Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, firewalker είπε

The Professor and the Madman. Πολύ μου άρεσε. Ωραία φωτογραφία, μουσική, ερμηνείες.

https://www.imdb.com/title/tt5932728/

Είχα να δω τόσο καλή ταινία .......  Χρόνια

Για μένα η ταινία της δεκαετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Us (2019)

Πολύ καλή ταινία. Γενικά μπράβο στον σκηνοθετη-σεναριογράφου που δημιουργεί ιδιαίτερες ταινίες (αυτό + Get Out).

7.5/10

Επεξ/σία από Asevastos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ARCTIC

Ενας αντρας μετα απο ενα  δυστηχημα, εγκλωβιζεται στα παγωμενα τοπια της αρκτικης, και καθως οι κυνδινοι ειναι πολλοι,και η ελπιδα για σωτηρια λιγοστευει,με νυχια και με δοντια προσπαθει να αντεπεξελθει μην αφηνοντας η παγωμενη αυτη γη να τον λυγισει.
ο ματς μιλκενσεν δινει μια εξαιρετη  ερμηνεια ,ενω ειπαρχουν σκηνες λιγο σκληρες,δραματικες,και μια συγκινηση προς το τελος.Τα μαγευτικα τοπια της αρκτικης δινουν αλλο τονο , και η φωτογραφια ειναι απλα μοναδικη.
Μια απο τις καλες ταινιες για επιβιωση,  και ενα εργο ,για τη δυναμη του ανθρωπου να παλεψει το αγνωστο,βγαινοντας νικητης η μη.
Απλα ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπα...

(manual edit δεν μπορουμε να κανουμε με το νεο φορουμ; σαλατα μου το εκανε το quote,

μ αρεσει που το εγραψα με το χερι

 

Quote

Είδα το arctic πρόσφατα. Ταινία επιβίωσης αυτή τη φορά κάπου στην αρκτική με έναν στην ουσία πρωταγωνιστή προσπαθώντας να κρατηθεί στη ζωή και παράλληλα να βρει διαφυγή. 
Παρόλο που μου αρέσουν αντιστοιχες ταινίες η συγκεκριμένη για μένα ήταν αρκετά βαρετή σε σημείο να τσεκάρω από ένα σημείο και μετά το υπόλοιπο που μένει.. Μόνο ίσως για φαν του είδους 

Το Arctic δεν μου άρεσε και μένα
Ακόμα και οι σκηνές στο χιόνι ήταν πολύ πολύ πρόχειρες. Δεν σου έδινε την εντύπωση Αρκτικής.
Χαμένος χρονος

 

το χω κι εγω στο queue αλλα ξερω οτι οταν ερθει η ωρα να το δω θα ριξω τρελες νταγκλες,

λιγο που το ξεκινησα καταλαβα τι παιχτηκε.. ενας μονος του στα χιονια.. καλα κρασια..

δειτε το αλλο με τον αλλον που του χε πιαστει το ποδι, απ οτι καταλαβα καλυτερο θα ειναι απ αυτο

Επεξ/σία από naimore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2019 στις 7:00 ΜΜ, firewalker είπε

The Professor and the Madman. Πολύ μου άρεσε. Ωραία φωτογραφία, μουσική, ερμηνείες.

https://www.imdb.com/title/tt5932728/

Απίστευτες ερμηνείες και μουσική. Η κορυφαία ταινία των τελευταίων μηνών για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Once upon a time in Anatolia

 

Eιδα μετα απο πολυ καιρο το  συγκεκριμενο φιλμ του Ceylan που συγκαταλεγεται αναμεσα  στους καλυτερους σκηνοθετες  της χωρα τους  .Ο τροπος που κινηματογραφει  ειναι απολυτα εικαστικος  χρησιμοποιωντας σαν καμβα  τις απεραντες και ερημες εκτασεις απο  τα βαθη της Τουρκιας, κανοντας χρηση εκτεταμενων πλανων   που ντυνει με  αψογο  τροπο η εκπληκτικη φωτογραφια και ο ατμοσφαιρικος φωτισμος .

Το φιλμ παρουσιαζει χαρακτηριστικους τυπους   απο την επαρχια της Τουρκιας  στην προσπαθεια τους να διελευκανουν ενα φονο .Ο αργος ρυθμος της πλοκης , τα λογια που δεν λεγονται ,οι προσωπικες τραγωδιες και οι τυψεις που βαραινουν τους πρωταγωνιστες χαρασονται   στα προσωπα τους  και στην κινησιολογια τους  η οποια αποτελει  βασικο συστατικο  της υποκριτικης τους παρουσιας .

Ετσι εχουμε μια ακτινογραφια χαρακτηρων  και τις διαφορετικες ηθικες πλευρες που πρεσβευουν και τις οποιες προβαλουν  μεσα απο διαλογους που στην ουσια ειναι εσωτερικοι μονολογοι  .

 

Ειναι εντυπωσιακη η σκηνοθετικη οπτικη του Ceylan  ,και ο τροπος που παιρνει τα καδραρισματα του  ,εδω εχουμε ενα  πρωιμο σταδιο του μεγαλου ταλεντου του που μετα απο χρονια θα μας δωσει το αριστουργηματικο Αhlat Agaci 

 

 

8,2/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τον Fotis13, ας κατεβάσω το επίπεδο λοιπόν… ;)

 

Starship Troopers (1997)

Μιλιταριστική σάτιρα επιστημονικής φαντασίας του Paul Verhoeven, ο οποίος μας έδωσε ταινίες όπως Robocop, Basic Instinct, Total Recall κ.α.

Θυμάμαι, πιτσιρικάς τότε, πως πλασαρίστηκε η ταινία ως «σοβαρή», και όπως είπε και ένας φίλος, ως το επόμενο “Independence Day”. Όλοι περίμεναν κάτι ανάλογο, και για τον λόγο αυτό την κατακεραύνωσαν οι κριτικοί όταν κυκλοφόρησε το ‘97. Εν τέλει, δεν την είδα τότε, μάλλον γιατί ήθελα να αποφύγω το υπερβολικό gore που τόσο αρέσει στον Verhoeven να απεικονίζει (κρίνοντας από Robocop & Tortal Recall).

22 χρόνια μετά, μπορώ να πω πως βλέπεται αρκετά ευχάριστα, καθώς πετυχαίνει επάξια τον σκοπό της – την σάτιρα. Ό,τι προσπάθησε για παράδειγμα να περάσει στα σοβαρά το Independence Day από άποψη «πατριωτισμού», έρχεται το Starship Troopers και το τραβάει από τα μαλλιά, γελοιοποιώντας το με τους στερεοτυπικούς χαρακτήρες και την κωμική απεικόνιση της προπαγάνδας ενός απολυταρχικού καθεστώτος (στην ταινία «Federation» αλλά επί της ουσίας … όλοι βλέπουν τις ΗΠΑ). Είναι μια ταινία που δεν παίρνει τον εαυτό της καθόλου στα σοβαρά, με “over the top” βία και gore και με ξύλινη (μιλάμε για μασίφ!) ηθοποιία από όλο το καστ. Επίσης, να πούμε πως τα ειδικά εφέ είναι αξιοπρεπέστατα. Τι άλλο να περιμένει κανείς από μια τέτοια ταινία;

7,5/10 (πάντα για το είδος της)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^
Ε όχι και κατέβασμα επιπέδου! Μιλάς για το Starship Troopers, όχι για κάποιο σκουπίδι. Και μακάρι οι περισσότεροι σκηνοθέτες να έφταναν το επίπεδο του Verhoeven. 
Για άλλη μια φορά θα αναφερθώ και στο εξαιρετικό soundtrack (Βασίλης Πολυδούρης):

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

^
Ε όχι και κατέβασμα επιπέδου! Μιλάς για το Starship Troopers, όχι για κάποιο σκουπίδι. Και μακάρι οι περισσότεροι σκηνοθέτες να έφταναν το επίπεδο του Verhoeven. 
Για άλλη μια φορά θα αναφερθώ και στο εξαιρετικό soundtrack (Βασίλης Πολυδούρης):

καλά ντε μη βαράς,  δεν είπα ότι είναι σκουπίδι ;)

Μεγάλο ρισπέκτ και στον μάστερ του επικού, Βασίλη Πολυδούρη - πως και δεν το ανέφερα. Νομίζω πως έχει επενδύσει μουσικά και άλλες ταινίες του Verhoeven...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, MetalPrime said:

καλά ντε μη βαράς,  δεν είπα ότι είναι σκουπίδι ;)

Μεγάλο ρισπέκτ και στον μάστερ του επικού, Βασίλη Πολυδούρη - πως και δεν το ανέφερα. Νομίζω πως έχει επενδύσει μουσικά και άλλες ταινίες του Verhoeven...

(:P δεν βαράω, απλά αγαπάω πολύ την συγκεκριμένη ταινία!)

Σίγουρα έχουν συνεργαστεί και στο RoboCop. Κι εκείνο φοβερή μουσική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλη ταινια δρασης, που περιεργως δεν πηγε καλα εισπρακτικα. Περισσοτερο πολεμικη περιπετεια επ.φαντασιας(και με ερωτικο τριγωνο), παρα σατιρα. Τα εξωγηινα τερατοεντομα τα βρισκεις στο Metal Slug 2 :-)

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό το starship troopers. Και εγώ θυμάμαι που δεν είχε πάει καλά εισπρακτικά και όταν την είχα δει σε DVD μου άρεσε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το starship troopers προσωπικά μου χει μείνει η Denise Richards την οποία ερωτεύτηκα κανά χρόνο μετά στην σκηνή με την Neve Cambell στο wildthings!!!

 

Και μόλις διαπίστωσα ότι από τότε έχουν περάσει 21-22 χρόνια.....ένα δάκρυ κυλά στο ροδοκοκκινισμένο από τον ήλιο του Μαγιού μάγουλο μου ( διάβασα κριτική @Fotis13 και επηρεάστηκε ο λόγος μου :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το Rocketman. 

Γύρω στο 6,5/10 θα του έδινα. Δεν είναι κακή η ταινία, έχει αποδοθεί πολύ σωστά η εποχή κι έχει 2-3 σκηνές πραγματικά πολύ καλές και ο τύπος έχει καλή φωνή.

Όμως στην προσπάθειά τους να μη φτιάξουν άλλη μια αγιογραφία, έχουν δείξει το ακριβώς αντίθετο. Έναν κατεστραμμένο τύπο που περιφέρεται κουβαλώντας τα άλυτα θέματα που είχε από μικρός. Νομίζω ότι έπρεπε να είναι πιο σωστά μοιρασμένες οι "φωτεινές" και οι "σκοτεινές" πτυχές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...