Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Moλις ειδα κι εγω το Escape Room. Ηταν καλο, αλλα οχι εξαιρετικο. Σιγουρα ομως ηταν καλυτερο απο αλλα του ειδους και στα σουπερ θετικα του η ελλειψη σπλατεριας την οποια εχουμε φαει με το κουταλι σε αναλογες ταινιες.. Λιγο με χαλασε το decision making και φυσικα το τελος γιατι

Spoiler

 

Πραγματικα πρεπει ΚΑΘΕ ρημαδοταινια του ειδους να αφηνει περιθωριο για sequel? Δεν μπορει απλα να ειναι κατι εντελως αυτονομο ξερωγω? 

Ετσι οπως το αφηνουν ανοιχτο, μπορει ο τυπος απο πισω να ειναι απο τον προεδρο της US of A μεχρι την κοκκινοσκουφιτσα. Δειξε ποιος ειναι και τελειωσε το εκει.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Mesqal είπε

Gun Woman (2014)

spacer.png

Εκπληκτικο διαμαντακι, η βαθμολογια στο imdb ειναι τελιως πλασματικη, θα μπορουσε να ηταν ταινια του Ταραντινο ανετα. Επισης απο τα καλυτερα OST που εχω ακουσει σε ταινια.

9/10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χτες a quite place - https://www.imdb.com/title/tt6644200/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Εξαιρετικό. Δεν έχω να πω πολλά πέρα του ότι η ηθοποιοί πραγματικά τα καταφέρνουν να σε κάνουν να αισθάνεσαι τον τρόμο, τον φόβο και τις δυσκολίες τους, τους πόνους τους, τις έγνοιες τους και τις δυσκολίες του να ζεις κάτω από το φως της απόλυτης σιωπής. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση γίνεσαι γεύμα για τα lickers από το resident evil που μάλλον πήραν άδεια οι δημιουργοί της ταινίας για να τα εισάγουν και να κυνηγάν τους πρωταγωνιστές. Οκ, αυτό το τελευταίο είναι ψέμα αλλά τα πλάσματα έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με τα πλάσματα του resident evil. Μπόλικη αγωνία και η διάρκεια του είναι ακριβώς αυτό που πρέπει χωρίς να κουράζει.

Από εμένα θα πάρει 8/10 και βλέπεται το ίδιο ευχάριστα με παρέα και μόνοι σας. Δυστυχώς δεν έχει μπρουταλιές μέσα καθώς όλα γίνονται εκτός οθόνης αλλά ο στόχος της ταινίας δεν είναι το σπλάτερ οπότε δεν ενοχλεί. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2019 στις 8:52 ΜΜ, Arkin είπε

Escape Room

escape-room.jpg

Εκατσα να το δω με χαμηλες προσδοκιες και με εξεπληξε πολυ ευχαριστα. Παταει πανω στο ολο trend των escape room αλλα το παει σε αλλο επιπεδο στυλ Death Race. Escape Room για θεατες με μεγαλο πορτοφολι δηλαδη. Θυμισε εντονα Saw και Cube. Μου αρεσαν ολα τα δωματια εκτος το προτελευταιο. Αν το πανε καλα μπορουν να κανουν τριλογια η ακομα και εξαλογια χωρις να κουρασει μιας και εχει πολυ ζουμι η ολη υποθεση και μαζι με τους ηθοποιους ειχα αγωνια και εγω σε ολη τη διαρκεια της ταινιας. Οσοι ειστε φαν τετοιων ταινιων δειτε την σιγουρα. Οι υπολοιποι δειτε trailer και βλεπετε μετα. 7/10

Θρίλερ αγωνίας ή σπλατεριά ? Γιατί την σπλατεριά απο όταν γέννησε η γυναίκα μου την πρώτη μας κόρη δεν μπόρεσε για κάποιο λόγο να ξαναδεί οπότε τις έχουμε κόψει :D

edit: Μόλις είδα απο πάνω το post του @stormrain που λέει ότι δεν έχει σπλατεριά , οπότε θα το βάλω στην λίστα :)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θρίλερ αγωνίας ή σπλατεριά ? Γιατί την σπλατεριά απο όταν γέννησε η γυναίκα μου την πρώτη μας κόρη δεν μπόρεσε για κάποιο λόγο να ξαναδεί οπότε τις έχουμε κόψει :D

Κάτι παίζει με τη γέννηση του παιδιού διότι και εγώ ενοχλούμαι πολύ περισσότερο με το σπλάτερ από τότε που γεννήθηκε η κόρη μου (και δεν τη γέννησα εγώ :P ). Κανας ψυχολόγος ρε παιδιά εδώ τριγύρω? :P 

Επεξ/σία από Wayward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Wayward είπε

Κάτι παίζει με τη γέννηση του παιδιού σου διότι και εγώ ενοχλούμαι πολύ περισσότερο με το σπλάτερ από τότε που γεννήθηκε η κόρη μου (και δεν τη γέννησα εγώ :P ). Κανας ψυχολόγος ρε παιδιά εδώ τριγύρω? :P 

Κοίτα λογικό είναι , εμένα δεν με ενοχλεί τόσο η σπλατεριά , αλλά από όταν έκανα το πρώτο δεν μπορώ να δώ ταινίες που έχουν γενικά σχέση με παιδιά (κακοποίηση , θανάτους κτλ. ) γιατί απλά ταυτίζω τα παιδιά με τα δικά μου και δεν μπορώ , αν και  ξέρω ότι είναι ταινία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Under the Shadow

under_the_shadow.jpg?itok=JIM3zSME

 

https://www.imdb.com/title/tt4273292/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Ιρανικης παραγωγης τρομου που καταφερνει με αλληγορικο τροπο να προσδωσει τον φοβο ενος πολεμου. Με φοντο τον πολεμο Ιρακ-Ιραν η ταινια καταφερνει να δημιουργησει μια απιστευτα αποπνικτικη ατμοσφαιρα και μας κανει να ζησουμε τον τρομο και τον φοβο των χαρακτηρων μεχρι το τελος της ταινιας. Το πρωτο μισαωρο κυλαει αρκετα αργα ωστε να μας βαλει στο κλιμα και μετα απο μια πτωση πυραυλου ξεκιναει το horror κομματι. Εχει καποια jump scares αλλα το βασικο κομματι ειναι ο τρομος που υπαρχει και το ολο αλληγορικο theme με τους δαιμονες που μας κατακλυζουν οταν φοβομαστε τοσο πολυ. Αξιζει την προσοχη σας απλα μην περιμενετε να δειτε κατι παρομοιο με Insidious/Conjuring. Η ταινια εχει την δικη της ταυτοτητα ξεκαθαρα. 7.5/10

 

Happy Death Day 2U

Σιγουρα κατωτερο απο το πρωτο χωρις να κουραζει παραυτα. Μπλεκει μεσα και καποια επιστημονικα με παραλληλες πραγματικοτητες και ειναι η βασικη διαφοροποιηση με το πρωτο. Γινεται λιγο αχταρμας βεβαια αλλα βγαινει ακρη. Οσοι ειδατε το πρωτο και σας αρεσε αξιζει μια ευκαιρια. Οι υπολοιποι απλα προσπεραστε δεν εχει νοημα να το δειτε. Στο πρωτο ειχα βαλει 7 εδω βαζω 6.3/10

 

Darbareye Elly[About Elly]

f8a24c0c5e736c4543b2a854fa688923.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1360860/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Εξαιρετικη. Ιρανικη ταινια που ξεκιναει χαρουμενα και με πολυ αργο ρυθμο και μετα το πρωτο μισαωρο μεχρι το τελος περνει μια τελειως διαφορετικη τροπη. Αγωνια μυστηριο και δραμα ειναι τα κυρια ατου της. Οι ερμηνειες ολων των ηθοποιων ειναι σαν να το ζουν και πραγματικα δεν νομιζω οτι θα μπορουσαν να αποδωσουν καλυτερα αυτο που ζηταει η πλοκη της ταινιας. Η ταινια ξεκιναει με 3 ζευγαρια που πανε διακοπες στην εξοχη και εχουν μαζι τους και μια φιλη που θελουν να γνωρισουν στον φιλο τους απο τη Γερμανια. Δεν ειναι ολα οπως φαινονται ομως. Δειτε την οπως και να εχει. 8/10

 

Los ojos de Julia[Julia's Eyes]

julia-poster.jpg

 

https://www.imdb.com/title/tt1512685/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Οι Ισπανοι ειναι μετρ στα ψυχολογικα θριλερ. Μπορει να μην πιανει το επιπεδο των El Cuerpo/Contratiempo/Hidden Face αλλα κρατιεται πολυ καλα παρολο τις 2 ωρες που διαρκει. Το μυστηριο κυριαρχει απο το πρωτο λεπτο και μετα τη μεση η πλοκη περνει ενα αλλο χαρακτηρα που το κρατα μεχρι το τελος. Εχει τις στιγμες που θα σε κανει να τρομαξεις οπως και αυτες που θα ζησεις μεσα απο τα ματια της πρωταγωνιστριας σαν να εισαι εκει. Καποιες αδυναμες στιγμες υπαρχουν αλλα δεν ειναι σε θεση να χαλασουν την ολη ατμοσφαιρα της ταινιας. Clues υπαρχουν για την τελικη ανατροπη και σιγουρα θα σας εκπληξει αν δεν το περιμενετε. Η πρωταγωνιστρια κουκλα και παιζει και στο El Cuerpo και στο ορφανοτροφειο. Οσοι ειστε φαν των Ισπανικων θριλερ θα σας αρεσει πολυ και σιγουρα προτεινω να την δειτε. Οι υπολοιποι που θελετε να περασετε ενα 2ωρο αγωνιας και μυστηριου ειναι μια καλη προταση. 7.5/10

 

The Founder

founder-ver4.jpg

 

Η ταινια καταπιανετε με τα McDonald's και την ανοδο τους απο το 1954 και μετα. Μου αρεσε αρκετα. Χωρις να γινεται φλυαρη χωρις λογο κρατιετε σε ενα σταθερο επιπεδο μεχρι το τελος. Ο Keaton εξαιρετικος στον ρολο του θρασυτατου επιχειρηματια που πηρε μια ιδεα και την εκανε μια απο τις μεγαλυτερες εταιριες παγκοσμιως. Ο Ναπολεων καποτε ειχε πει[αν θες να μεινεις φτωχος τοτε πηγαινε με το σταυρο στο χερι και να εισαι τιμιος]. Η ταινια μας το δειχνει αυτο οσο καλυτερα γινεται και αφηνει μια πικρα στο τελος για τα 2 αδερφια που δημιουργησαν τα McDonald's. Για τον τρανο επιχειρηματια η μονη λεξη ειναι αηδια για οτι εκανε για να φτασει μεχρι εδω. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα Det. Pikachu, η ταινια ειναι παρα πολυ διασκεδαστικη και μου αρεσε αρκετα. Νομιζω το 7αρι που βλεπω στο imdb ειναι δικαιο γενικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kill Bill 1 -> Φοβερά εφέ, φοβερή σκηνοθεσία, εκπληκτική μουσική, σενάριο μάπα το καρπούζι... :)))) 
Καλά τα εφέ και οι μάχες και όλα, αλλά σεναριακά απέτυχαν... κανένα νόημα!  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Maribella είπε

Kill Bill 1 -> Φοβερά εφέ, φοβερή σκηνοθεσία, εκπληκτική μουσική, σενάριο μάπα το καρπούζι... :)))) 
Καλά τα εφέ και οι μάχες και όλα, αλλά σεναριακά απέτυχαν... κανένα νόημα!  :unsure:

Επειδή κάποτε είχα κάνει το ίδιο λάθος (και παρόμοια κριτική):

Αυτό που είδες, δεν ήταν το Kill Bill 1, ήταν το Vol. 1, δηλαδή η μισή ταινία. Έχει άλλο τόσο στο Vol. 2, το οποίο δεν είναι sequel, αλλά το 2ο μισό της ταινίας.

Δεν είναι δύο ταινίες. Είναι μια ταινία, σε δύο μέρη. Πώς κόβονται τα βιβλία καμιά φορά στη μέση και εκδίδονται σε δύο τόμους; Ε, αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arctic

Arctic-movie-poster-release-date-showtim

Ταινια επιβιωσης με εναν εξαιρετικο Mikkelsen που κραταει ολη την ταινια πανω του. Η αρκτικη ποτε δεν ηταν πιο σκληρη και παρολη την αργη πλοκη δεν βαρεθηκα λεπτο. Η ταινια προσφερει πολλα συναισθηματα και εκει που προσπαθει να δωσει ελπιδα εκει την περνει. Ο ανθρωπος ποτε δεν χανει την ανθρωπια του ομως και τη θεληση για ζωη. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...