Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Orphan https://www.imdb.com/title/tt1148204/

Την ειχα ξαναδεί αρκετά χρονια πριν κι -Ευτυχως- δεν τη θυμόμουν σχεδόν καθόλου. Ειναι άξιος αντιπρόσωπος του είδους. Τα 2 κορίτσια ειναι εξαιρετικά -εννοείται πως ήθελα να σπάσω στο ξύλο την Εσθερ 😛 Βέβαια έχει το κλισέ της ΑΛΛΑ επειδή αυτο που θα μάθεις για την Εσθερ δεν το περίμενες με τίποτα, Ε το προσπερνάς το κλισεδακι.

7/10 εύκολα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Orphan https://www.imdb.com/title/tt1148204/

Την ειχα ξαναδεί αρκετά χρονια πριν κι -Ευτυχως- δεν τη θυμόμουν σχεδόν καθόλου. Ειναι άξιος αντιπρόσωπος του είδους. Τα 2 κορίτσια ειναι εξαιρετικά -εννοείται πως ήθελα να σπάσω στο ξύλο την Εσθερ 😛 Βέβαια έχει το κλισέ της ΑΛΛΑ επειδή αυτο που θα μάθεις για την Εσθερ δεν το περίμενες με τίποτα, Ε το προσπερνάς το κλισεδακι.

7/10 εύκολα 

Αν είναι άλλο ένα με το κλασικό σατανικό παιδί που γεννήθηκε νύχτα με πανσέληνο και ελέγχει αντικείμενα με το νου, πες να μην το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν είναι άλλο ένα με το κλασικό σατανικό παιδί που γεννήθηκε νύχτα με πανσέληνο και ελέγχει αντικείμενα με το νου, πες να μην το δούμε.

Δεν ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Ηotel Mumbai . Aνατριχιαστικα καλο ειδικα αμα πας διακοπες εκει ...

Eξαιρετικη ταινια, μολις την τελειωσα επειδη με εψησε κι εμενα το τρεηλερ. Πολυ δυνατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν είναι άλλο ένα με το κλασικό σατανικό παιδί που γεννήθηκε νύχτα με πανσέληνο και ελέγχει αντικείμενα με το νου, πες να μην το δούμε.

Καμία σχέση, το Orphan είναι από τα καλύτερα θρίλερ που μπορείς να δεις ακόμα και αν δεν σε αρέσει το είδος κυρίως γιατί κάνει εξαιρετική δουλειά στο να κάνει το σκηνικό πιστευτό. Βοηθάει για την περίπτωση σας ότι δεν έχει απολύτως τίποτε το υπερφυσικό και έχει από τα καλύτερα twists που δεν περιμένεις να δεις με τίποτα στην ολότητα του (αν και πάντα έχεις μια υποψία).  

On topic, είδα beyond the gates - https://www.imdb.com/title/tt4687358/?ref_=nv_sr_2?ref_=nv_sr_2

Μην δίνετε σημασία στην βαθμολογία. Είναι εξαιρετική lovecraftian mini movie. Ιδιο σκηνικό με το παλιό Necronomicon που αντικειμενικά δεν μπορεί να πάρει μεγάλη βαθμολογία αλλά για αυτούς που το προορίζουν είναι απίστευτα καλό χάσιμο χρόνου γιατί είναι διασκεδαστική όπως πρέπει. Το budget είναι μικρό αλλά η ταινία καταφέρνει να ξεφύγει από τους περιορισμούς αυτούς. 

Από εμένα 7/10, την βλέπετε άνετα μόνοι και με παρέα αλλά προϋπόθεση να είστε fans των lovecraftian ταινιών.  

Επεξ/σία από ikaruga24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Remember 2015

Έπεσα τυχαία πάνω της, καθώς τη βρήκα σε μια λίστα, ανάμεσα σε άλλες ταινίες που μου άρεσαν, οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί και αυτή να είναι καλή. Είδα και ότι ο σκηνοθέτης είναι στο "ραντάρ" μου (έχω και κάποιες άλλες δικές του στη watchlist να δω), οπότε λέω γιατί όχι και αυτή και...

...πολύ ευχάριστη έκπληξη! Πολύ καλές ερμηνείες, πολύ γερό σενάριο, χωρίς προβλήματα, ωραία εξέλιξη, ωραίο τέλος και γενικά ένα ωραιότατο δράμα μυστηρίου. Η βασική σεναριακή ιδέα έδωσε καλό πάτημα. Ήταν πολύ έξυπνο που ο πρωταγωνιστικός ρόλος ανήκει σε άνθρωπο τρίτης ηλικίας, καθώς έχουμε δει αντίστοιχες ταινίες με παλικαράκια, αλλά αυτό τα άλλαξε όλα.

Απορώ πως δεν συζητήθηκε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Manuel είπε

Remember 2015

Έπεσα τυχαία πάνω της, καθώς τη βρήκα σε μια λίστα, ανάμεσα σε άλλες ταινίες που μου άρεσαν, οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί και αυτή να είναι καλή. Είδα και ότι ο σκηνοθέτης είναι στο "ραντάρ" μου (έχω και κάποιες άλλες δικές του στη watchlist να δω), οπότε λέω γιατί όχι και αυτή και...

...πολύ ευχάριστη έκπληξη! Πολύ καλές ερμηνείες, πολύ γερό σενάριο, χωρίς προβλήματα, ωραία εξέλιξη, ωραίο τέλος και γενικά ένα ωραιότατο δράμα μυστηρίου. Η βασική σεναριακή ιδέα έδωσε καλό πάτημα. Ήταν πολύ έξυπνο που ο πρωταγωνιστικός ρόλος ανήκει σε άνθρωπο τρίτης ηλικίας, καθώς έχουμε δει αντίστοιχες ταινίες με παλικαράκια, αλλά αυτό τα άλλαξε όλα.

Απορώ πως δεν συζητήθηκε περισσότερο.

Την ειχα δει οταν ειχε βγει και ειχα γραψει και εδω το 2016.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Την ειχα δει οταν ειχε βγει και ειχα γραψει και εδω το 2016.

'Εψαξα να βρω σχόλια και μόνο το δικό σου βρήκα! Κρίμα είναι, αξίζει η ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Manuel είπε

'Εψαξα να βρω σχόλια και μόνο το δικό σου βρήκα! Κρίμα είναι, αξίζει η ταινία.

Οντως αξιζει και ελπιζω να την δουν περισσοτεροι τωρα που την ανεφερες. Κριμα ειναι να βλεπει η πλειοψηφια τις σαβουρες με εφε που κυκλοφορουν απο τις πραγματικα καλες ταινιες που χανονται με το περασμα του χρονου γιατι τις βλεπουν ουτε το 1%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν είναι άλλο ένα με το κλασικό σατανικό παιδί που γεννήθηκε νύχτα με πανσέληνο και ελέγχει αντικείμενα με το νου, πες να μην το δούμε.

αυτο λεγεται jedi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Manuel @Arkin Την ειχα πετυχει στο τελος μηνες πριν που το εβλεπε ο φαδερ και παρ'οτι δεν ειχα ιδεα τι παιζοταν (καταλαβα βεβαια το νοημα), μου ειχε κανει εντυπωση το ποσο ωραια ηταν η κορυφωση που καθισα και το ειδα.  Φαινοταν εξαιρετικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χτες, I am mother - https://www.imdb.com/title/tt6292852/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Πάρα πολύ καλό. Εξαιρετικά visuals παρά το χαμηλό (σχετικά) budget με κορύφωση την ίδια την mother που πραγματικά το αισθάνεσαι ότι είναι εκεί και ότι είναι πραγματικότητα η κίνηση, τα εφέ πάνω της και γενικά να ΄ναι καλά τα practical effects. Πολύ ψυχοπλακωτική ατμόσφαιρα και η "σχέση" μεταξύ mother/daugter έχει περισσότερη ένταση από ότι άλλες ταινίες καταφέρνουν με πραγματικά πρόσωπα (το πρόσφατο Men in black μου έρχεται στο μυαλό με την μηδενική χημεία μεταξύ των χαρακτήρων). Η μετάβαση στο κάθε τμήμα της ταινίας (η ταινία έχει τέσσερα μέρη που περνάει μαεστρικά από το ένα στο άλλο) έχει εντελώς διαφορετική προσέγγιση από το προηγούμενο χωρίς να χάνεται η συνοχή της. Η ταινία προτείνεται για όλους και ειδικά σε φίλους ταινιών τύπου EX Machina καθώς αυτή είναι αδερφάκι με το συγκεκριμένο. Δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα καθώς οι δυο ώρες πέρασαν νερό. 

Από εμένα παίρνει 8/10 και σίγουρα αξίζει την θέαση της μόνοι σας ή με παρέα. Κατά προτίμηση μόνοι σας μόνο και μόνο για να σας απορροφήσει η ατμόσφαιρα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Η ταινία προτείνεται για όλους και ειδικά σε φίλους ταινιών τύπου EX Machina καθώς αυτή είναι αδερφάκι με το συγκεκριμένο.

Τι ταινιάρα το Ex Machina. Φανταστική από αρχή ως το τέλος! Ατμόσφαιρα, ερμηνείες, εφέ! 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...