχουν πιο "γρήγορα" στον SSD και τα άλλα στον εσωτερικό. Τα saves ούτως ή άλλως κατοικούν "σύννεφο" και πάνε παρέα.

Ok και μια τελευταία ερώτηση και ελπίζω να μη σας πρήζω. Τον ssd τον βάζω εσωτερικά ή τον συνδέω εξωτερικά σε κάποιο usb? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Ok και μια τελευταία ερώτηση και ελπίζω να μη σας πρήζω. Τον ssd τον βάζω εσωτερικά ή τον συνδέω εξωτερικά σε κάποιο usb? 

Εξωτερικά θα τον κάνεις format μέσα από το Xbox και θα ορίσεις τον ssd για να κατεβάζει τα παιχνίδια εκεί. Απλά να ξέρεις επειδή δεν είναι sata 3 αλλά sata 2 (νομίζω) δεν θα πιάσεις ποτέ τις φουλ ταχύτητες του ssd, απλά θα βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.

Υπάρχουν και benchmarks σε games αν το ψάξεις , εγώ που το είχα ψάξει δεν άξιζε η διαφορά.

Τέλος το bottleneck σημαίνει ότι ενώ είναι αρκετά γρήγορο το σύστημα από άποψης επεξεργαστικής ισχύς και επεξεργασίας γραφικών , αργεί να φορτώσει λόγω ταχύτητας του μηχανικού δίσκου.

Έχει πάρει την ονομασία απο τον λαιμό του μπουκαλιού με την λογική ότι όσο μεγάλο και να είναι το μπουκάλι σε χωριτικοτητα πάντα θα περάσει το ίδιο νερό π.χ. από τον λαιμό που στενεύει οπότε σε κόβει.

Υ.γ.προσπαθησα να το απλοποιησω όσο μπορώ για να είναι κατανοητό , αν δεν αρέσει σε κάποιον γνώστη η ελεύθερη εξήγηση που έδωσα 🤣

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

USB3 είναι κανονικότατο με 5 GBs bandwidth - θεωρητικά ικανότατο να καλύψει σε θέμα Bandwidth Sata 3 SSD αλλά στην πράξη, λίγο το overhead του διαύλου, λίγο ως πολύ ότι το Loading δεν είναι απλά μεταφέρω όσο πιο γρήγορα δεδομένα (παίζει ρόλο η cpu, αν είναι συμπιεσμένα ή όχι τα δεδομένα κ.α.) γενικώς το όλο στήσιμο/διαδικασία φορτώνω παιχνίδι, δεν είναι μια απλή διαδικασία copy στην μνήμη δηλαδή και έτσι παρατηρούνται οι διαφορές ή όχι στο loading των SSD, στις κονσόλες κυρίως (CPU) και μάλιστα ανάλογα την μηχανή που χρησιμοποιεί κάποιο παιχνίδι (texture streaming ή όχι) να υπάρχουν και διαφορές εκτός του loading (πόσο γρήγορα θα εμφανίζονται οι "υφές" των παιχνιδιών - textures).

Σίγουρα διαφορά θα δει ο φίλος στην μεταφορά παιχνιδιών από τον εσωτερικό στον SSD. Στο Loading ανά περίπτωση.

My 0.2$

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

USB3 είναι κανονικότατο με 5 GBs bandwidth - θεωρητικά ικανότατο να καλύψει σε θέμα Bandwidth Sata 3 SSD αλλά στην πράξη, λίγο το overhead του διαύλου, λίγο ως πολύ ότι το Loading δεν είναι απλά μεταφέρω όσο πιο γρήγορα δεδομένα (παίζει ρόλο η cpu, αν είναι συμπιεσμένα ή όχι τα δεδομένα κ.α.) γενικώς το όλο στήσιμο/διαδικασία φορτώνω παιχνίδι, δεν είναι μια απλή διαδικασία copy στην μνήμη δηλαδή και έτσι παρατηρούνται οι διαφορές ή όχι στο loading των SSD, στις κονσόλες κυρίως (CPU) και μάλιστα ανάλογα την μηχανή που χρησιμοποιεί κάποιο παιχνίδι (texture streaming ή όχι) να υπάρχουν και διαφορές εκτός του loading (πόσο γρήγορα θα εμφανίζονται οι "υφές" των παιχνιδιών - textures).

Σίγουρα διαφορά θα δει ο φίλος στην μεταφορά παιχνιδιών από τον εσωτερικό στον SSD. Στο Loading ανά περίπτωση.

My 0.2$

Ωραίος , συγνώμη για την παραπληροφόρηση τότε είχα μείνει στην έρευνα που είχα κάνει για αλλαγή εσωτερικού που εκεί έλεγαν για sata 2.

Ρίξε και μια ματιά εδώ που έχει κάποια benchmarks

https://www.gamersnexus.net/guides/3253-xbox-one-x-external-ssd-worth-it-game-load-times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα οι SSD σε αυτήν την γενιά είναι φάση αγοράζω elite controller και ούτε πάλι είναι συγκρίσιμα μεγέθη.

Η διεπαφή εν τέλει είτε αυτή είναι monitor/tv είτε χειριστήριο είναι αυτό που θα αλλάξει την εμπειρία πιο πολύ από κάθε ssd. Υπό αυτό το σκεπτικό θα έδινα τα λεφτά για το Razer Chroma Lapboard γιατί τα παιχνίδια στρατηγικής και μη δεν είναι unplayable λόγω load times αλλά μάλλον λόγω χειρισμού.

Στην επόμενη γενιά οι ssd θα είναι Must θεωρώ και τότε πραγματικά όποιος πληρώσει θα πάρει (πιο πολλά). 

Φυσικά ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν παίζω καθόλου ονλαιν και δεν υπήρχε πιθανότητα να αγοράσω καινούριο ssd για το xbox. Αν βάλω αυτόν που έχω και δω κάποια διαφορά που με ικανοποιεί θα τον αφήσω, αν όχι τον βάζω πάλι στο pc. Αν και δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου elite πάντως νομίζω πως θα έχει μεγάλη διαφορά εμπειρίας στο παίξιμο. Κάνα δυο reviews που είδα έλεγαν τα καλύτερα αλλά τα θεωρώ πααααααρα πολλά τα 130+ για ενα joystick. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...