Προς το περιεχόμενο

Autofocus calibration


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφέρθηκε στο forum, με προβλημάτισε, αν και δε μου έχει τύχει, και το βάζω ως ξεχωριστό θέμα εδώ.
- Πόσο συχνά έχετε διαπιστώσει πρόβλημα κακής αυτόματης εστίασης με το φακό;
- Τι προτείνετε ως screening test ρουτίνας σε φακό που δεν έχει γνωστό πρόβλημα για τον έλεγχό του προκειμένου να αντικειμενικοποιήσετε / ποσοτικοποιήσετε το πρόβλημα;
- Πόσο συχνά καταφύγατε σε AutoFocus Calibration για το σκοπό αυτό και με τι αποτελέσματα;
- Λύσατε με κάποιο τρόπο το πρόβλημα; Αν ο φακός είναι εντός εγγύησης μπορούν να σας τον αντικαταστήσουν για τέτοιο λόγο;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες και το συγκεκριμενο θεμα ποναει τους κατοχους φτηνων μηχανων γιατι δεν εχουν το Micro Focus Adjust σαν επιλογη αλλα μονο οι πιο ακριβες καμερες (εγω εχω sony ,,, η νικον το αναφερει οσ AF Fine Tune νομιζω).Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι οι κατοχοι αυτων των μηχανων σπανια θα πανε σε ακριβους φωτεινους prime φακους οποτε σπανια θα αντιμετωπισουν τετοια θεματα ( σε διαφραγματα F2 και πιο μεγαλα πχ F1.4 F1.8)

1) Το προβλημα εως τωρα εμφανιστηκε μονο με τον 35mm 1.8 wide open συγκεκριμενα ειχα backfocus .Ηταν η αιτια που πουλησα την Α58 και πηρα την Sony A68 καθως με αυτη μπορεις να ρυθμισεις το backfocus/frontfocus. Και η ΝΕΧ 5R που εχω εχει αυτο το feature σε περιπτωση που κουμπωσεις πανω Amount φακους με τον ανταπτορα LAEA2/4.

2)Eκανα διαφορα τεστ manual vs focus και κατεληξα σε ρυθμιση -8 απο το σχετικο μενου της καμερας...Τωρα πλεον οταν τα τραβαω τα ματια spot autofocus δεν ειναι σε εστιαση τα αυτια 😂

Στον αριθμο αυτο κατεληξα με trial error (καμερα+ τριποδο +τεστ chart στα 3-5 μετρα) αλλα και με διασταυρωση απο μερους μου σε καθημερινα σεναρια χρησης.

3)Μια φορα το εκανα και ξανα ποτε.... (η ρυθμιση μενει στη μνημη της καμερας)

4)Αν δεν θες να ασχοληθεις μονος σου με το θεμα στελνεις το φακο και το σωμα στην αντιπροσωπεια φανταζομαι και στα κανει αυτη ολα αυτα για εσενα.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, afterhours είπε

Πολυ ωραιο θεμα ανοιξες και το συγκεκριμενο θεμα ποναει τους κατοχους φτηνων μηχανων γιατι δεν εχουν το Micro Focus Adjust σαν επιλογη αλλα μονο οι πιο ακριβες καμερες (εγω εχω sony ,,, η νικον το αναφερει οσ AF Fine Tune νομιζω).Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι οι κατοχοι αυτων των μηχανων σπανια θα πανε σε ακριβους φωτεινους prime φακους οποτε σπανια θα αντιμετωπισουν τετοια θεματα ( σε διαφραγματα F2 και πιο μεγαλα πχ F1.4 F1.8)

1) Το προβλημα εως τωρα εμφανιστηκε μονο με τον 35mm 1.8 wide open συγκεκριμενα ειχα backfocus .Ηταν η αιτια που πουλησα την Α58 και πηρα την Sony A68 καθως με αυτη μπορεις να ρυθμισεις το backfocus/frontfocus. Και η ΝΕΧ 5R που εχω εχει αυτο το feature σε περιπτωση που κουμπωσεις πανω Amount φακους με τον ανταπτορα LAEA2/4.

2)Eκανα διαφορα τεστ manual vs focus και κατεληξα σε ρυθμιση -8 απο το σχετικο μενου της καμερας...Τωρα πλεον οταν τα τραβαω τα ματια spot autofocus δεν ειναι σε εστιαση τα αυτια 😂

Στον αριθμο αυτο κατεληξα με trial error (καμερα+ τριποδο +τεστ chart στα 3-5 μετρα) αλλα και με διασταυρωση απο μερους μου σε καθημερινα σεναρια χρησης.

3)Μια φορα το εκανα και ξανα ποτε.... (η ρυθμιση μενει στη μνημη της καμερας)

4)Αν δεν θες να ασχοληθεις μονος σου με το θεμα στελνεις το φακο και το σωμα στην αντιπροσωπεια φανταζομαι και στα κανει αυτη ολα αυτα για εσενα.

Αρκετή δουλειά ακούγεται.

Οπότε, ο φακός αυτός, μολονότι ρυθμίστηκε σε ένα σώμα εάν τοποθετηθεί σε άλλο σώμα, το πρόβλημα εξακολουθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Οπότε, ο φακός αυτός, μολονότι ρυθμίστηκε σε ένα σώμα εάν τοποθετηθεί σε άλλο σώμα, το πρόβλημα εξακολουθεί;

Στο φακό δεν ρυθμίζεται κάτι . Στη μηχανή είναι οι ρυθμίσεις. Οπότε σε άλλη μηχανή , μπορεί να θέλει ρυθμίσεις κι εκείνη η μηχανή (μπορεί και όχι).

Ρυθμίσεις αποθηκεύονται στο φακό (στο firmware) με τα usb dock των sigma & tamron .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριότερος λόγος που αναβάθμισα στην Canon 80D ήταν αυτός. Η δυνατότητα MicroFocus Adjustment.

Ωστόσο ακόμα δεν ξεκίνησα την ρύθμιση των φακών μου. Κάθε φακός θέλει ξεχωριστή ρύθμιση και η ρύθμιση θέλει αρκετή δουλειά, trial & error. Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα γι' αυτό.

Το πιο βασικό είναι ότι ως μηχανικές κατασκευές οι φακοί, είναι επιτρεπτό να έχουν μια μικροαστοχία, σε συνδυασμό με την εκάστοτε συγκεκριμένη μηχανή. Άρα δεν μπορείς να κάνεις μόνο μια φορά τις δοκιμές για το micro adjustment. Διότι μπορεί στη συγκεκριμένη δοκιμή απλά ο φακός από αστοχία να μην εστιάσει σωστά, εσύ να ρυθμίσεις για να αντιμετωπίσεις αυτή την "αστοχία", ενώ στην πραγματικότητα ο φακός δεν χρειάζεται αυτή την ρύθμιση! Θέλει αρκετή δουλειά λοιπόν.

Για τον λόγο μάλιστα αυτό, υπάρχει και ειδικό πρόγραμμα στον υπολογιστή, το οποίο δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτή τη στιγμή. Συνδέεις τη μηχανή με το PC, τη στήνεις στο τρίποδο και το πρόγραμμα τραβάει δεκάδες λήψεις με τη μηχανή και προτείνει την τελική ρύθμιση για τον συγκεκριμένο φακό.

Οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται στη μηχανή, για κάθε συγκεκριμένο φακό, δηλαδή για κάθε serial number, όχι απλώς για κάθε είδος φακού. Επίσης οι φακοί ζουμ θέλουν διπλή ρύθμιση, μια στο τέλε και μια στο wide. Δεν παρέχουν αυτή τη δυνατότητα της διπλής ρύθμισης όλες οι μηχανές, ευτυχώς η 80D την έχει.

Με την 500D εγώ αρκετές φορές συνάντησα το πρόβλημα (εστίαση π.χ. στο πίσω των ζυγωματικών αντί στα μάτια) σε πολύ ανοικτά διαφράγματα π.χ. F2.5 και κάτω, αλλά αυτό δεν συνέβαινε μόνιμα. Πιστεύω λοιπόν ότι ήταν αστοχίες του συνδυασμού φακού - μηχανής, ένας άλλος λόγος που αναθάθμισα, το καλύτερο σύστημα εστίασης.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Επίσης οι φακοί ζουμ θέλουν διπλή ρύθμιση, μια στο τέλε και μια στο wide.

Με το usb dock της sigma & tamron , γίνονται χωριστές ρυθμίζεις για κάθε εστιακή απόσαστη του φακού φουμ . Π.χ 70-300 που έχει 70-100-135-180-300 , παίρνει χωριστή ρύθμιση για κάθε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...