Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

captain marvel ωραία ταινία για να κοιμηθείς μια ωρίτσα ενώ παίζει. αδιάφορη μέχρι αηδίας. 5/10

i am mother την βλέπεις, αν αντέξεις, κάνεις cancel το netflix και βλέπεις τίποτα άλλο.Δεν βάζω καν βαθμό γιατί είναι κρίμα για τις αλλες ταινίες που άνεξα και τις ειδα

cold war 2018  ωραία ταινία και παροτι ειναι του 18 σου δίνει την εντύπωση ότι γυρίστηκε πριν πάρα πολλά χρόνια. Σε βάζει πολύ ωραία στο κλίμα. 7/10

Along with the Gods 2: The Last 49 Days  πολύ καλή, λίγο μεγάλη αλλά περνάει η ώρα νερό. 7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The People vs. Larry Flint (1996)

 Η πραγματική ιστορία του Larry Flint, δημιουργού του αντρικού περιοδικού Hustler, και πως από το τίποτα κατάφερε να γίνει πάμπλουτος παλεύοντας παράλληλα για την ελευθερία του τύπου και όχι μόνο. Ο Woody Harrelson είναι όπως πάντα εκπλητικός (ήταν υποψήφιος και για όσκαρ εξάλλου) αλλά και ο Edward Norton είχε μία πολύ καλή παρουσία.

Η ταινία πετυχαίνει στο να μας δείξει την πορεία του Larry Flint από τις αρχές τις επαγγελματικής του σταδιοδρομίας καθώς και όλες τις αναποδιές που του έτυχαν στη ζωή του.

7/10

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Chaser

99bfa6fc8ac2749a49c9fe69e2fe9b2c.jpg

https://www.imdb.com/title/tt1190539/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Δυνατη και σκληρη ταινια απο τους μετρ στο ειδος κορεατες. Ενας πρωην αστυνομικος που εχει γινει νταβατζης βρισκεται στο κυνηγι ενος δολοφονου γυναικων ο οποιος καταφερνει να ξεγλιστρα συνεχως εξαιτιας της ανικανης αστυνομιας. Η ταινια θελει γερο στομαχι. Εχει στιγμες που δινει ικανοποιηση στον θεατη αλλα και στιγμες που τον νευριαζει. Το τελος δεν μου αρεσε. Περιμενα κατι αντιστοιχο του I saw the devil αλλα εδω δεν εχουμε την λυτρωση που θα περιμεναμε και για τον πρωταγωνιστη μας και για τον θεατη. Ρισκο του σκηνοθετη που θα αφησει αρκετους ανικανοποίητους. 8/10


Blue Streak
blue-streak-55bc7ad6d2fa1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt0181316/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Παλια καφριλα που βλεπετε πολυ ανετα με καλη παρεα. Ο Lawrence ειναι γεννημενος για τετοιες ταινιες. Αφθονο γελιο σε πολλες στιγμες και ενα υποτυπωδες σεναριο με αρκετα κενα που στηριζει το ταλεντο του lawrence. 6/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Beach Bum

 

Aυστηρα μονο για καμμενους .Εκει που  αφοδευσε το  Τhe big Lebowski  βγηκε αυτο .

Οι παρατηρητικοι θα βρουν ενα  βασικο κοινο στοιχειο μεταξυ των δυο  χαρακτηρων .

Τιμια η προσπαθεια του McConaughey  αλλα δεν τον βοηθησε ουτε το σεναριο ουτε ο σκηνοθετης  .Στα συν οι απιστευτες τοποθεσιες και το setting  sta Key West  και  τα  καλα γκομενακια .Κατα τα αλλα ειναι μονο για Καναδους φοιτητες που πινουν ολοι μερα μπαφους   και χασιμο χρονου .

 

5,2/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Montage (2013)

Όπως έγραψε και ο Arkin πιο πάνω οι Κορεάτες είναι μετρ σε αυτού του είδους της ταινίες. Το Montage δεν έχει τόσο σκληρές σκηνές, αλλά έχει σκηνές που σου προκαλούν αγωνία αλλά και ποικίλα συναισθήματα. Το καλύτερο όμως είναι το τελευταίο μισάωρο της ταινίας όπου, παρόλο που έχω δει αρκετές ταινιές θα έλεγα, δεν περίμενα την ανατροπή που έγινε και το πως εξελίχθηκαν τα γεγονότα.

7.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Big Chill (1983)Η μεγάλη ανατριχίλα Poster

Ειπα να τη τσεκαρω τη συγκεκριμενη ταινια, λογω του θρυλικου της soundtrack, που στην ουσια δεν ειναι κατι παραπανω απο ενα τοπ 50 των μεγαλυτερων χιτς του '60 και '70. Διασκεδαστικο, σιγουρα, αλλα πολλες φορες τα κομματια δε ταιριαζαν στη διαθεση της σκηνης και σε εβγαζαν απο ολη την εμπειρια. Τελοσπαντων, το καστ ηταν Α' κλασης για την εποχη, αλλα δυστυχως οι διαλογοι ηταν αρκετα απογοητευτικοι και δεν οδηγουσαν πουθενα. Προς το τελος η ταινια γινοταν ολο και πιο κωμικη με τη κακη εννοια της λεξης, πραγμα πολυ ατυχες καθως το συγκεκριμενο θεμα (επανενωση φιλων μετα τη τραγικη αυτοκτονια ενος μελους της παρεας) θα μπορουσε να μας δωσει πολλα παραπανω.

6/10

Clueless (1995)Το κορίτσι του Μπέβερλι Χιλς Poster

Σαν το Mean Girls απλα πολυ πιο εξυπνο. Μια αναπαντεχα διασκεδαστικη και συναμα οξυδερκης ταινια, για τη ζωη ενος πλουσιοκοριτσου στο Los Angeles. Οι διαλογοι ειναι γρηγοροι και αστειοι, η τανια ειναι γεματη με τοσες θρυλικες ατακες που παιζει να ανταγωνιζεται το Νονο στο κομματι αυτο, οι χαρακτηρες, οκ, θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερα ανεπτυγμενοι, αλλα ας το συγχωρησουμε καθως το πιο αξιοσημειωτο στοιχειο της ταινιας ειναι οτι ο Paul Rudd παραμενει αγεραστος σχεδον 25 χρονια μετα.

8/10

You Can Count On Me (2000)Στηρίξου πάνω μου Poster

Παρομοια με το Big Chill αλλα πολυ πιο φυσικη και ανθρωπινη, με αληθοφανεις διαλογους, εξαιρετικες ερμηνειες και ενα φανταστικο κλεισιμο. Σιγουρα σε ενα δυο σημεια της, βαρεθηκα λιγακι αλλα καταλαβαινω οτι ο Λονεργκαν δινει χωρο και χρονο στους ηθοποιους του, ετσι ωστε να ενσαρκωσουν οσο πιο αποτελεσματικα γινεται το χαρακτηρα τους. Ακριβως αυτο εκανε και στο Manchester by the Sea, γιαυτο και οι συναισθηματικες σκηνες αν και ψιλοασημαντες απο μια εξωτερικη οπτικη, μας αφησαν τοσο καταρρακωμενους.

7.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είδα και εγώ το Salyut-7 (2017)

Ένα θα πω μόνο…

Απίστευτο… Δεν έχει να ζηλέψει  οτιδήποτε από μια χολιγουντιανή ταινία διαστήματος…

Για να μην πω ότι ορισμένες χολιγουντιανές τύπου Gravity, τις κάνει σκόνη για τους κορέους…

Ένα Οχταράκι από εμένα!

image.png.ae7e62004aa9048efda4162abff35d6a.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Murder Mystery

 

Δεν καταλαβαίνω το τόσο hate εις τα internets. Ήταν μια συμπαθητική κωμωδία με δυνατό πρωταγωνιστικό δίδυμο και μια Gemma που είναι σκέτη ονείρωξη. Γέλασα αρκετά, το story ήταν καλό για τα δεδομένα κωμωδίας, είχε plot twist(s) και γενικά πέρασα καλά βλέποντας το. Το τέλος μου άφησε μια υπόνοια sequel και ευελπιστώ το netflix να το πράξει μελλοντικά.  

7,5

 

Offtopic Anistonιάδα

Είμαι από τους τύπους που σχεδόν κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ βλέπω ένα επεισόδιο φιλαράκια (γελάω ακόμη μετά από ούτε και εγώ ξέρω πόσες θεάσεις τους). Έπαθα σοκ με την αντιπαράθεση της εικόνας της Aniston ανάμεσα σε Friends και Murder Mystery. Νομίζω ότι η εμμηνόπαυση την χτύπησε κατακέφαλα. Ok 20 χρόνια σχεδόν - είμαι στον 6ο κύκλο των friends - είναι σίγουρα πολλά και δεν μπορεί να είναι 30άρα φρεσκαδούρα για πάντα αλλά το πρόσωπο της ήταν γερασμένο να το πω, κρεμασμένο να το πω, απογοητευτικό σίγουρα. Ακόμα και συγκριτικά με το horrible bosses 2 που ναι 5ετίας film φαίνεται χάλια.

 

Το dumplin' ξέρει κανείς γιατί ΔΕΝ είναι στο ελληνικό netflix;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tazza The Hidden Card

fullsizephoto462587.jpg

Καθολου ασχημη κορεατικη ταινια με γρηγορη και εξυπνη σκηνοθεσια. Ασχολειται με τον τζογο ομορφες γυναικες και πολυ χρημα. Βλεπετε πολυ ευχαριστα εχει αρκετα twist που δεν την αφηνουν να κανει κοιλια. Το τελος εξαιρετικο και το πως γυριστηκε. Γενικα μια πολυ διασκεδαστικη ταινια απο την αρχη μεχρι το τελος. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Still Walking

NW012-Still-Walking.jpg

Ακομα μια ανθρωπινη ταινια απο τον μετρ Hirokazu Koreeda. Η γλυκια ζεστασια της ταινιας επικρατει απο το πρωτο λεπτο και οσο προχωραει γινομαστε και εμεις ενα υποτιθεμενο μελος αυτης της αληθινης οικογενειας. Δεν ειναι για ολους οπως και στο shoplifters υπαρχει μια ηρεμια και ο σκηνοθετης παιζει με τα συναισθηματα και τις σχεσεις μεταξυ της οικογενειας. Εγω την αγαπησα γιατι οταν τελειωσε μου αφησε ενα ομορφο συναισθημα που λιγες ταινιες το εχουν καταφερει. 8.2/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toy story 4

Υψηλά στάνταρς όπως πάντα σε ταινία της Pixar, συμπαθητικούλι θα το πω, γλυκούλι θα το πω αλλά σαν κάτι να του έλλειπε. Τα νέα παιχνίδια είχαν το γέλιο τους ειδικά τα δυο "κολλημένα" φλάφυ λαγουδοαρκουδίνια ( :lol: )  και o Keanu Reeves άψογος με ατάκα ζωγραφιά! 

 

Δεν νομίζω πάντως ότι το 2030 χωράει Toy Story 5......αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!

 

7/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/6/2019 στις 8:38 ΜΜ, Arkin είπε

US

us-ver5-xlg.jpg

https://www.imdb.com/title/tt6857112/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Τιμιοτατο θριλερακι χωρις να πεφτει σε φθηνα τρικς οπως jump scares. Το πρωτο 40λεπτο περναει σχετικα χαλαρα και επειτα μπαινουμε στο βασικο story της ταινιας. Το ολο theme με τον double εαυτο του καθενα και τους 2 τελειως διαφορετικους κοσμους μου αρεσε παρα πολυ. Αρκετοι συμβολισμοι εξαιρετικη σκηνοθεσια που προκαλει αγωνια εχουμε και λιγο splatter. Το τελικο twist brilliant και ακομα ψαχνω καποια πραγματα που δεν μου κολλανε. Ο σκηνοθετης εχει βγαλει και το get out που και αυτο ειχε δικο του χαρακτηρα και συμβολισμους και στο ιδιο μοτιβο παιζει και εδω. Μπραβο του. 7.5/10

Αν και δεν του πολυφαίνεται και ξεκινάει κάπως στραβά...τα πρώτα λεπτά νομίζεις ότι βλέπεις ερασιτεχνικό φιλμάκι με καλή κάμερα η συνέχεια είναι απλώς κορυφαία...ίσως το πιο πρωτότυπο σενάριο των τελευταίων ετών...

Θα του δώσω μια βαθμολογία και εγώ 7.5/10 παρόλο που κάτι λείπει...τι ακριβώς δεν είμαι σίγουρος...νομίζω κάτι απ'όλα,  κάτι στο σενάριο που παρόλο ΔΕΝ έχει σοβαρά κενά όσον αφορά την ιστορία καθαυτή κάπου έχει μια υστέρηση..υπάρχει μια αδεξιότητα στην περιγραφή της ιστορίασ..σαν να "λαχανιάζει" ...κάπου στην σκηνοθεσία..είναι κάπως άνευρη..δεν σε κολλάει στην θέση σου..δεν δημιουργεί πλήρως την ατμόσφαιρα...οι ηθοποιοί κάπως δεν "τοποθετημένοι"...ειδικά οι δευτεράντζες...λείπει το touch που θα σε κολλήσει στην θέση σου...όμως το μεγαλείο της πρωτοτυπίας νομίζω είναι ισοπεδωτικό καθώς λείπουν οι καινούργιες ιδέες και αναγκαζόμαστε να αναμασάμε την ίδια και ίδια ιστορία...είτε ο μανιακός δολοφόνος που θερίζει ...είτε τα ζόμπια που είπαν να κάνουν μια βολτίτσα...είτε διαβόλια τριβόλια και δεν συμμαζεύεται.

Νομίζω οτι αυτός ο Jordan Peele έχει να δώσει πολύ πράγμα ακόμα αλλά μάλλον σκηνοθετικά κάτι λείπει ...κάτι που είχε π.χ ο Σιαμαλαν στην 6η αίσθηση..έχει σίγουρα την φαντασία να δώσει κάτι το καινούργιο (και με το US και το Get Out) αλλά αυτή την εκπληκτική φαντασία απλώς δεν μπορεί να την μεταφέρει πλήρως στην οθόνη...το κάνει...αλλά....

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, masteripper είπε

Αν και δεν του πολυφαίνεται και ξεκινάει κάπως στραβά...τα πρώτα λεπτά νομίζεις ότι βλέπεις ερασιτεχνικό φιλμάκι με καλή κάμερα η συνέχεια είναι απλώς κορυφαία...ίσως το πιο πρωτότυπο σενάριο των τελευταίων ετών...

Θα του δώσω μια βαθμολογία και εγώ 7.5/10 παρόλο που κάτι λείπει...τι ακριβώς δεν είμαι σίγουρος...νομίζω κάτι απ'όλα,  κάτι στο σενάριο που παρόλο ΔΕΝ έχει σοβαρά κενά όσον αφορά την ιστορία καθαυτή κάπου έχει μια υστέρηση..υπάρχει μια αδεξιότητα στην περιγραφή της ιστορίασ..σαν να "λαχανιάζει" ...κάπου στην σκηνοθεσία..είναι κάπως άνευρη..δεν σε κολλάει στην θέση σου..δεν δημιουργεί πλήρως την ατμόσφαιρα...οι ηθοποιοί κάπως δεν "τοποθετημένοι"...ειδικά οι δευτεράντζες...λείπει το touch που θα σε κολλήσει στην θέση σου...όμως το μεγαλείο της πρωτοτυπίας νομίζω είναι ισοπεδωτικό καθώς λείπουν οι καινούργιες ιδέες και αναγκαζόμαστε να αναμασάμε την ίδια και ίδια ιστορία...είτε ο μανιακός δολοφόνος που θερίζει ...είτε τα ζόμπια που είπαν να κάνουν μια βολτίτσα...είτε διαβόλια τριβόλια και δεν συμμαζεύεται.

Νομίζω οτι αυτός ο Jordan Peele έχει να δώσει πολύ πράγμα ακόμα αλλά μάλλον σκηνοθετικά κάτι λείπει ...κάτι που είχε π.χ ο Σιαμαλαν στην 6η αίσθηση..έχει σίγουρα την φαντασία να δώσει κάτι το καινούργιο (και με το US και το Get Out) αλλά αυτή την εκπληκτική φαντασία απλώς δεν μπορεί να την μεταφέρει πλήρως στην οθόνη...το κάνει...αλλά....

Ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης όπως σωστά λες έχει να δώσει πολλά στον χωρο του κινηματογράφου. Σαν πρώτα βήματα το get out και το us είναι σε πολύ καλό δρόμο. Σίγουρα είναι λίγο unbalanced στη διάρκεια τους αλλά το νόημα που θέλουν να περάσουν το περνάνε εξου και οι βαθμολογίες. Στα χέρια κάποιου πιο έμπειρου θα μπορούσαν να γίνουν αριστουργηματα. Έχει τις ιδέες αν μπορέσει να εξελίξει και την υλοποίηση τους θα τα πάει περίφημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολύ ενδιαφέρον. Εγώ το βλέπω εντελώς ανάποδα: οι ιδέες είναι απλές και κλασικές, τις έχουμε ξαναδει πάρα πολλές φορές. Οι υλοποιήσεις είναι που κάνουν μοναδικές αυτές τις ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...