Προς το περιεχόμενο

Mint Cinnamon 19 (beta)


spectaculator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Μόλις έκανα εγκατάσταση σε i5 laptop. Σε idle, το Kubuntu καταναλώνει 890 ram.

Επέλεξες minimal installation στην αρχή της εγκατάστασης;

Σε δικό μου σύστημα (Kubuntu 18.04) με 4GB RAM σε idle:

Screenshot_20180623_114209.png.1ab15d61ec02ddee94a362a1739c9162.png

3 λεπτά πριν, jeep13 είπε

Υπαρχει και το kde neon, είναι πιο “καθαροαιμο“ απο το kubuntu.

Το KDE Neon όμως δεν θα το πρότεινα για workstation, γιατί είναι πιο bleeding edge σε σχέση με το Kubuntu 18.04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Το KDE Neon όμως δεν θα το πρότεινα για workstation, γιατί είναι πιο bleeding edge σε σχέση με το Kubuntu 18.04

Εγω Neon εχω. Αυτες τις μερες δοκιμασα (καθαρη εγκατασταση) openSUSE και Manjaro KDE και κατεληξα χθες παλι σε Neon. Το βλεπω πιο ελαφρυ σε Ram απο manjaro και suse.

Eνδιαφερον το 488,2 idle. Αν τρεχεις κανα δυο σελιδες firefox ποσο ram σου βγαζει;

To Κubuntu 18.04 δεν το δοκιμασα, ειπα να το βαλω αλλα εβαλα Neon τελικα. Περνει 5.13 η την εχει Default;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fearless είπε

Εγω Neon εχω. Αυτες τις μερες δοκιμασα (καθαρη εγκατασταση) openSUSE και Manjaro KDE και κατεληξα χθες παλι σε Neon. Το βλεπω πιο ελαφρυ σε Ram απο manjaro και suse.

Eνδιαφερον το 488,2 idle. Αν τρεχεις κανα δυο σελιδες firefox ποσο ram σου βγαζει;

To Κubuntu 18.04 δεν το δοκιμασα, ειπα να το βαλω αλλα εβαλα Neon τελικα. Περνει 5.13 η την εχει Default;

Με δυο καρτέλες στον Chrome έχει 870MB κατανάλωση, ενώ με Firefox έχει 1GB.

To Kubuntu έχει τη 5.12 by default. Μπορείς πάντως μέσω του kubuntu backports ppa να έχεις πάντα την τελευταία έκδοση του KDE και σε Kubuntu LTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μολις εστρωσα το Neon, το σκεφτομαι ομως για kubuntu που εχω να βαλω χρονια.

Στο ιντερνετ ολοι για Neon γραφουν τελευταια και επηρεαστηκα.

Ενας λογος που ειμαι με το neon ειναι για την 5.13, και οτι ακομα και μετα απο Nvidia drivers κραταει το logo (Plymouth) :lol:

Με αυτες τις εντολες περναει στην 5.13;

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo apt update && sudo apt full-upgrade -y 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fearless είπε

Kαι μολις εστρωσα το Neon, το σκεφτομαι ομως για kubuntu που εχω να βαλω χρονια.

Στο ιντερνετ ολοι για Neon γραφουν τελευταια και επηρεαστηκα.

Ενας λογος που ειμαι με το neon ειναι για την 5.13, και οτι ακομα και μετα απο Nvidia drivers κραταει το logo (Plymouth) :lol:

Με αυτες τις εντολες περναει στην 5.13;


sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo apt update && sudo apt full-upgrade -y 

Ακυρο τώρα είδα ότι ακόμα δεν έχει βγει η 5.13 ούτε στα backports, γιατί χρειάζεται νεότερη version του qt για να δουλέψει σωστά. Στο KDE Neon υπάρχει η νεότερη version, ενώ στο kubuntu όχι ακόμα. Γενικά πάντως πρώτα θα εμφανιστεί στο backports ppa για testing και μετά θα μπει στα stable repos της διανομής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Ακυρο τώρα είδα ότι ακόμα δεν έχει βγει η 5.13 ούτε στα backports, γιατί χρειάζεται νεότερη version του qt για να δουλέψει σωστά. Στο KDE Neon υπάρχει η νεότερη version, ενώ στο kubuntu όχι ακόμα. Γενικά πάντως πρώτα θα εμφανιστεί στο backports ppa για testing και μετά θα μπει στα stable repos της διανομής.

Oκ δεν πειραζει θα μεινω λιγο με neon και οταν βγει η 18.04.1 θα δοκιμασω το kubuntu που πιστευω μεχρι τοτε να εχει σιγουρα την 5.13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Επέλεξες minimal installation στην αρχή της εγκατάστασης;

Σε δικό μου σύστημα (Kubuntu 18.04) με 4GB RAM σε idle:

Screenshot_20180623_114209.png.1ab15d61ec02ddee94a362a1739c9162.png

Το KDE Neon όμως δεν θα το πρότεινα για workstation, γιατί είναι πιο bleeding edge σε σχέση με το Kubuntu 18.04

Εγκατάσταση σε τρία διαφορετικά συστήματα. Στο ένα περίπου 500 όπως λες, στο άλλο αυτό που σου έγραψα, και στο τρίτο, 1,4gb. Αυτό με τα 500 το άφησα και είναι όντως ΠΟΛΥ ωραίο. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το kde neon ειναι αποκλειστικα 64αρα διανομη.

Αναφορά σε κείμενο

Is KDE neon 64bit only? 🔗

Yes. As computers without 64bit have become increasingly rare, we have chosen to focus our resources on higher-quality 64bit builds.

https://neon.kde.org/faq

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...