Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει μετά από συντήρηση


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που να βρω ίδια... έχω μόνο "γυάλινες" ασφάλειες που δε κάνουν για εκεί.

Όλα πιθανά είναι. Δεν αποκλείω τίποτα. Το θέμα τώρα είναι να βρεθεί το σημείο που «πάσχει» ώστε να αλλαχθεί. Μην αλλάξω π.χ. καμία κάρτα γραφικών και εν τέλει φταίει η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που την βλεπεις σκασμενη καλο ειναι να την αλλαξεις.Πανε σε εναν ηλεκτρονικο η δες καμια μητρικη καμμενη στις αγγελιες.Δυστυχως δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο το κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Δεν έκανα κάθε συνδυασμό (δηλαδή 4 DIMMs x 4 slots = 16 δοκιμές) αλλά ναι, έχω δοκιμάσει διαφορετικά DIMMs και σε διαφορετικά slots.

Και τις δύο κάρτες και στις δύο θύρες... το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Εν τω μεταξύ, τώρα τα 'χω βγάλει ΌΛΑ από το κουτί και το PC είναι στημένο "χύμα" πάνω στο γραφείο. Με κατσαβίδι στα jumperάκια το ξεκινάω και το σβήνω.

Άρα οι κάρτα δεν φταίει.

Αρκεί μία μνήμη που να ξέρεις ότι είναι σίγουρα οκ και να δοκιμαστεί σε όλα τα σλοτς. Αν κάνει σε όλα μπιπ τότε είτε τα έπαιξαν όλα τα σλοτ είτε κάποιο άλλο θέμα στην μητρική που επηρεάζει τα σλοτ. Ίσως η ασφάλεια που εντόπισες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η ασφάλεια τις extra USB δεν τροφοδοτεί; Εκεί αριστερά δεν πάει; (δες με το πολύμετρο) Λογικά στην δεξιά πλευρά της ασφάλειας έχει 5V και στην αριστερή 0 όταν το βάλεις μπρος, σωστά; Όπως και να έχει, δες τι τροφοδοτεί και αν είναι οι USB δεν είναι αυτή το θέμα σου (ή για να το πω αλλιώς, αν τροφοδοτεί USB αυτή η ασφάλεια, έχεις 5V στην μια της πλευρά και 0 στην άλλη τότε αυτή η ασφάλεια δεν μπορεί να βγάλει off την μητρική γιατί ο σκοπός της είναι απλά να προστατεύει στις USB τις συγκεκριμένες).  Η ασφάλεια όμως ναι, θέλει βγάλσιμο όπως και να έχει, μετά μέτρημα για βραχυκύκλωμα και μετά άλλαγμα.

Μήπως βάλατε καννα firewire σε καμιά usb? :P Το έχουν κάνει παλιότερα για αυτό ρωτάω....

 

Βραχυκύκλωμα σε ασφάλεια όχι, big no no....

Επεξ/σία από nikos903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε...

Πως ; Με reset CMOS. Το οποίο το είχα ξανακάνει. Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο!

Δε ξέρω τι να πω. 

Στην επόμενη παραγγελία μου από Mouser / TME θα ψάξω να βρω και αυτό το fuse-άκι για να το αντικαταστήσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν να μην είχε κάτσει κάτι καλά, κάποια μνήμη ή η κάρτα γραφικών.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...