Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμερα σε όλους! Μετά από αρκετή μελέτη εδώ στα θέματα που υπάρχουν ήδη και σε άλλα φορουμ και

βίντεο είμαι ακόμα μπερδεμένος! Είμαι προς αγορά της πρώτης μου DSLR κάμερας. Έχω ασχοληθεί μόνο με

κινητό στο χειροκίνητο(ISO, shutter κλπ.) οπότε ήρθε η ωρα μιας αναβάθμισης! Οι φωτογραφίες που με

ενδιαφέρουν είναι τοπία, μέρη εντός πόλης σε δρόμους πλατείες, αξιοθέατα και απογευματινές και

βραδινές φώτο(ηλιοβασίλεματα κλπ.)


Για αρχή θα ήθελα να δώσω μέχρι 500 ευρώ. Οπότε κατέληξα στις D5300-D5600 από ΝΙΚΟΝ και στην 750D από

CANON από το e-infinity που είναι εντός ορίων και είδα πως το προτείνετε!


Η ερωτήσεις μου είναι 2. Πρώτον ποια από τις 3 να διαλέξω και δεύτερον αξίζει να πάω σε μια τέτοια με

φακούς που δίνονται στο πακέτο η να πάρω μία D3400 και κάποιους έξτρα φακούς με τα ίδια λεφτα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Επειδή φωτογραφίζω και αυτά που σου αρέσουν, ένα από τα πακέτα που έχω είναι η 750D + Sigma 17-50 F/2.8.

Ο συγκεκριμένος φακός θα σε βοηθήσει σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού όπως απογευματινά και βραδινά.

Εγώ προσωπικά στην προτείνω την 750D, χωρίς όμως να έχω εμπειρία από NIKON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις αποφασίσει πόσα θέλεις να δώσεις ; 

Εξετάζεις το ενδεχόμενο να φτάσεις τα 650  ευρώ π.χ. ;

Μεταξύ d3400 και 750d οι γνωστοί τυφλοσούρτες του διαδικτύου, βγάζουν λίγο καλύτερη τη nikon  , χωρίς να σημαίνει και πολλά αυτό , μάλλον προσωπική επιλογή είναι .

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-750D-vs-Nikon-D3400

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3400-versus-Canon-EOS-750D___1105_1010

 

(Όποια κι αν πάρεις, θα το ευχαριστηθείς και το αποτέλεσμα δεν θα έχει καμία σχέση με .... κινητά ...             )

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχεις αποφασίσει πόσα θέλεις να δώσεις ; 

Εξετάζεις το ενδεχόμενο να φτάσεις τα 650  ευρώ π.χ. ;

Μεταξύ d3400 και 750d οι γνωστοί τυφλοσούρτες του διαδικτύου, βγάζουν λίγο καλύτερη τη nikon  , χωρίς να σημαίνει και πολλά αυτό , μάλλον προσωπική επιλογή είναι .

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-750D-vs-Nikon-D3400

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D3400-versus-Canon-EOS-750D___1105_1010

(Όποια κι αν πάρεις, θα το ευχαριστηθείς και το αποτέλεσμα δεν θα έχει καμία σχέση με .... κινητά ...             )

Λεφτά μέχρι 500 από το site που είδα ότι συμφέρει. Για αρχή δεν νομίζω τόσα. Όχι εντάξει την 750D την συγκρίνω με την 5300 η 5600... Την 3400 την είπα σε περίπτωση που δώσω λιγότερα λεφτά για κάμερα και με τα υπόλοιπα πάρω κάποιον φακό! Αλλιώς με τις πιο μεγάλες θα είμαι για αρχή με αυτούς στο κουτί!

Εντάξει με κινητό σίγουρα είναι η διαφορά μη υπολογίσιμη!

Ευχαριστώ πολύ.

38 λεπτά πριν, al3xis είπε

Καλησπέρα,

Επειδή φωτογραφίζω και αυτά που σου αρέσουν, ένα από τα πακέτα που έχω είναι η 750D + Sigma 17-50 F/2.8.

Ο συγκεκριμένος φακός θα σε βοηθήσει σε καταστάσεις χαμηλού φωτισμού όπως απογευματινά και βραδινά.

Εγώ προσωπικά στην προτείνω την 750D, χωρίς όμως να έχω εμπειρία από NIKON.

Εντάξει σίγουρα για αρχή θα μείνω με τα στοκ και μετά από καιρό θα πάρω και εγώ κάτι!

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

 την 750D την συγκρίνω με την 5300 η 5600... Την 3400 την είπα σε περίπτωση που δώσω λιγότερα λεφτά για κάμερα και με τα υπόλοιπα πάρω κάποιον φακό! Αλλιώς με τις πιο μεγάλες θα είμαι για αρχή με αυτούς στο κουτί!

Μεταξύ d3400 και d5600 δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα φωτογραφίας.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D5600-versus-Nikon-D3400___1139_1105

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D3400-vs-Nikon-D5600

 

Οπότε καλύτερα d3400 με κιτ φακό και τούτον επιπλέον . Και επιπλέον ένα cpl filter 55mm

(55mm μπαίνει στον κιτ φακό , για να βγάζεις φωτογραφίες στον ελληνικό ήλιο , χωρίς να ψάχνεις τι φταίει που βγήκαν χάλια) 

και ένα step up ring , για να μπορείς να βάζεις το παραπάνω φίλτρο με διάμετρο 55mm  και στον 35mm φακό (που πρότεινα στο λινκ παραπάνω) που παίρνει 52mm φίλτρα . 

Συν ένα παρασολέϊγ για τον κιτ, γιατί δεν δίνουν μαζί !

Η δική μου πρόταση (σε nikon που ξέρω) τελείωσε εδώ. Καλές αγορές ό,τι κι αν αποφασίσεις και ωραίες φωτό να βγάλεις. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μεταξύ d3400 και d5600 δεν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα φωτογραφίας.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D5600-versus-Nikon-D3400___1139_1105

http://cameradecision.com/compare/Nikon-D3400-vs-Nikon-D5600

Οπότε καλύτερα d3400 με κιτ φακό και τούτον επιπλέον . Και επιπλέον ένα cpl filter 55mm

(55mm μπαίνει στον κιτ φακό , για να βγάζεις φωτογραφίες στον ελληνικό ήλιο , χωρίς να ψάχνεις τι φταίει που βγήκαν χάλια) 

και ένα step up ring , για να μπορείς να βάζεις το παραπάνω φίλτρο με διάμετρο 55mm  και στον 35mm φακό (που πρότεινα στο λινκ παραπάνω) που παίρνει 52mm φίλτρα . 

Συν ένα παρασολέϊγ για τον κιτ, γιατί δεν δίνουν μαζί !

Η δική μου πρόταση (σε nikon που ξέρω) τελείωσε εδώ. Καλές αγορές ό,τι κι αν αποφασίσεις και ωραίες φωτό να βγάλεις. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μου έγραψες και επισυνναψες.... Δεν θα εχω δηλαδή θέμα ούτε με τα λιγότερα σημεια focus ούτε σε νυχτερινές λήψεις με την 3400 μελλοντικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

μέχρι 500 ευρώ

1. ... τα χρήματα αυτά είναι εντελώς οριακά .... Σε canon μιλάμε μόνο για 1300d + kit φακό.

2. Από e-infinity τα πράγματα είναι καλύτερα: 470 το σετ 750d+18-55 που είναι σαφώς ανώτερο.

 3. Με +100€ πας σε ανώτερο σώμα με τον ίδιο φακό. 

Προσωπικά θα επέλεγα το 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

1. ... τα χρήματα αυτά είναι εντελώς οριακά .... Σε canon μιλάμε μόνο για 1300d + kit φακό.

2. Από e-infinity τα πράγματα είναι καλύτερα: 470 το σετ 750d+18-55 που είναι σαφώς ανώτερο.

 3. Με +100€ πας σε ανώτερο σώμα με τον ίδιο φακό. 

Προσωπικά θα επέλεγα το 3

 

E ναι για 750D μόνο από e-infinity!

Τι προτείνεις για το 3; Απλά σαν πρώτη μηχανή αξίζει να δώσω 600 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

750d, 1300d, 3300/3400, 5300/5500/5600 δεν έχουν af tune για να καλιμπράρεις τον φακό, οπότε με κάποιον γρήγορο φακό f1.8,f 2,8 κλπ μπορεί να υπάρχουν προβλήματα εστίασης (back focus/front focus) στο 1.8, 2.8 κλπ.

Παρόλαυτα, καλές μηχανές είναι όλες τους και 3300, 750d έχουν φίλοι μου και τις έχω δοκιμάσει.

 

Μπορείς να κοιτάξεις και σε μεταχειρισμένο κάποιο ανώτερο σώμα σε αυτά τα χρήματα.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

750d, 1300d, 3300/3400, 5300/5500/5600 δεν έχουν af tune για να καλιμπράρεις τον φακό, οπότε με κάποιον γρήγορο φακό f1.8,f 2,8 κλπ μπορεί να υπάρχουν προβλήματα εστίασης (back focus/front focus) στο 1.8, 2.8 κλπ.

Παρόλαυτα, καλές μηχανές είναι όλες τους και 3300, 750d έχουν φίλοι μου και τις έχω δοκιμάσει.

Μπορείς να κοιτάξεις και σε μεταχειρισμένο κάποιο ανώτερο σώμα σε αυτά τα χρήματα.

 

Κοίταξα σε μεταχειρισμένο είναι η αλήθεια αλλά στα λεφτά που δίνω δεν έχω βρει κατι συν ότι δεν έχω και πρόσβαση στις περισσότερες αγγελίες μιας και είμαι βόρεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξεις και σε σελίδες στο fb για μεταχειρισμένα, υπάρχουν 2-3 σελίδες για φωτογραφικό εξοπλισμό και όπως και στο insomnia στις αγγελίες έτσι και εκεί μπαίνουν κάποιες συμφέρουσες προσφορές. Πχ χθες αν δεν κάνω λάθος είδα d7100 με κάτω από 5000 κλικ με τον 18-55 στα 480 ή 500 ευρώ.

Μπορείς να βάλεις και εσύ αγγελία ζήτησης των μοντέλων που θες και να γράψεις για συναλλαγη κοντά σου ώστε να γίνει και ο έλεγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μτχ , για nikon , αξίζει αν βρείς μία d90 με όχι άπειρα κλικ , στα 200 ευρώ. Έχεις πρόσβαση σε όλους τους παλιούς af-d φακούς της nikon , που είναι άπειροι και κάνουν και για full frame, οπότε αργότερα έχεις μεγάλες δυνατοτητες αναβάθμισης.  Στο ebay έχει d90 από αξιόπιστους πωλητές, στα 200 ευρώ , με 15Κ - 20Κ κλικ.

Πριν αξιολογήσεις την πρότασή μου, δες δείγματα της d90 στο flickr , έχει πάνω από 1.000.000 φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Να κοιτάξεις και σε σελίδες στο fb για μεταχειρισμένα, υπάρχουν 2-3 σελίδες για φωτογραφικό εξοπλισμό και όπως και στο insomnia στις αγγελίες έτσι και εκεί μπαίνουν κάποιες συμφέρουσες προσφορές. Πχ χθες αν δεν κάνω λάθος είδα d7100 με κάτω από 5000 κλικ με τον 18-55 στα 480 ή 500 ευρώ.

Μπορείς να βάλεις και εσύ αγγελία ζήτησης των μοντέλων που θες και να γράψεις για συναλλαγη κοντά σου ώστε να γίνει και ο έλεγχος.

Θα κοιτάξω και στο FB να βρω όπως είπες και αν δεν βρω κάτι θα ενημερώσω! Έχω κοιτάξει και εδώ δεν έχω εντοπίσει κάτι καλό απλά δεν ξέρω και πολλά ώστε να συγκρίνω τα σώματα μεταξύ τους. Μάλλον το δεύτερο θα γίνει γιατί είμαι εκτός Αθηνών και τα πράγματα είναι πιο ζόρικα εδώ!

Ευχαριστώ πολύ πάντως για όλα!

10 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σε μτχ , για nikon , αξίζει αν βρείς μία d90 με όχι άπειρα κλικ , στα 200 ευρώ. Έχεις πρόσβαση σε όλους τους παλιούς af-d φακούς της nikon , που είναι άπειροι και κάνουν και για full frame, οπότε αργότερα έχεις μεγάλες δυνατοτητες αναβάθμισης.  Στο ebay έχει d90 από αξιόπιστους πωλητές, στα 200 ευρώ , με 15Κ - 20Κ κλικ.

Πριν αξιολογήσεις την πρότασή μου, δες δείγματα της d90 στο flickr , έχει πάνω από 1.000.000 φωτογραφίες.

Μάλιστα θα κοιτάξω και αυτήν και ότι έχει και στην σελίδα! Που κοιταω διάφορες φώτο από φακούς και σώματα!

Ευχαριστώ για όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...