Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το Captain Marvel ειδα μην μεινω πισω στο mcu :P

συμπαθητικο το βρηκα στην μεσαια κατηγορια του universe σαν "ποιοτητα"

καλο το σκηνικο 90΄s, ο Fury

η Λαρσον δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε και το χιουμορακι ψιλοαποτυχημενο τις περισσοτερες φορες

γενικα 6-7/10 του τοδινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Mule   3/10

 

Απίστευτη σαχλαμάρα ως ταινία, κάνει τα μέγιστα για να γελοιοποιήσει τον Κλιντ Ίστγουντ στα γεράματα του.
Γεροντάκι με το ένα πόδι στο λάκκο κουβαλάει σακιά με κοκαΐνη για το μεξικάνικο καρτέλ για να ξεχρεώσει το θερμοκήπιο του και το σπίτι των βετεράνων του Βιετνάμ στο χωριό του και στο ενδιάμεσο παρτουζώνει τις 20ρες πιτσιρίκες δυο-δυο, όπως ο κάθε μέσος ενενηντάρης άλλωστε, όταν δεν ψάχνει την πάπια ή τη μασέλα του ή εκτοξεύει μισαλλόδοξα σλόγκαν. Βέβαια όλα αυτά γίνονται για να δώσει ο Κλιντ γλυκερά διδάγματα για την αξία της οικογένειας, σε μια χώρα όπου τα παιδιά πληρώνουν ενοίκιο στους γονείς αν μένουν στο σπίτι μετά τα 18 τους, οι μουσάτοι-σφίχτες πατεράδες κρατάνε καμαρωτά το φανάρι στις  θυγατέρες τους από τα 12, η πλειοψηφία των γυναικών έχουν παιδιά από 2-3 διαφορετικούς αρσενικούς, όπως οι γάτες κι οι γέροι παρκάρονται σε γηροκομεία με συνοπτικές διαδικασίες.
Ο Μπράντλεϊ Κούπερ προσπαθεί όσο μπορεί να ακουμπήσει λίγη από τη χρυσόσκονη ενός Ίστγουντ που δεν υπάρχει πια, αλλά δυστυχώς έχει καθυστερήσει κάτι δεκαετίες. Είναι στιγμές που του φαίνεται ότι συναισθάνεται τη γελοιότητα του εγχειρήματος κι απλά προσέχει στο σετ τον παππού να μη σκοντάψει….Μου θύμησε εκείνους τους αγώνες των παλαιμάχων, που κάθεσαι στην κερκίδα, βλέπεις τον απόμαχο που προσπαθεί να ντριμπλάρει και λες, νά το, τώρα θα έρθει το εγκεφαλικό...
  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shutter 2004. Εντάξει καλή σαχλαμαριτσα να περάσει μιάμιση ώρα με ποοκορν. Άμα έχεις τέρμα τον ήχο και είσαι 10 χρονών μπορεί να τρομάξεις. Γενικά αυτές του τρόμου insidious κλπ είναι τέρμα αδιάφορες και απορώ γιατί τις βλέπω. 6 και πολύ είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Shutter 2004. Εντάξει καλή σαχλαμαριτσα να περάσει μιάμιση ώρα με ποοκορν. Άμα έχεις τέρμα τον ήχο και είσαι 10 χρονών μπορεί να τρομάξεις. Γενικά αυτές του τρόμου insidious κλπ είναι τέρμα αδιάφορες και απορώ γιατί τις βλέπω. 6 και πολύ είναι 

Ε, όχι και το Shutter δίπλα στο Insidious. Τσκ τσκ τσκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

....σε μια χώρα όπου τα παιδιά πληρώνουν ενοίκιο στους γονείς αν μένουν στο σπίτι μετά τα 18 τους, οι μουσάτοι-σφίχτες πατεράδες κρατάνε καμαρωτά το φανάρι στις  θυγατέρες τους από τα 12, η πλειοψηφία των γυναικών έχουν παιδιά από 2-3 διαφορετικούς αρσενικούς, όπως οι γάτες κι οι γέροι παρκάρονται σε γηροκομεία με συνοπτικές διαδικασίες.

Aυτα γινονται στο σεναριο της ταινιας ή στη πραγματικοτητα? Ποια χωρα, Μεξικο ή Αμερικη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnyboy είπε

Shutter 2004. Εντάξει καλή σαχλαμαριτσα να περάσει μιάμιση ώρα με ποοκορν. Άμα έχεις τέρμα τον ήχο και είσαι 10 χρονών μπορεί να τρομάξεις. Γενικά αυτές του τρόμου insidious κλπ είναι τέρμα αδιάφορες και απορώ γιατί τις βλέπω. 6 και πολύ είναι 

Δεν έβαλες τρέιλερ και το μυαλό μου πήγε σε αυτή Shooter (2007) - IMDb  μόλις το διάβασα που είναι μία ταινία με αρκετή σάλτσα όπως πολλές Αμερικάνικες αλλά από τις αγαπημένες μου γιατί έχει πολύ και αρκετή πλοκή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manuel είπε

Ε, όχι και το Shutter δίπλα στο Insidious. Τσκ τσκ τσκ.

Ε καλά το shutter το είδα το insidious νομίζω ότι την σταμάτησα στην μέση. Γενικά πλέον τις αγνοώ τέτοιες ταινίες, μόνο καταλαθος τις βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

The Mule   3/10

Απίστευτη σαχλαμάρα ως ταινία (...) Βέβαια όλα αυτά γίνονται για να δώσει ο Κλιντ γλυκερά διδάγματα για την αξία της οικογένειας, σε μια χώρα όπου τα παιδιά πληρώνουν ενοίκιο...

Αυτό πήρες μόνο απ'την ταινία;; Ο άνθρωπος δεν θα μπορούσε να το κάνει περισσότερο φανερό το μήνυμα αλλά εσύ δεν;; Και εγώ νόμιζα πως το παράκανε φανερό και το έλεγα σε φίλους ως αρνητικό της ταινίας πως ήταν μασημένο το μήνυμα. Λάθος μου τελικά. Το μήνυμα έχει να κάνει με την ανθρωπιά, πόσο σημαντική είναι ως αξία, απλά μέσα σε αυτό υπήρχε και (γιατί όχι δηλαδή;;) η οικογένεια.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το μήνυμα έχει να κάνει με την ανθρωπιά, και πόσο σημαντική είναι ως αξία

Η ανθρωπιά λογίζεται απο την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο x,το ενδιαφέρον στον συνάνθρωπο x και όχι στο κοντινό περιβάλλον του καθενός με ιδιοτελή κριτήρια εις βάρος όλων των υπολοίπων(oπως συμβαίνει στην ταινία),φίλε sanjuro.

Spoiler

 

Η  αξία της ταινίας είναι η διαστημική κωλάρα της μαύρης γαζέλας.

spacer.png

 

 

Επεξ/σία από momotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Ανθρωπιά είναι πολλά πράγματα, είναι και ο τρόπος που συγχρωτίζεται κανείς με τους συνανθρώπους του. Σε καμία περίπτωση δεν αφορούσε μόνο την οικογένεια του η ταινία.

Edit: Εσύ μάλλον λες για το γεγονός πως έγινε βαποράκι. Νομίζω πως αυτό είναι δευτερεύον, μια λεπτομέρεια. Απλά το φόντο μέσα στο οποίο υπάρχει το νόημα περί ανθρωπιάς. Το φόντο θα μπορούσε να είναι σχεδόν οτιδήποτε.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως, το ηθικό δίδαγμα στην προκειμένη είναι να συγχρωτίζεσαι με τους συνανθρώπους σου για να αποδείξεις την ανθρωπιά σου και ας συμβάλλεις με τις πράξεις σου στην εξάρτηση και στο θάνατο εκατοντάδων αγνώστων. Έτερον εκάτερον... 

Καλύτερο παράδειγμα της μικροαστικής αντίληψης για χαρακτηρισμό του σύγχρονου ανθρώπου δε θα μπορούσε να δοθεί. Η "ανθρωπιά" του οποίου φτάνει μέχρι εκείνο το σημείο όπου οι "ανθρώπινες" πράξεις ξεπερνούν το επίπεδο των ενοχών, σε εκείνο το βαθμό όπου η αντίληψη για το μικρόκοσμό του πληροί τα ελάχιστα κριτήρια που απαιτούνται για να αισθανθεί εντάξει με τον εαυτό του και να συνεχίσει να είναι αυτό που ήταν: @@δι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόντο ομολογουμένως είναι προκλητικό, αλλά για να είμαι ειλικρινής εγώ έχω την αίσθηση πως περισσότερο ενοχλεί αυτούς που ψάχνουν λόγο για να ενοχληθούν. Αυτούς που μάλλον έχει ως στόχο η ταινία. Εγώ, γιατί το έχω ξαναπετύχει αυτό το πράγμα , έχω καταλήξει να το εκλαμβάνω κατά κάποιο τρόπο σαν επιπλέον σκηνή μετά τους τίτλους τέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Neon Demon: https://www.imdb.com/title/tt1974419/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Μόλις το τελείωσα και πραγματικά δεν είμαι σε φάση να κάνω πολλά σχόλια... Πολύ καλό για όποιον έχει γερό στομάχι. Άριστο cinematography.

7/10

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Norone92 said:

The Neon Demon: https://www.imdb.com/title/tt1974419/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1

Μόλις το τελείωσα και πραγματικά δεν είμαι σε φάση να κάνω πολλά σχόλια... Πολύ καλό για όποιον έχει γερό στομάχι. Άριστο cinematography.

7/10

Εν ολιγοις μιλας για ταινιαρα.............. πες μας και την ιστορια που διαδραματιζεται να γελασουμε κιολας λιγο. Αν τη καταλαβες, που παιζει να εισαι ο μονος στο πλανητη...................  

 

Η ταινια ειναι σκουπιδι για μενα.  Στο μισαωρο τη κλεινεις.

Επεξ/σία από M@dB0x
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...