Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

Εγω ειδα το ρωσικο T-34, το οποιο δειχνει πως και η ρωσια πια, εχει ανεβασει κατα πολυ το πηχη στο κινηματογραφο.

7.5/10

με tank ειναι?

Εγω ειδα το memoir of a murderer (απο κορεα)  και daaaaamn ηταν καλο.

7.5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Green Room (2017)Green Room Poster

Καλο indie θριλλερακι. Το πρωτο μισο ειναι σιγουρα καλυτερο απο το δευτερο που εχει μερικα θεματα ροης, αλλα γενικα σου κραταει τη προσοχη. Οι ερμηνειες ειναι πολυ καλες και η ξαφνικη εμφανιση του μεγαλου Patrick Stewart σιγουρα δινει στη ταινια νεα πνοη (που τη χρειαζοταν). Τετοιο σεναριο θα μπορουσε να δωσει μια ταινια πολυ καλυτερη απο αυτην ομως...

7/10

Burnt (2015)Ο σεφ που έπαιζε με τη φωτιά Poster

Αρκετα κλισε και βαρετη ταινια. Οι ταινιες με εναν "troubled genius" κεντρικο χαρακτηρα παντα με ενοχλουσαν σαν ιδεα, αλλα καποιες απο αυτες καταφερνουν να ειναι διασκεδαστικες (βλ. A beautiful mind,Sherlock). Η συγκεκριμενη ομως δε καταφερνει ουτε να δειξει την μοναδικοτητα του πρωταγωνιστη σαν σεφ, ουτε να μας δωσει να καταλαβουμε ποσο πραγματικα σημαντικο ειναι το επαθλο-στοχος του πρωταγωνιστη, με αποτελεσμα η ταινια απλα να σερνεται απο ενα σημειο και μετα.

5/10

Irreversible (2002)Μη αναστρέψιμος Poster

Την εποχη εκεινη, γυρω στις αρχες της χιλιετιας φαινεται πως ολοι οι σκηνοθετες ειχαν στο μυαλο τους πως να μπλεξουν με τη χρονικη ροη στη ταινια τους. Αν και ειναι πολλες οι ταινιες της εποχης που θαυμαζω (βλ. Memento, Mullholand Dr., Amores Perros) το αρρωστημενο λουκ του Irreversible εχει κολλησει στο μυαλο μου και δε λεει να βγει. Ισως η καλυτερη ταινια που εχω δει φετος.  

9,5/10

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ma https://m.imdb.com/title/tt7958736/

Θέλει προσπάθεια να έχεις καλή ηθοποιό και αξιόλογο concept  Και να παρουσιάζεις μια μετριότητα.

Η ταινία είχε την.... Εισαγωγή στα 3/4 και τη δράση στα τελευταία 10 λεπτά. Κυριολεκτικά. Είπαμε να χτίσεις τον χαρακτήρα σου, να μας δώσεις να καταλάβουμε γιατί φέρεται έτσι. Αλλά ρε φίλε το ξεχειλωσες ήμαρτον!!!! 

6/10 λόγω Σπενσερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Κανε μια κριτικη να ξερουμε αν αξιζει η οχι.

Οκ αν και διαφωνώ με το σύστημα των κριτικών από την άποψη του ότι κάτι που είναι καλό για εμένα μπορεί να μην λέει τίποτα σε άλλους (όπως μου έχει συμβεί πολλές φορές εδώ).

Απλά καταθέτω τον τίτλο που για να το κάνω θεωρώ ότι τουλάχιστο είναι ενδιαφέρουσα. 

Παρ όλα θα έλεγα .οτι αξίζει ένα 7/10 για το ύφος της.

Το story είναι εξεζητημένα απλό. Ένα μαυρόασπρο love story με κάποιες λογικές ανατροπές.

Η Vanessa Paradis γοητευτική (κατ εμέ), σε ένα ρόλο χωρίς υπερβολικές απαιτήσεις. Βλέπεται ευχάριστα. 

Το rating του IMDB είναι 7.6/10. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All the President’s men (1976)

Πολιτικό θρίλερ με πρωταγωνιστές τους Robert Redford και Dustin Hoffman στους ρόλους των Bob Woodward και Carl Bernstein αντίστοιχα, δημοσιογράφων της Washington Post, οι οποίοι ξετύλιξαν το κουβάρι του “Watergate”, ενός σκανδάλου που κατεδάφισε την προεδρεία του Νίξον ένα μόλις έτος μετά την ορκωμοσία της.

Η σκηνοθεσία του Alan Pakula φανταστική, αξιομνημόνευτες οι σκηνές στα γραφεία της εφημερίδας, ή για παράδειγμα στο γκαράζ όπου συναντιόντουσαν μυστικά ο Woodward με την πηγή του “Deep Throat”. Η ταινία δεν σκιαγραφεί τις προσωπικότητες των ηρώων τόσο, όσο τα γεγονότα αυτά καθεαυτά. Για παράδειγμα, το μόνο που μου έμεινε από τον χαρακτήρα του Hoffman είναι ότι κάπνιζε σαν τσιμινιέρα. Το δίδυμο Redford και Hoffman δένει όμορφα, αφού ξεπερνάνε γρήγορα την αντιζηλία τους, συνεργάζονται σαν δυο αφοσιωμένα λαγωνικά και ακολουθούν μανιωδώς τα ίχνη του θηράματος τους. Όσο βαθύτερα σκάβουν για την αλήθεια, οι πρωταγωνιστές έρχονται αντιμέτωποι με αμφιβολίες, παράνοια αλλά και με τον φόβο της καταδίωξης.

Η ταινία χαρακτηρίζεται από σκηνές ασταμάτητου διαλόγου, ή σκηνές στις οποίες οι γραφομηχανές «παίρνουν φωτιά». Η κλιμάκωση της ταινίας είναι μια από τις καλύτερες σκηνές που έχω δει σε ταινία.

9/10

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Professor and the Madman

 

 

 

 

MV5BNjRjNWIxMWMtNzcxYi00NDYyLWFmMzAtZTRiZWZhZDMwZmVkXkEyXkFqcGdeQXVyMjExMDE1MzQ@._V1_UY268_CR3,0,182,268_AL_.jpg

 

Ταινια εποχης και δυναμικο comeback με  μια  εξαιρετικη ερμηνεια απο τον Sean Penn  συνεπικουρεμενος απο ενα καλο Gibson .Περιγραφει την τιτανια προσπαθεια που απαιτειται  για την συρραφη ενος πρωτολειου  λεξικου  μιας τοσο πλουσιας γλωσσας οπως η Αγγλικη μεσα απο το πρισμα ιδιαιτερων  και ταλαντουχων ανθρωπων .

Η παραγωγη κινεται σε υψηλα επιπεδα  κατι που γινεται  διακριτο  στα κοστουμια και σκηνικα .

 

7,2/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Serenity

(Θα κάνω edit με τη κριτική μου αργότερα, απλά ηθελα να πιάσω θέση)

Αργότερα...

Λοιπόν πάμε: Πάντα προσπαθώ να είμαι επιεικής σε φιλόδοξες προσπάθειες που επιχειρούν να μας δώσουν κάτι σχετικά πρωτότυπο και διαφορετικό απο τα συνηθισμένα. Εδώ είναι από τις περιπτώσεις που ταιριάζει η λαϊκή ρήση "Το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής" καθώς το όλο εγχείρημα χωλαίνει αρκετά στην υλοποίηση παρότι η παραγωγή είναι άρτια και το καστ και οι ερμηνείες πολύ καλές.

Πολλές φορές μας έχει τύχει να έχουμε μια πάρα πολύ καλή ιδέα αλλά όταν τη βλέπουμε στη πράξη να φαντάζει απογοητευτική, έτσι δεν είναι? Ή να διαβάζεις μια περιγραφή στο μενού του εστιατορείου και να σου τρέχουν τα σάλια και όταν έρχεται το πιάτο και το δοκιμάζεις να ξενερώνεις? Κάτι τέτοιο συνέβη και εδώ. Ήθελε αλλά δε μπορούσε. Κρίμα.

5,9/10

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Creation (2009)

Η ιστορία του Δαρβίνου και πως αυτός έφτασε να γράψει ίσως ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχουν γραφτεί ποτέ.

Η ταινία εμβαθύνει πολύ στην προσωπική ζωή του Δαρβίνουν και στο πως τα προβλήματα που αντιμετώπιζε, είτε με την οικογένειά του είτε με τη θρησκεία η οποία προσπαθούσε να του σταθεί εμπόδιο, τον επηρέασαν.

Παρόλο που η ταινία καταπιάνεται με ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα (δεν ξέρω κατά πόσο τα γεγονότα που βλέπουμε είναι κοντά στην πραγματικότητα) μου άφησε την αίσθηση ότι προσπαθούσε συνεχώς να εκμαιεύσει το συναίσθημα του θεατή και πως θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα.

5.7/10

Επεξ/σία από Arwindan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

US

us-ver5-xlg.jpg

https://www.imdb.com/title/tt6857112/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Τιμιοτατο θριλερακι χωρις να πεφτει σε φθηνα τρικς οπως jump scares. Το πρωτο 40λεπτο περναει σχετικα χαλαρα και επειτα μπαινουμε στο βασικο story της ταινιας. Το ολο theme με τον double εαυτο του καθενα και τους 2 τελειως διαφορετικους κοσμους μου αρεσε παρα πολυ. Αρκετοι συμβολισμοι εξαιρετικη σκηνοθεσια που προκαλει αγωνια εχουμε και λιγο splatter. Το τελικο twist brilliant και ακομα ψαχνω καποια πραγματα που δεν μου κολλανε. Ο σκηνοθετης εχει βγαλει και το get out που και αυτο ειχε δικο του χαρακτηρα και συμβολισμους και στο ιδιο μοτιβο παιζει και εδω. Μπραβο του. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Captain Marvel

 

 

Tι επικη μπουρδα  ηταν αυτη?

Προσπαθησα 2 φορες να την  δω και 2 φορες την σταματησα.Κερδιζει επαξια την θεση της μεσα στο top 3  των χειροτερων ταινιων με superheroes .

 

5,1/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Captain Marvel

Tι επικη μπουρδα  ηταν αυτη?

Προσπαθησα 2 φορες να την  δω και 2 φορες την σταματησα.Κερδιζει επαξια την θεση της μεσα στο top 3  των χειροτερων ταινιων με superheroes .

5,1/10

Εγώ πάντως που την είδα, έχω την αίσθηση ότι δεν με κούρασε… αλλά ειλικρινά αν και την είδα προχθές Δεν θυμάμαι τίποτα από την ταινία…

Πέρασε και δεν ακούμπησε…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...