Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Emperor (2012)

Μετά την παράδοση της Ιαπωνίας στους Αμερικάνους κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ο στρατηγός MacArthur μεταξύ άλλων αναλαμβάνει τη δύσκολη απόφαση του αν ο Αυτοκράτορας Hirohito θα πρέπει να εκτελεστεί ως εγκληματίας πολέμου. Έτσι αναθέτει στον στρατηγό Feller να ερευνήσει την ανάμειξη του αυτοκράτορα στην επίθεση στο Pearl Harbor η οποία ξεκίνησε των πόλεμο ΗΠΑ-Ιαπωνίας.

Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα και καταφέρνει να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή σε όλη τη διάρκειά της συνδυάζοντας ιστορικά στοιχεία με συναίσθημα (και το απαραίτητο σε όλες τις ταινίες από ότι φαίνεται love story), όμορφη φωτογραφία και καλή ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή Matthew Fox (γνωστός από τον ρόλο του στο Lost).

Αν έχετε αδυναμία σε οποιαδήποτε ταινία έχει να κάνει με τον Β΄΄ΠΠ όπως εγώ σας προτείνω να τη δείτε.

6.7/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 22/4/2019 στις 9:34 ΠΜ, KilliK είπε

για την γενοκτονια των Ινδιανων εχουν βγαλει καμια προσφατη ταινια; η να παω να ξαναδω το Χορευοντας με τους Λυκους; 

Hostiles

Βλέπεται, αλλά δεν θα τρελαθείς κιόλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sisters Brothers

 

Φρεσκια ματια στο χαρακτηριστικο Αμερικανικο ειδος των γουεστερν απο εναν Ευρωπαιο σκηνοθετη που τα πηγε περιφημα καθως δεν αναλωθηκε σε νεωτερισμους  και εξαναγκαστικες καινοτομιες .Το αποτελεσμα  ηταν   να ακολουθησει το σιγουρο μονοπατι  δινοντας μας την δικη του  οπτικη  πανω στα θεματα του αεναου κυνηγιου της  οικονομικης επιτυχιας,του ευκολου πλουτισμου,της επιβιωσης  ,διανθιζοντας το με χιουμοριστικες νοτες .

Υποβοηθουμενος απο το πολυ καλο cast  με εναν σπανιως  προσγειωμενο υποκριτικα Phoenix  και  ενα καλογραμενο σεναριο δημιουργει μια ταινια που   υπερβαινει τον μεσο ορο της κατηγοριας .

 

7,1/10

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2019 στις 9:34 ΠΜ, KilliK είπε

για την γενοκτονια των Ινδιανων εχουν βγαλει καμια προσφατη ταινια; η να παω να ξαναδω το Χορευοντας με τους Λυκους; 

 

https://www.imdb.com/title/tt0821638/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Not bad αν και ομολογώ πως την είχα δει πριν χρόνια όταν ήταν στα φόρτε του το true blood.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Perfetti sconosciuti[Perfect Strangers]

perfetti-sconosciuti-danish-movie-poster

https://www.imdb.com/title/tt4901306/?ref_=nv_sr_2?ref_=nv_sr_2

Ιταλικη ταινια με ενα πολυ πρωτοτυπο και επικαιρο σεναριο. Ξεκιναει αρκετα υποτονικα αλλα μετα το πρωτο μισαωρο ανεβαινει παρα πολυ και σε κραταει προσηλωμενο μεχρι το τελος. Το τελος πηγαν να το κανουν λιγο sci-fi με την ολη εκλειψη αλλα δεν με χαλασε καθολου μιας και σαν ταινια ξερει πολυ καλα τι δινει στον θεατη. 8/10

 

Pandora[2016]
fdf-1.jpg

https://www.imdb.com/title/tt6302160/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Οι κορεατες το εχουν με το δραμα και αυτο φαινεται σε καθε τους ταινια. Στη συγκεκριμενη εχουμε να κανουμε με εναν πυρηνικο αντιδραστηρα στον οποιο γινετε εκρηξη και οπως καταλαβαινετε η ακτινοβολια πιανει κοκκινο και καποιος πρεπει να θυσιαστει ωστε να σωθει ο υπολοιπος κοσμος. Ολη η ταινια θα σας κρατησει και ενω ξερετε το τελος η αγωνια ειναι στα υψη. Το τελος ηταν λιγο too much με τα συναισθηματα που προσπαθει να προκαλεσει στον θεατη και ισως ξενισει μερικους. Οσοι γουσταρετε δραματικες κορεατικες ταινιες δειτε την σιγουρα. 7/10

 

Get Out
MV5-BMj-Ux-MDQw-Njcy-Nl5-BMl5-Ban-Bn-Xk-

https://www.imdb.com/title/tt5052448/?ref_=fn_al_tt_1

Εδω εχουμε να κανουμε με ενα πολυ τιμιο θριλερακι που αν και αργο καταφερνει να φτιαξει μια εξαιρετικα creepy ατμοσφαιρα μεχρι το τελος. Υπαρχουν και βαθυτερα νοηματα με το ολο θεμα της ταινιας και σιγουρα θα σας απασχολησει και τις επομενες μερες απο την προβολη της. Σιγουρα σηκωνει και δευτερη προβολη ωστε να δουμε τις ολες αντιδρασεις των ηθοποιων. Το τελος μου αρεσε πολυ και σιγουρα θα ηθελα να ηταν κανα μισαωρο μεγαλυτερη καποια πραγματα εγιναν πολυ γρηγορα. 8/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα τη φασαρια και τη διαφωνια που σημειωθηκε ειδα και εγω το "Mule". Περιμενα να ειναι κατι σαν το Gran Torino, αλλα δεν. Ανουσιο και βαρετο στο μεγαλυτερο μερος του, το mule εχει μονο θετικο τον ιδιο τον Ηστγουντ. Σε μια ηλικια που οι περισσοτεροι δε ζουν ή ειναι καθηλωμενοι σε αμαξιδιο με ανοια, ο Κλιντ σκηνοθετει και πρωταγωνιστεί(αν και καπως αποστεωμενος). Δεν εχω υποψη μου άλλη ταινια με τοσο υπερηλικα πρωταγωνιστη πλην του Kirk Douglas στο Illousion(2004), που όμως παιζει με δυσκολια στην ομιλια λογω εγκεφαλικου. 

2ykzw4o.jpg

Στις ‎14‎/‎4‎/‎2019 στις 8:25 ΜΜ, Cro-Magnon είπε

...... και στο ενδιάμεσο παρτουζώνει τις 20ρες πιτσιρίκες δυο-δυο, όπως ο κάθε μέσος ενενηντάρης άλλωστε,

Eιχα την εντυπωση ότι υπερεβαλλες, αλλα ειχες δικιο. Δυο φορες x2, ειδες το βιαγκρα? :lol:

 

 

Στις ‎24‎/‎4‎/‎2019 στις 9:33 ΜΜ, Arwindan είπε

Emperor (2012)

Μετά την παράδοση της Ιαπωνίας στους Αμερικάνους κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ο στρατηγός MacArthur μεταξύ άλλων αναλαμβάνει τη δύσκολη απόφαση του αν ο Αυτοκράτορας Hirohito θα πρέπει να εκτελεστεί ως εγκληματίας πολέμου. Έτσι αναθέτει στον στρατηγό Feller να ερευνήσει την ανάμειξη του αυτοκράτορα στην επίθεση στο Pearl Harbor η οποία ξεκίνησε των πόλεμο ΗΠΑ-Ιαπωνίας.

Η ταινία βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα και πρόσωπα και καταφέρνει να κρατήσει το ενδιαφέρον του θεατή σε όλη τη διάρκειά της συνδυάζοντας ιστορικά στοιχεία με συναίσθημα (και το απαραίτητο σε όλες τις ταινίες από ότι φαίνεται love story), όμορφη φωτογραφία και καλή ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή Matthew Fox (γνωστός από τον ρόλο του στο Lost).

Αν έχετε αδυναμία σε οποιαδήποτε ταινία έχει να κάνει με τον Β΄΄ΠΠ όπως εγώ σας προτείνω να τη δείτε.

Eχω κι εγω, αλλα με την ιστορικη ανακριβεια που περιέγραψες ηδη αποθαρρυνθηκα: o μονος ορος με τον οποιο παραδοθηκαν οι ιαπωνες ηταν να μη θιχτεί ο αυτοκρατορας τους.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rus είπε

Μετα τη φασαρια και τη διαφωνια που σημειωθηκε ειδα και εγω το "Mule". Περιμενα να ειναι κατι σαν το Gran Torino, αλλα δεν. Ανουσιο και βαρετο στο μεγαλυτερο μερος του, το mule εχει μονο θετικο τον ιδιο τον Ηστγουντ. Σε μια ηλικια που οι περισσοτεροι δε ζουν ή ειναι καθηλωμενοι σε αμαξιδιο με ανοια, ο Κλιντ σκηνοθετει και πρωταγωνιστεί(αν και καπως αποστεωμενος). Δεν εχω υποψη μου άλλη ταινια με τοσο υπερηλικα πρωταγωνιστη πλην του Kirk Douglas στο Illousion(2004), που όμως παιζει με δυσκολια στην ομιλια λογω εγκεφαλικου. 

2ykzw4o.jpg

Eιχα την εντυπωση ότι υπερεβαλλες, αλλα ειχες δικιο. Δυο φορες x2, ειδες το βιαγκρα? :lol:

Eχω κι εγω, αλλα με την ιστορικη ανακριβεια που περιέγραψες ηδη αποθαρρυνθηκα: o μονος ορος με τον οποιο παραδοθηκαν οι ιαπωνες ηταν να μη θιχτεί ο αυτοκρατορας τους.

Ε μόνο και μόνο που θα δούμε τον Clint σε παρτούζες  , αξίζει. :ph34r:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

Εχω κι εγω, αλλα με την ιστορικη ανακριβεια που περιέγραψες ηδη αποθαρρυνθηκα: o μονος ορος με τον οποιο παραδοθηκαν οι ιαπωνες ηταν να μη θιχτεί ο αυτοκρατορας τους.

Αναφέρεται αυτό στην αρχή της ταινίας, αλλά τα πράγματα αλλάζουν λόγω της απαίτησης του αμερικανικού λαού να τιμωρηθεί ο Hirohito και των επικειμενων εκλογών. 

Η έρευνα γύρω από την ανάμειξη του Αυτοκράτορα στον πόλεμο και τα εγκλήματα που έγιναν κατά τη διάρκεια του έτσι κι αλλιώς έγινε και στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω αν τα γεγονότα έγιναν ακριβώς όπως στην ταινία βέβαια, αλλά τα βασικά ακολουθούν τα ιστορικά γεγονότα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arwindan είπε

Η έρευνα γύρω από την ανάμειξη του Αυτοκράτορα στον πόλεμο και τα εγκλήματα που έγιναν κατά τη διάρκεια του έτσι κι αλλιώς έγινε και στην πραγματικότητα. Δεν ξέρω αν τα γεγονότα έγιναν ακριβώς όπως στην ταινία βέβαια, αλλά τα βασικά ακολουθούν τα ιστορικά γεγονότα. 

Eρευνα μπορει να εγινε, αλλα να παραπεμφθει ο Χιροχίτο σε δικαστηριο όπως της Νυρεμβεργης δεν υπηρχε περιπτωση.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Eρευνα μπορει να εγινε, αλλα να παραπεμθει ο Χιροχίτο σε δικαστηριο όπως της Νυρερμβεργη δεν υπηρχε περιπτωση.

Δεν συμβαίνει κάτι τετοιο στην ταινία. Δεν γράφω περισσότερα για να μην κάνω spoil, αλλά σύμφωνα με αυτά που διάβασα αφού είδα την ταινία, είναι αρκετά πίστη στα πραγματικά γεγονότα (τουλάχιστον στη γενικότερη ιδέα, δεν γνωρίζω για τις λεπτομέρειες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Μετα τη φασαρια και τη διαφωνια που σημειωθηκε ειδα και εγω το "Mule". Περιμενα να ειναι κατι σαν το Gran Torino, αλλα δεν. Ανουσιο και βαρετο στο μεγαλυτερο μερος του, το mule εχει μονο θετικο τον ιδιο τον Ηστγουντ. Σε μια ηλικια που οι περισσοτεροι δε ζουν ή ειναι καθηλωμενοι σε αμαξιδιο με ανοια, ο Κλιντ σκηνοθετει και πρωταγωνιστεί(αν και καπως αποστεωμενος). Δεν εχω υποψη μου άλλη ταινια με τοσο υπερηλικα πρωταγωνιστη πλην του Kirk Douglas στο Illousion(2004), που όμως παιζει με δυσκολια στην ομιλια λογω εγκεφαλικου. 

2ykzw4o.jpg

Eιχα την εντυπωση ότι υπερεβαλλες, αλλα ειχες δικιο. Δυο φορες x2, ειδες το βιαγκρα? :lol:

Eχω κι εγω, αλλα με την ιστορικη ανακριβεια που περιέγραψες ηδη αποθαρρυνθηκα: o μονος ορος με τον οποιο παραδοθηκαν οι ιαπωνες ηταν να μη θιχτεί ο αυτοκρατορας τους.

Ο Κλιντ έκανε καριέρα παίζοντας ουσιαστικά ένα ρόλο - του σκληρού τύπου με τα γκάνια. Τον βοήθησε τα μέγιστα και η όμορφη εμφάνισή του. Το να βλέπεις τώρα ένα ετοιμόρροπο, λιπόσαρκο γεροντάκι να το παίζει .αμηκουλάκος είναι αστείο και λυπηρό συνάμα για τους θαυμαστές του Γουίλ Μάνι... Τα στερνά τιμούν τα πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Ο Κλιντ έκανε καριέρα παίζοντας ουσιαστικά ένα ρόλο - του σκληρού τύπου με τα γκάνια. Τον βοήθησε τα μέγιστα και η όμορφη εμφάνισή του. Το να βλέπεις τώρα ένα ετοιμόρροπο, λιπόσαρκο γεροντάκι να το παίζει .αμηκουλάκος είναι αστείο και λυπηρό συνάμα για τους θαυμαστές του Γουίλ Μάνι... Τα στερνά τιμούν τα πρώτα!

Kαθιερωθηκε με τα γουεστερν σπαγγετι της δεκαετιας του '60. Στη συνεχεια ταυτιστηκε με τον μαλλον κωμικο όπως θα φαινοταν σημερα ρολο του Dirty Harry. Bρισκονταν στη λιστα των πιο εμπορικων αμερικανων ηθοποιων. Όπως ειπα, το να σκηνοθετεις και να πρωταγωνιστεις σε αυτή την ηλικια είναι αξιοθαυμαστο - ασχέτως που η συγκεκριμενη ταινια είναι ανουσια και βαρετη στο μεγαλυτερο μερος της. Ο ρολος του ηταν καταλληλος συμφωνα με το σεναριο, το καρτελ ηθελε έναν τετοιο τυπο που δε θα κινουσε υποψίες. Αστειο είναι να εχουν όλα τα βαπορακια τον ιδιο τυπο αυτοκινητου, ή να μη γνωριζει το καρτελ ποιος εισαι και που μενεις ωστε να σε ψαχνει οταν χαθεις και να σε βρισκει τυχαια τη λεωφορο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bumblebee

368b6b69788d709f6cf0c7c77de7af22.jpg

Τιμιοτατο για transformers. Ειναι prequel της ταινιας του 2007. Ο bumblebee αξιαγαπητος και προσφερε πολλες στιγμες γελιου και συναισθηματων. Η μικρη σταθηκε επαξια στον ρολο της και εδεσαν πολυ με τον bumblebee. Λιγο καλυτερη της πρωτης ταινιας που ηταν επισης πολυ καλη. 7/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arctic

 

Κλασικη ταινια επιβιωσης χωρις να προσθετει κατι καινουριο η' να κανει την διαφορα .Τα εχουμε δει ολα  αυτα  πολυ καλυτερα  και με λιγοτερες σεναριακες αυθαιρεσιες , εντουτοις βλεπετε δεν αποτελει χασιμο χρονου .

Αξιοπρεπης η παρουσια του Mikkelsen 

 

6,8/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O Mikkelsen επαψε να ειναι αξιοπρεπης χρονια τωρα και εγινε ηθοποιαρα. Ανηκει στους 2-3 Δανους-σκανδιναβους που δινουν παντα ρεστα στην ηθοποιια. Μακαρι να υπηρχαν αλλοι 4 σαν αυτον να κανουν 5αδα............ και η ταινια ειναι εως πολυ καλη.

Συνηθως ολες αυτες οι "καλες" σκανδιναυικες ταινιες γινονται bad remakes απο τους Αμερικανους μετα απο κανα χρονο. Δεστε το cold pursuit και το αντιστοιχο δανεζικο και θα καταλαβετε.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...