Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Pet Sematary[2019]

imageproxy-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0837563/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Ορεξη για horror σημερα και η συγκεκριμενη δεν με απογοητευσε. Remake σε ταινια του 1989 βασισμενη σε βιβλιο του Stephen King. Αρκετα creepy ατμοσφαιρα μου φανηκε μικρη σε διαρκεια και το τελος καπως βιαστικο. Καποιες σκηνες θα σας μεινουν σιγουρα. Το 6 στο imdb πιστευω ειναι αρκετα χαμηλη βαθμολογια. Ενα τιμιο 7/10 απο μενα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Pet Sematary[2019]

imageproxy-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0837563/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Ορεξη για horror σημερα και η συγκεκριμενη δεν με απογοητευσε. Remake σε ταινια του 1989 βασισμενη σε βιβλιο του Stephen King. Αρκετα creepy ατμοσφαιρα μου φανηκε μικρη σε διαρκεια και το τελος καπως βιαστικο. Καποιες σκηνες θα σας μεινουν σιγουρα. Το 6 στο imdb πιστευω ειναι αρκετα χαμηλη βαθμολογια. Ενα τιμιο 7/10 απο μενα.

 

Και εγώ το είδα χτες. Τίμιο! Είχε 3-4 jump scare scenes που με αποζημίωσαν γιατί πετάχτηκε η γυναίκα μου, ειδικά σε ένα έφτασε στο ταβάνι και η τσιρίδα αντήχησε σε κανένα τετράγωνο :lol:. Μη δίνεται σημασία σε αυτό βέβαια....η σύζυγος πετάχτηκε ακόμα και στο....Toy Story 4 xaxa.

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει αλλά αν έχεις δει το trailer καταλαβαίνεις την όλη δομή και εξέλιξη στο 5λέπτο. Ωραίο τελείωμα! Δεν διεκδικεί δάφνες αλλά αυτό το θάψιμο που έχει φάει από πολλούς δεν το αξίζει.

7/10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Captive State

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Άλλη μια απόδειξη πως μπορεί κανείς να γυρίσει αξιοπρεπη ταινια επιστημονικής φαντασίας με χαμηλό budget. Σε κάποιες φάσεις μου θύμισε καλό επεισόδιο Black Mirror. Δε θα μου μείνει αξέχαστο αλλά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάποιον φαν του είδους.

Κάπου εδώ θέλω να δηλώσω ότι πλέον θα σταματήσω να βαθμολογώ τις ταινίες. Είναι μια απόφαση που δε τη πήρα αβίαστα, τη σκεφτόμουν καιρό και τη πήρα για προσωπικούς λόγους.

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daughter of the Wolf

 

Το ειδα γιατι μου αρεσει πολυ σαν γυναικα η Gina Carano

Τωρα στα του εργου, πολυ αδιαφορο, σεναριο δεν φαινεται να υπαρχει, σπουδαια υποκριτικη δεν υπαρχει, χασιμο χρονου ηταν νομιζω!  τουλαχιστον ηταν κοντα 1 ωρα και 20 λεπτα!

το 4,2/10  ισως ειναι καλη βαθμολογια... το 2/10 ειναι πιο δικαιο νομιζω!

Επεξ/σία από -nf3rn0_MaSt3R
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Broken Embraces - Los abrazos rotos (2009)

Νομίζω είναι μία τυπική ταινία του Almodovar και αυτό τα λέει όλα. Αρκετό μελόδραμα, καλές ερμηνείες και τίποτα παραπάνω. Παρόλα αυτά βλέπεται ευχάριστα.

6.2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Murder Mystery

Κάηκε το μυαλό μου. Χαμηλού επιπέδου χιούμορ τύπου φιλαράκια και άκυρο σενάριο που δεν σε κρατούσε πουθενά. Στα θετικά ότι φαινόταν ακριβή παραγωγή και καλούτσικη η σκηνοθεσία.

Είχα δει ότι είχε χαμηλή βαθμολογία, αλλά ας όψεται η κοπελιά που "άκουσε ότι έκανε ρεκόρ" τηλεθέασης. Τζάμπα χάσιμο χρόνου.

3/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2019 στις 9:41 ΜΜ, Manuel είπε

Πολύ ενδιαφέρον. Εγώ το βλέπω εντελώς ανάποδα: οι ιδέες είναι απλές και κλασικές, τις έχουμε ξαναδει πάρα πολλές φορές. Οι υλοποιήσεις είναι που κάνουν μοναδικές αυτές τις ταινίες.

Βλέποντας το Us, θα συμφωνήσω κι εγώ.

Πάντως θα μπορούσε και κάτι καλύτερο. Στο τέλος αφήνει και ένα παραθυράκι για συνέχεια...

Ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Tale

MV5-BMm-U3-Nz-Y3-Mm-It-Yjhm-MS00-Zm-Nk-L

https://www.imdb.com/title/tt4015500/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Μια ταινια που πρεπει ολοι να δειτε. Ξεκιναει πολυ αργα χτιζει χαρακτηρες και λιγο πριν την πρωτη ωρα μπαινει στο κυριως θεμα το οποιο μαστιζει την κοινωνια μας αλλα στο 99% μενει στην αφανεια. Η εξαιρετικη Laura Dern που υποδύεται την Jennifer Fox η οποια ειναι η ιδια σκηνοθετης και συγγραφεας του εργου ισως μας διηγείται οντως τη συνεβη στη ζωη της οταν ηταν μικρη. Δεν μπορεσα να διασταυρώσω 100% αν ειναι αληθινη ιστορια η οχι αλλα το εργο μας αφηνει να καταλαβουμε οτι ειναι. Η ταινια σιγουρα θα φανει αρκετα disturbing σε καποιον γονεα μικρου παιδιου. Η αφηγηση της ιστοριας μοναδικη. Δεν θελω να γραψω παραπανω γιατι θα ριξω spoiler. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, DeadOrganPlayer είπε

Captive State

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Άλλη μια απόδειξη πως μπορεί κανείς να γυρίσει αξιοπρεπη ταινια επιστημονικής φαντασίας με χαμηλό budget. Σε κάποιες φάσεις μου θύμισε καλό επεισόδιο Black Mirror. Δε θα μου μείνει αξέχαστο αλλά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε κάποιον φαν του είδους.

Κάπου εδώ θέλω να δηλώσω ότι πλέον θα σταματήσω να βαθμολογώ τις ταινίες. Είναι μια απόφαση που δε τη πήρα αβίαστα, τη σκεφτόμουν καιρό και τη πήρα για προσωπικούς λόγους.

DOP  αδερφε ,ελπιζω να αναθεωρησεις ειναι μεγαλο πληγμα αυτη η αποφαση  σου και προσωπικα για μενα  ψυχοφθορα  καθως διαφωνω καθετα .

 

The mule

 

 

Ο  Eastwood  ειναι απο αυτες τις σπανιες περιπτωσεις που σκηνοθετουν  κλασεις καλυτερα απο οσο παιζουν .

Η εμμονη του να πρωταγωνιστει σε τοσο προχωρημενη ηλικια ειναι  προβληματικη ,κατι που αποτυπωνεται στο τελικο αποτελεσμα παρα τις φιλοτιμες προσπαθειες του .Ετσι εχουμε σεναριακες υπερβολες  ,υποτονικο αλλα ταιριαστο με το ρολο  υποκριτικο υφος παρολο που  η ταινια καταληγει  βαρετη σε αρκετα σημεια .

Στα συν η παρελαση απο ωραιους κωλους .

 

7/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Friday the 13th A New Beginning[1985]

91SPAX16ihL._SY445_.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0089173/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Πολυ κατωτερη απο τις προηγουμενες με χαζους διαλογους και χαρακτηρες. Αρκετο splatter με ευφανταστους σκοτωμους και ενα υποτυπωδες story για να τους στηριξει. Παιζει και ο Τομμυ απο την τεταρτη ταινια τον παρουσιαζουν αρκετα σχιζοφρενη. Τιμια ατμοσφαιρα. 5.3/10

Jason Lives Friday the 13th Part VI[1986]

0486845065c04a516c0c9049574cbb0c.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0091080/?ref_=fn_al_tt_2

Εδω ανεβαινουμε επιπεδο. Ξεκιναει με μια πολυ καλη εισαγωγη στην νεκρανασταση του Jason. Πρακτικα αθανατος με λιγα λογια. Εχουμε και εδω τον Τομμυ απο την τεταρτη ταινια αρκετα πιο ξυπνιο και ομιλητικο. Ολο το casting ειναι καλυτερο και το τελος μου αρεσε αρκετα. 6.3/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Friday the 13th Part VII The New Blood[1988]

guttergarbsfridaythe13thpartviithenewblo

Δευτερη νεκρανασταση του Jason αυτη τη φορα απο ενα κοριτσι με τηλεπαθητικες ικανοτητες. Εχασα το μετρημα και εδω με τους σκοτωμους και τα εφε στο τελος που εβγαλε την μασκα αρκετα καλα για το 1988. Αν και εβδομη ταινια στη σειρα βλεπετε ανετα. Τουμπανος αυτος που υποδύεται τον Jason. 6.2/10

 

 

Friday the 13th Part VIII Jason Takes Manhattan[1989]
MV5-BMDUy-MGIx-ZDct-NDVl-My00-Zm-Vl-LWIz

Τριτη νεκρανασταση. Εδω αλλαζουμε παραστασεις το πρωτο μισο διαδραματιζετε σε ενα πλοιο και το δευτερο στην πολη του Manhattan. Κακα εφε ο Jason καμια σχεση με το προηγουμενο μερος λες και τον ξανα εφτιαξαν και το story μας πηγαινει πισω στην πρωτη ταινια τοτε που πνιγηκε ο Jason ως παιδι. Στο τελος δεν παιζει να εζησε με τα τοξικα αποβλητα αλλα θα δουμε. 5.4/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2019 στις 3:53 ΠΜ, Arkin είπε

Pet Sematary[2019]

imageproxy-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0837563/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Ορεξη για horror σημερα και η συγκεκριμενη δεν με απογοητευσε. Remake σε ταινια του 1989 βασισμενη σε βιβλιο του Stephen King. Αρκετα creepy ατμοσφαιρα μου φανηκε μικρη σε διαρκεια και το τελος καπως βιαστικο. Καποιες σκηνες θα σας μεινουν σιγουρα. Το 6 στο imdb πιστευω ειναι αρκετα χαμηλη βαθμολογια. Ενα τιμιο 7/10 απο μενα.

το ειδα προχτες και δε μπορω να πω οτι μ'αρεσε... δεν ηταν κακο βεβαια! απο εμενα ενα 6/10 νομιζω! δεν εχω διαβασει το βιβλιο που προφανως θα ειναι καλυτερο απο την ταινια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The World's End (2013)

Μία παρέα σαραντάρηδων αποφασίζει να ενωθεί ξανά μετά από χρόνια για να ξαναζήσει την τελευταία μέρα τους στο σχολείο και να κάνουν τον γύρω των Pub της πόλης στην οποία μεγάλωσαν πίνοντας από μία μπύρα στην κάθε μία.

'Ολα καλά μεχρί εδώ και το πρώτο μισάωρο περνά ήρεμα και βαρετά. Ξαφνικά όμως εμφανίζονται εξωγήινα ρομπότ (;) οι σαραντάρηδες παίζουν ξύλο λες και έχουν βγει απευθείας από το WWE και γενικά συμβαίνουν πολλά και διάφορα.

Δεν ξέρω αν η ταινία προσπαθεί να χαρακτηριστεί σαν κωμωδία (και σύμφωνα με το IMDB κάτι τέτοιο συμβαίνει) αλλά τα όσα συμβαίνουν είναι απλά γελοία και όχι αστεία.

3.5/10

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jason Goes To Hell The Final Friday[1993]

jason-goes-to-hell-the-final-friday-5566

Καπου εδω ξεφευγουμε τελειως και πηγαινουμε στο τερμα supernatural με επιρροες απο evil dead/nightmare on elm street και μου θυμισε λιγο και the thing με το λιωμενο σωμα του αστυνομου οπως και στο τελος με το τερατακι τυπου alien. Σαν ταινια παιζει να ειναι η χειροτερη μεχρι στιγμης με οτι να ναι ηθοποιους κακη ατμοφαιρα και χωρις συνοχη ιστορια. Η τελευταια σκηνη με το χερι του Freddy να βγαινει απο το χωμα και να αρπαζει την μασκα του Jason μας προιδεαζει για οτι θα ακολουθησει. 4.5/10

2 ώρες πριν, Arwindan είπε

The World's End (2013)

Μία παρέα σαραντάρηδων αποφασίζει να ενωθεί ξανά μετά από χρόνια για να ξαναζήσει την τελευταία μέρα τους στο σχολείο και να κάνουν τον γύρω των Pub της πόλης στην οποία μεγάλωσαν πίνοντας από μία μπύρα στην κάθε μία.

'Ολα καλά μεχρί εδώ και το πρώτο μισάωρο περνά ήρεμα και βαρετά. Ξαφνικά όμως εμφανίζονται εξωγήινα ρομπότ (;) οι σαραντάρηδες παίζουν ξύλο λες και έχουν βγει απευθείας από το WWE και γενικά συμβαίνουν πολλά και διάφορα.

Δεν ξέρω αν η ταινία προσπαθεί να χαρακτηριστεί σαν κωμωδία (και σύμφωνα με το IMDB κάτι τέτοιο συμβαίνει) αλλά τα όσα συμβαίνουν είναι απλά γελοία και όχι αστεία.

3.5/10

Ειναι κατι σαν τριλογια μαζι με shaun of the dead και hot fuzz. Την αδικεις με το 3.5 ηταν αρκετα fun με καλη ατμοφαιρα η συγκεκριμενη. Δεν πιανει hot fuzz βεβαια(το shaun δεν το εχω δει).

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Jason Goes To Hell The Final Friday[1993]

jason-goes-to-hell-the-final-friday-5566

Καπου εδω ξεφευγουμε τελειως και πηγαινουμε στο τερμα supernatural με επιρροες απο evil dead/nightmare on elf street και μου θυμισε λιγο και the thing με το λιωμενο σωμα του αστυνομου οπως και στο τελος με το τερατακι τυπου alien. Σαν ταινια παιζει να ειναι η χειροτερη μεχρι στιγμης με οτι να ναι ηθοποιους κακη ατμοφαιρα και χωρις συνοχη ιστορια. Η τελευταια σκηνη με το χερι του Freddy να βγαινει απο το χωμα και να αρπαζει την μασκα του Jason μας προιδεαζει για οτι θα ακολουθησει. 4.5/10

Ειναι κατι σαν τριλογια μαζι με shaun of the dead και hot fuzz. Την αδικεις με το 3.5 ηταν αρκετα fun με καλη ατμοφαιρα η συγκεκριμενη. Δεν πιανει hot fuzz βεβαια(το shaun δεν το εχω δει).

Δεν τις έχω δει τις άλλες δύο για να είμαι ειλικρινής. Δεν ξέρω μου φάνηκαν πολύ γελοία τα όσα γινόταν στην ταινία. Ίσως το 3.5 να είναι όντως χαμηλό και ένα 5 να ήταν πιο λογικό, αλλά σίγουρα όχι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...