Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

O Mikkelsen επαψε να ειναι αξιοπρεπης χρονια τωρα και εγινε ηθοποιαρα. Ανηκει στους 2-3 Δανους-σκανδιναβους που δινουν παντα ρεστα στην ηθοποιια. Μακαρι να υπηρχαν αλλοι 4 σαν αυτον να κανουν 5αδα............

Ο Mikkelsen ποιες καλες ταινιες εχει κανει μεχρι τωρα, επειδη εγω στη μονη που τον θυμαμαι να ειναι εξαιρετικος ειναι "Το Κυνηγι" (2012).

Avengers : Endgame (2019)Εκδικητές: Η τελευταία πράξη Poster

Δε μου αρεσε οσο το Infinity War με τιποτα. Ουτε κοντα δεν εφτασε να πω την αληθεια. Το μονο αξιοσημειωτο που μου εμεινε απο το Endgame ειναι καποιες απιστευτες σκηνες μαχης του Θανος, ο οποιος ειναι και γ@μω και μακαρι να τον βλεπαμε σε δραση περισσοτερο. Το τελος ηταν απογοητευτικα αναμενομενο παρ'ολο που ειχα αποφυγει καθε πιθανο meme ή video που θα μου εκανε σποιλ. Δεν ειχαν αναγκη να τη κανουν 3 ωρες τη ταινια, παρ'ολο που κυλουσε αρκετα ευκολα, υπηρχαν καποιες σκηνες απολυτως αχρηστες.

7/10

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Wandering Earth

wandering-earth.jpeg?w=1000&h=563&crop=1

Ενα τιμιοτατο sci-fi απο Κινα σε παραγωγη του Netflix που χωρις να μας δειχνει κατι καινουργιο καταφερνει να μας κρατησει κολλημενους στην οθονη για 2 ωρες. Τρομερα εφε τα οποια φτιαχνουν μια πολυ αποπνικτικη ατμοσφαιρα σε ολη την ταινια και σιγουρα η μουσικη βοηθαει αρκετα. Θα μπορουσε να εχει λιγο καλυτερους ηθοποιους χωρις να ειναι κακοι προσπαθουν να βγαλουν συναισθημα αλλα δεν το καταφερνουν παντα οπως και να ελειπαν καποια τρανταχτα κλισε. Συνδιαζει στοιχεια απο 2001 A Space Odyssey[HAL-MOS] απο Αρμαγεδων με το ολο disaster earth theme οπως και απο το 2012 με τον χαμο που γινεται με τις καταστροφες. Σιγουρα αξιζει την προσοχη σας θα περασετε ενα ομορφο 2ωρακι. Θελει σιγουρα καλο Home Cinema και μεγαλη οθονη για να την απολαυσετε οπως πρεπει. 7.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Escape Room

escape-room.jpg

Εκατσα να το δω με χαμηλες προσδοκιες και με εξεπληξε πολυ ευχαριστα. Παταει πανω στο ολο trend των escape room αλλα το παει σε αλλο επιπεδο στυλ Death Race. Escape Room για θεατες με μεγαλο πορτοφολι δηλαδη. Θυμισε εντονα Saw και Cube. Μου αρεσαν ολα τα δωματια εκτος το προτελευταιο. Αν το πανε καλα μπορουν να κανουν τριλογια η ακομα και εξαλογια χωρις να κουρασει μιας και εχει πολυ ζουμι η ολη υποθεση και μαζι με τους ηθοποιους ειχα αγωνια και εγω σε ολη τη διαρκεια της ταινιας. Οσοι ειστε φαν τετοιων ταινιων δειτε την σιγουρα. Οι υπολοιποι δειτε trailer και βλεπετε μετα. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Avengers Endgame

https://www.imdb.com/title/tt4154796/

 

 

Όχι τόσο καλό όσο περίμενα. Πιστεύω το προηγούμενο ήταν καλύτερο. Τουλάχιστον σε δράση-σενάριο. Το τέλος ταιριαστό γενικά. Βλέπεται αλλά με απογοήτευσε σε αρκετά σημεία.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αvengers Endgame μολις γυρισα απο σινεμα, η ταινια μου φανηκε οκ με μετρημενες ωραιες στιγμες και βασικα την περιμενα πολυ καλυτερη tbh, θα εδινα ενα 6,5/10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2019 στις 8:52 ΜΜ, Arkin είπε

Escape Room

escape-room.jpg

Εκατσα να το δω με χαμηλες προσδοκιες και με εξεπληξε πολυ ευχαριστα. Παταει πανω στο ολο trend των escape room αλλα το παει σε αλλο επιπεδο στυλ Death Race. Escape Room για θεατες με μεγαλο πορτοφολι δηλαδη. Θυμισε εντονα Saw και Cube. Μου αρεσαν ολα τα δωματια εκτος το προτελευταιο. Αν το πανε καλα μπορουν να κανουν τριλογια η ακομα και εξαλογια χωρις να κουρασει μιας και εχει πολυ ζουμι η ολη υποθεση και μαζι με τους ηθοποιους ειχα αγωνια και εγω σε ολη τη διαρκεια της ταινιας. Οσοι ειστε φαν τετοιων ταινιων δειτε την σιγουρα. Οι υπολοιποι δειτε trailer και βλεπετε μετα. 7/10

Σίγουρα και απο εμένα 7/10 και επιπλέον 1 θριλλερ με αρκετή αγωνία που απλώς σε καθίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό...ελπίζω να έχει συνέχεια...και σίγουρα μπορεί να χτυπήσει απο sequel του sequel έως και πολλαπλές παράλληλες ιστορίες που να δενουν στο φινάλε.

Μεγάλο PLUS για μένα η έλλειψη splatter/gore που σε κάνει να την βλέπεις ευχάριστα...κοινώς δεν παίρνουμε τα σπληνάντερα των ΜΗ πρωταγωνιστών και τα πάμε βόλτα να τα δεις ο κόσμος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, masteripper είπε

Σίγουρα και απο εμένα 7/10 και επιπλέον 1 θριλλερ με αρκετή αγωνία που απλώς σε καθίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό...ελπίζω να έχει συνέχεια...και σίγουρα μπορεί να χτυπήσει απο sequel του sequel έως και πολλαπλές παράλληλες ιστορίες που να δενουν στο φινάλε.

Μεγάλο PLUS για μένα η έλλειψη splatter/gore που σε κάνει να την βλέπεις ευχάριστα...κοινώς δεν παίρνουμε τα σπληνάντερα των ΜΗ πρωταγωνιστών και τα πάμε βόλτα να τα δεις ο κόσμος...

Πολυ σωστος στο τελευταιο που εγραψες. Στα saw μονο το πρωτο ειδα οταν ειχε βγει γιατι μονο spltter εδειχναν και δεν μου αρεσε καθολου. Στο Escape Room καταφεραν χωρις να δειξουν τιποτα τετοιο να προκαλεσουν πολυ αγωνια για ολους τους χαρακτηρες και μπραβο τους. Μακαρι να δουμε και αλλες τετοιες προσπαθειες μιας και το genre εχει αναγκη απο τετοιες ταινιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το escape room. Στην αρχή της ταινίας ήμουν έτοιμος να το κλείσω, τελικά όμως όσο προχωρούσε η ώρα γινόταν πιο ενδιαφέρον. Γενικώς έμεινα ευχαριστημένος αλλά σίγουρα δεν τρελάθηκα, δεν είναι ταινία που θα ξανά έβλεπα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, bromiaris said:

Έκανα το λάθος και είδα το Cold Pursuit 2019...

Λυπάμαι ειλικρινά τους καημένους  που  πλήρωσαν εισιτήριο για αυτήν την πατάτα...  

https://m.imdb.com/title/tt5719748/

Δεν είδα το αμερικάνικο remake, αλλά το original Νορβηγικό δεν είναι κακό

https://www.imdb.com/title/tt2675914/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, swstost είπε

Δεν είδα το αμερικάνικο remake, αλλά το original Νορβηγικό δεν είναι κακό

https://www.imdb.com/title/tt2675914/

Και μην το δεις… Δεν περίμενα τέτοιο πράγμα…

Για να καταλάβει κάποιος την ποιότητα της ταινίας αρκεί να ξεκινήσει με την τελευταία σκηνή της ταινίας… Αυτήν που είναι στο εκχιονιστικό μαζί με τον ινδιάνο και πετά με παρά 5 ο άλλος ινδιάνος…

Πόση κατάντια ρε liam neeson??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ταινια το cold pursuit, απλα το Νορβηγικο ειναι σαφως ανωτερο με τρομερο stellan.  Βασικα το σκανδιναυικο.......

Επεξ/σία από M@dB0x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A Man Called Ove (2015)

spacer.png

 

Η ζωή ενός μοναχικού ηλικιωμένου με εμμονές και κατάθλιψη.

'Εχει στοιχεία μαύρης κωμωδίας.Έχει καλή σκηνοθεσία και σενάριο.'Εχει καλούς ηθοποιούς.'Έχει καλο soundtrack.

Δεν είχα χαρτομάντιλα στο φινάλε,χρησιμοποίησα  χαρτοπετσέτα απο σουβλάκι και μπήκε το πιπέρι στο μάτι και συνοδεύτηκε εξαιρετικά η εμπειρία θέασης με τα δάκρυα που κυλούσαν στο μάγουλο.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gun Woman (2014)

spacer.png

 

Εκπληκτικο διαμαντακι, η βαθμολογια στο imdb ειναι τελιως πλασματικη, θα μπορουσε να ηταν ταινια του Ταραντινο ανετα. Επισης απο τα καλυτερα OST που εχω ακουσει σε ταινια.

9/10

Επεξ/σία από Mesqal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, bromiaris είπε

Έκανα το λάθος και είδα το Cold Pursuit 2019...

Λυπάμαι ειλικρινά τους καημένους  που  πλήρωσαν εισιτήριο για αυτήν την πατάτα...  

https://m.imdb.com/title/tt5719748/

Οχι μονο πατατα αλλα και σαπια

Στις 26/4/2019 στις 1:42 ΜΜ, rus είπε

Μετα τη φασαρια και τη διαφωνια που σημειωθηκε ειδα και εγω το "Mule". Περιμενα να ειναι κατι σαν το Gran Torino, αλλα δεν. Ανουσιο και βαρετο στο μεγαλυτερο μερος του, το mule εχει μονο θετικο τον ιδιο τον Ηστγουντ. Σε μια ηλικια που οι περισσοτεροι δε ζουν ή ειναι καθηλωμενοι σε αμαξιδιο με ανοια, ο Κλιντ σκηνοθετει και πρωταγωνιστεί(αν και καπως αποστεωμενος). Δεν εχω υποψη μου άλλη ταινια με τοσο υπερηλικα πρωταγωνιστη πλην του Kirk Douglas στο Illousion(2004), που όμως παιζει με δυσκολια στην ομιλια λογω εγκεφαλικου. 

2ykzw4o.jpg

Eιχα την εντυπωση ότι υπερεβαλλες, αλλα ειχες δικιο. Δυο φορες x2, ειδες το βιαγκρα? :lol:

Eχω κι εγω, αλλα με την ιστορικη ανακριβεια που περιέγραψες ηδη αποθαρρυνθηκα: o μονος ορος με τον οποιο παραδοθηκαν οι ιαπωνες ηταν να μη θιχτεί ο αυτοκρατορας τους.

και γα@@ει κιολας ε? χαχαχαχαχαχα

Στις 18/4/2019 στις 9:27 ΠΜ, Fotis13 είπε

Capernaum

H μηνυση  ενος 12χρονου  στους γονεις του  ως ανικανους να φερουν παιδια στον κοσμο   καθως  ειναι εγκλειστος για αποπειρα ανθρωποκτονιας ,διαπνεει ολο το φιλμ και την οπτικη της Labaki  και ταραζει  με την διαχρονικοτητα  του θεματος , καθως ξετυλιγει την ιστορια της με φοντο τις παραγκουπολεις του Λιβανου ,την εξαθλιωση και τις τριτοκοσμικες συνθηκες διαβιωσης .

Ο κεντρικος ηρωας  του οποιου η    κανονικη  ζωη ειναι παρομοια  με της ταινιας  συγκλονιζει με την εκφραστικοτητα ,την επιθετικη συμπεριφορα και την ωριμοτητα που εχει να αντιπαρερχεται  καταστασεις που δεν θα επρεπε να ειχε ερθει ποτε αντιμετωπος στην ηλικια του .Αυτη την σκληρη και απανθρωπη πραγματικοτητα για ενα μερος του πλανητη  καταγραφει με την καμερα της η σκηνοθετης  με εναν τροπο που προκαλει τον οικτο   και την  συμπονοια  χωρις να  γινεται  "φτηνος ".

Σε αυτο βοηθαει το ντοκυμαντεριστικο υφος ,η νευρωδης σκηνοθεσια  , η εκπληκτικη μουσικη επενδυση  και τα αμειλικτα ερωτηματα και προβληματισμους που θετει  με αξονα το κεντρικο ζητημα της ανικανοτητας πολλων ατομων  που για αντικειμενικους και οχι μονο λογους  δεν θα επρεπε να γινουν ποτε γονεις .

Το προσωπο του Zain  σε  ολη την διαρκεια του φιλμ παραμενει βλοσυρο,σφιχτο  αποτυπωνοντας  πανω του ολες τις αντιξοοτητες  και  τον  διαρκη  μοναχικο αγωνα για επιβιωση .Αυτη η δραματουργικη  χροια διακοπτεται εντονα και καθοριστικα στην τελευταια  σκηνη της ταινιας  οπου η Labaki   μας κλεινει το ματι  με μια νοτα αισιοδοξιας ,λυτρωσης και ελπιδας .

Ειναι λιγες οι φορες   που μια ταινια  μενει βαθια χαραγμενη  στο μυαλο ενος  θεατη -  ειδικα οταν εχει παραστασεις απο αντιστοιχα περιβαλλοντα και χωρες -   οχι τοσο για την ιστορια αλλα για τις εικονες  και τα προσωπα των πρωταγωνιστων και η  Capernaum  και ο Zain  συγκαταλεγεται σε αυτες καθως προκειται για τον χαρακτηριστικοτερο   πρωταγωνιστη των τελευταιων ετων. 

Αριστουργημα .

8,7/10

ταινιαρα οντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...