Προς το περιεχόμενο

Ποια Ταινία Μόλις Είδατε; [Part III]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 3η φορά είδα το Whiplash.

Πραγματικά, δεν θυμάμαι τί βαθμολογία είχα βάλει την πρώτη φορά, αλλά πλέον βάζω καθαρό 9άρι. Ο λόγος που δεν βάζω 10 είναι ότι

όταν όλη η ταινία είναι σφιχτοδεμένη δεν γίνεται ξαφνικά να μας πετάει ένα γερό αυτοκινητιστικό ατύχημα και ο πρωταγωνιστής να βγαίνει απ'το αμάξι, να τρέχει σαν να μην έπαθε τίποτα και μετά να παίζει και στην συναυλία. Ε περίμενα να μην δείξουν κάτι τόσο σουρεάλ, μου φάνηκε ξένο σε σύγκριση με τις υπόλοιπες σκηνές που είχαμε δει ως τότε.


Όσοι έκραξαν και επικεντρώθηκαν μόνο στο βίαιο και προσβλητικό στυλ του μαέστρου, είδαν το δέντρο και έχασαν το δάσος. Το θέμα εδώ ήταν pushing yourself to the limit, να φανεί αν ήταν όντως άξιος ο πρωταγωνιστής να ανέλθει στο επίπεδο των masters του είδους, αν είχε την αντοχή, την θέληση, την επιμονή, την αφοσίωση και το ταλέντο...ή αν ήταν άλλος ένας απ'αυτούς που τα βρίσκουν σκούρα και τα παρατάνε από νωρίς. Η ταινία δηλαδή έμοιαζε σαν παρουσίαση μιας συνεχούς δοκιμασίας για τον πρωταγωνιστή μας και ήταν προφανής ακόμα και η πάλη που ένιωθε μέσα του. 

Κάθε φορά που βλέπω το Whiplash στέκομαι στην άκρη του καθίσματος και δεν θέλω να ξεφύγει το βλέμμα μου απ'την οθόνη ούτε δευτερόλεπτο. Κάθε πλάνο μας δείχνει πόσο προσεγμένη ήταν η σκηνοθεσία, το μοντάζ και η φωτογραφία αυτής της ταινίας.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Us https://www.imdb.com/title/tt6857112/

us= Εμείς ή United States? Maybe both. Μετά το Get out εχουμε ακόμα ενα θρίλερ που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα, που σκοπός του δεν ειναι να τρομάξει μονο, αλλα και να προβληματίσει. Δημιουργεί ενα είδος ο Πιλ  με πολλές προοπτικές αλλα και «ευθύνες» που θα μεγαλώνουν οσο προχωρά η καριέρα του. Μέχρι στιγμής έχει στοχεύσει σε δυο διαφορετικές θεματικές και τα έχει καταφέρει περίφημα. 

Προφανώς η αίθουσα είχε 16χρονα και 20αρηδες που δε κατάλαβαν Χριστο. Η ταινία δεν ειναι γι αυτον που θέλει να δει ενα θριλερακι ή μια σπλατερια. Γι αυτο και στα σχόλια έχω δει ως τωρα ή 5 αστέρια ή...0. 

Η μουσική ειναι καθηλωτική, τα πλάνα το ίδιο και ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το πως μπορεί να μεταπηδά απο το.. χιούμορ στον τρόμο και τούμπαλιν. Χωρίς να κουράζει, χωρίς να μπερδεύει, χωρίς να ξεχειλώνει. 

Και φυσικά τα λόγια περισσεύουν για τη μεγάλη πρωταγωνίστρια. 

8/10 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Us https://www.imdb.com/title/tt6857112/

us= Εμείς ή United States? Maybe both. Μετά το Get out εχουμε ακόμα ενα θρίλερ που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα, που σκοπός του δεν ειναι να τρομάξει μονο, αλλα και να προβληματίσει. Δημιουργεί ενα είδος ο Πιλ  με πολλές προοπτικές αλλα και «ευθύνες» που θα μεγαλώνουν οσο προχωρά η καριέρα του. Μέχρι στιγμής έχει στοχεύσει σε δυο διαφορετικές θεματικές και τα έχει καταφέρει περίφημα. 

Προφανώς η αίθουσα είχε 16χρονα και 20αρηδες που δε κατάλαβαν Χριστο. Η ταινία δεν ειναι γι αυτον που θέλει να δει ενα θριλερακι ή μια σπλατερια. Γι αυτο και στα σχόλια έχω δει ως τωρα ή 5 αστέρια ή...0. 

Η μουσική ειναι καθηλωτική, τα πλάνα το ίδιο και ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το πως μπορεί να μεταπηδά απο το.. χιούμορ στον τρόμο και τούμπαλιν. Χωρίς να κουράζει, χωρίς να μπερδεύει, χωρίς να ξεχειλώνει. 

Και φυσικά τα λόγια περισσεύουν για τη μεγάλη πρωταγωνίστρια. 

8/10 

"Εμεις" ειναι ο τίτλος.. Ειναι μαστιγα αυτο με τα 16 χρονα στους κινηματογράφους, δυστυχως..! Πολλες ομοιοτητες με το Get out θα πω κ εγω.. Θριλερακι με διαφορετικο concept.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

"Εμεις" ειναι ο τίτλος.. Ειναι μαστιγα αυτο με τα 16 χρονα στους κινηματογράφους, δυστυχως..! Πολλες ομοιοτητες με το Get out θα πω κ εγω.. Θριλερακι με διαφορετικο concept.. 

 

Reason not to see.

Η πιο overated παπαριά των τελευταίων ετών!!! Και όχι δεν είμαι 16........ίσα ίσα που έχω ξεπεράσει κατά πολύ το 2x16 :lol: 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, chill είπε

Reason not to see.

Η πιο overated παπαριά των τελευταίων ετών!!! Και όχι δεν είμαι 16........ίσα ίσα που έχω ξεπεράσει κατά πολύ το 2x16 :lol: 

Οχι εννοούσα οτι τα 16 χρονα στον κινηματογράφο χαλανε τις ταινιες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Glass (2019) - https://www.imdb.com/title/tt6823368/

Ταινιάρα. (Αν και προσωπικά προτιμώ τα 2 προηγούμενα από την τριλογία). Το ending μου έκατσε λίγο στραβά αλλά αρχίζω να το αποδέχομαι. :P

Καθηλωτική από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/4/2019 στις 10:21 ΠΜ, Fotis13 είπε

 

Thehighwayman

Απο τις καλυτερες ταινιες του Netflix που εχω δει μεχρι τωρα και σιγουρα η καλυτερη εκδοχη  με κεντρικο θεμα  το γνωστο διδυμο κακοποιων Μπονι και Κλαιντ αν και επικεντρωνεται στους διωκτες του .

O πασιγνωστος καρατεριστας Ηarrelson  σε αλλη  μια εντυπωσιακη ερμηνεια και ο Costner στην πιο ωριμη φαση της καριερας του με μια μεστη υποκριτικη παρουσια ,ολοκληρωνουν το πολυ καλο  συνολικο αποτελεσμα  της παραγωγης .

 

7,4/10

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The next 3 days

Αρκετα καλή ταινία του 2010 με πρωταγωνιστές Russell Crowe & Elizabeth Banks. Απορώ πώς μου ξέφυγε και δε την είχα δει. Η υπόθεση αφορά έναν οικογενειάρχη που προσπαθεί να βγάλει τη γυναίκα του από τη φυλακή. Διάρκεια 2 ώρες και 10 λεπτά, όσο πρέπει.

7.5/10. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mirage

Όχι από τα πολύ γνωστά ισπανικά θρίλερ. Έχει τις ανατροπές του, προβλεπόμενες βέβαια, αλλά εκεί που το χάνει είναι στα πολλά plot holes. Μέτριο, αλλά βλέπεται άνετα, είναι και μεγάλο σε διάρκεια. 6,5/10

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.imdb.com/title/tt7137380/   -  Destroyer (2018)

 

Ωραίο action-drama με θέμα την εκδίκηση. Η Nicole Kidman δίνει άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pet Sematary

Ταινία βασισμένη σε βιβλίο του Στηβεν Κινγκ. Αρχικά η ταινία μου έδωσε την αίσθηση μια άγαρμπης και επιτηδευμένης προσπάθειας να γίνει τρομακτική. Από την μέση και μετά όμως ανέβηκε και έγινε πιο ουσιαστική. Ερμηνευτικά καλή προς μέτρια, το ίδιο και σκηνοθετικά. Γενικά έφυγα ευχαριστημένος από την αίθουσα χωρίς να κλαίω τα χρήματα που έδωσα. Θα μπορούσε και καλύτερα.

6.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, antbyron είπε

Pet Sematary

Ταινία βασισμένη σε βιβλίο του Στηβεν Κινγκ. Αρχικά η ταινία μου έδωσε την αίσθηση μια άγαρμπης και επιτηδευμένης προσπάθειας να γίνει τρομακτική. Από την μέση και μετά όμως ανέβηκε και έγινε πιο ουσιαστική. Ερμηνευτικά καλή προς μέτρια, το ίδιο και σκηνοθετικά. Γενικά έφυγα ευχαριστημένος από την αίθουσα χωρίς να κλαίω τα χρήματα που έδωσα. Θα μπορούσε και καλύτερα.

6.5

Προφανως θα ειναι ιδιο με αυτο

https://www.imdb.com/title/tt0098084/

Μετα από μολις 20 χρονια εκαναν remake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, rus είπε

Προφανως θα ειναι ιδιο με αυτο

https://www.imdb.com/title/tt0098084/

Μετα από μολις 20 χρονια εκαναν remake.

Είναι μια από τις ταινίες που οπωσδήποτε χρειάζονταν remake. Ο πρωταγωνιστής είχε υποκριτικές ικανότητες σχολικής παράστασης δημοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Manuel είπε

Είναι μια από τις ταινίες που οπωσδήποτε χρειάζονταν remake. Ο πρωταγωνιστής είχε υποκριτικές ικανότητες σχολικής παράστασης δημοτικού.

Remake συνηθως γινεται σε μια ταινια που  ειχε εμπορικη επιτυχια.

Στο μεταξυ προσεξα ότι εκανα ένα λαθος στην αφαιρεση, είναι 30 χρονια:)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...