Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει μετά από συντήρηση


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιάσαμε μ' ένα φίλο να συντηρήσουμε λίγο το PC του. Αποσυνδέθηκαν όλα, αλλάχθηκαν πάστες (CPU + VGA), ξεσκονίστηκε με πινελάκι και εγκαταστάθηκε SSD. Αποτέλεσμα; Η οθόνη να δείχνει πως «δεν έχει συνδεθεί καλώδιο», ενώ πριν λειτουργούσαν όλα. Οι ανεμιστήρες παίρνουν ρεύμα και λειτουργούν, το ίδιο και τα αποθηκευτικά μέσα. Απλά δε δίνει σήμα στην οθόνη.

Σύνθεση: 

  • MOBO; Gigabyte GA-890XA-UD3

  • CPU; AMD Phenom II X4 965

  • PSU; Thermaltake Litepower 750W [W0356RE]

  • VGA; MSI GTX 460 "Hawk"

- Το τροφοδοτικό είναι ΟΚ, ελεγμένο τόσο με πολύμετρο, όσο και με PSU tester. 

- Έχω δοκιμάσει να ανοίξω το PC χωρίς τίποτα πάνω (χωρίς δίσκους, χωρίς RAM, κλπ) για να δω αν φτάνει ως το POST, και πάλι έχει την ίδια συμπεριφορά.

Τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω; Αύριο θα ψάξω να βρω μία άλλη κάρτα γραφικών προς δοκιμή, μήπως και φταίει η κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Αν η μητρική έχει speaker δοκίμασε χωρίς gpu και ram αν κάνει μπιπ.

Και εάν δεν έχει; 😋

Τέλος πάντων, έβαλα το πολύμετρο πάνω εκεί που μπαίνει το buzzer και από τη στιγμή που παίρνουν ρεύμα τα υποσυστήματα γράφει 5V συνεχόμενα. Οπότε εάν είχε buzzer θα έκανε «μπιιιιιιιιι» συνεχόμενα.

Αυτό συμβαίνει είτε χωρίς RAM / VGA, είχε μόνο με RAM (χωρίς VGA) ή με όλα πάνω. 

Τι μας λέει αυτό;

5 ώρες πριν, haoxz είπε

Δοκιμασε να αλλαξεις θεσεις σε ραμ, δοκιμασε ολους τους πιθανους συνδυασμους, το εχω παθει.

Το έχω δοκιμάσει. Κανένα αποτέλεσμα.

3 ώρες πριν, Ghost007 είπε

και επισης σιγουρεψου οτι εχει κουμπωσει καλα η καρτα και τα καλωδια της ...

Όλα καλά. Και η κάρτα πατάει σωστά στην PCIe, και τα δύο (!) +12V καλώδια είναι σωστά κουμπωμένα...

Έκανα και clear CMOS, πάλι καμία διαφορά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααν όλα τα άλλα αποτύχουν δοκίμασε στο τέλος να κάνεις την μητρική να διαβάσει το δεύτερο bios μπας και το πρώτο κάπως κάτι έπαθε. Βραχυκυκλώνεις GND με HOLD (άλλοι πετάνε vcc στα sda κτλπ αλλά γενικά η ιδέα είναι να μην μπορέσει το τσίπ να δουλέψει στην εκκίνηση, το πως θα το κάνεις εσύ διαλέγεις) του πρώτου τσιπακιού μέχρι να κάνει χρήση η μητρική του dual bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό να κάνει συνεχώς μπιπ ακόμα και με όλα πάνω συνδεδεμένα

Βρήκα άλλη κάρτα γραφικών... την έβαλα... καμία πρόοδος...

Έκανα force και το backup BIOS , (και με τις 3εις μεθόδους!) καμία πρόοδος και πάλι...

Μήπως ν' αρχίσω να ψάχνω μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι φυσιολογικό να κάνει συνεχώς μπιπ αν κάποια μνήμη έχει πρόβλημα. Δοκίμασες άλλες μνήμες ή μόνο άλλη κάρτα?

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τα 4 DIMMάκια ξεχωριστά, ένα- ένα μόνο του πάνω στη μητρική. Πόσο πιθανό είναι να 'χουν όλα πρόβλημα; 😋

Άλλα DIMMάκια δεν έχω για δοκιμή, μόνο τα 4 που είχε αυτός ο υπολογιστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα είναι πιθανά. Επίσης μπορεί να τα έχουν παίξει και οι υποδοχές. Δοκιμάζοντας άλλη μνήμη σε όλα τα σλοτς ξεκαθαρίζεις τουλάχιστον ότι μάλλον δεν έχουν πρόβλημα οι μνήμες. Να φανταστώ ότι τα ντιμάκια τα δοκίμασες και στα 4 σλοτς.

Την gpu την δοκίμασες στην 2η pcie?

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Όλα είναι πιθανά. Επίσης μπορεί να τα έχουν παίξει και οι υποδοχές. Δοκιμάζοντας άλλη μνήμη σε όλα τα σλοτς ξεκαθαρίζεις τουλάχιστον ότι μάλλον δεν έχουν πρόβλημα οι μνήμες. Να φανταστώ ότι τα ντιμάκια τα δοκίμασες και στα 4 σλοτς.

Την gpu την δοκίμασες στην 2η pcie?

Δεν έκανα κάθε συνδυασμό (δηλαδή 4 DIMMs x 4 slots = 16 δοκιμές) αλλά ναι, έχω δοκιμάσει διαφορετικά DIMMs και σε διαφορετικά slots.

Και τις δύο κάρτες και στις δύο θύρες... το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Εν τω μεταξύ, τώρα τα 'χω βγάλει ΌΛΑ από το κουτί και το PC είναι στημένο "χύμα" πάνω στο γραφείο. Με κατσαβίδι στα jumperάκια το ξεκινάω και το σβήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δοκιμάσεις ακριβώς ότι σου πω.

Χωρίς τις μνήμες στην μητρική,βάλε το καλώδιο τροφοδοσίας στο τροφοδοτικό,πάτα το start button και άσε το μηχάνημα να δουλέψει για καμιά 10αριά δευτερόλεπτα (αν είχε buzzer θα άκουγες συνεχόμενα μπιπ).

Μετά τα 10 δεύτερα,τράβα το καλώδιο τροφοδοσίας από το τροφοδοτικό.

Αφού το έχεις βγάλει, κράτα παρατεταμένα το  start button για 10 δεύτερα (να αποφορτίσει πλήρως το σύστημα).

Ξαναβάλε τις μνήμες στη θέση τους,βάλε πάλι το καλώδιο τροφοδοσίας στο τροφοδοτικό και πάτα το start button (εννοείται οτι έχεις συνδέσει και την οθόνη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία διαφορά...

Εν τω μεταξύ, μόλις εντόπισα μία «σκασμένη» ασφάλεια (αυτό που γράφει F10 στη φωτογραφία). Την έλεγξα με το πολύμετρο και είναι ανοιχτό κύκλωμα. Να την ξηλώσω και να βραχυκυκλώσω το σημείο με κόλληση, ή παίζω πολύ risky πλέον;

 

Photo 07-06-2018, 19 21 36.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που εχει ασφαλεια καλο ειναι να ξαναβαλεις ιδια.

Να πω εγω κατι αλλο.Ισω να ειμαι λαθος αλλα λεω ..μηπως με το πινελακι που καθαρισατε δημιουργηθηκε στατικος ηλεκτρισμος..;και εγινε αυτο που εγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...